Podstawowe zasady nakrycia stołu w restauracji: przygotowanie, wymagania i projekt

Obsługa w restauracji musi odpowiadać jej wizerunkowi. Dotyczy to przede wszystkim sposobu przyjmowania gości i wystroju sali. Każda pozycja ma ogromne znaczenie i wpływa na reputację zakładu. Prawidłowe nakrycie stołu w restauracji powinno odbywać się według podstawowych ogólnie przyjętych zasad.

Zasady klasycznego serwowania

Wiele osób uważa, że ​​serwowanie do stołu oznacza prawidłowe ustawienie sztućców. Jednak przy dekorowaniu stołu bankietowego konieczne jest wykonanie szeregu czynności i uwzględnienie wielu innych niuansów:

 • Prawidłowe ustawienie krzeseł.Umieszczono je tak, aby odległość między nimi wynosiła 50-80 cm, w razie potrzeby można je przesunąć w prawo lub w lewo. Każdemu gościowi restauracji przydzielone jest równe miejsce przy stole.
 • Nie przeciążaj stołu.Na stole kładzie się sprzęt używany podczas posiłku. Zbyt wiele przedmiotów powoduje niedogodności dla osoby podczas uczty.
 • Cechy święta.Dekorując stół, weź pod uwagę liczbę gości, sezonowość i porę posiłku, a także okazję posiłku. Dopiero po ustaleniu tego wszystkiego możesz przejść do dalszych działań.

Biorąc pod uwagę powyższe zasady, rozważymy bardziej szczegółowo zasady nakrywania stołów w restauracjach i kawiarniach, a także znajdziemy jakie sztućce można znaleźć w jakiej kolejności je rozłożyć.

Sztućce

Gdy blat stołu jest przykryty czystym i dobrze wyprasowanym obrusem, można przystąpić do układania sztućców. Tutaj warto zastanowić się nad podstawowymi zaleceniami i zasadami nakrycia stołu dla kelnera. Sztućce pełnią określoną funkcję i mają przypisane miejsce na stole. Nie można ich wziąć ręcznie.

Noże i widelce

Widelce stołowe i do przekąsek są umieszczane między pasztetem a talerzem na przekąski. Ząb jest w górze. Po prawej stronie talerza przystawek znajdują się noże stołowe i do przekąsek do mięsa i innych potraw. W takim przypadku ostrza powinny być skierowane w stronę płyty.Podczas sortowania należy pamiętać, że sztućce nie powinny być schowane pod krawędzią talerza lub znajdować się zbyt daleko.

Odwiedzający dania rybne dodatkowo potrzebują widelca i noża do ryb. Są ułożone między batonikami i sztućcami.

Łyżki

Łyżki podane są w minimalnej ilości podanej w tabeli. Często używa się ich do spożywania płynnych posiłków i deserów.Łyżkę do zupy umieszcza się po prawej stronie talerza, między stołem a nożami do przekąsek. Jeśli chodzi o urządzenie na deser, to leży ono na wierzchu przed daniem. Jeśli menu nie przewiduje serwowania deseru, nie będą potrzebne urządzenia.

Łyżeczka należy do osobnej grupy - układa się ją tylko razem z gorącym napojem.

Na filmie:jak prawidłowo używać sztućców.

Szpatułki, szczypce itp.

Istnieje odrębna grupa przyrządów pomocniczych, które służą do układania naczyń na talerzach.Szczególnie często takie gatunki można spotkać na bankietach i przyjęciach.

Dodatkowe urządzenia obejmują:

 • łopatę do jaj wielorybich i granulowanych;
 • szpatułka do dań rybnych na ciepło i zimno;
 • szczypce do pieczenia;
 • Łyżka do ciast i ciastek;
 • łyżka do lodów;
 • łyżka do sałatek;
 • łyżka do kawy;
 • nóż do masła i nie tylko.

Haczyki

Nie mniej ważnymi atrybutami stołu są haczyki do zawieszania.Oczywiście nie mają bezpośredniego związku z posiłkiem. Natomiast haczyki montuje się na meblach, dzięki czemu można na nich zawiesić torby lub inne akcesoria.

Szklanki: co za co

Do każdego napoju używana jest konkretna szklanka. Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie kieliszków do wina. W klasycznym ustawieniu są ustawione na prawo od talerza w linii. Nie ma potrzeby umieszczania wszystkich okularów równolegle. Zmieniają się wraz z talerzami, gdy podawane jest następne danie. Jedynym kieliszkiem do wina, który z pewnością znajdzie się na stole przez cały posiłek, jest szklanka na wodę.

Piękne kieliszki do wina ustawione są w kolejności, w jakiej napoje są podawane do posiłków. Najdalsze szkło jest używane jako pierwsze.

Komplet kieliszków składa się z następujących kieliszków:

 • jeden kieliszek do zwykłego woda;
 • kieliszek szampana nad resztą;
 • oddzielne kieliszki do różnych win;
 • kieliszki do wódki;
 • kieliszki do koniaku i likieru.

Każdy kieliszek do wina ma unikalne cechy, dzięki czemu możesz ujawnić zapach i smak konkretnego napoju. Te cechy należy wziąć pod uwagę podczas sortowania tabeli.

Przygotowanie wstępne

Przygotowanie stołu do obsługi klienta rozpoczyna się od ustawienia krzeseł. Tutaj warto trzymać się wspomnianej wcześniej zasady, zgodnie z którą odległość między siedzeniami powinna wynosić co najmniej 50 cm.Jeśli planujesz romantyczną kolację we dwoje, to wybierany jest stolik, a krzesła są umieszczone naprzeciwko siebie.

W kolejnym kroku blat stołu przykrywamy obrusem. Jest to uważane za pierwszy etap nakrywania stołu. Wersja klasyczna to śnieżnobiałe płótno wykonane z gęstej tkaniny wysokiej jakości. Satyna jest często używana do wyrobu obrusów.Możesz również użyć płócien w innych odcieniach, najważniejsze jest to, że są one połączone z dekoracją sali.

Przy wyborze obrusu eksperci zalecają skupienie się na jasnych kolorach, takich jak kremowy lub delikatny niebieski.

Obrus ​​musi być czysty i dobrze wyprasowany. Jest to wspólne tło do serwowania. Jeśli płótno jest cienkie i śliskie, należy pod nim umieścić flanelę. To uratuje sytuację. Ponadto taki materiał zagłusza dźwięk kieliszków do wina i urządzeń na meblach.

Ważne! W reprezentacyjnej restauracji nie należy używać obrusów plastikowych i ceratowych. Dotyczy to zwłaszcza organizacji świątecznych bankietów.

Na etapie wstępnego przygotowania należy zwrócić szczególną uwagę na długość obrusu – nie powinien wisieć dalej niż 30 cm od poziom blatu stołu.Rogi zasłony muszą zakrywać nogi. Po ułożeniu obrusu zaczynają eksponować sztućce i kieliszki zgodnie z menu.

Wymagania dotyczące nakrycia stołu i sztućców

Nakrycie stołu to prawdziwa sztuka, w której należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Meble na stole muszą spełniać określone wymagania. A najważniejszą rzeczą do rozważenia tutaj jest to, kiedy odbywa się uczta:

 • Śniadanie.Na stole podaje się tylko świeże pieczywo, do tego używa się wiklinowego kosza lub specjalnego talerza przykrytego serwetką. Olej dostarczany jest wyłącznie w olejarce. Jeśli do kanapek używa się kiełbasy lub sera, kroi się je na cienkie plasterki. Jeśli chodzi o przetwory i marmolady, to podaje się je w gnieździe. Wystaw talerz i filiżankę na herbatę lub kawę oraz szklankę na sok lub inny napój.

 • Obiad i kolacja.W obu przypadkach serwowanie odbywa się za pomocą stołówek, batoników i talerzy do ciast. Po lewej stronie znajduje się widelec, a po prawej nóż. Okulary nakłada się na nóż. Również zestaw instrumentów i kieliszków do wina można zmieniać i uzupełniać w zależności od zamówionego menu. Dotyczy to szczególnie obiadu. Nie zapomnij o słoikach z przyprawami.

 • Stół do picia herbaty.Do serwowania weź specjalne zestawy do herbaty. W tym przypadku jest talerz deserowy, łyżka, widelec i spodek z filiżanką. Stół ozdobiony jest ciekawym obrusem lub kwiatami.

Oczywiście porcja powinna w pełni odpowiadać zamówionemu menu. W takim przypadku zachowana jest zasada kolejności serwowania potraw. Nie zapomnij o serwetkach – są niezbędne do nakrycia stołu w restauracji.

Świąteczne nakrycie stołu

Nakrycie stołu w restauracji na bankiet ma pewne osobliwości. Przede wszystkim dotyczy to zastosowania elementów dekoracyjnych. Kwiaty są tutaj najlepszym rozwiązaniem. Powinny mieć delikatny przyjemny zapach. Wazon jest ustawiony tak, aby płatki nie wpadały do ​​naczynia. Często działa jako środek stołu.

Tekstylia są również szeroko stosowane do dekoracji stołu. Dotyczy to nie tylko obrusów i serwetek, ale także pokrowców, spódnic i pieluch na krzesłach i stołach.Przy wyborze produktów warto zastanowić się nad lokalizacją i formatem imprezy. Najważniejsze, aby wszystkie elementy podania i dekoracji posiłku były ze sobą optymalnie połączone i składały się na złożony koncept.

Klasyczne zasady serwowania (1 wideo)

Przykłady pięknej porcji (54 zdjęcia)

)
.