Podstawowe zasady nakrycia stołu: dobór i układ naczyń, sztućców, serwetek

Przestrzeganie etykiety nakrycia stołu mówi przede wszystkim o dobry stosunek właściciela domu do gości. Od niedawna jednak prawidłowo nakryty stół można spotkać tylko na różnego rodzaju oficjalnych imprezach, bankietach czy bufetach. Musisz zadowolić swoich bliskich w zwykłe dni, tworząc świąteczną atmosferę za pomocą kolorowego designu. W tym artykule opowiemy o podstawowych zasadach nakrywania stołu, o różnych kierunkach i ciekawych sposobach dekorowania.

Etykieta na stole, czyli jak prawidłowo zaserwować stół

Jeśli jesteś zaproszony na obiad po raz pierwszy, to ilość sztućców i ich kolejność można zagmatwane. Dobrze zorganizowana uroczysta kolacja to odpowiednie nakrycie stołu, etykieta na stole i dekoracja dostosowana do wydarzenia. Aby nauczyć się, jak prawidłowo używać sztućców, musisz zrozumieć kilka punktów.

Zasada nr 1: widelce, łyżki, noże układa się w kolejności podawania potraw (przystawki, zupy, mięso lub ryby, owoce, deser). Każdy przedmiot na stole spełnia swoją rolę.

​​

Ogólne zasady ustawiania stołu zakładają następujące schematy rozmieszczenia zastawy:

  • talerz przekąsek jest umieszczony przed gościem;
  • po lewej stronie tort lub serwetka z dodatkowymi urządzeniami;
  • noże i łyżki po prawej, a widelce po lewej;
  • kieliszki i kieliszki do wina oraz sztućce deserowe umieszczane są przed głównym talerzem;
  • Na talerzyku znajduje się serwetka.

Zasada nr 2: używaj potraw zgodnie z przeznaczeniem. Urządzenia po prawej stronie są brane i trzymane podczas jedzenia w prawej ręce, a te po lewej w lewej ręce.

Na szczególną uwagę zasługuje kwestia posługiwania się nożem.Konieczne jest, aby koniec rękojeści opierał się o dłoń prawej ręki, kciuk i środkowe palce chwytały z boku podstawę noża, a palec wskazujący opierał się o powierzchnię rękojeści. Więc wygodniej będzie odciąć pożądany kawałek mięsa lub ryby i nie będziesz musiał się rumienić przed nieznajomymi.

Zasada nr 3: w projektowaniu stołu wykorzystuje się wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne: biały, wyprasowany obrus, koronkowe serwetki, kolorowe ścieżki i pachnące kwiaty.

Aby lepiej zrozumieć zasadę etykiety przy stole, zalecamy zapoznanie się z poniższym materiałem wideo. Dowiesz się wielu przydatnych rzeczy i na zawsze zapomnisz o problemie niewłaściwego używania sztućców.

Na wideo:Zasady podawania i podawania.

Schemat i kolejność

Nie ma jednej poprawnej opcji nakrycia stołu, ponieważ każdy kraj ma inne tradycje w tej kwestii. Wiele zależy też od menu, ilości dań i ich specjalizacji.Nie zapominaj, że wystrój kuchni lub jadalni może się znacznie różnić w zależności od pory dnia.

Zwyczajowo nakrywa się stół w następującej kolejności: obrus, naczynia i sztućce, kieliszki do wina, kieliszki, szklanki, serwetki, dekoracje.

Zacznijmy od obrusu - powinien być idealnie wyprasowany i pasować do charakteru wydarzenia.Tak więc na przyjęcie nadają się modele w neutralnych odcieniach, a na niedzielne jutro na łonie rodziny nie ma nic lepszego niż jasny obrus i serwetki w nietypowe wzory. Średnia długość tego produktu wynosi 25 cm, ten wskaźnik nie jest przypadkowy - niepotrzebnie duży zjazd obrusu będzie wyglądał niechlujnie, a mały wygląda niezręcznie.

Wygładzony materiał powinien zakrywać całą powierzchnię, a rogi opuścić na nogi stołu, równomiernie je zakrywając.

Wybierz odpowiedni obrus

Poniżej znajduje się rozmieszczenie naczyń i sztućców. W wielu krajach europejskich, a także w Rosji, zwyczajowo jako pierwsze wystawia się porcelanowe i szklane talerze, spodki, kieliszki do wina i kieliszki.Przy nakrywaniu do stołu należy wziąć pod uwagę, że wszystkie elementy będą się zmieniać w zależności od serwowania potraw. Dlatego lepiej ustawić naczynia i sztućce w odległości 1 cm od siebie, zaczynając od krawędzi stołu.

Wybór i rozmieszczenie obrusów i ścieżek

Każda gospodyni ma w szafie elegancki biały obrus. Nie należy jednak ograniczać się tylko do jednego modelu, teraz sklepy oferują szeroki wybór produktów o różnych rozmiarach, kolorach i fasonach.W przypadku stołów prostokątnych odpowiednie są obrusy o 50 cm dłuższe niż blat, a w przypadku okrągłych lub owalnych - 100 cm szersze niż średnica stołu.

Projektanci podkreślają, że kolor obrusu pasuje do odcienia zasłon i ogólnego stylu lokalu.Najważniejsze to dobrze wyprasować tkaninę, a dobór kolorów zależy tylko od preferencji mieszkańców domu. Możesz wybrać tradycyjne beżowe lub białe łóżko lub wybrać bardziej niestandardową opcję.

Kolejnym nowym sposobem na udekorowanie stołu jest użycie gładkich prowadnic i podkładek. Przykłady takiej dekoracji można zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Położenie płyt

Najpierw na serwetkach lub specjalnych ścieżkach umieszcza się głębokie, drewniane lub sałatkowe talerze.Niedaleko od nich znajdują się sztućce do herbaty i półmiski na desery. Odległość od krawędzi stołu do naczyń powinna wynosić około 1,5-2 cm Zaleca się również umieszczenie papierowej serwetki pod talerzem z przekąskami, aby nie ślizgała się po obrusie.

Układ sztućców

Następny w kolejności układ sztućców. Zgodnie z zasadami etykiety układa się je zgodnie z liczbą zmian w naczyniach, ułożonych tylną stroną do stołu.Po prawej łyżki i noże, po lewej widelce. W większości przypadków na każdą osobę przypada jeden zestaw instrumentów.

Jeśli chcesz zaimponować gościom, możesz dodatkowo podać do stołu jasne szklanki, szklanki, specjalne widelce, łyżeczki do herbaty i deseru.

Kieliszki, kieliszki, kieliszki do wina

Za talerzami są kieliszki - są one ułożone od od największego do najmniejszego... Wybór pozycji uzależniony jest od upodobań gości co do określonych napojów.Mogą to być szklanki do wody, szklanki do wina białego lub czerwonego, szklanki do soku, a także szklanki do spirytusu.

Okulary znajdują się po prawej stronie, okulary po lewej, tworząc linię prostą. Ustawienie naczyń i sprzętów w dwóch rzędach jest dozwolone przy dużej liczbie uczestników imprezy.

Przed podaniem szklanek na stole upewnij się, że naczynia są czyste. Wszystkie przedmioty należy dokładnie umyć, wytrzeć ręcznikiem i upewnić się, że nie ma odprysków ani innych wad.

Wybór i podawanie serwetek

Klasyczne nakrycie stołu polega na użyciu serwetek w neutralnym kolorze. Podobnie jak w przypadku umieszczania sztućców, nie ma jasnych zasad umieszczania serwetek. Można je pięknie złożyć obok talerza na przekąski (przeznaczonego na chleb, tartlety i sałatki) lub włożyć do szklanki na wodę, ozdobionej ozdobnymi kółeczkami i wstążkami.

Jeśli nakrywasz stół do obiadu, po prostu umieść serwetki z boku każdego talerza, jak pokazano poniżej.

Na filmiku:jak prawidłowo ustawić stół.

Dekoracja stołu (wykończenie)

Świetną opcją na dekorację stołu jest obrus wykonany z materiału syntetycznego. To rozwiązanie nadaje się zarówno na spotkania domowe, jak i na świąteczną kolację, najważniejsze jest dobranie odpowiedniego koloru. Łatwo o taki obrus pielęgnować – nie marszczy się, nie zużywa się i na długo zachowuje swój pierwotny wygląd.Jako dodatek stosuje się serwetki bibułkowe, narzuty na łóżka, koronki.

Aby wnętrze salonu było eleganckie, przytulne i niezapomniane, umieść na stole bukiet świeżych kwiatów, miskę na owoce, antyczną cukiernicę i kryształowe kieliszki.

Sztućce w nowoczesnym stylu wyróżniają się różnorodnością kształtów, odcieni oraz wyjątkową funkcjonalnością cechy.

Rodzaje serwowania

Dekoracja stołu może się różnić w zależności od pory dnia i charakteru uroczysta kolacja. W tym przypadku wyróżnia się bankiet, bufet, serwowanie herbaty i kawy. Istnieją jednak pewne różnice. Śniadanie zakłada minimalną ilość naczyń do podania do stołu, a podczas obiadu na stole zawsze jest duża ilość naczyń i sztućców.

Na śniadanie (+niedzielne śniadanie)

Jest to najprostszy rodzaj nakrycia stołu. Najpierw stawia się talerze z przekąskami, potem filiżanki, szklanki i małe spodki.Na tym ostatnim umieszcza się łyżeczkę. Jeśli członkowie Twojej rodziny używają tacek na jajka lub miseczek z masłem, pamiętaj o dołączeniu łyżeczki. Na talerzu z przekąskami umieszcza się głęboką miskę (na owsiankę lub płatki zbożowe).

Nie można sobie wyobrazić niedzielnego śniadania bez picia herbaty, dlatego pośrodku stoi dzbanek do kawy lub czajniczek.

Stół można udekorować kwiatami, niezwykłymi serwetkami i różnymi elementami dekoracyjnymi. Rodzinne niedzielne śniadania stają się dobrą tradycją w wielu domach, zbliżają do siebie bliskich.Kluczem do nakrycia stołu do śniadania jest stworzenie dobrego nastroju i komfortu podczas posiłku.

Jadalnia

Istnieje kilka rodzajów nakrycia stołu na kolację. Wszystko zależy od ilości potraw i ich charakteru.Przykryj stół białym obrusem, połóż jeden płaski talerz i jeden głęboki (na zupę lub sałatkę). Jeśli w menu są dania, których nie można zjeść ze zwykłych dań, dodaj talerz z przekąskami. Ułóż sztućce zgodnie z zasadami etykiety. Pięknie złożone serwetki idealnie nadają się do dekoracji stołu.

Charakterystyczną cechą nakrycia stołu do obiadu jest instalacja solniczki i innych przedmiotów do przypraw. i przyprawy.

Cały wieczór

Możesz nakryć stół nie tylko dla członków rodziny, krewnych czy znajomych, ale także dla nieznanych gości. Przechowywanie zgodnie ze wszystkimi kanonami jest kluczem do sukcesu każdej kolacji, ponieważ każdy powinien czuć się komfortowo i komfortowo. Wystrój stołu tworzy wyjątkową atmosferę, która sprzyja szczerym rozmowom, wspaniałym wspomnieniom i planom na przyszłość.

Aby święto było udane należy przestrzegać następujących zasad etykiety stołowej:

  • Idealnie czysto prasowany obrus. Wskazane jest, aby produkt był wykonany z gęstej tkaniny (zapobiegnie to brzękaniu naczyń podczas upuszczania i ochroni powierzchnię przed rozlanym płynem).
  • Do dekoracji świątecznego stołu nie wolno używać naczyń i przyborów o różnych kolorach. Daj pierwszeństwo opcjom monochromatycznym z jednego zestawu. Wszystkie elementy wystroju (wazony, stojaki, pierścienie na serwetki) powinny lśnić czystością, to samo dotyczy naczyń.
  • Zabrania się podawania na stole zapieczętowanych butelek szampana lub wina. Wszystkie napoje alkoholowe podawane są w otwartych butelkach, a następnie rozlewane do szklanek. Obok okularów okulary umieszcza się na jednej serwetce z tkaniny.

Bankiet

Istnieje kilka cech tego typu konstrukcji.Tak więc płytkie płytki umieszcza się w odległości 1 cm od siebie, zaczynając od środka, najpierw z jednej strony, potem z drugiej. Powinny być wyraźnie naprzeciwko siebie. Na tych talerzach umieszcza się przekąski i spodeczki do ciast. Kolejnym krokiem jest ustawienie sztućców w odległości 0,5 cm od płytkiego talerza.

Charakterystyczną cechą uczty jest dekoracja stołu specjalnymi wizytówkami, na których wskazana jest informacja o uczestniku wydarzenia. Znajdują się one na lewo od kieliszków do wina.

Bufet

Nakrycie stołu bufetowego staje się coraz bardziej popularne, używa się go na prywatnych przyjęciach, oficjalnych wydarzeń oraz podczas nieformalnej komunikacji pomiędzy partnerami biznesowymi.Istnieją dwie opcje: serwowanie jednostronne i dwustronne. Każdy ma swoje charakterystyczne cechy. W pierwszym przypadku stół jest ozdobiony tylko z jednej strony i jest umieszczony przy ścianie. Drugi jest zwykle używany na przyjęciach firmowych, weselach i rocznicach.

Podawanie odbywa się z obu stron według specjalnego schematu. Najważniejsze, że danie można zabrać bez specjalnego wysiłku (dlatego stół zajmuje całą środkową część pomieszczenia).

Podczas serwowania bufetu szczególnie ważne jest zachowanie takich samych odstępów między sztućcami a innymi przedmiotami. Stół rozpoczyna się aranżacją szklanych i kryształowych naczyń, po czym na środku stołu ustawiane są wazony z kwiatami i butelki z napojami alkoholowymi.

Etykiety na butelkach powinny być skierowane w jedną stronę. W określonych sytuacjach (gdy gości jest dużo) przeznaczany jest osobny stolik na napoje i przekąski.

Kawa

Charakter i podstawowe przepisy etykiety kawowej zależą bezpośrednio od wybranych napojów. Może to być kawa po turecku, kawa klasyczna, włoskie espresso.Mocniejsze napoje gotowane na kuchence podawane są w porcelanowych filiżankach z tego samego zestawu. Ekspres do kawy z gejzerem może pomóc w stworzeniu idealnego napoju kawowego - to stara tajemnica ludów Wschodu.

Podczas nalewania kawy upewnij się, że filiżanki są pełne tylko w dwóch trzecich (wtedy goście mogą dodać trochę mleka lub śmietanki).

Nakrycie stolika składa się z trzech elementów - spodka, filiżanki i łyżeczki.Dodatkowe elementy to talerz deserowy, który może pomieścić ciasta oraz sztućce do owoców lub słodyczy. Aranżację dań należy zacząć od deserów. Kiedy wszyscy goście się zgromadzą, możesz zacząć przygotowywać drinki.

Herbaciarnia

Jeżeli każdemu gościowi przydzielone jest określone miejsce przy stole, to serwowanie odbywa się na zasadzie przed każdym uczestnikiem herbatki stawia się filiżankę i spodek z niezbędną listą urządzeń oraz mały talerzyk na desery.Danie główne znajduje się na środku stołu. Może to być miska ciastek, ciasto, szarlotka, miska owoców.

Szczególną uwagę zwracamy na wystrój, wszystkie elementy muszą być równomiernie rozmieszczone na całym obwodzie stołu.Czajnik i czajnik zostawia się zwyczajowo na krawędzi. W przypadku samowara jest umieszczony wyraźnie pośrodku.

Zapraszając znajomych na herbatę upewnij się, że masz wystarczającą ilość zestawów do herbaty (lepiej jeśli będzie 1-2 więcej niż zamierzeni goście).

Podsumowując należy dodać, że nakrycie stołu to przede wszystkim indywidualne zaprojektowanie otaczającej przestrzeni. Wyjdź poza jednolitą aranżację przedmiotów, pokaż swoją wyobraźnię i udekoruj swój stół niesamowitym wystrojem i świeżymi kwiatami. Nieformalne kreatywne podejście i przestrzeganie klasycznych zasad etykiety przy stole to klucz do udanej świątecznej kolacji, niedzielnego poranka i przyjacielskich spotkań z przyjaciółmi przy filiżance aromatycznej kawy.

10 sekretów etykiety od arystokratów (1 film)

Nakrycie i dekoracja stołu (60 zdjęć)

[44 8]
.