Podłoga z płytek w przedpokoju: połączenie, zalety, wady

Na podłogę w korytarzu wpływa na co dzień wiele niekorzystnych czynników, począwszy od obcasów i podeszew butów, kończąc na środki czyszczące, wodę, kurz, piasek i sole przywiezione z ulicy. W przypadku obszaru poddawanego takim obciążeniom należy wybrać trwałą podłogę.

Płytki doskonale radzą sobie z dużymi obciążeniami. Niepopularność takiego rozwiązania wynika z faktu, że dwie dekady temu prezentowany na rynku materiał nie miał atrakcyjnego wyglądu i właśnie z tego powodu starano się go stosować tylko z pilnej potrzeby. Obecnie sytuacja radykalnie się zmieniła. Konstrukcja podłogi w korytarzu z płytek rozwiązuje wiele problemów.Nowoczesny rynek budowlany jest gotowy zaoferować każdemu szeroką gamę płytek o różnych kształtach, rozmiarach i wzorach.Ta różnorodność pozwoli wybrać materiał, który stanie się integralną częścią każdego wnętrza. Jednocześnie dobra płytka przewyższa nawet najbardziej wysokiej jakości i drogi laminat lub parkiet pod względem właściwości użytkowych.

Zalety i wady

Wzornictwo nowoczesnych płytek jest bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępne są modele imitujące kolor i fakturę naturalnego drewna lub kamienia. Jest też płytka z nietypowym wzorem lub nadrukiem. Właściwie dobrany materiał podkreśli atuty wnętrza. Co więcej, przez lata podłoga nie straci na atrakcyjności i będzie wyglądać jak nowa.

Między innymi posadzka z płytek jest łatwa w utrzymaniu czystości, nie boi się chemicznych środków czyszczących i obciążeń mechanicznych.

Ale jak każda inna powłoka, płytki mają swoje wady. Ten materiał jest twardy i zimny i nie jest tak przyjemny jak np. drewniana deska, laminat czy dywan. Przy nadmiarze kafelków podłoga w korytarzu może okazać się zbyt ponura i zimna. Z tego powodu materiał ten powinien być używany na niewielkim obszarze.

Aby posadzka była niezawodna i trwała, wystarczy pokryć płytkami niewielki fragment pomieszczenia w pobliżu progu, który odpowiada za większość obciążenia.

Projekt przedpokoju z podłogą z płytek

Do podziału przestrzeni na strefy funkcjonalne można zastosować płytki. Za pomocą tego materiału wskazane jest podkreślenie obszaru buta, który znajduje się w pobliżu progu. Jednocześnie projekt przedpokoju może obejmować łączone wykończenie podłogi. Co więcej, zastosowanie dwóch rodzajów podłóg wizualnie doda wolnej przestrzeni do przestrzeni.

Podłogi wyłożone kafelkami powinny harmonijnie uzupełniać wystrój przedpokoju. Materiał ceramiczny należy łączyć z leżącą poniżej posadzką, która z kolei powinna stanowić integralną część przestrzeni.

Jak wybrać płytkę

Wybierając płytkę do przedpokoju rozważ następujące czynniki:

  • Odporny na wilgoć i ścieranie. Te cechy posiada kamionka porcelanowa. Nie wchłania wilgoci i ma jednolity kolor na całej głębokości płyty;
  • antypoślizgowe. Aby nie zamienić korytarza w obszar wysokiego ryzyka, zaleca się wybór materiału o współczynniku antypoślizgowości równym R10 lub R11;
  • kolor i faktura. Kolor i faktura są nie tylko dekoracyjne. Podczas pracy relief powłoki o lekkiej teksturze może zostać zatkany brudem, co może zepsuć wystrój pomieszczenia. Między innymi chropowata powierzchnia utrudnia sprzątanie pomieszczenia.

Oczywiście każdą płytkę można czyścić agresywnymi detergentami, szczotkami i środkami ściernymi. Aby jednak takie środki pojawiały się tak rzadko, jak to możliwe, należy preferować teksturowaną kamionkę porcelanową w ciemnych odcieniach. Należy również zwrócić uwagę na kolor fugi. Również spoiny płyt z czasem ulegają zabrudzeniu i nie zawsze łatwo jest je wyczyścić.

Imponująco prezentują się płyty porcelanowe szkliwione i polerowane. Mogą jednak być traumatyczne, ponieważ ich gładka powierzchnia nie zapobiega poślizgowi.

Lepiej postawić na tłoczone powierzchnie, które dobrze wpasowują się w wystrój pomieszczenia.

Łączenie dwóch wykładzin podłogowych

Jak wspomniano powyżej, wszystkie płytki w przedpokoju są odpowiednim materiałem, ale tylko w ograniczonej objętości. Lepiej jest użyć parkietu, laminatu lub na przykład linoleum jako głównej wykładziny podłogowej. Jednocześnie obszar wyłożony kafelkami może znajdować się zarówno na tym samym poziomie, co podłoga, jak i nieznacznie wznosić się nad nią. Należy zauważyć, że taka wysokość nie powinna przekraczać 3-5 centymetrów, w przeciwnym razie taki ruch projektowy może zmienić korytarz w bardzo traumatyczne miejsce. Podest lub podium można wykonać za pomocą zaprawy do jastrychu lub nawet zwykłego kleju do płytek.

Wyznaczenie strefy obuwia ma również znaczenie funkcjonalne: żaden z gospodarzy i gości nie wyjdzie w brudnych butach poza granice wyznaczone przez strefę.

Połączenie dwóch rodzajów podłóg może być liniowe i kręcone. Pierwsza metoda zapewnia proste linie połączeń i wymaga mniej wysiłku do wykonania.Przy tworzeniu wykreślonej granicy pokryć może być konieczne cięcie płyt i wykonanie prostych obliczeń.Ale dodatkowy wysiłek zostanie nagrodzony oryginalnym wyglądem wnętrza.

Konstrukcja złącza kształtowego nie powinna powodować trudności ani problemów. Możesz łatwo znaleźć elastyczne progi dokujące, które mogą przybrać dowolny kształt. Dużo łatwiej jest pracować z prostymi złączami, zwłaszcza że oferta części dokujących do nich jest znacznie szersza. Jednocześnie listwa przeładunkowa może pasować do koloru płytek, listew przypodłogowych, okuć meblowych czy głównej wykładziny podłogowej. Takie podejście sprawi, że projekt korytarza będzie harmonijny i lakoniczny.

Galeria zdjęć

​​
.