Planowanie małej łazienki

Jak wyposażyć małą łazienkę przy zachowaniu funkcjonalności i jednocześnie nadać mu blasku i piękna? Większość Rosjan i mieszkańców krajów WNP nie może pochwalić się możliwością wyposażenia łazienki w przestronny i jasny pokój. Specyfika rozplanowania mieszkań, zwłaszcza w starych budynkach, na przykład w Chruszczowie lub w drewnianym domu, nie sugeruje nawet cienia wolnej przestrzeni.

Przy odpowiednim podejściu możesz własnoręcznie obrócić te kilka metrów kwadratowych. metrów, wyznaczonych w planie przestrzeni życiowej jako „łazienka”, w naprawdę wygodny i funkcjonalny pokój.

Planowanie przyszłego wnętrza

Zanim poszukam odpowiedzi na pytanie, jak wyposażyć małą łazienkę w Chruszczow lub w drewnianym domu własnymi rękami, musisz zdecydować o niezbędnych elementach wnętrza przyszłego pokoju, aby prawidłowo pozbyć się metrów kwadratowych.Należy wziąć pod uwagę nie tylko urządzenia sanitarne, ale także różne akcesoria.

Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące czynniki:

  • Lokalizacja łazienki i wykonalności jego ustalenia co do zasady. Gorączkowe tempo współczesnego życia wykluczyło kąpiel z życia wielu ludzi. Wiele osób woli brać prysznic i do tych celów, jak nic innego, odpowiednia jest opcja z prysznicem. Co więcej, powierzchnia zajmowana przez kabinę jest o rząd wielkości mniejsza niż w przypadku pojemnika żeliwnego lub ceramicznego.

  • Pralka. Jeśli dla tego cudu myśli inżynierskiej, z powodów ideologicznych, praktycznych lub jakichkolwiek innych, nie było miejsca w kuchni, na korytarzu lub gdzie indziej, to należy dokładnie rozważyć lokalizację urządzenia tej wielkości w łazience. Jeśli pralka zostanie zainstalowana osobno, zajmie zbyt wiele i tak już ograniczonych metrów kwadratowych. metrów, a zatem istnieje tylko jedna opcja - do wbudowania.

  • Zlew. Mebel ten nie musi zajmować około 0,5 metra kwadratowego. m. powierzchni użytkowej. Jeśli używasz konstrukcji podwieszanej, możesz zainstalować funkcjonalną szafkę lub na przykład tę samą pralkę pod zlewem. W niektórych przypadkach umywalkę można całkowicie porzucić, ponieważ wanna doskonale poradzi sobie ze swoimi obowiązkami. W przypadku kabiny prysznicowej umywalka jest niezbędna.
  • ​​

  • Meble łazienkowe. Niektóre rzeczy są trudne do znalezienia poza łazienką. Dlatego warto zaopatrzyć się w nie specjalne szafki, stoliki, regały i szuflady, gdyż nadmiar otwartych ich i półek może zniweczyć wszelkie starania, sprawić, że wnętrze niewielkiego pokoju będzie przytulne.

  • Akcesoria . Być może dla niektórych będzie to prawdziwe odkrycie, ale kosz na brudną bieliznę można przechowywać np. na korytarzu. Pozwoli to zaoszczędzić kolejne 0,5 tys. metrów powierzchni użytkowej. To samo dotyczy innych artykułów gospodarstwa domowego.

  • Okablowanie. Prawdopodobnie radzieckim budowniczym i inżynierom nie przyszło do głowy, że urządzenia elektryczne mogą być używane w łazience Chruszczowa lub w drewnianym domu. Aby naprawić tę niesprawiedliwość własnymi rękami, zaleca się wcześniejsze podjęcie decyzji o rozmieszczeniu gniazd. Ważne jest przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa, ponieważ wysoka wilgotność i prąd przemienny nie są najlepszą kombinacją. Gniazda można wykorzystać do podłączenia suszarki do włosów, golarki elektrycznej lub np. kabiny prysznicowej z oświetleniem.

Po wyjaśnieniu głównych punktów dotyczących przyszłego wnętrza w Chruszczowie lub w drewnianym domu można bezpośrednio przystąpić do pracy.

Aranżacja łazienki

Pierwszym krokiem jest określenie lokalizacji największych elementów wyposażenia łazienki. Ponieważ można wyposażyć wannę w ciasną przestrzeń w Chruszczowie lub w drewnianym domu tylko wzdłuż ściany, należy przejść od tej konkretnej funkcji.

Po pierwsze należy zdecydowanie zdecydować, czy w ogóle potrzebujemy wanny, ponieważ brak „kwadratów” stawia przed wyborem: albo skorzystać z opcji z prysznicem, albo zainstalować wannę.

W przypadku wyboru opcji z kabiną prysznicową można ją bezpiecznie zamontować w jednym z narożników pomieszczenia. Takie urządzenie zajmie około 1-1,5 tys. m. powierzchni użytkowej. Jeśli preferowany jest pojemnik żeliwny lub ceramiczny, powinieneś zdecydować o celowości instalacji zlewu. Jak wspomniano powyżej, zlewozmywak może mieć podwieszaną konstrukcję, która pozwoli Ci zainstalować pod nim przydatny element wnętrza: szafę lub pralkę.Nad zlewem należy zawiesić lustro.Równocześnie tafla lustra może być fasadą małej wiszącej szafki, w której można przechowywać przybory do prania, urządzenia elektryczne takie jak suszarki do włosów i golarki elektryczne, a także różne akcesoria. Jeśli z jakiegoś powodu montaż szafki jest niemożliwy, możesz wyposażyć kilka półek pod lustrem lub wzdłuż jego krawędzi.

Sama łazienka nie musi mieć prostokątnego kształtu. W celu jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni można zakupić niezbyt dużą konstrukcję narożną, jak ma to miejsce w przypadku kabiny prysznicowej. Niektóre wanny zapewniają wolną przestrzeń na dnie, co może być również praktyczne. Możesz na przykład własnymi rękami zamknąć bok łazienki fasadą w postaci plastikowych paneli i sprawić, by się kołysały.

W niektórych przypadkach wskazane jest zaopatrzenie własnoręcznie od dołu pary niskich szuflad, w których można przechowywać środki czystości, narzędzia, rękawiczki i inne przydatne przedmioty.

Do przechowywania chemii gospodarczej, kosmetyków, wszystkich tych słoików, butelek, tub, zaleca się zabranie specjalnej szafki lub stojaka. Zgodnie z pierwszą opcją jest to preferowane, ponieważ chaotycznie umieszczone butelki mogą stworzyć efekt zaśmiecania i tak już małego pokoju.Urządzanie małej łazienki można wykonać według jednej z dwóch zasad:

  • Maksymalne wykorzystanie metrów kwadratowych. metrów powierzchni użytkowej łazienki w Chruszczowie lub w drewnianym domu. W tym przypadku meble powinny reprezentować pojemne szafki stojące i wiszące, które zajmują jak najmniej miejsca na podłodze, a jednocześnie mają maksymalną możliwą wysokość, odpowiadającą np. kabinie prysznicowej lub kabinie prysznicowej. wzrost osoby dorosłej z wyciągniętą ręką do góry.Niezbędne, ale rzadko używane przedmioty można przechowywać na wysokich półkach, gdy, podobnie jak przedmioty pierwszej lub nawet drugiej potrzeby, powinno być możliwe sięgnięcie ręką.

  • Używa górnej części pomieszczenia. Obejmuje to wszelkiego rodzaju antresole i szafki wiszące, które możesz zbudować własnymi rękami. Głównym celem takiego sposobu wyposażenia wnętrza łazienki jest stworzenie maksymalnej funkcjonalności przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni użytkowej. W takim przypadku szafki ścienne można umieścić na przykład wzdłuż całej ściany nad podgrzewanym wieszakiem na ręczniki.Niewielka głębokość takich mebli w połączeniu z drzwiami do schowków pozwoli na przechowywanie wielu różnych rzeczy bez poświęcania metrów kwadratowych.

Przy odpowiednim rozmieszczeniu przestrzeni łazienka będzie miała wystarczającą ilość wolnych metrów kwadratowych. metrów, które przy odpowiednim doborze projektu i dekoracji pozwolą Ci stworzyć przytulne i wygodne wnętrze własnymi rękami nawet w ciasnym Chruszczowie lub w drewnianym domu.

Galeria zdjęć

​​
.