Oświetlenie punktowe: jak umieścić lampy na suficie (+68 zdjęć)

oświetlenie odgrywa rolę. Za pomocą światła w każdym pomieszczeniu możesz zrobić mały, ale wciąż cud. Właściwe światło pozwala przesuwać granice przestrzeni i nie rozwieszać się na zwykłych, ukrywać wady, zwiększać wysokość sufitu, rozszerzać wąskie korytarze, a mały pokój zamieni się w ogromną salę. Oświetlenie punktowe na sufitach pomoże Ci uzyskać te efekty. Rozważ opcje umieszczania lamp i zdjęć z przykładami.

Więcej o oświetleniu punktowym

W zależności od pomysłu projektowego oświetlenie na suficie zmaksymalizuje rozmieszczenie źródeł światła w całym pomieszczeniu, podkreśli ważne miejsca, ukryje poszczególne części w pokoju. Ważne jest, aby zrozumieć, że używając tradycyjnych źródeł światła, nie będziesz w stanie uzyskać światła punktowego. Używają specjalnych lamp do sufitu - mają niską moc, inaczej nazywane są punktami.

System oparty na reflektorach punktowych może być montowany zarówno w sufitach podwieszanych, jak i podwieszanych. Może to być konstrukcja w postaci wielopoziomowego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych, MDF, paneli aluminiowych. Lampy te świetnie prezentują się w plastykowym suficie.

W przypadku nowoczesnych konstrukcji sufitowych wieszanie tradycyjnego żyrandola nie jest właściwym podejściem. Światło zewnętrzne to już przeszłość. Nowe, wewnętrzne światło punktowe jest w modzie.

Główne cechy

Główną cechą każdego reflektora jest mały kąt rozproszenia światła.Zatem kąt wynosi 30 stopni. Tylko niewielka część pomieszczenia jest oświetlona. Biorąc pod uwagę ten fakt, lokalizacja opraw powinna być bardzo ciasna. Inną cechą jest zwężenie strumienia świetlnego.

W celu zapewnienia równomiernego i co najważniejsze wysokiej jakości oświetlenia konieczne jest takie rozmieszczenie lamp, aby stożki strumienia świetlnego przecinały się na poziomie przede wszystkim przedmioty w pokoju.

Plusy i minusy

Ten rodzaj oświetlenia ma zarówno plusy, jak i minusy, ale Na początek podkreślmy główne zalety:

 • Światło punktowe pozwala tylko częściowo oświetlić dane pomieszczenie. Wiele osób potrzebuje oświetlenia tylko kilku przedmiotów. Niepożądane obszary nie powinny być oświetlone.
 • Oprawy można umieszczać w dowolnej części pomieszczenia i tym samym uzyskać maksymalnie oświetlone pomieszczenie. Potężne żyrandole często nie są sposobem na oświetlenie odległych zakątków i miejsc.
 • Kolejną ważną zaletą jest całkowity brak cieni. W dowolnym miejscu pomieszczenia strumień jest tworzony bezpośrednio nad głową, co znacznie zmniejsza cienie. W tym przypadku światło dostarczane jest również z innych części pomieszczenia.
 • Można również wyróżnić sprawność. Pojedyncza lampa sufitowa zużywa mniej energii elektrycznej do działania niż duże żyrandole, które oświetlają całe pomieszczenie.
 • Reflektor rozprasza strumienie światła pod małymi kątami, okazuje się, że zapewnia oświetlenie obiektów od dołu. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia designu. Jakość światła jest znacznie wyższa - jest jaśniejsza.
 • W porównaniu z tradycyjnym żyrandolem żywotność reflektorów jest dłuższa, co pozwala zaoszczędzić pieniądze przy ich zakupie.
 • Często do zorganizowania takiego rozwiązania konieczne jest doprowadzenie prądu o napięciu 12 V. Wielokrotnie zwiększa to bezpieczeństwo, a także oszczędza zasoby.
 • Dzięki tym światłom możesz uzyskać wielokolorową poświatę - pozwala to na zabawę i próbowanie nowych rzeczy. To podkreśla piękno wnętrza.
 • Systemy te są znacznie tańsze pod względem kosztów opraw oświetleniowych. Za te pieniądze nie kupisz dużego i potężnego żyrandola.
Oświetlenie punktowe jest piękne, bezpieczne i ekonomiczne

A teraz o wadach, oczywiście jest to dalekie od ideału pomimo wszystkich zalet:

 • Istnieją pewne trudności w procesie projektowania i organizacji oświetlenia. System składa się z dużej liczby opraw, więc stworzenie projektu będzie wymagało większych nakładów inwestycyjnych niż rozwój systemów oświetlenia ogólnego.
 • Niektóre rodzaje opraw oświetleniowych mogą wymagać specjalnego projektu sufitu, takiego jak sufit podwieszany, który nie jest odpowiedni dla małych przestrzeni o niskim poziomie sufitu.
 • Jeśli planujesz zainstalować lampy 12 V, będziesz potrzebować transformatorów lub oddzielnych zasilaczy.
Jeśli masz niski sufit, lepiej zrezygnować z tego typu oświetlenia

Umieszczenie lamp

W konstrukcji sufitów wielopoziomowych i napinanych reflektory pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych wnętrz. Pokój nabiera szczególnej architektury i atmosfery. Najważniejsze jest tutaj rozmieszczenie lamp. Niewystarczająca ich liczba i niewłaściwa lokalizacja łatwo doprowadzą do chaosu.

Rozważmy udane opcje umieszczenia:

 • Układ równoległy.Oprawy na suficie ułożone są w dwóch lub więcej rzędach - to dobra opcja, która sprawdza się zarówno w wąskich, jak i długich pomieszczeniach.

 • Układ prostokątny.Dzięki tej lampie sufitowej możesz wizualnie powiększyć przestrzeń. Jest tu jednak pewien niuans - zaleca się również zainstalowanie centralnego źródła na suficie. Ta opcja pasuje do żyrandoli.

 • Wygina punkty świetlne na suficie.To raczej niekonwencjonalna opcja. Za pomocą podobnego schematu możesz zaakcentować pewną część wnętrza.

 • Możesz również użyć wzoru krzyża.To najlepsza opcja do małych wnętrz, gdy trzeba zrezygnować z masywnych żyrandoli lub kinkietów.

 • Lampy w szachownicę.Idealny do organizowania oświetlenia w kuchni, a także w innych miejscach, w których ważne jest doświetlenie części środkowej i narożników.

 • Okrągły układ lamp bez żyrandola na suficie.Bardziej nadaje się do łazienek lub małych przedpokojów.

Opcji rozmieszczenia reflektorów jest znacznie więcej. Wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia, wysokości sufitu i ogólnie projektu. Możesz zobaczyć przykłady obwodów na poniższym zdjęciu.

​​

Jak obliczyć liczbę opraw

Przed wyborem odpowiedniego rozmieszczenia opraw należy obliczyć wymaganą liczbę opraw. Liczenie powinno być oparte na standardach. Dla różnych lokali standardy te znacznie się różnią. W pomieszczeniach niemieszkalnych światło nie powinno być tak jasne jak w salonach. Aktualne standardy można znaleźć w odpowiednich SNiP.

Natężenie oświetlenia podano w luksach na m2

Liczbę lamp sufitowych należy obliczyć w następujący sposób:

 • Konieczne jest pomnożenie powierzchni pomieszczenia przez normę światła zgodnie ze standardem z powyższej tabeli. Wynikiem jest całkowita moc oświetlenia (przykład: 16 m² * 150 = 2400 Lx).
 • Następnie określa się moc źródeł światła i ich rodzaje. Powinieneś znać ich strumień świetlny (powiedzmy, że ta wartość wynosi 200).
 • Następnie łączną moc należy podzielić przez moc jednej lampy. Możesz więc obliczyć liczbę lamp (2400: 200Lx = 12 szt.).

Zdarza się, że normy określone w SNiP-ach implikują zbyt jasne światło.Ale czasami naprawdę potrzebujesz łagodniejszego oświetlenia. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze metod oświetlenia sufitu za pomocą reflektorów. Lepiej zrobić wszystko, aby mieć różne opcje. W tym celu oprawy oświetleniowe są podzielone na grupy.

Jeśli są dwie grupy, to łączy się je przez jedną z linią, a następnie zakłada się przełącznik z dwoma przyciskami. Pierwszy rząd opraw na suficie może być głównym, drugi - drugorzędnym. Następnie możesz włączyć żarówki przez jeden, w wyniku czego blask będzie albo słaby, albo bardzo jasny.

W razie potrzeby oprawy można podzielić na więcej grup, wyprowadzić je osobno do różnych przełączników i włączyć w razie potrzeby.

Na filmie:jak poprawnie obliczyć liczbę urządzeń w suficie napinanym.

Minimalna odległość

Przy ustalaniu położenia opraw należy wiedzieć, że lampy mogą się bardzo nagrzewać i wpływać na otoczenie przestrzeń.Dlatego nie zaleca się umieszczania lamp zbyt blisko ścian, optymalna odległość skrajnego rzędu lamp od ściany to 20 cm. Jeśli wysokość pomieszczenia nie jest wyższa niż 2,5 m, należy być w odległości co najmniej 30 cm między rzędami urządzeń

Oświetlenie punktowe w różnych pomieszczeniach

należy pamiętać, że w różnych pomieszczeniach podejście do organizacji oświetlenia punktowego musi być inne. W dalszej części artykułu rozważymy cechy każdego pokoju. Zdjęcia są dołączone jako opcje lokalizacji lamp.

Korytarz

Zazwyczaj w korytarzach projektanci zalecają stosowanie najprostszych sposobów rozmieszczenia sprzętu oświetleniowego. Jeśli mówimy o cechach sufitów napinanych, to w tym przypadku konieczne jest zastosowanie innego podejścia.W wąskich korytarzach wystarczy rząd 3-5 żarówek. Do kwadratowego pokoju wystarczą dwa rzędy po cztery żarówki w każdym.

Sufit z połyskiem będzie dobrze wyglądał w ciasnych pomieszczeniach. Oprawy w tym przypadku powinny znajdować się na dole – warto wybrać modele wiszące. Ale współcześni projektanci powinni ukryć lampy, aby widoczne było tylko ich światło.

Kuchnia

... Podczas przygotowywania różnych potraw, a także w procesie czyszczenia blatu i mycia, oświetlenie powinno być wystarczająco jasne. Tutaj nie będzie można zrobić tylko ze światłem punktowym, potrzebne będą dodatkowe lampy.

Najlepiej wykonać kilka wersji światła - jedną jasną a drugą miękką i delikatną.Pozwoli to na uzyskanie wystarczającej ilości światła do pracy, a także stworzy przyjemną atmosferę podczas chwil relaksu w kuchni. Jadalnię oświetlają nisko wiszące abażury lub żyrandole. Zobacz, jak wygląda na zdjęciu.

W przypadku małej kuchni istnieje możliwość zamontowania oświetlenia powyżej i pod szafkami ściennymi, a także w samych meblach.

Salon

Najczęściej jest to największy pokój w domu lub mieszkaniu. Powinno być tu jak najjaśniej. Sufity są zawsze ozdobione żyrandolami, a źródła światła o małej mocy znajdują się ze wszystkich stron pomieszczenia. Jeśli żyrandol jest wyłączony, oprawy dadzą miękkie, przyciemnione światło.

Pomieszczenie wygląda dobrze, gdy oświetlenie jest zainstalowane tylko po jednej stronie naciągu sufity.W ten sposób można uzyskać zarówno miękkie światło, jak i zmierzch. Centralny żyrandol można całkowicie porzucić, ale należy zwiększyć liczbę wbudowanych lamp.

Sypialnia

Wbudowane lampy LED w suficie napinanym są tutaj uważane za zwyczajowe. Żaden żyrandol nie jest potrzebny.Urządzenia dadzą wymaganą, miękką poświatę, która będzie wystarczająca. Jeśli pomieszczenie jest małe, to sprzęty pokryte listwami i gzymsami w suficie będą wyglądać świetnie.

Takie oświetlenie nie tylko pomoże oświetlić pomieszczenie, ale także powiększy przestrzeń. Jeśli to nie wystarczy, jako dodatek do sypialni można zastosować lampy podłogowe.

Dziecięce

W pokoju dziecięcym eksperci zalecają wybór oświetlenia kombinowanego.Może to być żyrandol, ale nie ciężki czy kryształowy. Dobrym wyborem jest również obserwacja na całym obwodzie. Lepiej wybrać lampy halogenowe - dają jasne, ale nie oślepiające światło. Oddzielnie oświetl kącik roboczy dziecka.

Jeśli chcesz uzyskać coś wyjątkowego, możesz skorzystać z wielu pomysłów na projekt. Za pomocą sufitu napinanego możesz stworzyć bajeczny pokój dla dziecka, uporządkować oświetlenie ścienne.

Warto też zwrócić szczególną uwagę na lampkę nocną - wystarczy mały kinkiet przy łóżku.

Łazienka

W łazience dużo jasnego oświetlenia wcale nie jest potrzebne. Zasadniczo wystarczy do 10 urządzeń, które dają delikatny blask.Lampy te oświetlają elementy dekoracyjne, kafelki, armaturę wodno-kanalizacyjną. Zobacz zdjęcie łazienki - pokazują, co można zrobić ze zwykłego wnętrza za pomocą światła. Łazienka może być przytulna i niezbyt trudna do zrobienia.

Opcje sufitów napinanych

Nie ma żadnych tajemnic dotyczących oświetlenia sufitów napinanych. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie lampy. Oprawy rozmieszczone są podobnie jak sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Musisz wybrać lampy w oparciu o materiał sufitu. Np. tradycyjnych żarówek nie należy stosować razem z folią PCV - są zbyt gorące, nowoczesna tkanina pozwala na lampy o mocy mniejszej niż 60 W, więcej nie jest możliwe.

Lampy LED to najlepsza opcja, praktycznie się nie nagrzewają

Jeśli w pomieszczeniu nie ma centralnego oświetlenia to będziesz trzeba zainstalować mocniejsze lampy z możliwością obracania... Możesz uzyskać harmonijne oświetlenie, korzystając z wyboru tonów.

Aby dostosować jasność, eksperci zalecają zainstalowanie ściemniacza. Jest to urządzenie regulujące - możesz stworzyć stonowane przyjemne światło lub jasną poświatę.

Nad lub na poziomie sufitu

Ta kategoria obejmuje oprawy do sufitów napinanych. Ich osobliwością jest to, że blask emitowany jest bezpośrednio z sufitu.Wygląda bardzo, bardzo imponująco. Są jednak wady. Tak więc wydajność światła nie jest w pełni zaangażowana, znaczna część blasku spadnie powyżej poziomu konstrukcji sufitu.

Ze względu na brak przepływu świeżego powietrza pomiędzy sufitem bazowym a sufitem napinanym lampa i oprawa nagrzewają się. Lepiej używać lamp LED, nie nagrzewają się do wysokich temperatur.

Pod sufitem

Te rozwiązania podsufitowe zapewniają maksymalną dyspersję.Ale są problemy z mocą i natężeniem. Tak więc żarówka ma ograniczenie mocy poniżej 35 W. Napięcie jest poniżej 220 V, co oznacza, że ​​należy zastosować transformator.

Inne opcje

Można również wyróżnić lampy górne. Ich montaż jest trudniejszy - musisz przygotować powierzchnię sufitu. Ale jest o wiele więcej do wyboru.Zaletą takich modeli jest to, że montuje się w nich wszystkie rodzaje żarówek.

Niezwykłe pomysły na rozmieszczenie lamp

Często stosuje się zupełnie niekonwencjonalne metody montażu i rozmieszczenia lamp w pomieszczeniach. Oprócz ogólnego światła dają efekt rozgwieżdżonego nieba – wygląda niesamowicie. Istnieje wiele różnych pomysłów, ale trzeba je mądrze wybrać. Złota zasada jest taka, że ​​te pomysły należy łączyć z wnętrzem.

Możesz podświetlić obraz, umieścić lampy w konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych u wezgłowia łóżka. Czasami powstaje wielopoziomowe światło. Wszystko to wygląda bardzo imponująco.

Wskazówki dotyczące wyboru reflektorów (2 filmy)

Oświetlenie punktowe we wnętrzu (68 zdjęć)

.