Oświetlenie pokoju dziecięcego: wskazówki dotyczące organizacji

W dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieńczym większość wolnego czasu spędzają w swoim pokoju. Dlatego tak ważne jest stworzenie projektu, który będzie odzwierciedlał zainteresowania i charakter dziecka. Strefowanie światła jest integralną częścią każdego pomieszczenia. Prawidłowo dobrane oświetlenie w przedszkolu uchroni Cię przed wieloma problemami w przyszłości: uratuje dziecko przed problemami ze wzrokiem, zapewni dobry nastrój i pomoże odtworzyć ciepłą atmosferę w ulubionym kąciku dziecka.

O czym należy pamiętać przy planowaniu oświetlenia?

W pokoju dziecięcym nie ma jednego prawidłowego oświetlenia elektrycznego. Jak w każdym innym pomieszczeniu, umiejscowienie opraw oświetleniowych, ich kształt i wielkość zależą od dużej liczby kryteriów.Tak więc na wybór żyrandola ma wpływ liczba metrów kwadratowych, liczba okien, wystrój wnętrz i wiele więcej.​​

Jeśli dopiero zamierzasz przeprowadzać naprawy w pokoju dziecka, zdecyduj wcześniej o kolorystyce ścian i rodzaju wykończenia materiały. Warto również wziąć pod uwagę wiek i charakter dziecka, jego zainteresowania i preferencje.

Jak dobrać oprawy oświetleniowe?

Obecnie sklepy oferują szeroki wybór opraw oświetleniowych o różnych modyfikacjach i rozmiarach. Jako główne sztuczne źródło światła do pokoju dziecięcego nadaje się płaskie urządzenie o neutralnym odcieniu bez dodatkowych elementów dekoracyjnych.Płaski kształt oprawy przyczynia się do bardziej równomiernego rozsyłu światła.

Eksperci zauważają, że średnia moc żyrandola dla pokoju dziecinnego wynosi 10-15 watów na metr kwadratowy. Liczba ta może się różnić w zależności od obszaru (obszar pracy lub rekreacji).

Wybierając lampy do pokoju dziecięcego należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 • moc i jasność;
 • niezawodność strukturalna;
 • możliwość regulacji poziomu oświetlenia;
 • łatwość konserwacji i obsługi;
 • zabarwienie światła wybranego urządzenia.

W zależności od wystroju pokoju dziecięcego wybierz pastelowe lub jasne neonowe odcienie.

Żyrandole w postaci postaci z kreskówek, bohaterów bajek oraz urocze lampki nocne z przytłumionym, niebieskawym światłem będą doskonałym dodatkiem do naturalnego oświetlenia.

Gdzie powinny znajdować się wyłączniki?

Ile gniazdek i wyłączników powinno być w przedszkolu? Jak je rozmieścić na obwodzie pomieszczenia? To chyba najczęstsze pytania, jakie zadają sobie rodzice urządzając przedszkole, bo to pomieszczenie powinno być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Specjaliści określają trzy obowiązkowe miejsca lokalizacji przełączników:

 • W pobliżu drzwi.Nie można sobie wyobrazić pomieszczenia bez włącznika oświetlenia ogólnego. Zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa wyłącznik powinien znajdować się przy wejściu do pomieszczenia na wysokości od 70 do 90 centymetrów od podłogi. Nie zapominaj również, że przełącznik nie powinien być zakryty żadnymi meblami. Poniższe zdjęcie pokazuje przykład prawidłowej lokalizacji przełączników i gniazd w pokoju dziecka.

Prawidłowe umiejscowienie wyłącznika przy drzwiach

 • W strefie rekreacyjnej.W pokoju dziecięcym szczególne miejsce zajmuje strefa rekreacyjna. Wymagane jest tutaj dodatkowe źródło światła. Dlatego konieczne jest zapewnienie gniazdka na lampkę i dwóch gniazdek przy łóżku (mogą być potrzebne przy korzystaniu z różnych urządzeń elektronicznych - kołyski lub niani radiowej). Wybierając placówki, preferuj modele „dla dzieci”.

Wersja kombinowana - gniazdo i wyłącznik

 • W obszarze roboczym.Dla dzieci w wieku szkolnym miejsce pracy powinno być wyposażone w dodatkowe gniazdka. Ich liczba zależy od szacowanej liczby urządzeń elektrycznych, z których nastolatek będzie korzystał na bieżąco. Minimalna liczba gniazdek w obszarze roboczym to dwa (na oprawę oświetleniową i komputer). Należy pamiętać, że gniazda muszą znajdować się 15 centymetrów nad stołem.

Wymaga co najmniej dwóch wylotów w obszarze roboczym

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Organizując oświetlenie w pokoju dziecięcym, należy wziąć pod uwagę dwa główne kryteria: bezpieczeństwo i funkcjonalność. Kategoria ta obejmuje niezawodność klosza oprawy, materiał oprawy i jej wymiary oraz rodzaj lampy.

Do pokoju dziecięcego najlepiej nadają się żyrandole z kloszami z tworzywa sztucznego lub tkaniny o solidnej konstrukcji metalowej.Co do plafonu, to musi on przede wszystkim mieć kształt zamknięty - jest to niezbędne dla bezpieczeństwa dziecka w przypadku upadku lampy.

Wiek dziecka odgrywa ważną rolę w doborze żarówki do żyrandola lub dodatkowego źródła światła. Podajmy prosty przykład: dziecko do dwóch lat spędza większość czasu leżąc w łóżeczku, dzięki czemu nie ma potrzeby pracy oświetlenia, pełnoprawnego oświetlenia pokoju. Światło nie powinno być zbyt jasne, aby nie oślepiać oczu dziecka.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych wręcz przeciwnie, konieczne jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni roboczej i rekreacyjnej.Podczas zabaw na świeżym powietrzu, czytania i pisania dziecko nie powinno odczuwać potrzeby dodatkowego oświetlenia. Dlatego jasność lampy biurkowej należy regulować w zależności od czynności, które dziecko wykonuje w określonym czasie.

Trendem ostatnich kilku lat było powszechne stosowanie lamp energooszczędnych, ale takie modele raczej nie będą odpowiednie do pokoju dziecięcego. Ich główną wadą jest jasna biała poświata o zimnym odcieniu, która negatywnie wpływa na widzenie i samopoczucie dziecka.

Ważne! Wybierając lampy do pokoju dziecięcego, preferuj opcje luminescencyjne - mają wysoką wydajność i dają ciepły blask.

Na filmie:zalecenia dotyczące wyboru żyrandola w przedszkolu.

Jak zaprojektować schemat oświetlenia sztucznego?

Oświetlenie najlepiej zaplanować na etapie planowania remontu. Nie zostawiaj wyboru lamp na później.Przy wyborze sztucznego oświetlenia w pokoju przedszkolaka należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: równomierne rozproszenie światła oraz możliwość ściemniania. Aby ułatwić dziecku czytanie przy biurku lub leżąc w łóżku, pokój nie może obejść się bez dodatkowych źródeł sztucznego oświetlenia.

Głównym kryterium jest racjonalne połączenie światła naturalnego i sztucznego. Nadmierna jasność lampek może negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka, doprowadzić do przepracowania i problemów ze snem. Wręcz przeciwnie, brak światła w pomieszczeniu może powodować poważne problemy ze wzrokiem.

Ważne! Przy odpowiednim podziale światła w pomieszczeniu nie powinno być ciemnych zakamarków i nagłych przejść od światła do cienia.

Niuanse oświetlenia

w pomieszczeniu, dziecko spędza większość czasu. Zwróć uwagę na prawidłowe i równomierne rozmieszczenie urządzeń. Światło powinno być wystarczające, ale nie oślepiać dziecka. W zależności od wieku właściciela pomieszczenia zmienia się intensywność, temperatura i funkcjonalność oświetlenia.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie centralne lub ogólne w pokoju dziecięcym polega na obecności jednego dużego urządzenia oświetleniowego (żyrandol, kilka lamp sufitowych, lampa robocza).Pożądane jest uzyskanie światła rozproszonego, a jego kierunek nie powinien być skierowany w dół, lecz w górę. Tworzy to efekt odbicia od sufitu i zwiększa przestrzeń w pomieszczeniu.

Używając żyrandola należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • zamknięty kształt i matowe wykończenie;
 • mały rozmiar;
 • bezpieczeństwo konstrukcyjne (modele drewniane i plastikowe).

Światło naturalne

Nie ma nic lepszego niż światło naturalne, które dlatego okna w przedszkolu powinny być jak największe.Już na etapie planowania remontu najlepiej doświetlone pomieszczenie powinno być przeznaczone na mieszkanie dziecka. Nie zaśmiecaj otworów okiennych niepotrzebnymi elementami dekoracyjnymi, wieszaj zasłony.

Jasne, pastelowe odcienie nadają się do dekoracji pokoju dziecięcego. Dzięki temu wszystko to pozytywnie wpłynie na atmosferę: Twojemu dziecku łatwiej będzie się obudzić i cieszyć się nowym dniem. Preferowane powinny być pokoje z oknami skierowanymi na południe lub wschód. Strona północna i zachodnia nie nadają się do urządzania żłobka, ale nie zawsze jest wybór. W takiej sytuacji rozsądne jest poszerzenie otworów okiennych w celu wyeliminowania braku światła słonecznego.

W obszarze pracy

Miejsce pracy dziecka powinno być dobrze oświetlone. W tym celu warto zastosować optymalną kombinację światła naturalnego i sztucznego. Stolik dziecka należy ustawić przed oknem, a po lewej i z przodu należy zainstalować małą lampkę (lampkę roboczą).Moc kierunkowego źródła światła nie powinna przekraczać 60W, w przeciwnym razie uczeń odczuje dyskomfort podczas czytania i pisania.

Wskazane jest, aby światło robocze można było dostosować do preferencji dziecka.

​​

Na polu gry

Ten widok podziału na strefy jest używany jako element drugorzędny.Dobrą opcją byłoby oświetlenie listew LED, które równomiernie oświetli podłogę i dostrzeże na niej najdrobniejsze detale, co zapewni komfortowy pobyt dziecka na placu zabaw. Napięcie w takich źródłach światła powinno być niskie i efektywnie korelować ze światłem naturalnym.

Przykłady oświetlenia w przedszkolu

Warto wybierać lampy w przedszkolu mając na uwadze bezpieczeństwo i funkcjonalność nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Dekoracyjne źródła światła przypadną do gustu wszystkim bez wyjątku dzieciom. Powierz dziecku wybór różnych elementów oświetleniowych, ale nie zapomnij o niezawodności projektu instalacji. To połączenie inteligentnego sztucznego oświetlenia przemieni pokój dziecka w fantastyczny świat pełen przygód, ulubionych bohaterów bajek, a jednocześnie uspokoi nadmiernie czujnych rodziców.

Jasny wystrój i bezpieczeństwo to główne kryteria niestandardowego oświetlenia pokoju dla dzieci w różnym wieku.

Dla dziewczynki

intensywność.Centralne oświetlenie powinno zawierać jeden główny element, czy to masywny żyrandol, czy rząd diod LED na całym obwodzie pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem na aranżację pokoju dla małej księżniczki będzie połączenie pastelowych kolorów na ścianach oraz połączenie ciepłego i zimnego światła.

Jako oświetlenie dodatkowe można zastosować wszelkiego rodzaju żyrandole i kinkiety o nietypowych kształtach. Na przykład mogą to być lampy w postaci motyli, chmurek, kwiatów, wróżek i gwiazd.

Dla chłopca

Wnętrze pokoju chłopca można opisać następująco: minimalistyczne szkice, jasne kolory, nowoczesny, prymitywizm i przestronny kącik zabaw (sportowy). W większości przypadków w pokoju dziecięcym chłopca nie ma elementów dekoracyjnych, jedynym źródłem sztucznego światła jest żyrandol. Do wyboru tego mebla należy podchodzić szczególnie ostrożnie.Żyrandol powinien być wykonany w określonym temacie. Może być nautyczny, sportowy, kosmiczny lub cokolwiek innego.

Jeśli chodzi o lampy stołowe i inne dodatkowe urządzenia, to warto preferować modele prostokątne wykonane z trwałych materiałów. W końcu chłopcy tak lubią być aktywni i nieumyślnie bawić się piłką nożną.

Rodzaje opraw

Oświetlenie w pokoju dziecięcym wymaga starannego doboru opraw. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na modele sufitowe, a także wbudowane kinkiety. To ochroni dziecko przed nieoczekiwanymi obrażeniami elektrycznymi i awariami opraw oświetleniowych.

Istnieje kilka rodzajów lamp sufitowych:

 • Haki.Jak sama nazwa wskazuje, oprawa jest mocowana do sufitu, co zapewnia bezpieczeństwo i łatwość montażu.

 • Pułap.Montaż sufitowy bez dodatkowych okuć. Takie lampy różnią się w zależności od rodzaju sufitu (stretch, płyta gipsowo-kartonowa) i nadają się do większości pomieszczeń, w tym pokoi dziecięcych.

 • Spot.Takie lampy wyglądają szczególnie korzystnie w odległych zakątkach pomieszczenia lub w pomieszczeniach, w których instalacja centralnego oświetlenia jest niemożliwa. Przykład takiej lampy pokazano na poniższym zdjęciu.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Jaki powinien być poziom oświetlenia w pokoju dziecięcym Pokój? Przede wszystkim powinno wystarczyć. Jednak nie zawsze można to osiągnąć, instalując oświetlenie centralne. Dlatego rodzice coraz częściej korzystają z dodatkowego oświetlenia we wnętrzu.

Podświetlenie pozwala podzielić pomieszczenie na kilka stref tematycznych. Jako oświetlenie tego typu można zastosować różne elementy: spoty, taśmy LED, żarówki, wszelkiego rodzaju lampy stołowe i podłogowe.Najczęściej iluminację tworzy się za pomocą reflektorów umieszczonych na tym samym poziomie.

Uwaga! Aby zmniejszyć obciążenie wzroku dziecka, naprzemiennie używaj ciepłego i zimnego światła elektrycznego. Wielopoziomowe podświetlanie doskonale wykona to zadanie, czego przykłady możesz zobaczyć poniżej.

Strefowanie światła

Liczba opraw oświetleniowych i ich lokalizacja zależy bezpośrednio od powierzchni pomieszczenia. Jak wspomniano wcześniej, za pomocą lamp o różnych rozmiarach i jasności można skutecznie strefować pomieszczenie. Projektanci zalecają podzielenie przestrzeni na trzy równe części: miejsce pracy, plac zabaw i teren rekreacyjny. Każda z tych stref wymaga specjalnego podejścia w doborze oświetlenia.

Wielopoziomowy podział na strefy

Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wielu poziomów światła.Obszar gry najbardziej oddalony od naturalnego światła wymaga intensywniejszego oświetlenia. W ten sposób na obwodzie tej strefy montuje się tak zwane górne światło.

Centralna część pokoju, czyli część wypoczynkowa, jest oddzielona od ogólnej przestrzeni „średnim światłem” o łagodniejszej poświacie. Zwyczajowo instaluje się tutaj dużą liczbę lamp dekoracyjnych i innych dodatkowych źródeł światła. Trzecie „światło dolne” jest przeznaczone do strefowania miejsca pracy. W tym celu najczęściej stosuje się oświetlenie do zabudowy, lampkę stołową oraz małe lampki boczne.

Niektórzy projektanci podkreślają czwarty poziom podziału na strefy świetlne – osobne oświetlenie w części sypialnej.Nadaje się jednak tylko do dużych pomieszczeń lub w większości przypadków jest zastępowane sztucznym oświetleniem placu zabaw lub miejsca pracy.

Ważne! Przy planowaniu pokoju dla dwojga lub więcej dzieci konieczne jest zbudowanie wyraźnych granic świetlnych oddzielających strefę pracy, zabawy i wypoczynku. Jest to konieczne, aby podczas osobnych zajęć dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem i nie rozpraszało ich zbyt jasne światło w przeciwległej części sali.

Na zakończenie chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że pokój dziecięcy wymaga odpowiedniego oświetlenia elektrycznego. Wszystkie urządzenia muszą spełniać międzynarodowe standardy jakości, być bezpieczne i funkcjonalne. Nie powinny być łatwo dostępne, jak przewody, gniazdka, przełączniki. Tworząc oświetlenie centralne nie oszczędzaj na lampach - wybieraj modele z trwałych materiałów z możliwością przyciemniania światła.

Jak zaplanować światło w pokoju dziecka (2 filmy)

Pomysły i opcje oświetlenia (55 zdjęć)

.