Oświetlenie na korytarzu: stylowe rozwiązania dla dużych i małych mieszkań (+62 zdjęcia)

Do dekoracji wnętrz należy podchodzić odpowiedzialnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie korytarza w mieszkaniu. Dzięki prawidłowo zamontowanym oprawom oświetleniowym można optycznie powiększyć to pomieszczenie i uatrakcyjnić je. Sztuczne źródła światła pozwolą na jakościowe udekorowanie korytarza, nawet przy skomplikowanym kształcie architektonicznym.

​​

Właściwa organizacja oświetlenia

Na życzenie każdy może stworzyć funkcjonalne i wygodne oświetlenie na korytarzu. Przy wykonywaniu tego zadania warto zastanowić się nad fachową radą:

 • Podświetlenie na korytarzu nie powinno męczyć oczu. Jednocześnie światło nie powinno być przyciemnione, co wizualnie zmniejszy pomieszczenie.
 • Zaleca się zainstalowanie kilku opraw oświetleniowych w wąskim korytarzu. W takim przypadku światło powinno być skierowane na przeciwną stronę. Oprawy umieszczone na górze powinny świecić na ścianach. To wizualnie poszerzy korytarz.
 • W pomieszczeniach z wysokimi sufitami oprawy są ustawione tak, że część ściany jest oświetlona. Sufit nie będzie widoczny. W rezultacie wysokość pomieszczenia wizualnie się zmniejszy.
 • Użyj opraw LED wbudowanych w ściany. Doda to wnętrzu elegancji i tajemniczości, o czym świadczą liczne zdjęcia.

Wszystkie te niuanse należy uwzględnić przy organizacji oświetlenia na korytarzu. Stworzy to przytulne i wygodne środowisko wewnętrzne.

Źródła światła

Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie miejscowe.Jeżeli na korytarzu przewidziana jest instalacja jednej oprawy oświetleniowej, to światło z niej powinno wystarczyć do oświetlenia wysokiej jakości. Oprawa z efektem dyfuzyjnym stworzy komfortową atmosferę.

Dobrym rozwiązaniem byłyby urządzenia LED, które przy ich pomocy tworzą oświetlenie o różnej jasności. Takie lampy nie emitują promieniowania i szkodliwych substancji, a także zużywają niewielką ilość energii elektrycznej.

Urządzenia są często łączone ze specjalnymi czujnikami ruchu. Oszczędza to na kosztach oświetlenia.

Aby uzyskać delikatny blask, eksperci zalecają stosowanie urządzeń o matowych odcieniach.Oryginalne źródła światła, takie jak kinkiety, kinkiety i inne, umożliwiają strefową strefę pomieszczenia. Montowane są nad lustrem, w garderobie oraz nad elementami dekoracyjnymi wnętrza.

Oczywiście nie zapomnij o reflektorach. Są szeroko stosowane w nowoczesnych sufitach napinanych i podwieszanych. Lampy halogenowe pozwolą stworzyć oświetlenie zbliżone do naturalnego.

Jak dobrać oprawy

Wybierając oprawy do korytarza warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt pokój. Za pomocą dobrze zorganizowanego oświetlenia można wizualnie powiększyć lub powiększyć przestrzeń. Ważny jest również wystrój wnętrz.

Przed dokonaniem wyboru warto jednak zastanowić się nad opcjami urządzeń oświetleniowych:

 • Reflektory wpuszczane.Idealny zarówno do wąskich, jak i przestronnych korytarzy. Dobrze, jeśli urządzenia mają regulację kierunku światła. Montowane są na suficie lub wzdłuż ścian.

 • Klasyczny żyrandol.To urządzenie nie jest zalecane do użytku w małych korytarzach. Żyrandol sufitowy montowany jest w przestronnych pomieszczeniach o regularnym kształcie. Często jest uzupełniany lokalnymi oprawami oświetleniowymi.

 • Lampy wiszące.Są jednolampowe i wielolampowe, przypominają zawieszenia z małymi kloszami, bardziej odpowiednie do oświetlenia w korytarzu z wysokim sufitem.

 • Kinkiety.Stosowany jako dodatkowe oprawy oświetleniowe. Pozwalają na stworzenie wystarczającej ilości rozproszonego światła. Takie lampy są szeroko stosowane do oświetlania dekoracyjnych elementów wnętrz.

 • Sufitowe lampy sufitowe.Na rynku istnieje szeroka gama tego typu urządzeń, są one niewielkich rozmiarów, montowane są bezpośrednio do sufitu na płycie montażowej. Idealny do korytarzy z niskimi sufitami.

Częste błędy

takie błędy:

 • niedostateczne oświetlenie;
 • instalacja dużej ilości lamp;
 • błędnie dobrane oprawy oświetleniowe;
 • montaż opraw w niewłaściwym miejscu.

Popełnianie takich błędów prowadzi do tego, że pomieszczenie staje się wizualnie mniejsze. Wpływa również negatywnie na wystrój wnętrz. Dlatego do wyboru lamp i miejsca ich instalacji należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Indywidualne opcje oświetlenia

Obecnie istnieje kilka rodzajów oświetlenia korytarzowego:

 • ogólne - przeznaczone do oświetlania cała powierzchnia lokalu;
 • lokalne (robocze) – mające na celu podkreślenie określonych stref;
 • dekoracyjny - służy do podkreślenia elementów wnętrza.

Każda z tych opcji przenosi obciążenie funkcjonalne. Dlatego warto poważnie zastanowić się, czy warto używać tego lub innego urządzenia oświetleniowego na korytarzu.

Oświetlenie sufitowe

Główne oprawy oświetleniowe montowane są bezpośrednio na suficie. Klasyczną opcją jest żyrandol sufitowy. Oczywiście taka lampa nie jest zalecana do stosowania w małych pomieszczeniach z niskim sufitem, ponieważ wizualnie je zmniejszy.Lepiej jest zainstalować kompaktowe żyrandole sufitowe, które są umieszczone blisko powierzchni podstawy.

Reflektory stosowane są również do oświetlenia korytarza. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór takich wzorów. Z ich pomocą wzmacniają oświetlenie główne i podkreślają funkcjonalne obszary w pomieszczeniu.

W przypadku oświetlenia dekoracyjnego najlepszą opcją są taśmy LED. Montowane są na obwodzie sufitu lub w jego elementach konstrukcyjnych.

Oświetlenie podłogi i ścian

W oświetleniu korytarza w mieszkaniu ważne miejsce zajmuje oświetlenie ścian i podłogi.W pierwszym przypadku bardzo popularne są kinkiety. Jeśli korytarz jest wystarczająco wydłużony, kinkiety są instalowane w kilku miejscach, najczęściej na tym samym poziomie i w tej samej odległości od siebie. W kwadratowym pokoju lepiej jest zainstalować kinkiet w pobliżu lustra lub szafy.

Jeśli chodzi o podłogę, do jej oświetlania stosuje się taśmy LED, neonowe elastyczne przewody duralight oraz reflektory. Te ostatnie można wbudować w korpus listwy przypodłogowej lub przymocować do ściany bliżej podłogi.

Metoda „jasnej podłogi” jest bardzo popularna. Jego istotą jest montaż modułów LED w podstawie podłogi.

Podświetlenie pojedynczych elementów

Do podświetlenia pojedynczych elementów we wnętrzu korytarza zastosowano lampy podłogowe, kinkiety, taśmy LED i inne oprawy oświetleniowe. Rodzaj lampy zależy bezpośrednio od cech elementu dekoracyjnego oraz preferencji właściciela.Jeśli więc mówimy o lustrze, to do jego oświetlenia używa się taśm LED lub kinkietów. Reflektory będą dobrze wyglądać w niszy.

Wybierając podświetlenie warto wziąć pod uwagę, że może ono mieć inny odcień. To nada wnętrzu elegancji i tajemniczości.

Cechy oświetlenia pomieszczeń o różnych kształtach

​​

Przy organizacji oświetlenia na korytarzu, warto zastanowić się nad jego kształtem. Pozwoli to stworzyć akcenty i optycznie powiększyć pomieszczenie. Dotyczy to zwłaszcza małych i wąskich korytarzy. Najczęściej w nowoczesnych mieszkaniach korytarz jest długi, kwadratowy i w kształcie litery L. Każdy konkretny przypadek wymaga własnego podświetlenia.

Długi korytarz

Przedpokój w mieszkaniu to często zbyt wąski i długi pokój. Dlatego do jego oświetlenia należy podchodzić bardzo ostrożnie. Prawidłowo dobrane oświetlenie pozwoli na powiększenie pomieszczenia i skorygowanie jego parametrów geometrycznych.

Najlepszą opcją będą tutaj reflektory wbudowane w sufit podwieszany lub podwieszany.Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie opraw w wąskiej przestrzeni. Są instalowane wzdłuż ścian. Dodatkowym źródłem światła będzie podświetlenie lustra i innych elementów dekoracyjnych.

Reflektory na obwodzie długiego pokoju w Chruszczowie mogą nie tylko powiększyć przestrzeń, ale także zmniejszyć wysokość sufitów.

Mały korytarz

W małym korytarzu można zorganizować oświetlenie główne i lokalne. Głównym źródłem światła jest jednopunktowy żyrandol sufitowy z klasycznym kloszem.W nowoczesnym wnętrzu z sufitem napinanym lub podwieszanym racjonalne jest stosowanie reflektorów.

Przy wyborze modeli ścian - belki powinny być skierowane do góry. To wizualnie usunie granice między sufitem a ścianami.

Korytarz kwadratowy i w kształcie litery L

W korytarzu kwadratowym lub korytarzu tej konfiguracji, główne źródło światła jest często używany w klasycznych żyrandolach centralnych. Przy wyborze warto zastanowić się nad stylem wnętrza.

Jeśli chodzi o lokal w kształcie litery L, tutaj jest trochę inaczej. Zorganizowanie oświetlenia w takim korytarzu jest dość trudne.Najlepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie przestrzeni na strefy funkcjonalne.

Kilka głównych źródeł światła jest uzupełnionych o oświetlenie lokalne. Oświetlenie LED jest szeroko stosowane jako oświetlenie dekoracyjne.

Cechy oświetlenia w zależności od materiału stropu

Przy organizacji oświetlenia na korytarzu, warto zastanowić się nad materiałem sufitu. To określi, które lampy mogą być używane. Przede wszystkim dotyczy to cech instalacji urządzeń i określenia miejsc ich umieszczenia.

Sufit napinany

Organizując oświetlenie w Chruszczowie warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonany jest sufit napinany. Tak więc matowa folia PVC nie toleruje silnego ciepła. Dlatego do oświetlenia korytarza z sufitem napinanym nie zaleca się stosowania lamp o mocy większej niż 35 watów.

Punktowe źródła światła są często stosowane w korytarzach z sufitem napinanym. Występują w różnych rozmiarach, wzorach i mocy oświetlenia.Małe diody LED będą również wyglądać oryginalnie na suficie, wizualnie wyglądają jak gwiazdy na niebie.

Często montowany jest tzw. sufit świetlny (pływający). Źródła światła są ukryte za płótnem, okazuje się, że sufit świeci od wewnątrz.

Sufit gipsowo-kartonowy

Sposób oświetlenia korytarza sufitem gipsowo-kartonowym jest ustalany na etapie montażu zawieszona konstrukcja. Dotyczy to również folii stretch. Wszystkie przewody są ułożone w pustej przestrzeni między podstawą a sufitem wykończeniowym. Szczególną uwagę zwraca się na cechy konstrukcyjne.Do oświetlania sufitów wielopoziomowych szeroko stosowane są nie tylko klasyczne reflektory punktowe, ale także paski diodowe lub neonowe.

Często klasyczne okrągłe reflektory montowane są w sufitach z płyt gipsowo-kartonowych. Ale jeśli to możliwe, zastępują je miniprojektory i inne wielopłaszczyznowe modele. To nada wnętrzu elegancji i oryginalności.

Oświetlenie

Oświetlenie korytarza ma różne funkcje. Za jego pomocą możesz więc podkreślić element wnętrza lub wzmocnić oświetlenie określonego obszaru. Dodatkowo podświetlenie może służyć jako oświetlenie nocne w pomieszczeniu.

W nocy

Każdy miał taki problem, że trzeba iść w nocy korytarzem, ale nie chce się zapalać światła, żeby nie budzić innych domowników. W tej kwestii może pomóc oświetlenie nocne.

Obecnie istnieje kilka sposobów na zorganizowanie oświetlenia nocnego:

 • Montaż reflektorów na ścianie ze słabymi żarówkami.Takie urządzenia będą działać przez całą noc i emitują słaby blask, wystarczający do bezpiecznego poruszania się po pomieszczeniu.

 • Montaż taśmy LED po obwodzie sufitu.Tutaj główna moc oświetlenia pomieszczenia. Jasne światło będzie przeszkadzać innym domownikom.

 • Montaż opraw z czujnikiem ruchu.Za pomocą takich urządzeń można zapewnić, że oprawy zostaną włączone we właściwym czasie. Czujnik ruchu jest podłączony do co najmniej jednego źródła światła.

 • Montaż diod w listwie przypodłogowej.Oświetlenie podłogowe jest często używane jako oświetlenie nocne. Z jego pomocą można bez problemu poruszać się po pomieszczeniu bez włączania głównego światła.

Do organizacji oświetlenia nocnego należy podchodzić bardzo ostrożnie. Od tego będzie zależeć nie tylko bezpieczeństwo, ale także spokój domowników w nocy.

Na filmie:jak zrobić oświetlenie podłogowe własnymi rękami.

Podświetlenie lustra

Oczywiście na rynku jest obecnie wiele produktów do zabudowy. W każdym razie do oświetlenia tego elementu wnętrza należy podchodzić bardzo ostrożnie. Ale najłatwiejszą opcją jest zainstalowanie kinkietu w bezpośrednim sąsiedztwie lustra. Zwłaszcza jeśli jest duży.

Optymalnym rozwiązaniem będą tutaj lakoniczne urządzenia dające rozproszone miękkie światło.Montowane są w górnej części ramy. W ten sposób powstaje wygodne i funkcjonalne podświetlenie.

Urządzenia obrotowe i ukryte oświetlenie LED to również dobre opcje.

Ciekawe pomysły na oświetlenie

na stworzenie oryginalnego i efektownego oświetlenia przedpokoju w apartament. Wśród osób szczególnie popularne są następujące opcje:

 • Urządzenie niszowe z oświetleniem.W ten sposób można stworzyć zmiany światła w pomieszczeniu, które mogą znacznie poprawić jego oświetlenie. W takim przypadku zaleca się zamontowanie reflektorów we wnęce. Posłużą jako dodatkowe oświetlenie.

 • Kaseta podświetlanaW tym przypadku wykorzystuje się również nisze w celu poprawy oświetlenia. Ale tym razem są pokryte matowym szkłem, za którym kryją się potężne lampy.

 • Podświetlany gzyms.Najlepszym rozwiązaniem w Chruszczowie byłby montaż wzdłuż obwodu korytarza gzymsu. Za nim ukryta jest taśma LED.

 • Prześwitująca konstrukcja podwieszana.Idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. To ona pozwoli nadać pomieszczeniu oryginalności.

Zorganizowanie oryginalnego i wielofunkcyjnego oświetlenia w korytarzu mieszkania i domu jest dość proste. Najważniejsze jest prawidłowe podejście do wyboru opraw oświetleniowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość i styl pomieszczenia.

Lampy do przedpokoju - wskazówki dotyczące wyboru (1 wideo)

Różne pomysły na oświetlenie korytarza (62 zdjęcia)

[48 4]
.