Oświetlenie mieszkania: organizacja, opcje zakwaterowania i nowe pomysły | +90 zdjęć

Strefowanie światła jest od dawna stosowane w projektowaniu pomieszczeń mieszkalnych i roboczych, ponieważ właściwe połączenie naturalnego i sztucznego światła może odmienić każdą przestrzeń... Oświetlenie w mieszkaniu wymaga starannego przygotowania i przestrzegania pewnych zasad projektowania. Dobrze dobrany schemat może wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia, ukryć błędy projektowe, a nieudany tylko pogorszy wady wnętrza. W tym artykule przyjrzymy się, jak dobrać źródła światła do różnych pomieszczeń, a także przeanalizujemy aktualne trendy w tym kierunku.

Jak prawidłowo zorganizować oświetlenie?

Planowanie oświetlenia jest integralną częścią prac renowacyjnych. Proces ten należy rozpocząć na etapie projektowania. Organizację światła w mieszkaniu należy rozpocząć od podzielenia pomieszczenia na kilka stref tematycznych. W wersji klasycznej oświetlenie dzieli się na dwa typy: ogólne (podstawowe) i lokalne.

Oświetlenie miejscowe przeznaczone jest do doświetlania określonych elementów wnętrza lub narożników mieszkania, natomiast ogólne służy jako kluczowy element światła sztucznego.

Z kolei oświetlenie miejscowe jest typu: robocze i punktowe.Większość pomieszczeń posiada tzw. miejsce do pracy.(stół kuchenny, gabinet, kącik zabaw dla dzieci). Aby zapewnić wystarczające oświetlenie, stosuje się duże żyrandole, lampy podłogowe i kinkiety.

Światło punktowe jest najczęściej stosowane jako dodatkowy element, pełni funkcję czysto dekoracyjną.

Cechą wyróżniającą sztuczne światło jest możliwość korzystania o każdej porze dnia i nocy. Zmieniając kolor stref świetlnych, możesz z dnia na dzień zmienić proporcje pomieszczenia i podzielić pomieszczenie na strefy funkcjonalne.

Warto również zauważyć, że odcień światła silnie wpływa na postrzeganie rzeczywistości przez człowieka.Oto przykład: zielony uspokaja, żółty podnosi na duchu. Dlatego przy wyborze schematu oświetlenia w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetykę projektu.

Normy mocy i ilość lamp

Aby uzyskać najbardziej wydajne i komfortowe oświetlenie we wnętrzu mieszkania, należy wziąć pod uwagę jednolite standardy mocy i ilości opraw w oświetlanym obszarze.Eksperci zalecają więc umieszczenie urządzeń o mocy około 70 kW na każde pięć metrów kwadratowych pomieszczenia. Liczba ta może się różnić w zależności od specyfiki pomieszczenia. Ponadto mówimy tylko o oświetleniu centralnym, można je uzupełnić różnego rodzaju dekoracyjnymi lub punktowymi źródłami światła.

Po zapoznaniu się z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych można samodzielnie obliczyć wymaganą liczbę lamp w mieszkaniu. Możesz również korzystać z wszelkiego rodzaju porad projektowych. Najczęściej rozważają organizację oświetlenia elektrycznego w mieszkaniach typu studio.

Do mieszkania jednopokojowego o powierzchni 30 m2 potrzeba około ośmiu lamp (jeden żyrandol centralny, oświetlenie robocze, trzy reflektory, lampa podłogowa i kilka kinkietów).

Przykład oświetlenia w mieszkaniu jednopokojowym

Jak sprawdzić jakość światła?

Kupując żyrandol lub inną oprawę oświetleniową, pierwszym krokiem jest ustalenie, która lampa jest używana w instalacji.Najpopularniejszą opcją jest żarówka żarowa - daje jasny, jednolity blask. Jednak wadą takich urządzeń jest szybkie zużycie energii elektrycznej.

Obecnie większość firm oświetleniowych przechodzi na energooszczędne lampy. Ich koszt jest nieco wyższy, ale niezawodność i niskie koszty energii elektrycznej przeszkadzają kupującym nie mniej niż cena.

Jest jeden prosty sposób na sprawdzenie jakości światła w żyrandolu, do tego potrzebny jest telefon komórkowy.Zbliż urządzenie do światła i włącz aparat, uważajruchome paski świetlne na ekranie. Jeśli zauważysz znaczne migotanie i liczne smugi, pamiętaj, że jakość światła jest słaba. W takim przypadku lepiej natychmiast wymienić produkt, ponieważ z czasem Ty i członkowie Twojej rodziny mogą pojawić się problemy ze wzrokiem.

Temperatura barwowa

Jak wspomniano, temperatura barwowa lamp odgrywa ważną rolę w podziale na strefy. Dostępne są trzy kolory: biała ciepła (do 3300 K), biała standardowa (do 5000 K) i biała zimna (od 5000 K).Zgodnie z normami europejskimi zwyczajowo w salonach stosuje się ciepłe białe światło, ale klasyczna biel zalecana jest w pomieszczeniach drugorzędnych, takich jak korytarz.

Źródła światła

Dzisiaj do oświetlenia mieszkania, stosowane są różnorodne żarówki, wszelkiego rodzaju żyrandole, kinkiety i lampy podłogowe. W wyspecjalizowanych sklepach w Moskwie i innych dużych rosyjskich miastach istnieje szeroki wybór podobnych produktów na każdy gust i portfel.

Jako bezpośrednie źródło światła stosuje się:

  • żarówki;
  • Urządzenia LED;
  • lampy fluorescencyjne;
  • światłowód;
  • żarówki metalohalogenkowe;
  • żarówki halogenowe.

Wszystkie powyższe typy mają zarówno zalety, jak i wady użytkowania. Podajmy prosty przykład: popularne wcześniej żarówki nie odpowiadają współczesnym trendom, ponieważ zużywają dużą ilość energii elektrycznej, a jakość światła jest bardzo niska.

Naturalne światło

Najlepszą ozdobą drewnianego wiejskiego domu, a nawet zwykłego mieszkania, jest naturalne światło.Nie tylko nie szkodzi wzrokowi i pozytywnie wpływa na samopoczucie ludzi, ale również efektownie prezentuje się w każdym wnętrzu. Aby w pełni cieszyć się żywym światłem, w domach prywatnych robią okna na całą ścianę, wygląda to po prostu niesamowicie. Efekt ten jest jednak bardzo trudny do osiągnięcia w mieszkaniu jednopokojowym lub dwupokojowym.

Oświetlenie sztuczne

W mieszkaniu jest wiele opcji oświetlenia, ale nie każdy pasuje do wybranego stylu pokoju.Warto pamiętać, że sztuczne światło to nie tylko montaż drogich lamp. Do tego procesu należy podchodzić odpowiedzialnie, ponieważ od efektu końcowego zależy zdrowie oczu i układu nerwowego człowieka.

Aby stworzyć funkcjonalny system strefowego oświetlenia mieszkania, konieczne jestzapoznaj się wcześniej z opcjami instalacji. Poniższe zdjęcie przedstawia uniwersalną wersję projektu salonu z wykorzystaniem różnych rodzajów lamp.

Na filmie:rzeczy do rozważenia przy projektowaniu oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia

Istnieją cztery rodzaje światła sztucznego: ogólne, lokalne, kombinowane i awaryjne. Ten ostatni typ nie jest często spotykany w pomieszczeniach mieszkalnych, ale jest niezbędny w pomieszczeniach, w których wyłączenie światła może prowadzić do poważnych obrażeń. Następnie bardziej szczegółowo rozważymy wszystkie rodzaje oświetlenia w mieszkaniach.

Oświetlenie ogólne lub podstawowe polega na równomiernym (kierunkowym) rozpraszaniu światła na całej powierzchni pomieszczenia.Ten typ jest najczęściej używany w salonach i kuchni. Dzięki równej odległości między oprawami osiągany jest optymalny poziom oświetlenia. Inną opcją takiego podziału na strefy światła jest pojedyncze źródło światła zlokalizowane w jednym punkcie. Na przykład pośrodku znajduje się duży żyrandol.

Oświetlenie miejscowe w mieszkaniu służy do zwrócenia uwagi na określone części pomieszczenia.W ten sposób źródło światła znajduje się bezpośrednio przy oświetlanym obiekcie wnętrza (na biurku, w części sypialnej lub w kuchni). Jak zauważają projektanci, to właśnie ten rodzaj strefowania światła wnosi do wnętrza przestrzeni kompletność i integralność percepcji.

Oddzielnie oświetlenie ogólne i lokalne ma pewne wady funkcjonalne. Dlatego opracowano połączony schemat stref świetlnych.

Reflektory

Reflektory pojawiły się na ścianach i przedmiotach dekoracyjnych.Te wpuszczane oprawy oświetleniowe z czasem stają się coraz bardziej popularne. Teraz już nikogo nie zaskoczy wielopoziomowy sufit z żarówkami halogenowymi.

​​

Warto zauważyć, że istnieją dwa rodzaje reflektorów – stałe i obrotowe. Te ostatnie są bardzo wygodne w użyciu, a w razie potrzeby można samodzielnie zmienić kierunek światła.

Wybierając takie urządzenia należy zwrócić uwagę na szerokość wiązki. Podajmy przykład: 40-50 stopni świetnie nadaje się do podświetlania dużych obiektów, a halogeny o wiązce 10-20 stopni nadają się do drobnych elementów dekoracyjnych.

Lampy neonowe

Oświetlenie neonowe to specjalny rodzaj światła sztucznego, który jest lampą wyładowczą w kształcie tuby (neon jest zawarty wewnątrz pod niskim ciśnieniem).„Rodzimy” odcień jest jasnopomarańczowy, ale kolor podświetlenia może się różnić w zależności odw zależności od tego, jakie gazy obojętne są dodawane do kompozycji.

Lampa neonowa pomoże wprowadzić kolory do wnętrza mieszkania. Poniższe zdjęcie przedstawia projekt oświetlenia w mieszkaniu w odcieniach różu i fioletu.

Taśmy LED

W ostatnim czasie do dekoracyjnego oświetlenia pomieszczeń wykorzystywane są różne urządzenia LED. Najbardziej popularna jest taśma LED.Jest to elastyczna płytka z osłoną LED. Jasna neonowa kolorystyka, nietuzinkowy wygląd i niska cena - to wszystko sprawia, że ​​to źródło światła stanowi doskonały dodatek do oświetlenia zewnętrznego domu drewnianego.

Do dekoracji wnętrz takie oświetlenie może być stosowane zarówno na suficie, ścianach, jak i na niewielkich konstrukcjach zabudowanych. Dla większego efektu możesz ułożyć wstążkę w formie grafiki, tworząc tym samym niepowtarzalny klimat.

Duralight LED

Do dodatkowego doświetlenia poszczególnych części pomieszczenia stosuje się różne diody LED, a także nowy produkt na rynku duraluminium...To funkcjonalne urządzenie to elastyczny przewód wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego. Podstawa wciśnięta jest w ciągłą girlandę żarówek ledowych - LED.

Elastyczny neon

schemat oświetlenia. To nic innego jak drut elektroluminescencyjny.Zewnętrznie tak naprawdę nie różni się niczym od zwykłego drutu - tak samo elastyczny, można go nawet zawiązać w supeł.

W przeciwieństwie do taśm LED, elastyczny neon świeci ze wszystkich kierunków, jest bezpieczny, a nawet wodoodporny i ma szeroki zakres zastosowań.

Opcje umieszczenia oprawy

Główną zasadą projektowania jest to, że jasne światło zwiększa przestrzeń. Z tego wynika, że ​​dekoracja sufitu i ścian powinna być wykonana przy użyciu wszelkiego rodzaju materiałów odblaskowych. Oprawy skierowane do góry wizualnie podnoszą sufit. Aby zaciemnić część pomieszczenia, wystarczy odpowiednio rozprowadzić źródła światła w całym pomieszczeniu.

Nowe idee w projektowaniu oświetlenia zakładają, że uniwersalne oświetlenie elektryczne w domu powinno łączyć oświetlenie ogólne i lokalne (punktowe). Gwarantuje to tzw. strefowanie wielopoziomowe.

Nie ma ścisłych zasad organizacji oświetlenia elektrycznego w mieszkaniach, ale istnieją pewne wskazówki, którymi należy się kierować przy samodzielnym planowaniu wnętrza.

Salon (przedpokój)

Głównym źródłem światła w przedpokoju jest oświetlenie centralne, może to być luksusowy żyrandol lub rząd reflektorów rozstawionych wzdłuż obwodu Pokój.W przypadku wnętrz klasycznych odpowiednia jest opcja pierwsza, a urządzając mieszkania nowoczesne, należy przede wszystkim skupić się na upodobaniach i możliwościach materialnych mieszkańców.

Lampa neonowa, diody LED, a nawet jasna podłoga nadają się do nowoczesnego salonu (przedpokoju).

Sypialnia

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń mieszkalnych, najlepiej zastosować oświetlenie kombinowane w sypialni.Żyrandol i kilka lamp podłogowych nadaje się jako oświetlenie bazowe, a reflektory na obwodzie sufitu tylko dopełnią całościowy obraz. Możesz także zmienić swoją sypialnię za pomocą lokalnych opraw oświetleniowych - są niedrogie i mają wiele zastosowań.

Dzieci

Twój pokój. To jest powód dużej liczby wymagań dotyczących projektu oświetlenia żłobka. Konieczne jest wybranie urządzeń oświetleniowych o odpowiedniej mocy i cieniu, ponieważ nastrój i zdrowie psychiczne dziecka zależą od kompetentnego planowania.Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie dekoracyjne w pokoju dziecięcym. Poniższe zdjęcie pokazuje opcje stref świetlnych dla dzieci.

Kuchnia

Kuchnia charakteryzuje się wielopoziomowym oświetleniem.Polega na wizualnym podziale lokalu na strefy funkcjonalne: jadalnię, miejsce pracy i część wypoczynkową. W kuchni należy zapewnić możliwość regulacji jasności światła – jest to szczególnie ważne w ciemnej porze dnia.

W kuchni wybrany rodzaj oświetlenia może działać niezależnie od innych elementów oświetleniowych. Nawet jeśli w pomieszczeniu zainstalowano tylko oświetlenie centralne, upewnij się, że można je włączać częściowo.

Przedpokój

W korytarzu i korytarzu nie ma naturalnego światła, więc w pomieszczeniu potrzeba dużo wbudowanych lamp. Specjalne wymagania dotyczące organizacji światła wnie ma korytarza, wszystko zależy od gustów mieszkańców.

Łazienka

oświetlenie naturalne (bez okien), dzięki czemu znacznie wzrasta rola sztucznego światła. Stosowanie lokalnych urządzeń dużej mocy jest niedopuszczalne w łazience.Podświetlenie powinno być odpowiednie, ale nie za jasne. Wybierając lampy do wanny, należy wziąć pod uwagę zwiększoną wilgotność pomieszczenia.

Podział światła w kawalerce

Najczęściej jasne podziały na strefy stosuje się właśnie w mieszkaniach typu studio, ponieważ w takich pomieszczeniach występuje problem braku wolnej przestrzeni.Podział mieszkania na strefy tematyczne pozwala wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia i nadać domowi logiczną kompletność.

W takich warunkach można poeksperymentować ze sprzętem oświetleniowym - wykorzystać lokalne urządzenia, duże żyrandole, elementy dekoracyjne.

Oświetlenie sufitowe

Nowoczesne pomysły projekt oświetlenia nadaje oświetleniu sufitowemu szczególną rolę. W większości przypadków wybór urządzeń oświetleniowych wywołuje pozytywne emocje, ale nie zawsze łatwo jest umieścić zakupione żarówki, ukryć je (przy tworzeniu ukrytego podświetlenia własnymi rękami). Przed przystąpieniem do montażu spotów zaleca się zidentyfikowanie trzech głównych źródeł światła we wnętrzu (lokalnego, lokalnego i dekoracyjnego).

Z niskimi sufitami

Jeśli sufit w mieszkaniu jest raczej niski, to nie może być mowy o jakichkolwiek naprężeniach a zwłaszcza konstrukcjach podwieszanych. Nie sprawdzą się żyrandole wiszące, a także masywne lampy. Nie można tutaj wbudować reflektorów do wbudowania, ale można zainstalować wersje sufitowe.Żyrandole do sufitów płaskich, systemy oświetlenia szynowego i panele ledowe będą harmonijnie do siebie pasować.

Ukryte oświetlenie sufitowe

Własnymi rękami można zbudować podświetlenie ukryte dwóch rodzajów: z wykorzystaniem wnęki wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych oraz z gzymsem ze styropianu.A połączenie skrzynki kartonowo-gipsowej i sufitu napinanego z ukrytym oświetleniem doskonale ukrywa drobne błędy, które pojawiają się, gdymontaż sufitu.

Oświetlenie wielopoziomowe

Dla komfortowego pobytu nie można obejść się bez kompetentnego oświetlenia pomieszczenia. Od kilkunastu lat wszyscy projektanci w swoich pracach skłaniają się ku wielopoziomowemu oświetleniu mieszkań. To oświetlenie strefowe reprezentuje optymalny podział przestrzeni na kilka obszarów funkcjonalnych.

Zwyczajowo wyróżnia się cztery główne poziomy:

  • górny (plamy, kinkiety i żyrandole);
  • średnie (lampy, lampy stojące);
  • niższy (lokalne podświetlenie);
  • wewnętrzne (wykorzystywane do oświetlenia szaf i garderób).

Wielopoziomowe strefowanie pomieszczeń z oświetleniem nie wymagają specjalnych umiejętności i wiedzy. Jeśli chcesz, możesz radykalnie zmienić wygląd salonu lub pokoju dziecięcego własnymi rękami. Aby to zrobić, potrzebujesz trochę wyobraźni i zestawu opraw oświetleniowych o różnej funkcjonalności. Właściwe połączenie żyrandoli, plam na ścianach i podłodze zapewni komfort i spokój w Twoim domu.

Na filmie:wielopoziomowe oświetlenie w mieszkaniu.

Oświetlenie Dekoracyjne

Niedroga taśma LED najbardziej nadaje się do oświetlenia dekoracyjnego. Pozytywne cechy tego produktu to łatwość obsługi, łatwy i szybki montaż.Jeśli wnętrze pokoju wykonane jest w stylu klasycznym (z drewnianymi meblami, pastelowymi odcieniami ścian i gobelinami), to diody LED zastępowane są lokalnymi lampami i specjalnymi elementami świetlnymi do dekoracji.

Cechą wyróżniającą oświetlenie dekoracyjne jest specyfika jego zastosowania. Stosuje się go, gdy konieczne jest ukrycie lamp i sprawienie, by światło było bardziej przytłumione.

Neonowe oświetlenie w mieszkaniu

Takie oświetlenie dekoracyjne można wyposażyć w różne urządzenia LED i LED...Najczęściej montuje się je w sufitach podwieszanych, we wnękach z płyt gipsowo-kartonowych. Często stosuje się elastyczne rurki lub przewody, które świecą światłem neonowym.

Pustaki szklane we wnętrzu mieszkania z oświetleniem

Pustaki szklane to puste sześciany ze szklanymi ściankami o grubości około jednego centymetra.W czasach sowieckich często stosowano takie elementy dekoracyjne, można je było zobaczyć we wnętrzach łaźni, szpitali, klatek schodowych. Dziś pustaki szklane zostały ulepszone - zainstalowano w nich oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie podłogowe

Oświetlenie podłogowe to kolejne rozwiązanie, dzięki któremu można nadać pomieszczeniu niecodzienny wygląd.Do oświetlenia wykorzystywane są różne urządzenia, mogą to być reflektory, taśma LED, przewód z duraluminium, które są montowane w plastikowej listwie przypodłogowej lub w szklanych podłogach.

Nowoczesne trendy oświetleniowe

Projekt oświetlenia jest wyjątkowy połączenie postępu technicznego i planowania artystycznego. Wszystkie nowe trendy projektowe najpierw sprowadzają się do jasnego strefowania pomieszczeń, a następnie dotyczą całego wnętrza. Cechą wyróżniającą nowoczesne wzornictwo jest wysoka funkcjonalność, czyli tzw. smart design, który ma na celu zaspokojenie wszystkich potrzeb jego właściciela. Ten trend nazywa się personalizacją oświetlenia.

Jeśli uważnie przyjrzymy się wyglądowi nowoczesnych lamp, okaże się, że całkowicie utraciły one swoje jasno określone granice. Okrągłe, asymetryczne, małe wbudowane plamki są szczególnie popularne w aranżacji wnętrz. Systemy szynowe stały się integralną częścią sufitu, który również stracił swoje granice.

Oświetlenie nocne w mieszkaniu

Oświetlenie nocne nie jest niezbędną koniecznością przy urządzaniu wnętrz. Unika jednak wypadków w nocy.Lampkę nocną można zainstalować na obwodzie ruchu strategicznego lub w niektórych obszarach pomieszczenia.

Z czujnikiem ruchu

w inny sposób wyłącznik zmierzchowy.Czujnik światła to urządzenie do automatycznego sterowania źródłami światła w zależności od poziomu strefowania światła otaczającej przestrzeni.

Jeśli nadal używasz żarówek wieczorem, możesz je wymienić na najnowszesystem oświetlenia nocnego. Tak więc w ciągu zaledwie miesiąca zaoszczędzisz kilka tysięcy.

Bezprzewodowe oświetlenie

Co to jest bezprzewodowe oświetlenie? To specjalna konstrukcja, pojedynczy panel z zamontowanymi wewnątrz elementami świetlnymi.Z kolei żarówki odpowiadają za przepływ prądu. Funkcjonowanie takich paneli jest całkowicie „mobilne”, dzięki czemu można je montować na dowolnej powierzchni i nie martwić się o uszkodzenie przewodów.

Zasada działania takiej instalacji jest porównywalna do oświetlenia nocnego – gdy mieszkańcy przenoszą się z jednego pomieszczenia do drugiego, urządzenia oświetleniowe uruchamiają się automatycznie.

Na zakończenie pragnę zauważyć, że organizacja oświetlenia w mieszkaniu powinna być przemyślana we wszystkich kierunkach. Współczesne trendy skłaniają się ku wolności, braku wyraźnych granic źródeł światła, co z kolei gwarantuje komfort i wysoką funkcjonalność pomieszczenia. Zaledwie kilka lamp wpuszczanych może zmienić postrzeganie przestrzeni, czyniąc ją bardziej wyrazistą i głębszą.

Jak umieścić lampy na suficie (2 filmy)

Oświetlenie w aranżacji wnętrz (90 zdjęć)