Oświetlenie LED we wnętrzu mieszkania: plusy i minusy (rodzaje urządzeń)

Oświetlenie naturalne i sztuczne odgrywa ważną rolę w aranżacji wnętrz. Wśród nowoczesnych urządzeń oświetleniowych dużą popularnością cieszą się lampy LED - urządzenia półprzewodnikowe, które przekształcają prąd elektryczny w promieniowanie świetlne. Oświetlenie LED w mieszkaniu to najlepszy sposób na podkreślenie piękna wystroju wnętrza, podkreślenie walorów projektowych i zrekompensowanie walorów architektonicznych pomieszczenia.

Zalety

Atrakcyjność opraw LED jest oczywista - oświetlenie tworzy przyjemną atmosferę, można stosować diody o jednolitym kolorze, łączyć różne źródła światła. Zastosowanie diod LED w mieszkaniu pozwala na realizację pomysłów projektowych, nadanie pomieszczeniom oryginalnego wyglądu, a także wizualne podkreślenie dostojeństwa stylu.

Oświetlenie za pomocą diod LED pozwala na udekorowanie ścian, sufitów, podłóg, podkreślenie dowolnej funkcjonalnej części pomieszczenia. Produkty są łatwe w montażu, łatwo mocowane do podłoża, można je zamontować samodzielnie.

Ważna cecha diod LED – urządzenia nie nagrzewają powierzchni, z którymi stykają się lub znajdują się w bliskiej odległości, co eliminuje ryzyko pożaru.

Zalety i wady lamp lodowych

Urządzenia oświetleniowe LED pojawiły się na rynku stosunkowo w ostatnim czasie szybko zyskał popularność wśród konsumentów. Według opinii mają one istotne zalety:

 • Niski pobór mocy– urządzenie diodowe przy pełnej mocy zużywa o 70% mniej prądu niż konwencjonalne żarówki.
 • Długa żywotność- przy prawidłowym obliczeniu i zabudowie obwodu zasilania oświetlenie pracuje około stu tysięcy godzin.
 • Wysoki stopień odporności na uszkodzenia- urządzenia wykonane są z trwałych materiałów, nie posiadają świecących elementów.
 • Brak efektu migotania– przy zastosowaniu lamp ledowych zmniejsza się napięcie na narządach wzroku.
 • Minimalna produkcja ciepła i ciepła- ze względu na niskie rozpraszanie ciepła cała energia kierowana jest na oświetlenie.
 • Łatwość instalacji- konsumenci mogą bardzo łatwo zainstalować lampy LED własnymi rękami, używając kleju, wkrętów samogwintujących.

Ważne! Diody LED mają kompaktowe rozmiary, są wygodnie montowane w narożnikach, niszach, wąskich otworach, gdzie wykluczona jest instalacja żyrandoli, abażurów i innych produktów.

Istotną wadą źródeł światła LED jest ich wysoka cena.Drogie modele wysokiej jakości kosztują od 2000 rubli, opcje budżetowe kosztują od 90 rubli, ale te ostatnie, według opinii, nie działają długo. W przypadku awarii jednego urządzenia sieć LED przestaje działać. Ponieważ dioda LED jest urządzeniem półprzewodnikowym, rezystancja przewodnika może wpływać na jasność, moc, natężenie oświetlenia.

Odmiany oświetlenia LED do mieszkań

Oświetlenie mieszkania źródłami LED zależy od kilku parametrów: wymiarów pomieszczenia, wyposażenia wnętrza, stref wizualnych, przeznaczenia oświetlenia sztucznego. Według tych kryteriów wyróżnia się kilka rodzajów oświetlenia sufitu, ścian, mebli i wnętrza.

Wyróżnijmy główne typy:

 • Rozproszone oświetlenie sztuczne.Służy jako główne źródło promieniowania świetlnego. Urządzenia równomiernie wypełniają mieszkanie światłem, pokrywając całą powierzchnię pomieszczenia. Głównym wymaganiem światła jest neutralność, brak nieoświetlonych „plam” w pomieszczeniu, ciche promieniowanie.

 • Światła robocze LED.Używany podczas zagospodarowania przestrzennego wnętrza pokoju. Oprawy LED umieszczane są w obszarach funkcjonalnych, gdzie wymagane jest jaśniejsze, precyzyjniej skierowane światło. Może to być miejsce do pracy przy biurku, oświetlenie kuchni i jadalni, obszar wokół lustra.

 • Oświetlenie akcentujące w rozwoju projektowania mieszkań.Akcent - zwrócenie uwagi na jakiś obiekt, fragment, obszar pomieszczenia. Źródła światła są ustawione tak, aby wizualnie oświetlać obrazy, figurki, regały i inne elementy wnętrza.

 • Oświetlenie dekoracyjne z diodami LED.Nie spełnia funkcji praktycznej, służy do podkreślenia estetyki mieszkania. Właściwie rozmieszczone oświetlenie, reflektory pomagają wizualnie poszerzyć granice pomieszczenia, uzupełnić i „ożywić” atmosferę.

Rodzaje lamp

Producenci produktów LED produkują urządzenia oświetleniowe z różne właściwości techniczne i użytkowe.Przy wyborze należy kierować się nie tylko wielkością lamp, ale także rodzajem świecenia, mocą.

Nie ma ścisłej klasyfikacji lamp LED, ale umownie wszystkie urządzenia można podzielić na kilka szerokich grup:

 • Wyróżnia się diody SMD o wysokim okresie ze źródła użytego w działaniu oprawy, COB - modele o podwyższonej niezawodności z równomiernym rozsyłem światła, mocne i wytrzymałe produkty do oświetlenia.

SMD LED

 • spotkania, reflektory, lampy do oświetlania kwiatów. W mieszkaniu można korzystać z dowolnych urządzeń przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach.

Lampa LED do oświetlania kwiatów

 • W zależności od rodzaju podstawy wszystkie lampy LED są podzielony na śrubę (E), trzpień (G). Opcje montażu w mieszkaniu: E27 - klasyczna podstawa gwintowana, E14 - podstawa o zmniejszonej średnicy, G5.3 - kołek do oświetlenia, G4, G9, G10 - podświetlenie.

Różne trzonki lamp LED

 • Diody różnią się kształtem lampy (okrągła, świeca, gruszkowaty, owalny), obecność / brak chłodnicy, jasność luminescencji, temperatura barwowa (światło białe ciepłe, żółtawe, neutralne, białe zimne).

Różne rodzaje lamp w zależności od kształtu

Uwaga! Wybierając urządzenie LED, należy zwrócić uwagę na producenta produktu. Oprawy muszą być wykonane z wysokiej jakości komponentów.

Opcja LED zasilania

Żywotność

dla urządzeń led - 50 000 godzin ciągła praca.Nowoczesna technologia oświetleniowa charakteryzuje się złożoną konstrukcją, wieloma elementami funkcjonalnymi.

Wiarygodni producenci diodowych źródeł światła w specyfikacjach wskazują, że żywotność odpowiada ogólnie przyjętej wartości L70 lub LM70:

 • rok eksploatacji wynosi dioda LED będzie trwać 9000 godzin;
 • producenci ustalają pełną żywotność;
 • na działanie urządzenia wpływają zmiany w sieci;
 • Słaba moc światła skraca czas działania;
 • pełni rolę konstrukcji żarówki LED.

Producenci produktów LED wyznaczają okres gwarancji od roku do dwóch lat - lampy o krótkiej i średniej żywotności, od trzech do pięciu lat - wysokiej jakości diody zaprojektowane do 100 000 godzin pracy.

Rodzaje opraw

Oświetlenie w mieszkaniu można wykonać na różne sposoby: do wyboru miejsc pracy, do zainstalowania głównych źródeł światła, do realizacji dekoracyjnych i akcentujących oświetlenie pokoju. Zgodnie z przeznaczeniem, wymiarami, sposobem montażu istnieje kilka rodzajów urządzeń oświetleniowych ze źródłami LED. Rozważmy ich cechy. ​​

Taśma LED

Cechy konstrukcyjne urządzenia taśmowego - elastyczna płytka z diodami i przewodzącymi ścieżkami miedzianymi. Każda dioda LED jest zamknięta w obudowie.

Oświetlenie taśmowe LED w mieszkaniu ma istotne zalety:

 • Długa żywotność;
 • Minimalne zużycie energii;
 • Elastyczna podstawa, łatwy montaż;
 • Sterowanie oświetleniem pomieszczenia;
 • Kompaktowe wymiary sprzętu oświetleniowego.

Oświetlenie taśmowe można zastosować w miejscach, w których instalacja innych urządzeń oświetleniowych jest niemożliwa: obwód pomieszczenia, detale mebli, oprawy obrazów, lustra.

Żyrandole

Żyrandole diodowe to nic innego jak lampy sufitowe LED.W mieszkaniu produkty wiszące z wymiennymi lampami służą również do uporządkowania oświetlenia głównego lub dodatkowego w pomieszczeniu. Korpus żyrandoli wykonany jest z metalu, a abażury i abażury z tworzywa sztucznego, szkła, akrylu.

Niektóre modele są wyposażone w piloty, jak pokazano poniżej.

Zalety żyrandoli LED według opinii konsumentów:

 • duży wybór kształtów i rozmiarów;
 • regulacja natężenia światła;
 • Montaż na sufitach napinanych;
 • zmiana barwy strumienia świetlnego;
 • Jednolite oświetlenie bez migotania.

Żyrandole sufitowe tworzą przyjemną atmosferę i podkreślają artystyczny styl pomieszczenia. W sklepach w Moskwie można kupić żyrandole sufitowe LED o ekskluzywnym designie, które zajmą centralne miejsce wnętrza.

Panele lodowe

Popularna opcja w technice oświetleniowej - panele led montowane w dużych pomieszczeniach.Dobrze dopracowana konstrukcja pozwala na harmonijne wkomponowanie konstrukcji sufitowych we wnętrze mieszkania. Według rodzaju instalacji panele dzielą się na wbudowane i napowietrzne (podwieszane).

Produkty mogą być okrągłe, prostokątne, kwadratowe. Grubość paneli to 14-15 mm, dzięki czemu oprawy są wygodne w użytkowaniu w mieszkaniach z niskimi sufitami.

Również taki sprzęt oświetleniowy jest produkowany z kloszami i bez nich. W przypadku niektórych modeli zapewniona jest kontrola jasności, koloru, kierunku świecenia rozprowadzanego przez panele LED.

Oprawa bezprzewodowa z czujnikiem ruchu

Bezprzewodowe diody LED wyposażone w czujnik ruchu stosowane są lokalnie w systemach oświetlenia mieszkań.Urządzenie reaguje na obecność osoby, włącza się, daje jasne światło w oświetlanym obszarze, po pewnym czasie gaśnie. Zasięg oświetlenia zależy od charakterystyki konkretnego modelu.

Wśród zalet techniki oświetleniowej są kompaktowe wymiary, niewielka waga, łatwy montaż, jasne światło. Gdy czujnik wykryje promieniowanie cieplne, czujnik reaguje na ruchy i włącza urządzenie, jeśli w pomieszczeniu jest ciemno.

Urządzenia z czujnikiem ruchu można montować własnymi rękami w korytarzu, łazience, toalecie, przedpokoju, garderobie. Lampy bezprzewodowe są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi.

Prawidłowe oświetlenie LED

oświetlenie poszczególnych elementów wnętrza. Montaż produktów, charakterystyka zasilania, dobór rozmieszczenia źródeł światła może się różnić w zależności od pomieszczenia, konstrukcji urządzeń oraz miejsca instalacji urządzeń.

Podstawową zasadą organizacji oświetlenia mieszkania jest harmonijne rozmieszczenie lamp, uwzględniające gabaryty pomieszczenia. Małe oprawy LED są instalowane do małych pomieszczeń, lampy o różnych wzorach, kształtach i rozmiarach mogą być stosowane w mieszkaniach średniej wielkości, a duże lampy, żyrandole, kinkiety, lampy podłogowe w połączeniu z małymi detalami akcentującymi są odpowiednie w dużych pomieszczeniach.

Salon

Salon jest najbardziej przestronnym pomieszczeniem w mieszkaniu, co oznacza, że ​​powinno być w nim dużo światła. Zasadniczo w tym pokoju zastosowano centralne światło w postaci żyrandola, ale są też inne opcje.

W hali stosowane są trzy rodzaje oświetlenia LED:

 • Ogólne- źródła światła rozmieszczone są na całym obwodzie hali sufit jak na zdjęciu poniżej, centralne miejsce zajmuje żyrandol lub panel.

 • Pracownia- część wypoczynkowa przy sofach i fotelach oświetlona jest taśmą LED, przy stolikach zainstalowano kinkiety, wbudowane kinkiety w suficie...

 • Dekoracyjna kierunkowa- służy do oprawienia fragmentów wnętrza przedpokoju (nisze w ścianie, półki, obrazy, zdjęcia, lustra).

W salonie dobrze prezentuje się oświetlenie konturowe po obwodzie sufitu za pomocą reflektorów lub taśmy ledowej, skutecznie podkreśla piękno napięcie, wielopoziomowe przepływy, sprawia, że ​​sala jest wyższa, bardziej przestronna.

Sypialnia

Dekoracja sypialni lampami musi być wykonana starannie, aby urządzenia oświetleniowe tworzyły ciepłą atmosferę, światło nie było zbyt jasne i kolorowe oraz intensywność oświetlenia nie zakłóca odpoczynku, snu.W sypialni zainstalowano główne i dodatkowe źródła światła. Kontur sufitu jest równomiernie oświetlony reflektorami.

Jeśli pomieszczenie jest małe, na środku można powiesić mały natynkowy lub wbudowany żyrandol LED. Oddzielnie zaaranżuj strefę nocną za pomocą specjalnych kinkietów, kompaktowych lamp podłogowych. Oświetlenie LED pod łóżkiem prezentuje się pięknie i oryginalnie.

Jeśli nad wezgłowiem łóżka znajduje się obrazek, element dekoracyjny można podświetlić taśmą LED, użyj dekoracyjnego podświetlenia lustra toaletki, szafa na ubrania.

Dziecięce

W mieszkaniu zaprojektowano pokój dziecięcy z uwzględnieniem wieku i płci dziecka, a pokój jest wizualnie podzielony na kilka stref: pokój zabaw, pracę, miejsce do spania.Dziecku nie powinno zabraknąć oświetlenia, dlatego w przedszkolu instalowane są urządzenia LED z jasnym, jednolitym światłem. Sufit jest ozdobiony centralnym żyrandolem lub panelem lodowym, na obwodzie można zainstalować reflektory.

W przedszkolu konieczne jest zapewnienie oświetlenia kierunkowego w obszarze biurka, przy wykorzystaniu kinkietów i lamp stołowych. Kompaktową lampkę nocną montuje się na szafce nocnej przy łóżku lub sofie lub lampę lodową montuje się na ścianie.

W strefie zabaw można wykonać oryginalne podświetlenie ścian za pomocą taśmy LED. Wygląda bardzo pięknie i bajecznie.

Kuchnia

Wnętrze kuchni jest zwykle małe, w pomieszczeniu jest kilka obszarów, które wymagają być dobrze oświetlonym. Oświetlenie ogólne jest zorganizowane za pomocą wbudowanych kompaktowych lamp sufitowych lub żyrandoli wiszących.W obszarze roboczym (strefa gotowania, kuchenka, zlew) znajdują się jasne lampy LED, które dają zimny blask.

Oświetlenie blatu i jadalni

W kuchni ważne jest użycie taśmy oświetlenie, które można układać we wnękach, narożnikach, pod szkłem, nad półkami z naczyniami.Oświetlenie dekoracyjne podkreśla kontury blatu. Istnieją warianty taśmy, w których źródła światła zamknięte są w aluminiowym lub plastikowym profilu – są harmonijnie połączone z designem mebla.

Jadalnia powinna być oświetlona jasnym, ciepłym światłem. Do tego nadają się wiszące żyrandole znajdujące się nad stołem jadalnym.

Na filmie:Oświetlenie LED obszaru roboczego kuchni.

Przedpokój

W korytarzu mieszkania nie ma źródeł naturalnego światła, bez wysokiej jakości oświetlenia pokój będzie być ciemnym. Kilka opcji rozmieszczenia lamp:

 • W wąskim korytarzu na suficie umieszczone są diody kierujące światło na górną część ścian, aby optycznie poszerzyć korytarz. W tym samym celu wzdłuż obwodu zainstalowano również pasek LED.

 • sufit w dół.

 • Korytarz można oświetlić grupami diod LED - symetryczne rzędy plamek na całym obwodzie, lodowe panele pośrodku, ozdobienie lustra ścianą uchwyty lub taśma do kadrowania.

Podstawowym warunkiem oświetlenia przedpokoju mieszkania jest duża moc źródeł światła. Podczas przechodzenia z pokoju do pokoju nie powinno być ostrego kontrastu światła.

Łazienka

Zainstalowanie kompaktowego żyrandola na suficie lub reflektorów w łazience dobrze oświetli mały pokój.Taśmę lodową można układać wzdłuż obwodu ścian, wokół wanny - światło jest dobrze rozpraszane, odbijane od sufitu, ścian, podłogi.

Dodatkowo trzeba podkreślić obszary funkcjonalne - jasne lampy montowane są nad zlewem lub symetrycznie po bokach lustra.

Oświetlenie LED

Remont mieszkania, wykonany w stylu nowoczesnym, polega na montażu wysokiej jakości, trwałe oświetlenie. Wszystkie pomieszczenia muszą być wyposażone w podstawowe, dodatkowe, opcjonalne, dekoracyjne źródła światła. Światła LED mogą być stosowane w różnych stylach wnętrz. W przypadku klasycznych projektów odpowiednie jest ciepłe, neutralne światło, aw przypadku zaawansowanych technologicznie projektów odpowiednie są zaawansowane technologicznie, nowoczesne, fusion, loftowe, diodowe źródła zimnej poświaty.

Sufit

Tradycyjnym sposobem montażu oświetlenia głównego jest montaż opraw na suficie. Dzięki temu uzyskuje się optymalny rozkład światła w całym pomieszczeniu, a nisze, narożniki, zaciemnione obszary są doświetlane dodatkowymi źródłami.

Umiejscowienie diod LED na konstrukcjach sufitowych:

 • Montaż we wnęce z płyt gk.Kształt niszy jest prostokątny, kwadratowy, zakrzywiony, owalny. Płyta gipsowo-kartonowa jest montowana na ramie, przewody można schować za bokami konstrukcji. Do dekoracji nadają się żyrandole, reflektory, panele lodowe i taśmy LED.

 • Oświetlenie obwodowe lub obrysowe.Elementy okablowania można schować za profilem sufitowym. Jako źródła światła wykorzystywane są taśmy LED i reflektory punktowe. Podświetlenie powinno być skierowane w stronę sufitu.

 • Wzory światła na suficie.Elementy oświetleniowe (taśma LED) montowane są do podstawy bazowej, montowane są reflektory punktowe oraz montowana jest konstrukcja napinana. Gdy światło jest wyłączone, wzory są niewidoczne, ale gdy włączone są diody LED, pomieszczenie ulega przemianie.

Profesjonalni projektanci wnętrz często wykorzystują oświetlenie LED do stworzenia efektu sufitu „pływającego”. Źródła światła są instalowane pomiędzy naciągiem a konstrukcją podstawy.

Ściany

Dekoracyjne oświetlenie ścienne nadaje mieszkaniu atrakcyjny wygląd. Różnorodne wzory, geometryczne wzory tworzą kapryśną grę światła, tworzą miękkie refleksy.Lodowe oświetlenie ścienne poszerza granice pomieszczenia, podkreślając elementy architektoniczne wnętrza. Ważne jest, aby można było regulować intensywność, jasność i kolor oświetlenia. Bliskość źródeł światła nie psuje powierzchni tapety, nie nagrzewa paneli.

Taśmy LED i liniowe lampy lodowe są materiałami energooszczędnymi, opłacalne i praktyczne jest ich wykorzystanie do dekoracji ścian. Głównymi obszarami oświetlenia są narożniki, nisze, obwód górnej części ściany oraz elementy wnętrza. Liniowe kształty i miękkie kontury wyglądają spektakularnie.

Podłoga

Aby pomieszczenie było bardziej przestronne, nieważkie, użyj diod LED do oświetlenia podłogi. Opcje źródła światła - taśma, elastyczny neon, tuby z diodami LED Duralight.Rzadziej stosuje się panele lodowe (punktowo, w osobnych wyspach salonów i kuchni). Możesz wybrać standardowe rozwiązanie lub kolorowe oświetlenie podłogowe na całym obwodzie pomieszczenia.

Do małych korytarzy nadaje się elastyczna nitka neonowa, układana wzdłuż obrysu pomieszczenia na styku podłogi i ścian korytarza.

Ciekawe pomysły na oświetlenie

Dzięki łatwej instalacji źródeł LED i elastyczności materiału możesz podkreśl miękkim, jasnym lub kolorowym światłem dowolny obszar i szczegół pomieszczenia.

Ciekawe zastosowania diod LED:

 • Przestrzeń okienna - ukryte oświetlenie kurtynowe.

 • Łuki, przejścia, wnęki - lampy wzdłuż obrysu.

 • Oświetlenie wyspy kuchennej, stołu lub baru.

 • Oświetlenie luster, wanny, hydraulika.

 • Oświetlenie fartucha kuchennego, dna szafek ściennych.

Diody LED można wykorzystać do dekoracji roślin w pomieszczeniach, podkreślenia wnęk sufitowych, podświetlenia akwarium, regałów. Pomysłów na wykorzystanie źródeł LED do oświetlenia mieszkania jest wiele. Ważna zasada – oświetlenie główne powinno być jednolite i jasne, konturowe i dekoracyjne – akcentujące. Dodatkowe źródła światła w mieszkaniu nie są potrzebne, wystarczy zainstalować kilka wydajnych urządzeń, aby prawidłowo ukierunkować strumień światła.

Montaż taśmy LED i 5 błędów przy wyborze (1 film)

Podświetlenie na lodzie we wnętrzu (55 zdjęć)

(51 3)
(5 97)
.