Oświetlenie do kwiatów w pomieszczeniach: wybór, cechy i rodzaje lamp

Ludzie, którzy poważnie podchodzą do uprawy różnych kwiatów w pomieszczeniach, wiedzą, że oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. W naturalnych warunkach jeden kwiat rozwija się w cieniu, podczas gdy drugi nie może normalnie rosnąć bez ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podobnie sytuacja wygląda w mieszkaniach. A zimą wszelkie domowe kwiaty wymagają dodatkowego oświetlenia. Przyjrzyjmy się, jakie powinno być oświetlenie kwiatów w mieszkaniu.

Jak dobrać oświetlenie do kwiatów w pomieszczeniach

Ważnymi cechami są widmo i moc lub natężenie światła strumień. Zaleca się dobranie odpowiedniego oświetlenia do tych cech, biorąc pod uwagę etapy rozwoju poszczególnych roślin. Oświetlenie jest szczególnie ważne dla roślin domowych, jeśli są to jeszcze bardzo młode sadzonki. Światło pozytywnie wpływa na procesy podziału, rozciągania i tworzenia komórek w kwiatach.

Jeśli potrzebujesz wykiełkować nasiona lub wyhodować sadzonki, wybierz źródła sztucznego oświetlenia o niebieskim spektrum. Tylko takie światło jest w stanie zapewnić proces aktywnej fotosyntezy, a jest to wzrost jakościowy. Czerwone światło wzmacnia młode pędy, znacznie przyspiesza kwitnienie. Moc na tych etapach wzrostu i rozwoju może być bardzo mała - na początek wystarczy 200 watów.

Widma nie są rozpatrywane oddzielnie. Chlorofil, pod wpływem różnych części widma, może pochłaniać światło, przekształcając je w energię. Źródło światła powinno w jak największym stopniu odpowiadać widmu naturalnego światła dziennego.

Oznaki niedostatecznego oświetlenia

Można stwierdzić, że instalacja nie mieć wystarczającą ilość światła przez następujące znaki:

 • wydłużone pędy;
 • liście drobne, blade;
 • rzadkie kwiaty lub ich całkowity brak w roślinach kwitnących;
 • długie międzywęźle;
 • liście zwiędłe pod spodem, liście opadłe lub żółte;
 • Liście o różnych odcieniach ciemnieją i z czasem stają się zielone.

Jeżeli te objawy są obserwowane, to kwiat nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła i wymaga dodatkowego oświetlenia. Dlatego Twoje ulubione kwiaty są podświetlone, szczególnie zimą.

Możesz zmierzyć ilość światła wpadającego do pomieszczenia za pomocą specjalnego urządzenia - luksometru. Da bardzo dokładne odczyty, na podstawie których można dobrać odpowiedni poziom oświetlenia.

Jakiego poziomu światła potrzebują kolory?

Aranżując oświetlenie do kwiatów w mieszkaniu, pojawiają się pytania o intensywność i ilość dodatkowego oświetlenia. Najlepiej użyć luksometru. Ale możesz też skorzystać z naukowo udowodnionych informacji.

W przypadku różnych roślin doniczkowych wymagany jest określony strumień świetlny (w luksach):

 • cieniolubny - od 700 do 1000 Lx;
 • tolerancja cienia - od 1000 do 2000 Lx;
 • światłolubne - od 2500 Lx i więcej.

Oczywiście są to minimalne poziomy, które wystarczą do podtrzymania życia w zimie. Jeśli kwiat zaczął kwitnąć, oświetlenie zwiększa się do 9000 Lx.

Konsekwencje naruszenia reżimu świetlnego

Brak światła może poważnie zepsuć wygląd kwiatu. Znaki zostały już opisane powyżej - to są właśnie konsekwencje. Jeśli je znajdziesz, powinieneś poważnie pomyśleć o prawidłowej organizacji podświetlenia.W tym przypadku najważniejsze jest, aby nie myśleć, że im więcej światła, tym lepiej. To wielkie nieporozumienie, często z tego powodu wiele roślin również umiera.

Które światło jest najlepsze do uprawy?

Istnieje wiele różnych opcji podświetlenia. Ale światło nie jest jednorodne, może mieć różny skład spektralny.Skład widmowy to zależność mocy promieniowania od długości fali. Słońce ma ciągłą charakterystykę w zakresie widzialnym, a charakterystyka maleje tylko w widmie ultrafioletowym i podczerwonym.

Widmo każdej oprawy oświetleniowej składa się z impulsów o różnych amplitudach, co nadaje temu światłu różne odcienie.

Widmo. Potrzebnych jest tylko kilka części widma.

Pewne długości fal są niezbędne dla roślin:

 • 640-660 nm - aksamitna czerwień, której każdy potrzebuje dorosła roślina do procesów rozrodczych, a także do rozwoju i wzmocnienia systemu korzeniowego;
 • 595-610 nm - widmo pomarańczowe dla procesów kwitnienia i dojrzewania, jeśli roślina jest owocem;
 • 440-445 nm - do wegetatywnego rozwoju rośliny potrzebna jest barwa fioletowa;
 • 380-480 nm - zakres bliskiego ultrafioletu do regulacji wzrostu i rozwoju białek;
 • 280-315 nm - średni zakres ultrafioletu, który zwiększa mrozoodporność.

Ten rodzaj oświetlenia wewnętrznego roślin nie jest odpowiedni dla każdego kwiatu. Każda pojedyncza roślina ma swoje własne cechy i jest unikalna pod względem preferencji widmowych.Oznacza to, że nie będzie możliwe całkowite zastąpienie charakterystyki światła dziennego. Ale kilka światełek rano i kręcenie zegara zimą ułatwi życie kwiatom na parapecie.

Wybór oprawy

Najbardziej preferowaną opcją są specjalne fitolampy. Mają optymalną temperaturę światła dla większości roślin. Lampa ta generuje fotony nie w szerokim, ale w węższym zakresie, co jest szczególnie korzystne dla procesu fotosyntezy. Produkt emituje światło niebieskie i czerwone – niebieski stymuluje wzrost, a czerwony przybliża okres kwitnienia i dojrzewania.

Ale nie musisz kupować gotowego urządzenia. Własnoręcznie wykonasz odpowiedni system – oświetli rośliny jak i wersję przemysłową. Obecnie istnieje wiele produktów, które można do tego wykorzystać.

Umieszczanie i ustawianie światła

Rośliny rosną lepiej, jeśli światło jest umieszczone nad nimi. Jeśli przepływ jest podawany z boku, może to prowadzić do skrzywienia łodyg.Najbardziej optymalna odległość to 15-30 cm od wierzchołka kwiatu. Należy również wziąć pod uwagę wielkość i moc lamp.

Należy pamiętać, że świetlówki na krawędziach dają większą moc niż w centrum. Rośliny kochające światło umieszcza się bezpośrednio pod lampą.

Najwygodniejszym uchwytem oświetlenia jest to, że można je przesuwać. W takim przypadku urządzenie można wykorzystać w różnych sytuacjach – intensywność światła można łatwo zmieniać w zależności od potrzeb rośliny.

Jest prosta zasada: im większa odległość rośliny od lampy, tym mniejsze natężenie światła.Tak więc, jeśli odległość zostanie podwojona, moc zmniejszy się o cztery. Ale wysoka intensywność też jest bezużyteczna. Czasami, gdy bulwa znajduje się bardzo blisko, na liściach widoczne będą charakterystyczne ślady przypaleń. Jeśli łodygi są rozciągnięte, lampa jest za daleko.

Przy pomocy nowoczesnego sprzętu możesz wykonać podświetlenie kwiatów na oknie w mieszkanie własnymi rękami. Aby to zrobić, starają się wybrać rośliny tak, aby miały mniej więcej taką samą wysokość. Następnie kupują niedrogie urządzenia. Następnie umieszczane są garnki lub pudełka. Za pojemnikami na oknach zamontowane jest lustro lub folia - jest to konieczne, aby odbijać światło. Ponadto urządzenia są instalowane po obu stronach parapetu. Następnie możesz podłączyć urządzenie do sieci.

Ultracienka fitolampa na okno

Na wideo:jak zrobić fitolampę LED do kwiaty własnymi rękami.

Odmiany lamp

W celu zapewnienia normalnego oświetlenia uzupełniającego lub pełnego oświetlenia rośliny doniczkowej w mieszkaniu stosuje się kilka rodzajów żarówek. Są to tradycyjne żarówki, żarówki halogenowe, żarówki LED, lampy, taśmy LED. Rozważmy ich cechy i cechy.

Żarówka

To najczęstszy typ, który każdy zna - są takie lampy lub były w każdym mieszkaniu.Dzięki energii elektrycznej nagrzewa się cewka wolframowa, która znajduje się w szklanym pojemniku. Urządzenie jest wkręcane we wkład, a do podłączenia nie jest wymagane żadne specjalne wyposażenie.

Wadą jest brak koloru niebieskiego w widmie. Skuteczność świetlna jest bardzo niska i wynosi 17-25 lm/W. Nie jest to najlepszy wybór do oświetlania roślin w domu. Lampa bardzo się nagrzewa i zamontowana nad kwiatami nawet na wysokości 1 m może spowodować oparzenia. Jeśli lampa zostanie podniesiona o więcej niż 1 metr, wydajność oświetlenia dąży do zera.

Świetlówka

Świetlówka to żarówka z elektrodami po każdej stronie.Są połączone cewką wolframową. Rura zawiera gazy obojętne lub pary rtęci. Na wewnętrzną powierzchnię kolby nakładana jest specjalna warstwa - luminofor.

Tak wygląda świetlówka

Istnieją trzy rodzaje takich lamp:

 • wyroby ogólnego przeznaczenia;
 • do celów specjalnych;
 • modele kompaktowe.
​​

Model ogólnego przeznaczenia ma dobre właściwości - wysoką skuteczność świetlną, niską emisję ciepła, długą żywotność.W uprawie roślin są wykorzystywane do organizowania dodatkowego oświetlenia roślin domowych, gdy czas światła dziennego jest krótki. Ale najważniejszą rzeczą w tych lampach jest bardzo ograniczone spektrum. Nie zaleca się używania łap do stałego oświetlenia.

Lampy fluorescencyjne specjalnego przeznaczenia charakteryzują się obecnością warstwy luminoforu. Dzięki temu ulepszeniu widmo lampy jest bardzo podobne do tego potrzebnego roślinom.Tę lampę można wybrać w przypadkach, gdy chcemy zapewnić pełne oświetlenie, okresowe oświetlenie dodatkowe. Również te lampy są często wybierane do organizowania dekoracyjnego oświetlenia własnymi rękami.

Wadą jest zawyżona cena i instalacja statecznika elektronicznego, bez której nie będzie możliwe podłączenie urządzenia do sieci. Lampa może dawać prawidłowe światło, ale zaleca się jej używanie tylko wtedy, gdy nie ma innych urządzeń o mocy 200-300 watów.

Wyładowanie gazowe

Produkty te są w stanie generować najjaśniejsze światło. Istnieje kilka rodzajów tych lamp, można wyróżnić rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe.Modele Merkurego należą do pierwszych. Wewnątrz żarówki nie ma specjalnej powłoki, a skuteczność świetlna jest bardzo niska. Emitują światło o odcieniu niebieskawym, nieprzyjemnym dla ludzkiego oka i zielonych przyjaciół.

Zaktualizowane modele o ulepszonej charakterystyce spektralnej są już dostępne. Stały się jedną z opcji oświetlenia szklarni i szklarni. Ale problem z rozpraszaniem ciepła nie został jeszcze rozwiązany.

Modele sodowe są jaśniejszymi, wydajnymi modelami o wysokiej wydajności świetlnej i wysokich zasobach.Widmo znajduje się w czerwonej strefie. Dwie lampy mogą oświetlić ogromny teren ogrodu zimowego lub dużą kolekcję roślin. Aby zachować równowagę w widmie, zaleca się naprzemienne stosowanie modeli rtęciowych i halogenowych. Zielone rośliny będą zadowolone.

Żarówki metalohalogenkowe są najbardziej zaawansowanymi oprawami oświetleniowymi do roślin domowych, szklarni i szklarni. Wyróżniają je następujące cechy:

 • wysoka moc;
 • wysoka żywotność;
 • optymalna równowaga widmowa.

Aby używać takich żarówek w domu, należy dokupić specjalne gniazdo. Jest też jedna duża wada takich lamp - to koszt. Jest znacznie wyższa niż cena głównych analogów.

Iluminacja kwiatów zimą

W chłodne dni czas świecenia wydłuża się. Zimą wybór urządzenia oświetleniowego jest odpowiedni nie tylko w oparciu o wymagane oświetlenie, ale także biorąc pod uwagę charakterystykę temperatury. Niektóre rośliny kwitną w pewnych temperaturach, inne w bardzo różnych temperaturach. Rośliny, które kochają ciepło, mogą żyć zimą przy bardzo małej ilości ciepła i światła. W przypadku pozostałych kolorów ważne jest oświetlenie. Są oświetlone przez 12 godzin - rano i wieczorem, ponieważ otrzymują mniej światła słonecznego.

Główne cechy

Sam kwiat ma ogromne znaczenie w organizacji oświetlenia.Trzeba znaleźć wszystkie informacje na jego temat, a dopiero potem wybrać to, co mu odpowiada. Każdy kwiat ma swoje specyficzne cechy, które należy wziąć pod uwagę. Głównym zadaniem jest zapewnienie braku światła słonecznego.

Musisz dokładnie znać stawki sezonowe. To określi wydajność światła. Prawidłowe podświetlenie będzie stymulować wzrost i będzie to widoczne.

Lampy do storczyków zimą

rosną w egzotycznych krajach.Tam jest ciepło i słonecznie. Optymalny wskaźnik oświetlenia dla tych kolorów wynosi od 10 000 do 30 000 Lx. Niektóre rodzaje storczyków mogą potrzebować 15 000 luksów.

Nie używaj znanych roztworów jako żarówek. Lepiej kupić fitolamp. Pozwoli to uniknąć poparzenia górnych i dolnych liści.

Najważniejszym warunkiem przy oświetlaniu storczyków jest to, aby lampa nie nagrzewała się. Idealnie, jeśli dłoń nie czuje ciepła w odległości 10 cm od rośliny. Odległość lampy od kwiatka powinna wynosić od 10 do 50 cm, w zależności od mocy lampy. Tak więc na 10 cm w urządzeniu umieszczona jest żarówka, która daje 7000 Lx. Na odległość 10 cm potrzebujesz 5200 Lx. Na 50 cm potrzebujesz 1700 Lx. Czas podświetlenia wynosi średnio 12 godzin.

Oświetlenie taśmowe LED

To najlepsza opcja. Taśmę można łatwo przymocować w dowolnym miejscu, a jej światło jest bardzo odpowiednie dla roślin.Taśma jest przycinana nożyczkami i przyklejana do odpowiedniej powierzchni. Spektrum diod LED prowadzi do przyspieszonego wzrostu roślin. Spójrz na zdjęcie - to podświetlenie LED.

Ciekawe i przydatne dane można również uzyskać z artykułu. W komentarzu możesz napisać jak iz kim takie oświetlenie jest organizowane, możesz dołączyć zdjęcie. To przyda się wielu.

Jak wybrać lampę do roślin (2 filmy)

Różne lampy i opcje oświetlenia (40 zdjęć)

.