Organizacja oświetlenia w sufitach napinanych: montaż i pomysły na różne pomieszczenia | +70 zdjęć

Większość ludzi woli sufity napinane jako dekorację sufitów, a nie tradycyjne tapety lub obrazy. To wszechstronne projekty, które wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jako urządzenia oświetleniowe stosuje się taśmy LED i reflektory. Zobaczmy, jak można zorganizować oświetlenie we wnętrzu z sufitami napinanymi.

Podstawowe zasady oświetlenia na suficie napinanym

Organizując oświetlenie na suficie napinanym należy pamiętać, że do niczego nie należy przyczepiać powierzchnia płótna. Płótno wykonane jest z folii PVC lub materiałów tkaninowych. Najczęściej używana jest pierwsza opcja, taka folia nie ma super wytrzymałości i odporności na ciepło. Nie instaluj opraw ze zwykłymi żarówkami, w przeciwnym razie istnieje ryzyko stopienia obszaru obok urządzenia.

Podczas montażu należy przestrzegać pewnych wymagań:

 • Światło powinno być rozprowadzane możliwie równomiernie na całej cała powierzchnia pokoju.
 • Wszystkie oprawy oświetleniowe lub pojedyncza grupa muszą mieć tę samą moc, widmo i natężenie.
 • Lampy lepiej wybrać niezbyt gorące i oszczędne. Żarówki LED są uważane za liderów jakości - są dość jasne i trwałe.
 • Przy dekorowaniu ukrytego oświetlenia obudowy urządzeń chowane są w specjalnych gzymsach, wokół lamp zamocowany jest pierścień zapobiegający pękaniu folii.
 • Plafony i inne produkty należy łączyć z wnętrzem, dekoracją ścienną i meblami.
 • Poświata jest skierowana w górę, tworząc miękkie podświetlenie. Aby uzyskać jasne światło, lampa musi być skierowana w dół.
 • Okablowanie musi być ukryte. Jeśli instalacja jest ukryta, trasa jest ukryta w ścianach. Ukryta instalacja oznacza obecność kanałów kablowych na przewody.

Obliczanie oświetlenia

Aby obliczyć liczbę opraw, wybierz schemat oświetlenia.Jeżeli ma być zainstalowany żyrandol centralny, to pozostałe oprawy montuje się tam, gdzie pomieszczenie nie będzie oświetlane światłem głównym.

Najczęściej oprawy oświetleniowe umieszcza się tam, gdzie powstają ciemne obszary lub w miejscach wymagających dodatkowego doświetlenia, np. miejsca pracy.

Jeśli nie ma żyrandola, to aby zorganizować oświetlenie w pomieszczeniu z sufitem napinanym, należy obliczyć liczbę lamp na podstawie ich cech i rodzaju. Ilość urządzeń zależy również od ich lokalizacji – tam, gdzie nie ma potrzeby jasnego światła, nie montuje się lamp. W innym miejscu wymagana jest instalacja.

Aby obliczyć wymaganą liczbę żarówek, weź pod uwagę ważne czynniki wpływające na poziom oświetlenia przestrzeni:

 • wysokość ścian;
 • wymiary pomieszczenia;
 • schemat z żyrandolem lub bez;
 • obecność dodatkowych źródeł światła.

Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr, który pomoże określić ilość opraw - jest to moc lampy równa 20 W za 1 mkw. m.Jest to wartość optymalna dla każdego rodzaju lokalu. Suma mocy wszystkich lamp jest podzielona przez powierzchnię. Jeśli w rezultacie liczba jest większa niż 20 W, to lampy mają nadmierną jasność, jeśli mniej, pomieszczenie będzie ciemne. Te liczby dotyczą opcji bez żyrandola w części środkowej.

Jeśli nie zrezygnujesz z żyrandola, to obliczenia przeprowadza się przy użyciu innego wzoru - ważna jest charakterystyka mocy głównego źródła oświetlenia.Żyrandol oświetla główny obszar placu i zapewnia mnóstwo światła. W tym wariancie spoty z urządzeń punktowych będą działać jako oświetlenie lokalne. Znajdują się one w określonych miejscach, w których nie można zainstalować dodatkowych lamp.

Liczba dodatkowych źródeł światła jest obliczana na podstawie zapotrzebowania na dodatkowe światło niż to, które może zapewnić żyrandol. Liczba lamp może się znacznie różnić.

Zaleca się opieranie się na kilku zasadach:

 • Plamy nie znajdują się bliżej niż 30 cm od siebie.
 • Odległość od ściany do najbliższego urządzenia oświetleniowego musi wynosić co najmniej 20 cm
 • Nie zaleca się stosowania lamp o mocy większej niż 35 W w pomieszczeniach o wysokości sufitu poniżej 2,7 m.

Przy obliczaniu ważne są również rodzaje lamp. Tak więc lampy halogenowe o mocy do 35 W są w stanie oświetlić powierzchnię 1,5 metra kwadratowego. m. Zgodnie z tą zasadą okazuje się, że 20 W na 1 m2. m. Energooszczędna lampa o mocy 11 W może oświetlić 1,5-2 metry kwadratowe. m.

Akcenty świetlne

Za pomocą opraw oświetleniowych z łatwością zaakcentują różne elementy wnętrza. Geometrię i kontury w salonie podkreśli taśma LED. Mocowany jest na taśmie dwustronnej do specjalnych gzymsów lub bezpośrednio do sufitu winylowego. Diody LED są oszczędne i jasne.

Reflektory są zagłębione w płótno lub zamontowane na górze.Każda z metod ma prawo do życia, ale efekty są zupełnie inne. Blask wbudowanych lamp sufitowych będzie miękki i rozproszony – dotyczy to zarówno sypialni, jak i niektórych obszarów we wnętrzu. Przytłumione światło służy do tworzenia kompozycji na sufitach, dobrze jest również zastosować je we wnękach i łukach, do ozdobienia lampki nocnej.

Skieruj lampę zewnętrzną na dowolny szczegół, aby uzyskać jasną i skoncentrowaną wiązkę. Spójrz na zdjęcie - tak umieszczane są akcenty.

Oświetlenie punktowe lub wiszące można regulować - można regulować kierunek strumienia świetlnego. Oświetlają miejsca pracy, wygodne krzesło, miejsce do pracy w salonie, dowolne miejsce we wnętrzu.

Korekta przestrzeni za pomocą światła

Sufit napinany ukrywa kilka centymetrów od całkowitej wysokości ściany. Nowoczesne mieszkania są niewielkie, a ten nieprzyjemny fakt może znacznie zmniejszyć wizualnie przestrzeń. Twoim zadaniem jest podniesienie sufitu. Pomoże w tym to samo światło.Jeśli skierujesz strumień światła z żyrandola i dodatkowych opraw na sufit, będzie on wydawał się wyższy niż jest w rzeczywistości. Ten ruch jest szczególnie widoczny na błyszczących sufitach winylowych.

W salonie z błyszczącym sufitem zamontowanie na ścianie kinkietów, których światło będzie skierowane w górę, również stworzy iluzję strzelistych sufitów - to również powiększa przestrzeń. Zobacz, jak ta opcja wygląda na zdjęciu.

Skorygować geometrię w pomieszczeniu za pomocą taśmy LED. Materiał jest wystarczająco elastyczny, aby stworzyć dowolny wzór i geometryczny kształt.Jeśli taśma jest ukryta w gzymsie sufitowym, pozwoli to skorygować geometrię - w wydłużonym holu lub salonie oświetlenie LED skoryguje krótkie boki na suficie. Kwadratowe pomieszczenie zyskuje dłuższy wygląd dzięki zamontowaniu diod na dłuższym boku.

Za pomocą tych samych taśm łatwo podkreślić stopnie w suficie wielopoziomowym. Jeśli nie wybierzesz przejść, nie będą one wyglądały wolumetrycznie, jak wymaga tego projekt, ale połączą się w solidną strukturę.

Opcje oświetlenia

Teraz dostępne są opcje organizacji oświetlenia we wnętrzu. Są to tradycyjne żyrandole, taśmy LED, reflektory, rozgwieżdżone niebo i kompletne rozwiązania.Najpopularniejszą opcją jest centralny żyrandol. Stylowy duży, może stać się atrakcją pomieszczenia, może nadać ton całemu pomieszczeniu.

Światło punktowe pozwala na uzyskanie ciekawych designerskich rozwiązań oświetleniowych. To są nieskończone możliwości. Możesz podkreślić poszczególne detale wnętrza, wykonać podział na strefy, zastosować scenariusze świetlne.

Łącząc ze sobą te rozwiązania można uzyskać bardzo ciekawe kompozycje świetlne. Zobacz, jak może wyglądać na zdjęciu. Taki projekt zasługuje na komentarz.

Oprawy

Istnieje wiele różnych klasyfikacji sprzętu oświetleniowego: różnią się one konstrukcją cechy, konstrukcja i rodzaj lampy:

 • Ze względu na sposób mocowania lampy różnią się między sobą na żyrandole wiszące lub tradycyjne, sufitowe, wpuszczane.

Lampy wiszące

Model oprawy napowietrznej
​​

 • Według liczby źródeł światła rozróżnia się punktowe, kaskadowe. W zależności od tego, czy można w jakiś sposób regulować przepływ światła, rozróżnia się modele statyczne i obrotowe.

Reflektor wpuszczany

Reflektor

 • W zależności od źródła światła można wyróżnić rozwiązania LED do sufitów napinanych, urządzenia z lampami halogenowymi, świetlówki.

Oprawa LED

Montaż reflektorów w konstrukcji napinanej

Wybierając urządzenia oświetleniowe, należy preferować produkty o małej mocy, aby nie uszkodzić sufitu napinanego. Modele ukryte są kupowane od zaufanych producentów. Lampy montuje się tak, aby strumień świetlny padał na podłogę, a nie na sufit.

Oprawy warto montować jak najstaranniej - sufit jest tak delikatny, że bardzo łatwo go uszkodzić. Do instalacji potrzebujesz samej oprawy oświetleniowej, kleju i noża. Montaż nie będzie możliwy bez specjalnego pierścienia i akrylowego pudełka. Przed instalacją należy przeprowadzić całą komunikację.

Kolejność prac:

1. Pierwszym krokiem jest zamontowanie profilu. Na określonej wysokości pod lampą przymocowane jest pudełko. Każde pudełko powinno mieć nakrętkę do regulacji wysokości. Dolna część pudełka powinna zawsze znajdować się nie niżej niż planowany poziom wstęgi stretch.

2. Aby zapamiętać miejsca montażu, zaznaczamy je laserem na podłodze. Następnie rozciągany jest sam sufit napinany.

3. Na folii PCV zaznacza się środek przyszłej lokalizacji wszystkich opraw, następnie nakłada się klej i przykleja pierścień montażowy.

4. W środkowej części pierścienia wykonuje się otwór, przez który reguluje się wysokość puszki, po czym montuje się w niej źródło światła.

Na filmie:montaż reflektorów w suficie napinanym.

Żyrandol

Niektórzy wolą klasyczne wzornictwo, dlatego jako oświetlenie używają tradycyjnych żyrandoli.W sprzedaży jest wiele designerskich modeli - są niesamowicie piękne. Zobacz, jak mogłoby wyglądać oświetlenie w przedpokoju sufitem napinanym opartym na żyrandolu.

Jak zamocowany jest żyrandol?

Podczas montażu żyrandola należy wcześniej dokładnie zaznaczyć jego przyszłą lokalizację i wykonać mocowanie pod nim. Mocowanie może być wykonane w formie haczyka (żyrandol jest po prostu zawieszony) lub instalowana jest listwa montażowa - montowana jest do sufitu podstawy, a sam żyrandol do niego.

Sztanga może być również w trzech rodzajach: standardowa, krzyżowa do dużych żyrandoli oraz dwuteowa.

Zasady i wymagania dotyczące montażu

Wymagania dotyczące mocowania żyrandola to:

 • Prace prowadzone są z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa elektrycznego, napięcie w przedpokoju iw całym mieszkaniu jest wyłączone.
 • Nie zaleca się wykonywania otworów w kierunku wyłącznika.
 • Zabronione jest mocne dociskanie żyrandola do płótna.
 • Podczas wykonywania nacięć w środniku na kabel należy wstępnie przykleić plastikowy pierścień.
 • Żyrandol nie powinien naruszać przestrzeni sufitu - wymagane jest zachowanie równości.

Na filmie:instalowanie żyrandola w suficie napinanym własnymi rękami.

Pomysły i opcje dla różnych pomieszczeń

Przedszkole

Zaleca się wybór reflektorów do pokój dziecięcy - okrągły lub kwadratowy. Lampy należy zabrać z diodami LED lub halogenami.Często stosuje się lampy wielokolorowe. Sprzęt oświetleniowy jest umieszczony tak, jak wymaga tego projekt – może być ustawiony w jednym rzędzie lub naprzemiennie. Eksperci zalecają drugą opcję. To nie tylko będzie wyglądać bardziej imponująco, ale także pozwoli równomiernie rozprowadzić światło w pokoju dziecinnym.

Salon

Oświetlenie w salonie pokój z sufitami napinanymi najczęściej odbywa się za pomocą reflektorów. Są w stanie harmonijnie dopasować się do każdej ramy stylistycznej.Dzięki oświetleniu punktowemu można tworzyć różnorodne efekty. Za pomocą diod LED można więc uzyskać efekt rozgwieżdżonego nieba.

Reflektory łatwo i harmonijnie wpasowują się we wnętrza. Są to specjalistyczne oprawy oświetlenia kierunkowego.Jedna oprawa pozwala skierować blask w dowolny punkt. Ten projekt jest używany jako pomocniczy. Istnieją inne opcje oświetlenia sufitu napinanego - wszystko zależy od stylu.

)

Sypialnia

Istnieją również różne rodzaje oświetlenie... Należy wziąć pod uwagę, że jest to specjalne pomieszczenie i potrzebne jest tutaj umiarkowane światło. Lepiej jest preferować miękkie, ciepłe światło w sypialni. Wspomoże relaks i odpoczynek. Jeśli sufit jest wielopoziomowy, jest on oświetlony reflektorami sufitowymi.Często wykonuje się dwa lub więcej schematów oświetlenia - w sypialni zdarzają się różne sytuacje. Najważniejsze jest to, że światło w części sypialnej jest miękkie i matowe.

Reflektory można umieścić na całym obwodzie pomieszczenia. Często w sypialni w pobliżu wezgłowia łóżka montuje się lampę podłogową lub wbudowane lampy w konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.Dobre i ciekawe efekty uzyskuje się również dzięki taśmom LED ukrytym w gzymsach lub innych elementach.

Łazienka

Łazienka nie potrzebuje dużo światła. Na obwodzie będzie wystarczająco dużo lamp.Zalecane jest zorganizowanie różnych schematów w łazience - tak dla przyjemnego pobytu światło może być miękkie i delikatne, a do prania, sprzątania i innych rzeczy - przeciwnie, jasne. Jest to przydatne, gdy możesz dobrać oświetlenie do sytuacji.

Korytarz

wszystkie nowoczesne apartamenty. Nie stanowi to problemu, ponieważ ludzie spędzają w tych pokojach mało czasu. Jednak projekt sufitu wymaga opracowania.Błyszcząca faktura sufitu odbija każdy promień, nie tylko przyczynia się do równomiernego oświetlenia, ale także dodaje objętości. Jako oświetlenie wykorzystywane są małe żyrandole i lampy wpuszczane.

Kuchnia

Rodzaje oświetlenia w kuchni mogą być zupełnie inne. Tak więc pokój jest podzielony na kilka stref. W obszarze roboczym potrzebne jest jaśniejsze światło, w obszarze, w którym stoi stół i je, lepiej zastosować przyjemny, dyskretny blask ciepłych barw.Używają zarówno żyrandoli i reflektorów, jak i lamp wiszących. Łącząc urządzenia różnych typów, możesz uzyskać unikalne kombinacje.

Balkon

Balkonowe sufity napinane można go spotkać bardzo rzadko ze względu na czynniki klimatyczne - wykończenie to nie wytrzymuje niskich temperatur. Ale jeśli balkon jest ogrzewany, świetnym pomysłem jest udekorowanie rozgwieżdżonego nieba. Efekt jest uniwersalny. Potrzebne jest również jasne światło i miękkie wbudowane lub wiszące światła, które zapewnią przyjemny pobyt i każdą okazję.

Stosując różne rodzaje lamp można uzyskać bardzo ciekawe efekty i pięknie udekorować pomieszczenie. W Internecie jest wiele zdjęć - pokazują one przykłady tego, jak mając sufit napinany i wyobraźnię, można uzyskać oszałamiający efekt. A jeśli nie możesz tego zrobić sam, to Moskwa jest pełna mistrzów, którzy potrafią to zrobić.

Jak dobrać lampy do sufitu napinanego (2 filmy)

Różne pomysły projektowe (70 zdjęć)

.