Organizacja oświetlenia na balkonie: świeże pomysły, przygotowanie i montaż

Do optymalnej organizacji przestrzeni w mieszkaniu często wykorzystuje się pomieszczenia pomocnicze i dobudówki, takie jak balkon czy loggia. Mogą służyć nie tylko do przechowywania starych rzeczy, są dodatkowym miejscem, w którym można wyposażyć przestrzeń do pracy lub odpoczynku. W takim przypadku na balkonie potrzebne będzie wysokiej jakości oświetlenie. Wtedy funkcjonalność tego typu przestrzeni wzrośnie maksymalnie, możliwe będzie wykorzystanie pomieszczenia na dowolny cel.

Odmiany lamp na balkon

Oświetlenie przestrzeni balkonowej można zorganizować za pomocą określonego rodzaju lampy. Wyboru urządzenia dokonuje się z uwzględnieniem projektu, zasad ogólnego projektowania, wymaganego poziomu światła.

Zasadniczo istnieje kilka rodzajów lamp:

 • Najczęściej stosowane są oprawy sufitowe.​​​​Są to wbudowane reflektory, żyrandole zawieszone na różnych konstrukcjach: sznurek, łańcuszek, drążek. Za pomocą punktowych opraw sufitowych organizowane jest optymalne oświetlenie lub lokalny rozkład światła.

 • Opcje ścienne - kinkiety i lampy.Doda temu miejscu komfortu i przytulności. Nadaje się tylko do organizowania przestrzeni rekreacyjnej, ponieważ stopień oświetlenia do czytania lub pracy z papierami jest zbyt niski.

 • Podłoga - reflektory lub taśmy fluorescencyjne.Częściej stosowane jako oświetlenie uzupełniające.

Opcje oświetlenia

przestrzeń.Aby uzyskać wysokiej jakości oświetlenie, kilka źródeł jest podłączonych. Jedna lampa na balkon jest niesprawna.

Do oświetlenia balkonów i loggii starają się łączyć stropy z podłogą, prowadząc wielopoziomowe okablowanie. Jeśli dodasz oświetlenie punktowe za pomocą wbudowanych lamp, otrzymasz mini ogród botaniczny.

Balkon

Balkony można oświetlić jedną oprawą. Miejsce montażu należy określić zgodnie z decyzją projektową.Jeżeli przestrzeni nie przypisuje się określonych funkcji, dobre oświetlenie nie jest wymagane. Do specjalnych zastosowań potrzeba więcej źródeł światła.

Na mały balkon wystarczy jedna lampa

Jeśli balkon jest dobrze zaizolowana i całkowicie powtarza warunki temperaturowe w pomieszczeniu, wtedy można zastosować dowolną lampę. Zazwyczaj instalowane są te, które są przystosowane do mieszkań. Jeśli funkcjonalność pomieszczenia nie jest określona, ​​łatwo jest sobie poradzić z lampą przenośną lub stołową, zaaranżować wszystko bez dostarczania prądu, używając zwykłych kinkietów, kinkietów. To najprostszy i co najważniejsze mobilny sposób na oświetlenie balkonu.

Lampy uliczne lub girlandy lampionów papierowych nadają się do pomieszczeń typu otwartego. Zdjęcia takich opcji są często prezentowane w czasopismach pod artykułami o romantycznej treści.

Loggia

W przypadku loggii lampy mogą być otwarte i mieć kilka punktów świetlnych.Parametry przestrzeni loggii są dość duże, dlatego lepiej zastosować wielopoziomowy sposób rozmieszczenia urządzeń świetlnych. Do uporządkowania szafki zastosowano dużą i zróżnicowaną ilość elementów oświetleniowych.

Loggia wymaga kilku źródeł światła

Urządzenie służy do dodatkowego oświetlenia elementów dekoracyjnych, można wbudować reflektory w podłogę.

Jeżeli loggia nie jest przeszklona, ​​stosuje się kinkiety uliczne z metalową ramą ze szkłem.Wilgoć nie przedostanie się do wnętrza takiej lampy, co eliminuje możliwość uszkodzenia żarówki. Te ostatnie muszą spełniać podwyższone wymagania bezpieczeństwa.

Wiszące latarnie służą do celów dekoracyjnych, ładowane od słońca w dzień i palące się w nocy. Nie musisz więc podłączać elementów do prądu, a pomieszczenie stanie się znacznie jaśniejsze.

Balkon-szafa

Organizacja projektu oświetlenia pomieszczenia, które będzie pełnić funkcję gabinetu, powinna być przemyślana i wysokiej jakości.Źródła światła powinny znajdować się bliżej miejsca, w którym zostanie zainstalowany pulpit. W takim pomieszczeniu można używać tylko lampy stołowej.

Reflektory są również często instalowane nad stołem roboczym w suficie.Kinkiety ścienne mogą być podwieszane, obrotowe urządzenia z możliwością skierowania światła w żądany punkt.Poza miejscem pracy oświetlenie również nie musi być efektywne - wystarczą dwie oprawy.

Ogród zimowy

ilość źródeł światła o różnej mocy.Oranżeria może być również ogrzewana za pomocą opraw oświetleniowych. Po pracy konstrukcję oświetleniową można łatwo zdemontować.

Rozwiązania projektowe

Do tworzyć oryginalne pomysły, wykorzystywane są wszelkiego rodzaju opcje urządzeń: punkt, ściana, podłoga, stół, sufit podwieszany. Pomieszczenie może być również oświetlone w sposób mieszany.Główną opcją organizacji rozwiązania projektowego jest wybór niestandardowych urządzeń do oświetlenia. Zobacz zdjęcia oświetlonych projektów balkonów.

Jak zrobić oświetlenie balkonu własnymi rękami?

Oświetlenie na balkonie możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów - wszystko zależy od tego, jaką metodę zastosujesz do dekoracji. W Moskwie jest wiele firm, które wykonają wysokiej jakości okablowanie na balkonie oraz wykonają prace instalacyjne dotyczące urządzeń oświetleniowych i elementów elektrycznych.

Dopiero po ustaleniu funkcjonalnej orientacji pomieszczenia tworzą system dystrybucji energii elektrycznej. Aby zorganizować oświetlenie balkonu własnymi rękami, musisz zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe podczas wykonywania pracy.Jeśli pracujesz z elektrykiem po raz pierwszy, zaleca się skorzystanie z przynajmniej częściowej profesjonalnej pomocy.

Warto zauważyć, że ukryte okablowanie powinno być wykonane, jeśli w rozbudowie planowane są większe naprawy.

Potrzebne narzędzia i akcesoria

Do aranżacji oświetlenia balkonu należy wykorzystać następujące wyposażenie:

 • dziurkacz do formowania rowków kablowych;
 • wiertło do uzyskania otworu przelotowego na okablowanie;
 • szczypce, śrubokręty muszą być obecne;
 • komplet wyłączników i gniazd;
 • linka i wsporniki do jej mocowania;
 • wskaźnik napięcia i wskaźnik do wyznaczania faz;
 • Skrzynki przyłączeniowe, izolator;
 • i oczywiście sama oprawa oświetleniowa.

Wskazówka! Najpierw wybierz jakość produktu, narzędzia i komponentu. Wygląd, funkcjonalność i inne parametry mogą być wymienne.

Etap 1 Przygotowanie

​​

W pierwszej kolejności warto zdecydować skąd będzie pochodzić moc.Aby nie zakłócać projektu pomieszczenia, zwykle do podłączenia wybiera się najbliższe gniazdko.Za pomocą prostego ołówka narysuj przyszłe oznaczenie trasy dla kabla. Na powierzchni ścian przedłużenia stanowią rzekomą podstawę dla przyszłego okablowania, zaznaczając miejsce instalacji przełącznika i gniazd.

Rowki na kabel wykonuje się za pomocą dziurkacza. Możesz zrobić to samemu. Wskazane jest stosowanie prostych schematów.

Etap nr 2 Rozpoczęcie montażu i układania drutu

ręce z ułożeniem przewodu i zainstalowaniem puszki połączeniowej:

1. Najpierw kabel umieszcza się w specjalnej rurce izolacyjnej, a następnie układa w rowku.

2. Okablowanie należy doprowadzić do miejsca zasilania i zamocować w puszce połączeniowej, zaizolować i podłączyć przewody, przykryć puszkę alabastrem. Zrób to samo ze stroboskopami, w których układany jest kabel.

3. Po wyschnięciu fugi alabastrowej można przystąpić do montażu odpływów i wyłączników.

Niuanse podłączenia prądu na balkonie

Okablowanie zrób to sam możliwe tylko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Każdy profesjonalista chciałby skomentować, jak bezpiecznie i skutecznie prowadzić światło na balkon:

 • przewód musi być miedziany;
 • układanie drutu powinno odbywać się w fałdzie izolacyjnej;
 • drut musi mieć odpowiednią wielkość i liczbę żył.

Na filmie:podłączenie przewodów w puszce przyłączeniowej.

Etap 3 Montaż lamp

Oświetlenie przestrzeni będzie bezpośrednio zależne od ilości i funkcjonalności źródeł światła. Na początku instalacji urządzenia oświetleniowego warto dowiedzieć się, które lampy w tym przypadku mogą być używane.Montaż odbywa się za pomocą wiertarki i kilku wkrętów samogwintujących lub wkrętów - wszystko zależy od rodzaju urządzenia i jego konstrukcji.

Przykład montażu kinkietu

W zależności od wykorzystania przestrzeni opracowywany jest plan instalacji. Oświetlenie balkonu można zorganizować za pomocą jednej lub kilku lamp.

Organizacja oświetlenia na balkonie otwartym i zamkniętym

Jeśli ma być ucieleśniony pewien styl, to jest on zorganizowany zgodnie z główną ideą. Istnieje wiele sposobów na oświetlenie balkonu, najważniejsze jest, aby nie zakłócać ogólnej kompozycji.Jeśli projekt urbanistyczny prezentowany jest w otwartej przestrzeni dobudówki, to do oświetlenia przestrzeni wystarczy kilka papierowych lampionów.

W pomieszczeniach zamkniętych łatwiej jest zastosować oświetlenie naścienne - nie zajmą one miejsca na małej powierzchni. Lepiej jest przeprowadzić okablowanie stacjonarne, które będzie podstawą.

Sposób oświetlenia balkonów należy przemyśleć po podjęciu decyzji o projekcie dobudówki i jej rodzaju. Istnieją specjalne artykuły, które prezentują wszelkiego rodzaju sposoby organizowania elementu elektrycznego.

Okablowanie balkonowe zrób to sam (1 wideo)

Różne pomysły na oświetlenie (48 zdjęć)

.