Opcje projektowania pokoi dziecięcych: styl i kolorystyka

Dorosły nie potrzebuje dużo miejsca do spania i pracy, czego nie można powiedzieć o dzieciach.Już na etapie rozmieszczania pomieszczeń dla żłobka warto wybrać pomieszczenie najjaśniejsze i najbardziej przestronne.Jaka fototapeta we wnętrzu dziecięcego pokoju będzie wyglądać ekologicznie, jak właściwie zorganizować przestrzeń i jakie pomysły wziąć za podstawę? Te pytania warto sobie zadać na etapie planowania lokalu. Opcje wyposażenia pokoi dziecięcych są dość zróżnicowane, jednak aby wybrać coś konkretnego, warto wziąć pod uwagę wiek i płeć dziecka.

Przeznaczenie i układ pomieszczeń

Jeżeli dziecko jest w świadomym wieku wybierając wnętrze pokoju, konieczne jest uwzględnienie jego preferencji. Najważniejszą rzeczą do rozważenia są ulubione i niekochane kolory dziecka. Udowodniono, że niektóre odcienie mogą mieć poważny wpływ na psychikę człowieka.Wnętrze dziecięcej sypialni powinno być wykonane w spokojnych odcieniach, najlepiej niebieskim i jasnozielonym.

Oprócz miejsca do spania i odpoczynku w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się również takie powierzchnie jak:

 • kreatywność i hobby. Dla dziecka bardzo ważne jest, aby rodzice wspierali jego hobby. Do rzeźbienia lub rysowania wystarczy mały stolik, lepiej ustawić go po słonecznej stronie. Dla graczy i przyszłych programistów wystarczy kupić duży stół, który można wykorzystać również do odrabiania prac domowych. Niezwykły wystrój pokoju dziecięcego będzie sprzyjał rozwojowi kreatywnego myślenia.

 • Miejsce do treningu. Aby praca domowa nie przyćmiewała życia dziecka, należy zadbać o ergonomię i dostępność miejsca pracy. Duże biurko, notatnik i wygodne uchwyty na ołówki sprawią, że codzienne lekcje będą przyjemne i przyjemne. Urządzając pokój dziecięcy dla dziewczynki, nie zaśmiecaj biurka wszelkiego rodzaju gadżetami i zabawkami.

 • Miejsce do rozmów ze znajomymi. Komunikacja z rówieśnikami jest bardzo ważna dla dzieci. Dziecko nie powinno się wstydzić swojego pokoju, dlatego przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę jego wiek i upodobania. Dla gości powinna być kanapa lub kompaktowe fotele, pufy – dzięki czemu dziecko poczuje się jak „mistrz”, nawet jeśli ma wąski pokój dziecięcy, np. na poddaszu.

 • Miejsce, w którym możesz zadbać o siebie. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało miejsce, w którym może łatwo podnieść ubranka i ułożyć fryzurę. Aby to zrobić, w pokoju musi być duże lustro. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, idealnym rozwiązaniem jest szafa z lustrzanymi drzwiami. Wnętrze pokoju dziecięcego dla dziewczynki może zawierać kompaktową toaletkę.

 • Narożnik sportowy. Jeśli dziecko chodzi na kółka i sekcje, to nie należy zaśmiecać pokoju masywnym sprzętem sportowym. Do zachowania zdrowia fizycznego wystarczy mur szwedzki (klasyczny). Możesz także zainstalować mały poziomy pasek.

Tworząc aranżację wnętrza pokoju dziecięcego trzeba oddzielić jedną przestrzeń od drugiej. W tym celu stosuje się różne odcienie.Nie daj się jednak ponieść emocjom, nowoczesne wnętrze zawiera od 3 do 5 podstawowych kolorów i ich różnych wariacji.Innym sposobem wytyczenia przestrzeni są podium.Najlepiej stosować, jeśli pomieszczenie jest duże.Podia zajmują dużo miejsca, ale dobrze dzielą przestrzeń na strefy.

Projekt pokoju dziecięcego w stylu nowoczesnym z łóżeczkiem polega na podzieleniu pokoju na strefy za pomocą mebli: regałów dwustronnych lub półek.

Styl i kolor

Zaprojektowanie klasycznego przedszkola to mądra decyzja. Błędna jest jednak opinia, że ​​w aranżacji pokoju dziecięcego należy używać tylko stonowanych lub bardzo jasnych kolorów.Najlepszą opcją jest połączenie powściągliwych i nasyconych kolorów.Jest kilka cech konstrukcyjnych pokoju dziecięcego, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru. Często w takich pomieszczeniach powstają jasne meble i matowe ściany. Wnętrze dziecięce wykonane zgodnie z tą zasadą nie usprawiedliwia się i wygląda nieciekawie.

Planując dekorację ścian należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo materiałów. Lepiej jest preferować papierową tapetę lub farby z minimalną ilością chemikaliów.

Aby wymyślić projekt aranżacji pokoju dziecięcego, warto zapoznać się z kombinacją kolorów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest powściągliwy rytm kolorystyczny. W całym pomieszczeniu powinny być obecne zarówno jasne, jak i umiarkowane kolory.Głębokie i powściągliwe odcienie nadają się do spania, a pokój zabaw dla dzieci powinien być jasny - może być pomarańczowy, czerwony, niebieski.Zalecenia te są podstawowe.

Możliwości projektowania pokoi dziecięcych są bardzo zróżnicowane. Mogą być standardowe lub oryginalne. Na przykład styl we wnętrzu przedszkola może być chaotyczny.Jeśli tapeta lub meble z małym wzorem wyglądają dla rodzica pretensjonalnie, to dla dziecka jest to najlepsza opcja.Obfitość drobnych i interesujących szczegółów jest ważna dla rozwoju pamięci i uwagi. Projekt klasycznego przedszkola odbywa się z uwzględnieniem tego warunku.

Najważniejszą rzeczą, o którą należy się martwić nie jest wygląd mebla, ale jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Z tego punktu widzenia wiele pomysłów jest irracjonalnych.Jeżeli pokój przeznaczony jest dla dziecka w wieku od 2 do 7 lat, wszystkie rogi i wystające części powinny być zaokrąglone (styl klasyczny).Najlepszym materiałem na meble dziecięce jest drewno. Naturalne tkaniny i wełna nadają się na tapicerkę i dywany.

Ciekawie prezentuje się wnętrze białego pokoju dziecięcego - tutaj wszystkie odcienie przechodzą od mlecznego do miękkiego kremowego.

Wybierając styl pokoju dziecięcego należy unikać następujących technik:

 • projektowanie konstrukcji. Sufity wielopoziomowe, ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych, masywne kolumny – wszystko to niepotrzebnie obciąża wnętrze pokoju dziecinnego. Im bardziej przestronne pomieszczenie, tym więcej miejsca do zabawy i zagospodarowania. Aby wyposażyć pokój w łóżeczko dziecięce, dozwolony jest tylko mały ekran w postaci zasłony.

 • Drogie designerskie meble. Kochający rodzice niczego nie oszczędzają dla swojego dziecka, łącznie z funduszami na naprawy. Ale ciągle rosnące dziecko jest niszczycielem, dlatego nie ma sensu kupować drogich designerskich tapet lub antycznych mebli do pokoju dziecinnego, w takich przypadkach mają one krótką żywotność. Przygotowanie małego pokoju dziecięcego dla dziewczynki nadal powinno wiązać się z zastosowaniem elementów dekoracyjnych.

 • Naprawy „dla wzrostu”. Dziecko, zwłaszcza noworodek, szybko rośnie i jest drogie. Dlatego wielu rodziców chce zaoszczędzić na naprawach i kupić łóżko lub biurko, aby rosło. Często przedmioty nie pasują do wnętrza i są niewygodne dla samego dziecka. Ale najgorsze jest to, że meble nieodpowiednie do wieku mogą zaszkodzić rozwojowi i zdrowiu dzieci.

Najważniejsze to dać dziecku wybór, ucieleśnić jego pomysły. Lepiej samodzielnie wybrać 3-4 opcje, które są dla Ciebie odpowiednie pod względem bezpieczeństwa i przedziału cenowego, i zaoferować dziecku wybór spośród nich. Takie podejście nauczy go odpowiedzialności.

Pokój dla małej księżniczki

Projekt pokoju dziecięcego dla dziewczynki wyróżnia obecność „delikatnych” odcieni.Jeśli istnieje chęć rozpieszczania małej księżniczki, warto zajrzeć do romantycznego wnętrza. Używa się do tego niezbyt jasnych odcieni. Wśród nich może być beż, blady róż, koral.Wybierając kolory, warto zrobić 2 główne: jeden zwycięży, a drugi go zacieni.

Projekt pokoju dziecięcego dla 9-letniej dziewczynki może być wykonany w odcieniach brzoskwini. W niektórych przypadkach używany jest kolor pomarańczowy. Możesz ucieleśnić pomysły samej córki.

Lepiej kupować naturalne tkaniny, takie jak jedwab i bawełna.Biorąc pod uwagę wnętrze sypialni dziewczynki z łóżeczkiem, meble powinny być eleganckie, z wysokim wezgłowiem i rzeźbionymi nogami.Masywna komoda idealnie nadaje się do takich łóżek. Jeśli pokój jest duży, montuje się w nim stolik nocny, a także stolik na dziewczęce drobiazgi i kosmetyki. Uczennica potrzebuje biurka.

Projektując pokój dziecięcy dla dziewczynki należy zwrócić uwagę na drobne detale.Ważnymi elementami są dodatki, różne poduszki, lampy, fotografie, które warto powiesić na ścianach w pokoju dziecięcym. Tworzy to wyjątkowy styl.

Jeśli w pokoju z łóżeczkiem jest wystarczająco dużo miejsca, można również włożyć pufy. Takie wnętrze z pewnością ucieszy małą księżniczkę.

Na wideo: Projekt przedszkola dla dziewczynki.

Pokój chłopięcy

Wnętrze pokoju chłopięcego ma również wiele detali, które warto rozważyć. Najważniejsze, że pokój jest wygodny.Projekt powinien być bardziej rygorystyczny niż pokój dziewczynki. Dzięki temu chłopiec nie będzie często kapryśny.Każdy odcień, który nie jest „kobiecy”, jak fioletowy lub różowy, będzie pasował do takiego pomieszczenia.

Odcień pokoju dobieramy do wieku dziecka. Jeśli jest przedszkolakiem, warto zwrócić uwagę na kolor zielony, żółty, pomarańczowy lub niebieski. Jedynym warunkiem jest to, że wszystkie kolory powinny być wyblakłe.Wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca nie powinno być zbyt pretensjonalne - odciąga uwagę dziecka od zabawek i prac domowych.

Jeśli pomieszczenie jest małe (ok. 9 m2) powinno być jasne. Dzięki temu jego wymiary zostaną wizualnie zwiększone.Kiedy chłopiec staje się uczniem, konieczne jest dodanie jasnych odcieni (pomarańczowy, żółty) do palety kolorów pokoju.Projekt małego przedszkola zakłada obecność dużego lustra naprzeciwko okna.

Dla dwojga dzieci

Aby zrozumieć, jak zaprojektować żłobek, należy wziąć pod uwagę różnicę płci i wieku dzieci mieszkających razem.Na przykład, jeśli jeden jest bardzo mały, a drugi już chodził do szkoły, warto podzielić pokój na pół. Starszy będzie potrzebował miejsca do pracy, a młodszy będzie potrzebował miejsca do zabawy.

Ekran przeznaczony jest dla dzieci różnej płci.Brak miejsca rozwiązuje zakup transformatora meblowego do pokoju dziecięcego. Szafy te wyposażone są w dużą ilość szuflad i półek. Aby szafki były kolorowe można dokupić taśmę samoprzylepną w różnych kolorach (pomarańczowy, niebieski, czerwony, zielony).

Charakterystyka wieku

Dekorując pokój, należy skupić się przede wszystkim na wieku dziecka. Stworzy to bardziej odpowiednią atmosferę:

 • Dla dziecka w wieku 2-3 lat. ​​​​W tym wieku maluch nie może samodzielnie decydować, jak urządzić wnętrze swojego pokoju, dlatego podstawowym zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Projekt przedszkola dla dziewczynki powinien mieć jaśniejsze kolory.

 • Jeśli dziecko ma 4-7 lat. Zabarwienie może mieć jasne odcienie i można uniknąć ścisłego podziału na strefy. Jedyną zasadą jest to, że nie powinno się tworzyć więcej niż 3 odcienie.

 • Dziecko 9-12 lat. Stopniowo można usuwać z pokoi rzeczy i zabawki, których dziecko już nie potrzebuje. Teraz sam wybierze, jakie kolory są dla niego najlepsze i jak wyposażyć miejsce pracy. W tym okresie pokoje dziewcząt zazwyczaj przybierają fioletowe odcienie.

 • Pokój dziecięcy dla nastolatka. Pokój dziecka w wieku przejściowym staje się jednocześnie miejscem samostanowienia, gabinetem, sypialnią i pokojem dziennym. Na przykład dziewczyna tworzy wokół siebie osobistą przestrzeń. Dla uczennicy ważne jest stworzenie własnego świata. W tym okresie trzeba zwracać uwagę na drobiazgi, mądrze wykorzystując każdy metr kwadratowy. Możesz spróbować stworzyć z dzieckiem własne oryginalne wnętrze.

Aby więc stworzyć dziecięce wnętrze w nowoczesnym stylu, warto kierować się wszystkimi tymi wskazówkami. Pomogą Ci zdecydować o kolorze, zagospodarowaniu przestrzennym, doborze mebli i dodatków do małego przedszkola (nie więcej niż 9 mkw.). Pomysły na stworzenie wnętrz do pokoi z łóżeczkiem przyjdą naturalnie, gdy tylko rozpocznie się proces planowania.

Pomysły na projekt przedszkola (2 filmy)

Opcje projektu (38 zdjęć)

.