Opcje projektowania ceglanego balkonu: metody wykańczania cegieł

Mieszkańcy miejskich mieszkań marzą o przytulnych balkonach i loggiach. Przestrzeń balkonu jest bardzo mała, ale może być stylowa - na balkonie można uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne. Teraz dostępnych jest wiele opcji, które pozwalają stworzyć piękny projekt ceglanego balkonu.Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem wykończenia cegieł na loggii jest tradycyjne malowanie.Oczywiście wszelkie prace wykończeniowe mają sens, jeśli balkon jest przeszklony lub lepiej, jeśli jest ocieplony.

Przygotowanie muru

Najprostszym sposobem dekorowania jest użycie muru podstawowego.W tym przypadku łatwo obejść się bez tynkowania i należy dążyć do uzyskania gładkości powierzchni cegły.Do czyszczenia muru będziesz potrzebować drucianej szczotki i papieru ściernego. Lepiej przygotować dwa rodzaje papieru ściernego - z drobnym i grubym ziarnem.

Proces obróbki:

1. W pierwszej kolejności oczyścić ścianę za pomocą pędzla, aby usunąć elementy zaprawy, która nieuchronnie opada na powierzchnię podczas procesu murowania.

Ścianę czyścimy szczotką

2. Po szczotkowaniu ściana jest obrabiana grubym papierem ściernym, a następnie drobnym papierem ściernym.

Szlifujemy ścianę papierem ściernym

3.Jeśli na ścianie są dziury i odpryski należy je zaszpachlować.Po całkowitym wyschnięciu szpachlówki poddaje się ją obróbce masą penetrującą „kontakt z betonem” – ta mieszanina również musi całkowicie wyschnąć.

Zakryj nierówności i wypełnij szwy

4. Dodatkowo należy nałożyć podkłady.Należy pamiętać, że dla każdej farby należy wybrać oddzielny podkład.W przypadku farb lateksowych odpowiednie są grunty akrylowe o głębokiej lub średniej penetracji. Należy bardzo ostrożnie obrobić całą powierzchnię ceglanego muru i poczekać, aż całkowicie wyschnie.

Zagruntować

Należy zwrócić uwagę, że gruntowanie ma szczególne znaczenie w procesie prac przygotowawczych na murach ceglanych. Dzięki podkładowi znacznie zwiększa się przyczepność farb i lakierów.Nie maluj bez podkładów - z czasem farba pęknie lub odpadnie.Podkład nakłada się na powierzchnię cegły w dwóch do trzech warstwach – można użyć wałka, pędzla, pistoletu natryskowego lub dowolnego innego urządzenia.

5. Następnie pozostaje tylko pomalować powierzchnię ceglanego muru.Eksperci zalecają stosowanie farb na bazie wody - dodatkowo chronią powierzchnie przed powstawaniem grzybów i pleśni.Sufit można wykończyć w ten sam sposób, ale klosz powinien być jaśniejszy.

Farba w wybranym kolorze

Decydując się na pomalowanie ściany z cegły nie będzie można usunąć farby z jej powierzchni. Kolor terakoty cegły nie podlega już zwrotowi - zmiana koloru możliwa jest tylko poprzez przemalowanie.

Ciekawe rozwiązania kolorystyczne

Farbę

wybieramy według trzech kryteriów: położenie loggia, jakość ściany i muru, wymagania dotyczące powłoki wykończeniowej.Jeśli ściana znajduje się na zewnątrz i na zewnątrz, wybierz farby elewacyjne do ścian kamiennych.

Istnieje w tym przypadku wariant stosowania mieszanek elastomerowych, ale trzeba wiedzieć, że te farby i lakiery są dość drogie, a ich aplikacja wcale nie jest łatwa.Ale ta farba ma wiele zalet: doskonale wypełnia pęknięcia i odpryski, chroni ścianę przed szkodliwym działaniem wilgoci i wytrzymuje nawet poważne spadki temperatury.Nakładaj grubsze powłoki elastomerowe niż tradycyjne farby.

W przypadku ściany wewnętrznej doskonale sprawdzają się dowolne farby – są to związki polimerowe, a także akrylowe, cementowe czy silikatowe.Ponieważ ściana jest wewnętrzna, nie ma potrzeby posiadania właściwości hydrofobowych i mrozoodpornych. Można również użyć tradycyjnej farby olejnej. Oparta na nim powłoka jest dość trwała, farba bardzo dobrze i szczelnie przylega do ściany i jest w stanie wygładzić różne drobne ubytki.

Farby olejne szybko blakną pod wpływem światła słonecznego. Dlatego nie zaleca się ich stosowania na otwartych ścianach. Na zewnątrz można zastosować tylko jeden kolor - jest to biały.

Do dekoracji wnętrz balkonów i loggii projektanci polecają farby lateksowe.Farby lateksowe mają wyjątkowe właściwości. Tak więc jedną z właściwości jest dobra zdolność krycia. Ponadto kompozycje barwników lateksowych charakteryzują się wysoką elastycznością, doskonałą odpornością na wilgoć i niskie temperatury.Otrzymana powłoka będzie bardzo trwała. Materiały lateksowe mają wysokie współczynniki przyczepności do dowolnych materiałów.

Jak wiadomo cegła jest materiałem porowatym, co oznacza, że ​​będzie „oddychać”. SNiP dla cegieł wskazuje na długi okres wietrzenia i suszenia. W przypadku malowania nowej ściany należy wcześniej przygotować się na wykwity i mokre plamy na powierzchni, które zepsują fakturę.

Wybór narzędzia

Lepiej pomalować ceglaną ścianę zwykłym pędzlem - w ten sposób jest o wiele łatwiej poczuć kontakt ze ścianą, a pociągnięcia będą bardziej równomierne.Uderzenia najlepiej wykonywać w kierunku poziomym – według wzoru muru. Wałek stosuje się, gdy wymagany jest efekt cegły podkładowej. Cegła może od razu wchłonąć dużo farby, więc proces malowania wałkiem może zająć dużo czasu.

Używając gąbki można uzyskać ciekawy efekt starego muru. Możesz więc wybielić powierzchnię, sprawić, że farba będzie przezroczysta.

O procesie malowania

Musisz zrozumieć, że proces malowania ściany z cegły nie jest taki prosty. Wynika to z faktu, że takie powierzchnie są trudne w obróbce.Niezależnie od wyboru farby, powierzchnię ściany należy dodatkowo pokryć środkiem uszczelniającym.Nałożenie uszczelniacza jest konieczne, aby farba nie miała kontaktu z kurzem.

Chcąc zachować kolor cegły w jej naturalnej postaci, należy zastosować specjalne uszczelniacze przeznaczone do pielęgnacji powierzchni ceglanych.

Cegłę najlepiej pomalować pędzlem, dzięki czemu można efektywniej i wydajniej obrabiać szwy.Farba do ścian ceglanych dzięki swojej specjalnej fakturze jest w stanie dobrze ukryć niedoskonałości - smugi, zacieki czy granice między solami nie będą widoczne na powierzchni.Ale nie nadużywaj tego. Farbę lepiej jest nakładać natychmiast i ostrożnie.

Wszystkie miejsca przylegające do powierzchni przeznaczonej do malowania oraz wszystkie krawędzie należy zakleić taśmą maskującą. Pod obrabianą ścianą kładzie się papier lub folię.Odbywa się to, aby nie tracić czasu na wycieranie farby z podłogi.

Farbę nakłada się na ścianę ceglaną w kilku warstwach - częściej są to dwie warstwy. W takim przypadku drugą warstwę nakłada się dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Pod względem czasu proces ten może zająć od 7 do 9 dni.

W większości przypadków powłoki malarskie i lakiernicze nakłada się już na przygotowane ściany, ale jest wiele różnych sytuacji, w których można zaoszczędzić na czynnościach przygotowawczych:

  • Proces malowania rozpoczynamy od naroży gdzie paski są rysowane pędzlem - każdy ma szerokość 2-3 cm.
  • Całość malowana farbą wałkiem lub w inny wygodny sposób. Jeśli do pracy wybrano metodę mechaniczną, konieczne jest zastosowanie sprężarki, która może wytworzyć ciśnienie około 2-3 atm.
  • Farbę nakłada się również w dwóch warstwach - po 10-20 minutach. Cegła nie zawsze równomiernie wchłania farbę.
  • Utwardzacze zalecane są do szybszego schnięcia i utwardzenia nakładanych warstw. Są to niedrogie, ale bardzo skuteczne osuszacze do wszystkich powierzchni.

Otrzymana powłoka będzie jak najbardziej niezawodna, można ją myć zwykłą wodą i nieagresywnymi detergentami. Farby na bazie akrylu i lateksu nie pachną i są odporne na wszelkie naprawy. Jeśli niewielki obszar powierzchni ulegnie uszkodzeniu, można go ponownie pomalować - nie ma potrzeby malowania całej ściany. Z biegiem czasu kolor tego obszaru połączy się z kolorem reszty ściany.

Na filmie: jak malować mur.

Łączenie

Tę metodę stosuje się, gdy w procesie wykańczania prac malarskich struktura cegły i spoiny murarskie są bardzo widoczne.Do spoinowania należy użyć rury miedzianej lub stalowej – jej średnica wynosi co najmniej 1 cmPo zakończeniu murowania murarz prowadzi tę rurę wzdłuż wszystkich pozostałych szwów – tak powstają wklęsłe lub wypukłe reliefy, nadmiar warstwy betonu zostaje usunięty, a jednocześnie zachowana zostaje jasność i piękno rysunku.

Jeżeli dekoracja cegły na balkonie z założenia wymaga doboru każdej cegły, to szwy między cegłami są pomalowane innym odcieniem wybrany kolor.Jeśli loggia składa się z cegieł silikatowych lub wykończeniowych, to dla takiej powierzchni nie ma potrzeby wstępnego przygotowania, ale dotyczy to farb lateksowych.

Okładzina ramy

Cegła sama w sobie jest doskonałym materiałem dekoracyjnym, z którego można stworzyć ciekawe efekty na balkonie. Ale nie wszyscy go lubią.W tym przypadku można zastosować okładzinę. W tym celu stosuje się tynki elewacyjne, plastikowe lub sidingowe panele.

Dekoracja wnętrz na bazie plastiku to już klasyczne rozwiązanie. Jest idealny dla tych, którym nie zależy na designie, ale liczy się praktyczność.Plastik jest bardzo praktyczny. Materiał nie boi się narażenia na wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe, ekstremalne temperatury.

Jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia, odpowiednią atmosferę tworzą panele w różnych kolorach i różne elementy dekoracyjne. Plastik można również łączyć z dowolnymi innymi materiałami.

Miłośnicy naturalnych materiałów mogą zamiast plastiku zastosować podszewkę - jest to całkiem estetyczne i wygodne.Clapboard (o okładzinie clapboard, przeczytaj artykuł: „ Stwórz stylowy projekt balkonu z clapboard: dekoracje ścienne i opcje projektowe “) lub panele z naturalnego drewna mogą być użyte do pokrycia powierzchni ścian, sufit i podłoga. Aby rozcieńczyć projekt, musisz zastosować różne elementy, które przyciągną uwagę.

Jeśli prawidłowo podejdziesz do dekoracji ceglanych balkonów i weźmiesz pod uwagę wszystkie wskazówki, pomalowana powierzchnia nie zawiedzie, ale nada pomieszczeniu nowoczesny i przytulny wygląd.

Opcje wykończenia balkonu pod cegłą (2 filmy)

Projekt balkonu z murem (38 zdjęć)

​​
.