Opcje oświetlenia salonu i wskazówki dotyczące organizacji (+110 pięknych zdjęć)

Oświetlenie w salonie jest niezbędne nie tylko do stworzenia ciepła i komfortu, ale może być wykorzystane do podkreślenia cech architektonicznych przestrzeni mieszkalnej. Nowoczesne urządzenia oświetleniowe pozwalają przełożyć na rzeczywistość nawet nie do pomyślenia pomysły. Nie wyklucza się możliwości wizualnej ekspansji przestrzeni dzięki odpowiednio dobranym lampom.

Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie w salonie?

Oświetlenie w największym pomieszczeniu można ozdobić eleganckim żyrandolem. Zanim jednak zastanowimy się nad projektem, należy wziąć pod uwagę kilka punktów:

 • Ciemne miejsca pojawią się w rogach sufitu, jeśli na środku sufitu będzie tylko jeden żyrandol lub inne urządzenie oświetleniowe. salon.
 • Źródła światła powinny być co najmniej dwa, inaczej w tak przestronnym pomieszczeniu będzie dość ciemno.
 • Żyrandol można powiesić nad stołem w jadalni lub nad miejscem, w którym studiujesz korespondencję lub wykonujesz pracę twórczą.
 • Reflektory mogą być używane do tworzenia lokalnej strefy oświetlenia.
 • Światło w salonie powinno być miękkie, najlepiej ciepłe, a nie zimne.
 • Oświetlenie punktowe doskonale prezentuje się na wielopoziomowym suficie w salonie.

Różnorodność kształtów, ilość opraw oraz wybór miejsca ich montażu odgrywają ważną rolę w decyzji projektowej.

Jak dobrać oprawy

Wybór opraw zależy od stylu całego pomieszczenia. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę projekt i moc opraw.Aby oświetlenie było harmonijne zaleca się stosowaćkup lampy podłogowe, aby wnętrze było lekkie i zrelaksowane. Wybierając żyrandol, należy zwrócić uwagę na to, że światło z niego nie jest kierowane bezpośrednio, ale rozproszone po mieszkaniu.

Najlepiej wybrać to samo światło dla wszystkich opraw, które będą instalowane w tym samym pomieszczeniu.

Gdzie umieścić przełączniki

oznacz je w projekcie.Maksymalnie 4 włączniki wystarczą na wszystkie urządzenia, inaczej sterowanie światłem nie będzie wygodne. Do dużego salonu warto zastosować kilka włączników do jednego urządzenia, zapewni to sterowanie oświetleniem z dowolnego punktu.

Możliwości ustawienia przełączników:

 • przy wejściu;
 • na terenie rekreacyjnym;
 • obok komputera;
 • przy kanapie.

Najczęściej wyłączniki montuje się przy drzwiach w odległości 90 cm od podłogi, co najmniej 10 cm od samych drzwi.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie we wnętrzu dzieli się umownie na ogólne, lokalne, dekoracyjne i specjalne. W projekcie można przewidzieć jedną z opcji, a także kilka naraz, najważniejsze, żeby nie przesadzić. Wszystkie rodzaje oświetlenia w jednym pomieszczeniu można uzyskać za pomocą różnych rodzajów opraw.

Ogólne

Projekt oświetlenia w salonie w celu stworzenia dużej przestrzeni dobiera się za pomocą kilku wersji lamp. Podświetlenie jest połączone. Stosowane są żyrandole, reflektory lub taśmy LED.Ogólne oświetlenie pokoju ma miejsce wtedy, gdy musisz oświetlić wszystkie części pokoju i nie musisz podkreślać specjalnych obszarów.

Źródłem oświetlenia ogólnego są żyrandole i modele napowietrzne, te ostatnie są dość kompaktowe i montowane bezpośrednio do sufitu w pomieszczeniach o małej wysokości ścian. Najpopularniejsze stały się reflektory i taśmy LED, które z powodzeniem zastępują masywne żyrandole i abażury.

Przy tworzeniu oświetlenia kombinowanego dopuszczalne jest użycie wielu urządzeń oświetleniowych.

Lokalne

Oświetlenie salonu uzupełniają lampy podłogowe, ścienne lub stołowe. Za pomocą tych źródeł światła powstaje projekt w hali.Urządzenia te wytwarzają jasne światło w określonych punktach przestrzeni: nad biurkiem, sofą lub innymi miejscami.

Oświetlenie pełni jednocześnie funkcję ozdobną, dzięki czemu pomieszczenie można w mgnieniu oka zmienić ze zwyczajnego na bardziej interesujące, w zależności od czynności wybranych przez właścicieli. Lepiej wcześniej przemyśleć rozmieszczenie urządzeń. W strefie rekreacyjnej można postawić lampy podłogowe lub stołowe, zawiesić kinkiety na ścianie.

Dekoracyjne

Pomieszczenia w salonie można oświetlić za pomocą oświetlenia dekoracyjnego. Możesz więc stworzyć efekt zwiększenia przestrzeni i skupić się na określonych miejscach.Dobrze będzie stworzyć oświetlenie w nowoczesnym stylu i skupić się na obrazach, niszach w ścianie, oryginalnych figurkach, akwarium.

Oświetlenie w salonie zapewniają neony, elastyczne lampy oraz taśmy LED.

Specjalne

Światło w przedpokoju lub salonie często nawiązuje do szczególnego. W takim przypadku oświetlenie punktowe stosuje się, gdy konieczne jest podkreślenie kilku ważnych elementów wyposażenia salonu. Oprawy tego typu mogą być umieszczone na suficie, a także służyć jako oświetlenie pomocnicze.

Spoty punktowe można obracać, dzięki czemu można przekierować promieniowanie świetlne pod różnymi kątami, co zapewni stworzenie dekoracji.Mieszane oświetlenie przy użyciu kilku rodzajów lamp nasyci wnętrze wieloma świecącymi światłami.

Opcje oświetlenia

Oświetlenie uzależnione jest od powierzchni sufitu, wysokości ścian salonu oraz stylu zaaranżowanego wnętrza. Jeśli mieszkanie ma raczej niski sufit, to nieporęczne żyrandole należy wyrzucić. Dodatkowe oświetlenie powstaje dzięki zastosowaniu lamp stołowych lub lamp podłogowych.

W małym salonie

Popularne stało się jednoczesne łączenie kuchni i przedpokoju, aby powierzchnia wydawała się nieco większa. Najczęściej taki układ jest przewidziany w apartamentach typu studio. W przypadku małego salonu możesz stworzyć strefę między kuchnią a holem.Masywne światło nad stołem kuchennym wygląda idealnie. Do oświetlenia ogólnego można użyć żyrandola pośrodku pomieszczenia lub miejsc na całym obwodzie.

Harmonijnym rozwiązaniem oświetleniowym w małym salonie będzie zastosowanie oświetlenia podłogowego lub lamp podłogowych.

Bez żyrandola​​

Oświetlenie za pomocą dużego żyrandola nie jest konieczne, gdyż jego aranżacja zajmie dużo miejsca w salonie. Wystarczy niewielka liczba urządzeń oświetleniowych, wśród których mogą działać kinkiety,lampy podłogowe, lampy stołowe.Alternatywnie lepiej jest użyć reflektorów umieszczonych na obwodzie sufitu.

Oświetlenie salonu bez żyrandola wygląda nie mniej imponująco niż z tym urządzeniem, widać to na zdjęciu.

Z żyrandolem

Opcje oświetlenia w salonie z wykorzystaniem żyrandoli są klasyczne. Przy wyborze tego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wielkość urządzenia, rozproszenie światła oraz definicję strefy w salonie, nad którą będzie wykonana instalacja.Żyrandol można wybrać w wersji klasycznej lub nowoczesnej. Ściemniacz może służyć do regulacji jasności światła i włączania lamp.

Rodzaje żyrandoli

Oświetlenie salonu bez żyrandola nie jest złym rozwiązaniem, ale dla ceniących sobie to urządzenie warto rozważyć opcje na następujące urządzenia:

 • Zwieszany.Podwieszane są pod sufitem za pomocą specjalnie zaprojektowanych haków, łańcuchów lub linek. Ale dla małego salonu wybór takich żyrandoli nie będzie dobrym rozwiązaniem.

 • Pułap.W hali o małej wysokości ścian ten typ oprawy byłby idealnym projektem. Są zamocowane na specjalnym pręcie i nie skręcają się.

 • Klasyczny.Są to dekoracyjne i przestarzałe oprawy oświetleniowe często spotykane w nowoczesnych mieszkaniach. Wykonane w stylu ekologicznym i nowoczesnym, mogą być kryształowe, kute lub florystyczne.

Lampy stołowe

Pomysły na oświetlenie pokój dzienny, podzielony na kilka części, wiąże się z zastosowaniem oświetlenia biurkowego.Dzięki zastosowaniu tych lamp można osiągnąć dobre rozwiązanie projektowe w salonie, najważniejsze jest uwzględnienie, że jest z nich wystarczająco dużo oświetlenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń stołowych? Przede wszystkim specyfikacje techniczne, takie jak moc znamionowa, kolor i konfiguracja. Projekt lampy powinien harmonijnie pasować do wnętrza salonu.

W takich urządzeniach lepiej jest używać nie żarówek, ale opcji halogenowych, LED lub świetlówkowych.

Lampa podłogowa

Oświetlenie w salonie to cała kompozycja kilku urządzeń oświetleniowych. Jednym z wygodnych i mobilnych źródeł światła może być lampa podłogowa.Urządzenie zapewnia rozpraszanie światła i ustala kierunek promieni świetlnych z powierzchni matowych lub lustrzanych. Rozkład strumienia świetlnego można regulować ściemniaczem. Dobór kolorów i rozwiązania konstrukcyjnego urządzenia do salonu ustalamy indywidualnie.

Kinkiet

Oświetlenie ścienne powinien pasować do stylu pomieszczenia.Tak więc kinkiety ze szkła, kryształu iz pozłacanymi wykończeniami idealnie wpisują się w klasyczny styl wnętrza, do nowoczesnego projektu lepiej wybrać bardziej lakoniczne formy lamp wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego.

Zazwyczaj kinkiety umieszcza się nad miejscami odpoczynku, ilość lamp i moc wbudowanych w nie lamp zależy od wielkości pomieszczenia. Jeśli sufit nie jest wysoki, światło powinno być skierowane do góry.Do podzielonego obszaru wybierz kinkiet z jasnym światłem. Można wybrać przyciemniane światło do zainstalowania nad sofą, aby nie oślepiało oczu.

Oryginalnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie nowoczesnych reflektorów z mechanizmem obrotowym na ścianie. Spójrz na zdjęcie, oto jak niezwykle możesz podkreślić część wypoczynkową w salonie.

Lampa wisząca

W internecie można zobaczyć wiele zdjęć, że oświetlenie salonu obejmuje instalację lampy wiszące. Instalacja tego typu urządzeń jest stosowana w obszarze stołu jadalnego. Salon urządzony przy użyciu takich urządzeń jest wygodny i przytulny.Wybór kolorów powinien odpowiadać decyzjom projektowym. Wybór jasnego koloru jest niepożądany, lepiej używać pastelowych kolorów.

Z założenia lampy wiszące są podzielone na sufitowe, wielorurowe, podwójne, w formie kul oraz na systemy kablowe lub sznurkowe.

Na wideo:projekt oświetlenia w mieszkanie...

Opcje opraw

Istnieje wiele opcji opraw - od punktowych po zwieszane, naścienne. Urządzenia te mogą jednocześnie oświetlać całą przestrzeń lub sterować każdym z nich z osobna.

Przy wyborze bezpośrednim zaleca się uwzględnienie projektu opraw, konieczne jest aby były wykonane w tym samym stylu.Nie zaleca się używania urządzeń różnych producentów i używania więcej niż czterech urządzeń przy oświetlaniu małego salonu, w przeciwnym razie nie będzie harmonii.

Reflektory wbudowane i sufitowe, z mechanizmem obrotowym i statycznym.

Tak wyglądają reflektory

Podświetlenie

dodatkowe, wyprodukowane przez nowoczesnych producentów. Mogą to być wbudowane reflektory, taśmy LED, elastyczne urządzenia neonowe, takie jak duralight. Za pomocą iluminacji zapewnione jest oświetlenie sufitu, ścian, podłogi, a także poszczególnych elementów: obrazów, figurek czy pięknych rzeczy.

Sufit

Oświetlenie sufitowe jest zwykle tworzone przy użyciu różnych rodzajów lamp lub żyrandoli. Jednak nowymi pomysłami na wykonanie oświetlenia powierzchni sufitu są urządzenia punktowe z funkcjami obrotowymi, tuby neonowe, taśmy LED oraz taśmy duraluminium.Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że światło ma ten sam kolor, ponieważ różne kolory negatywnie wpływają na widzenie.

Sten

Do oświetlenia ścian w przedpokoju dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie lamp halogenowych, lampy mogą mieć różne rozwiązania.Do tego typu oświetlenia można zastosować dekorację ścienną wykonaną z taśm LED, kinkiety lub lampy z lampami halogenowymi. Wszystko zależy od zamierzonego projektu.

Nie jest konieczne wieszanie wielu urządzeń oświetleniowych na ścianach, w przeciwnym razie nastąpi przeciążenie, gdy jest dużo światła i odbija się pod różnymi kątami, trudno jest być w taki pokój.

Podłoga

Oświetlenie podłogowe zapewnia umiejscowienie na ścianie reflektorów kierunkowych.Światło pada jednocześnie na podłogę i sufit. Liczbę lamp dobieramy biorąc pod uwagę powierzchnię salonu oraz ich design - w zależności od stylu wnętrza. Wiele punktów świetlnych można ustawić na samym dole ścian lub wbudować bezpośrednio w listwę przypodłogową. Oświetlenie podłogowe LED również będzie wyglądało oryginalnie.

za pomocą światła

Ponieważ salon uważany jest za największe pomieszczenie w mieszkaniu, rozsądnie jest podzielić go na kilka stref funkcjonalnych. Technika ta może być realizowana nie tylko za pomocą odpowiednio ustawionych mebli i różnych kolorów ścian, ale także za pomocą światła.

Pomysły na oświetlenie pokoju podzielonego na wypoczynek, recepcję i pracę są różne. Na przykład łącząc przedpokój i jadalnię, jadalnia powinna być oświetlona, ​​najważniejsze jest to, aby światło nie przecinało oka.W pobliżu sofy można zainstalować oświetlenie ścienne, a na biurku można zainstalować lampę stołową.

Oświetlenie wielopoziomowe

Gdy salon pełni jednocześnie kilka funkcji, konieczne jest stworzenie wielopoziomowego oświetlenia. Dla każdej lokalizacji konieczne jest zapewnienie własnego urządzenia oświetleniowego. Możesz zainstalować kinkiet lub lampę podłogową w pobliżu sofy, reflektory obok akrów. Stworzenie wielopoziomowych sufitów oświetli określone obszary.

Sztuczne oświetlenie powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego.Lepiej zmiękczyć światło, nie przecinając oczu, można użyć urządzeń regulujących. Wybierając oświetlenie, należy wziąć pod uwagę tonację tapet i mebli.

Lista zaleceń:

 • Nie ma konieczności stawiania kinkietów przed telewizorem.
 • Oprawy na ścianie powinny być zawieszone w odległości 1,2-1,6 m od podłogi.
 • Do stworzenia harmonii najlepiej stosować kinkiety z sparowanymi żarówkami.
 • Pamiętaj o aranżacji mebli.
 • Wybierając ten rodzaj oświetlenia należy mieć na uwadze, że wybrane modele opraw muszą być w tym samym designie.

W obecności wnęk zaleca się zaaranżować oświetlenie kierunkowe w celu stworzenia imitacji okien, dzięki czemu pomieszczenie stanie się bardziej przestronne.

Oświetlenie wielostylowe

Dobór oświetlenia powinien pasować do wystroju pomieszczenia.Możesz używać kilku urządzeń jednocześnie, połączonych ze sobą. Ich głównym celem jest dobre oświetlenie pomieszczenia i stworzenie komfortu.

Główne style zastosowane we wnętrzu salonu:

 • klasyczny;
 • minimalistyczny;
 • nowoczesny;
 • zaawansowana technologia.

Dopuszcza się aranżowanie oświetlenia za pomocą lamp w różnych stylach. W ten sposób można osiągnąć ciekawe efekty.

Niezwykłe pomysły na oświetlenie

Wybór jednego lub kilku rodzajów opraw oświetleniowych wystarczy, aby uzyskać niecodzienny kreatywny projekt. Osiąga się to poprzez rozmieszczenie i konstrukcję urządzeń oświetleniowych:

 • nietypowy układ taśm LED;
 • obecność wbudowanych świateł w suficie;
 • z wykorzystaniem systemów punktowych;
 • jednoczesne stosowanie kilku rodzajów opraw.

Centralne ustawienie żyrandola zapewni nastrój do pracy, a za pomocą bocznego światła możesz stworzyć przytulność. Lampy natynkowe stworzą wyjątkową kolorystykę i kontrast, a oświetlenie LED sprawi, że pomieszczenie będzie ciekawe. Możesz stworzyć efekt bajki lub zatrzymać się w ośrodku, niezależnie od ceny urządzeń oświetleniowych.

8 wskazówek dotyczących wyboru projektu oświetlenia (1 film)

Różne możliwości projektowania (110 zdjęć)

(6 45)
(osiem 74)