Określamy kolory ścian: cechy kombinacji i selekcji

Różnorodność dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych otwiera niemal nieograniczone możliwości kreowania własnego ekskluzywnego wnętrza w mieszkaniu. Farby, tapety, tynki i inne. Wszystko to skłania do manifestacji wyobraźni i nieoczekiwanych decyzji wszystkich tych, którzy zdecydowali się na naprawę.

Najważniejsze, aby z powodzeniem wybrać kolor ścian, który będzie symbolizował domowy komfort i spokojną atmosferę pomieszczenia, do którego zawsze chce się wracać po ciężkim dniu pracy.

Cechy palety

Jest wiele odcieni, ale nie wszystkie można z powodzeniem wykorzystać do malowania ściany podczas remontu. Aby z powodzeniem wybrać odpowiednią opcję, powinieneś bardziej szczegółowo zrozumieć, jak ten lub inny kolor wpłynie na psychikę, czy zbyt szybko się znudzi, czy stanie się irytującym czynnikiem w mieszkaniu.

Oto główne kolory najczęściej używane do malowania powierzchni pomieszczeń mieszkalnych:

  • niebieski i biały łagodzą koncentrację;
  • niebieski uspokaja wszystkie segmenty psychiki, ten kolor ścian najlepiej sprawdza się w sypialniach i pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku;
  • fioletowy pobudza aktywność umysłową, jest kolorem intelektualistów, dlatego może być stosowany w pracowniach;
  • czerwień rozwesela, najważniejsze, żeby nie przesadzić z jej ilością i nie używać zbyt jasnych odcieni do pełnego zabarwienia;
  • żółty porządkuje myśli i tony, jest używany nawet w walce z depresją;
  • pomarańczowy budzi witalność i pomaga walczyć z biernością, jest kolorem ludzi silnych, aktywnych;
  • szary to spokojny, arystokratyczny kolor, który można zastosować w każdym pomieszczeniu.

Dalej będzie bardziej szczegółowo o prawidłowym stosowaniu odcieni w mieszkaniu. Stosując te proste zasady, możesz wybrać optymalny kolor ściany, którego nie będziesz chciał zmieniać nawet podczas kolejnego remontu. Porozmawiamy o kolorach i ich kombinacjach, które wielu nie docenia i uważa za przegrane opcje.

Białe ściany

Wielu jest przeciwnikami bieli, uważając ją za zbyt nudną i zimną. Ale nikt nie mówi, że koloru nie można łączyć z kontrastowymi, spokojnymi lub jasnymi tonami.

Jeśli okna, drzwi, elementy mebli i podłogi wykonane są w odcieniach ciemnego brązu, ten wzór nikomu nie wyda się nudny i nieciekawy.

To samo dotyczy zestawień bieli oraz odcieni błękitu i błękitu. Ten kolor ściany wygląda bezkonkurencyjnie z turkusowymi, akwamarynowymi i ciemnoniebieskimi odcieniami.Na podłogę możesz wybrać ten sam biały lub - jasnoszary, ale jednocześnie połóż niebieski lub jasnoniebieski dywan.Takie wnętrze będzie wyglądało orzeźwiająco i ostro kontrastuje z miejską dżunglą, przywołując myśli o morzu. W ten sam sposób można łączyć inne kolory z bielą.

Niebieskie odcienie na ścianach

Kolor niebieski - opcja, która również niewielu aprobuje: pokój w takich odcieniach nie pasuje do komfortu domowego w mieszkaniu mieszkalnym. Ale to kolejny przypadek, w którym musisz poprawnie łączyć różne odcienie.

Niebieskie ściany działają kojąco i równoważą. Jeśli masz wątpliwości, jaki odcień wybrać do pokoju dziecięcego, stanie się on kolorem, który we właściwym czasie pobudzi dziecko do rozwoju umysłowego i uspokoi.

Aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt nudne i nudne, należy ostrożnie zastosować kombinację jasnego błękitu i bieli. Lepiej łączyć zimne odcienie z ciepłymi. Na podłogę wybieramy brąz. Ten sam kolor powinien być obecny w meblach. Jeśli meble są białe lub zbyt jasne, pomieszczenie będzie wyglądało jak sala szpitalna.

Odcienie różu

Kolory różu również należy umiejętnie wykorzystać. Nadają się nie tylko do dekoracji wytwornych damskich pokojów.Jeśli dobierzesz odpowiedni odcień i odpowiednio połączysz go z innymi kolorami, możesz stworzyć eleganckie i oryginalne wnętrze.Odcień ten jest idealny do korytarzy, sypialni i salonów. Może również dobrze wyglądać w kuchni. Najważniejsze jest skupienie się na spokojnych, szlachetnych odcieniach. Na podłogę wybierz białe lub brązowe odcienie. Nawiasem mówiąc, niewiele osób wie, że jednorazowo dobrze komponuje się z brązem.

Proste techniki

Kolory mogą wyglądać inaczej w zależności od wielu czynników. Na przykład - tekstura powierzchni.

Kolory na płaskiej, błyszczącej ścianie będą nieco jaśniejsze niż w rzeczywistości. Matowa powierzchnia przyciemnia kolory.

Bądź świadomy tego, jak naturalne światło w pomieszczeniu wpływa na postrzeganie kolorów.Jeśli okna wychodzą na południe lub wschód, można bezpiecznie zastosować ciemne, głębokie kolory.Nie będą wyglądać ponuro. Jeśli chodzi o podłogę, możesz ją również przyciemnić. Dla kontrastu i świeżości wnętrza wystarczy położyć na podłodze dywan w jasnych odcieniach.

Jeśli nie wiesz, jaki ton i podłogę wybrać do pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północ lub zachód, zastosuj jaśniejsze i bardziej kolorowe odcienie.Najlepsze opcje to beżowy, biały, niebieski i żółty. Farby te mogą sprawić, że pomieszczenie będzie nie tylko jaśniejsze, ale także bardziej przestronne.

Opracowujemy projekt

Fantazja nie zawsze potrafi dać poprawną odpowiedź na pytanie czy warto malować ściany w takim czy innym kolorze. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w paletę próbek farb, tapet lub tynków. Nakładając je na ścianę, możesz wyraźniej wyobrazić sobie, jak dany odcień będzie wyglądał na ścianie. Tę samą technikę można zastosować przy wyborze koloru podłogi. Nie trzeba obawiać się łączenia odcieni ścian i podłogi, a także kontrastowania i różnorodności samych ścian.

Podział pomieszczeń na odrębne strefy, podkreślenie ściany, na której znajduje się okno, lub - bardziej odległa ściana. Wszystkie te techniki pomagają wyeliminować wady w układzie pomieszczeń przy użyciu najbardziej dostępnych metod.

Jak dopasować ściany i podłogi

Nowoczesne materiały podłogowe mają zwykle odcienie, które można idealnie łączyć dosłownie z dowolnymi ściany. Nie bój się, aby podłoga była bardziej kontrastowa, na przykład połącz ciemną podłogę z jasnymi tonami i odwrotnie.Beżowe stele będą świetnie wyglądać z ciemnobrązowymi podłogami, a ciemnoniebieskie z piaskiem.

Odcień podłogi nie musi być z tej samej palety co ściana. Kontrast to nie tylko modna, ale także korzystna technika, którą można zastosować zarówno na podłogach, jak i ścianach. Najważniejsze, żeby nie bać się eksperymentować.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.