Obliczanie drzwi do szaf

Szafy przesuwne od dawna stanowią integralną część nowoczesnych mieszkań ze względu na swoją funkcjonalność i wygodę. Dzięki temu, że do otwierania drzwi nie jest wymagana dodatkowa przestrzeń, szafki są wygodne w użytkowaniu nawet w najwęższym korytarzu. Wywołało to falę pojawienia się firm, które montują takie drzwi, ale ze względu na specyfikę pracy ich ceny znacznie przewyższają koszt materiałów. Dlatego przed zamówieniem usługi powinieneś sam spróbować stworzyć drzwi. Jak obliczyć wymiary drzwi przedziałowych, powiemy Ci w tym artykule.

Przygotowanie do obliczeń

Zanim zaczniesz używać wzorów do obliczeń, musisz uzyskać dokładne wartości otwarcie. Będzie to wymagało taśmy mierniczej o odpowiedniej długości, a także drabiny lub rusztowania. Pomiary najlepiej wykonywać razem, w przeciwnym razie ustalenie wartości staje się trudne, gdy pomiar jest wykonywany na wadze. Jedna osoba będzie potrzebować dalmierza laserowego.

Często występują niedostrzegalne zakłócenia w otworach, dlatego dla każdej wartości wykonuje się trzy pomiary.

Kolejność pomiaru drzwi

Szerokość:

 1. Na poziomie podłogi;
 2. Otwory pod sufitem;
 3. Otwory w centrum.

Wysokość:

 1. Wysokość przy lewej ścianie;
 2. Przy prawej ścianie;
 3. W środku.

Po uzyskaniu wszystkich wartości wybierz najmniejszy rozmiar. To oni zostaną przyjęci jako podstawa do otwarcia podczas instalowania pionowych i poziomych systemów regałowych.

Liczba drzwi

Po poznaniu wszystkich wartości początkowych należy określić liczbę drzwi przesuwne.Istnieje standardowa skala jednych drzwi, uważana za najwygodniejszą i wykorzystywaną przez producentów popularnych systemów (senator, starke itp.) - 45-55 cm. Węższe będą niewygodne w użyciu, a szersze będą wymagały dodatkowych prowadnic. Należy pamiętać, że im większe drzwi przedziału, tym płótno jest cięższe, co utrudnia poruszanie się.

Aby sprawdzić liczbę drzwi, podziel szerokość otworu przez 50. Wynik pozwoli Ci ustalić przybliżoną liczbę skrzydeł, ale dla dokładnej wartości szerokości drzwi przedziału potrzebne są dodatkowe obliczenia.

Wzory do obliczania

Po poznaniu liczby drzwi można przystąpić do szczegółowych obliczeń wysokości, szerokości i grubości drzwi. Aby to zrobić, musisz znać dodatkowe parametry:
 1. Rozmiar górnego profilu, w tym jego wysokość i głębokość rowka;
 2. Profil dolny (wysokość i głębokość szczeliny);
 3. Profile boczne (jeśli planowane);
 4. Rodzaj i parametry pokrętła.

Na filmie:Obliczanie drzwi przedziałowych na przykładzie znanych producentów.

Wysokość

Wysokość drzwi przedziałowych przesuwnych można obliczyć wg wzoru: wielkość otworu - suma wysokości górnej i dolnej prowadnicy + suma głębokości rowków. Otrzymany wynik należy zmniejszyć o 1-1,4 cm (w zależności od głębokości rowka profilu górnego). Odbywa się to w celu dopasowania drzwi do zamontowanego systemu. Obliczone wyniki są odpowiednie dla przewodników najpopularniejszych producentów.

Przykład:

 • Od podłogi do sufitu 250 cm;
 • Szyna dolna 0,6 cm, rowek 0,4 cm;
 • Szyna górna 4 cm, szczelina 2,8 cm

Wynik:250 - (0,6 + 4) + (0,4+ 2,8) -1,4 = 247,2 cm

Gdy po przecinku znajduje się mała liczba, wartość może być równa mniejszej liczbie, nie wpłynie to na jakość drzwi. Jeśli wartość zbliża się do górnej wartości, można dodać kilka milimetrów. Drzwi przedziału będą nieco trudniejsze do zainstalowania, ale nie wpłynie to na łatwość użytkowania.

Szerokość drzwi przedziałowych

Po ustaleniu wysokości drzwi przedziałowych należy obliczyć szerokość drzwi według wzorów:

 1. Długość otworu / ilość drzwi szafy przesuwnej = wymiar skrzydła
 2. wymiar skrzydła + wymiar klamki / 2

Przykład:

 • Długość otworu 1200;
 • 2 skrzydła;
 • Klamka 14.

Wynik:1200/2 = 600 600 + 14/2 = 607

Oznacza to, że długość drzwi przedziału powinna wynosić co najmniej 60,7 cm. Najlepiej jednak przyjąć wartość maksymalną 62 cm, aby ułatwić prace instalacyjne. Dodając rozmiar klamki, drzwi będą zachodzić na siebie po zamknięciu.

Obliczanie ostrza

W celu określenia maksymalnej powierzchni ostrza należy znać szerokość rączki i głębokość jej rowków. Wzór na obliczenie skrzydła drzwi przedziałowych: długość drzwi - szerokość klamki * 2 + głębokość wrębu * 2.

Przykład:

 • Długość 607;
 • Szerokość 14;
 • Głębokość rowka 9.

Wynik:607 - 14 * 2 + 9 * 2 = 597

Wysokość ostrza można obliczyć stosując wzór: wymiar skrzydła górnego - profil poziomy * 2 + szczeliny profilu * 2.

Przykład:

 • Klapka 2472;
 • Profil 10;
 • Nacięcia 8.

Wynik:2472 - 10 * 2 + 8 * 2 = 2468

Maksymalna szerokość wstęgi wyniesie 59,7 cm, wysokość 246,8 cm, ale budowniczowie zalecają zmniejszenie go o rozmiar gumowej uszczelki, która będzie znajdować się między płytą wiórową a profilem. Jeśli nie planujesz używać gumowej wkładki, powinieneś zmniejszyć rozmiar o 1-2 mm.

Zdefiniuj prowadnice

Aby drzwi zachodziły na siebie i nie kolidowały ze sobą, konieczne jest, aby Prowadnica tylna jest zdejmowana z przodu na wyliczony wynik: grubość klamki - szerokość zewnętrzna wgłębienia + 2 mm.

Przykład:

 • Grubość 34;
 • Szerokość 16.

Wynik:34 - 16 +2 = 20

wynosi 20 mm. Pozwoli to na ciasne dopasowanie przesuwnych klap, zamykając szafę, ale podczas przesuwania powłoka nie zostanie wymazana z uchwytów. Prowadnice górne charakteryzują się szerszymi rowkami, co oznacza, że ​​nie trzeba ich dodatkowo przeliczać. Najważniejsze, że szerokość wnęki jest nieco większa niż rączka.

Z artykułu wynika, że ​​takie meble jak szafa są dość łatwe do zdobycia. Ale najpierw musisz wykonać dokładne pomiary i obliczenia, aby nie trzeba było niczego zmieniać podczas instalacji. Jeśli podejdziesz do sprawy odpowiedzialnie, przestrzegając wszystkich zasad, szafka będzie wygodna w użyciu.

Szafy przesuwne (17 zdjęcie)

​​
.