Nowoczesny sufit w przedszkolu: rodzaje okładzin sufitowych i techniki projektowania

Pokój dziecięcy to nie tylko miejsce, w którym dziecko będzie spało i zajęło się swoimi sprawami. Dla małych dzieci to cały świat, dla starszych to osobisty kącik, osobista przestrzeń. Bardzo często przy naprawach w pokojach dziecięcych dorośli tęsknią za tym niuansem, ale na próżno. Wnętrze musi być harmonijne.Proces prawidłowego kształtowania osobowości i kształtowania się psychiki dziecka zależy od tego, jak zostanie udekorowany pokój dla dziecka.W pokojach dziecięcych nie ma potrzeby monotonii tkwiącej w innych wnętrzach, ale nie należy też przesadzać - niepotrzebne detale i urozmaicenie nie przyniosą korzyści. We wnętrzu wszystko jest ważne - podłoga, ściany i otwory okienne, ale projekt sufitu w pokoju dziecięcym wymaga szczególnej uwagi.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Przy wyposażaniu pokoi dziecięcych liczy się nie tylko design. Należy wziąć pod uwagę efektywność środowiskową materiałów budowlanych.Arkusze płyt gipsowo-kartonowych są dość przyjazne dla środowiska, są wygodne w użyciu do tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych projektów.Spójrz na zdjęcie poniżej - tak możesz zrobić z płytą kartonowo-gipsową. Twoje dzieci to pokochają.

Przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych można łatwo wygładzić nierówności na płycie podłogowej i nie trzeba już wykonywać skomplikowanych i technologicznych prac przygotowawczych.Ten wszechstronny materiał może być użyty do ukrycia przewodów elektrycznych, wentylacji, materiałów izolujących dźwięk i ciepło.

Na bazie płyt kartonowo-gipsowych realizowane są różne pomysły - można stworzyć jednopoziomową lub złożoną wielopoziomową konstrukcję z oryginalnym oświetleniem dekoracyjnym.W takich sufitach bardzo łatwo jest umieścić dowolne oprawy oświetleniowe i istnieje wiele możliwości zagospodarowania przestrzennego pomieszczenia.

Płyty gipsowo-kartonowe mają jednak również wady:

  • Na cenę nie ma wpływu cena materiału jak przy montażu profili do montażu;
  • Ze względu na duży ciężar płyt HPK montaż sufitu jest poza zasięgiem jednej osoby;
  • Takie konstrukcje wymagają późniejszego uszczelnienia, malowania lub tapetowania.

Na filmie: jak zrobić figurki z płyt kartonowo-gipsowych.

Sufity napinane

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zmaksymalizować przemianę pokoju dla dziecka.Dzięki sufitom napinanym łatwo jest stworzyć efekt błękitnego letniego nieba, promieni słonecznych, efektu nocnego nieba i gwiazd.Za pomocą technologii druku fotograficznego możesz nanieść na płótna dowolne motywy z ulubionych kreskówek i bajek. Zobacz zdjęcie - możesz zobaczyć na nich całą moc sufitów napinanych.

W przeciwieństwie do płyt kartonowo-gipsowych, rozwiązania napinające nie wymagają żadnych prac wykończeniowych.Po zamontowaniu konstrukcja jest całkowicie gotowa do użytku. Eksperci nie zalecają kupowania płócien rozciągliwych dla dzieci na bazie folii PVC - „nie oddycha”. Jednocześnie jednak materiały są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla środowiska oraz pozwalają stworzyć niepowtarzalny projekt sufitu w pokoju dziecięcym.Kolor płótna może być absolutnie dowolny, ale lepiej zaufać preferencjom dziecka lub wybrać ciepłe kolory i odcienie.

Błyszczące płótna są szczególnie istotne w pokojach dziecięcych - pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie, zwiększyć wysokość, stworzyć przewiewną atmosferę w pomieszczeniu dzięki odbiciu światła.

Zalety sufitów napinanych:

  • szybki montaż bez dalszych przeróbek;
  • niepowtarzalny rysunek i projekt;
  • kilka opcji tekstur (lustro, połysk, satyna itp.);
  • wysoka estetyka;
  • wykorzystanie oświetlenia (taśma lub reflektory);
  • wysokie właściwości przeciwpyłowe powłoki;
  • Łatwa pielęgnacja powierzchni.

Tapetowanie czy malowanie?

Zarówno malowanie, jak i tapetowanie sufitu to najtańsze sposoby na dekorowanie sufitów. Mimo to metod tych w żaden sposób nie można nazwać nieoryginalnymi lub niestabilnymi. Tapeta może być używana zarówno ze zwykłym papierem (najbardziej przyjazna dla środowiska opcja), jak i obszerną z płaskorzeźbami.Do dekoracji zwykłego sufitu wykorzystuje się elementy lustrzane, oświetlenie w różnych kolorach lub zabawne naklejki.Na przykład beżowe odcienie są bardzo uniwersalne i pasują do absolutnie każdego projektu, nawet jeśli projekt jest tematyczny. Tutaj opisaliśmy, jak zrobić piękne zachmurzone niebo za pomocą tapety w swoim pokoju.

Można zaprosić artystów, a następnie za pomocą farby stworzą dla dziecka prawdziwe arcydzieło - zobaczcie jak wygląda na zdjęciu.

Do samodzielnego malowania można użyć tapet i farb wodnych - pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na wykańczaniu.Dzieci bardzo szybko dorastają i za kilka lat będą musiały dokonywać nowych remontów odpowiednich do ich wieku. Jeśli to rozwiązanie wydaje się zbyt proste, możesz spróbować bardziej skomplikowanej metody - używając farb do tworzenia murali, a płótna z odbitkami zdjęć świetnie nadają się do pokoju dziecięcego zamiast tradycyjnej tapety.

Wybór oświetlenia

Jasne akcenty można stworzyć nie tylko kolorem, łatwo to zrobić z oprawami oświetleniowymi.Jednocześnie projektanci zalecają wybór lamp ściennych lub sufitowych lub lamp – ważne jest, aby wszystkie oprawy oświetleniowe były wykonane w tym samym stylu, a nawet lepiej z tej samej kolekcji.

Lampa wygląda pięknie, przypominając różne gwiazdy i planety, statek kosmiczny, balony czy wszelkie mechanizmy techniczne. Tak to wygląda na zdjęciu.

Oprócz światła głównego ważną rolę w aranżacji wnętrza przedszkola odgrywa również oświetlenie dekoracyjne. Świetnie sprawdzają się w tym fluorescencyjne gwiazdy.Ich światło jest bardzo miękkie i zachwyci Twojego malucha w nocy.

Popularne są również specjalne projektory, pozwalające na stworzenie bardzo realistycznego gwiaździstego nieba na suficie. Nie zapominaj, że pokój dziecięcy musi być podzielony na strefy, co oznacza, że ​​​​dla każdej strefy należy wybrać odpowiednie źródła światła. Niezbędne jest również zapewnienie możliwości regulacji natężenia światła.

Oryginalne pomysły na projektowanie stropów

Do projektowania stropów w żłobkach dla małych dzieci należy podejść w następujący sposób – w pierwszej kolejności w rankingu są chmury i słońce, rysunki czy odbitki nieba.Do tego nadają się zarówno standardowe drukowane płótna papierowe, jak i rysunki wykonane tuszem. Płótna można przykleić do sufitu na całej jego powierzchni lub umieścić we wnęce w płycie gipsowo-kartonowej.

Błyszczące sufity podwieszane w żywych kolorach to również dobry wybór.Nie przejmuj się zbytnio, że wysokość pomieszczenia zmniejszy się. Wzrost dziecka jest bardzo mały, a różnica 15-20 cm będzie dla niego niewidoczna. A proces oglądania zdjęć na suficie będzie dla dziecka bardzo interesujący i ekscytujący.

Wśród najpopularniejszych projektów sufitów dla dzieci jest słońce. Jego ciepłe promienie ożywią pomieszczenie, wypełnią je przytulnością i naturalnym ciepłem.Możesz pomalować słońce lub zrobić żółty okrąg z płyt kartonowo-gipsowych.Spójrz na zdjęcie poniżej, wygląda mniej więcej tak.

Połączone wersje płyty gipsowo-kartonowej i żółtego szkła wyglądają dobrze - pod tą szybą montuje się podświetlenie, aby świeciło słońce.

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym wymaga nieco innego podejścia – tu zaczynają z hobby dla dorosłych. W takim przypadku sufit powinien kontynuować motyw całego wnętrza.Np. w pokoju chłopięcym wykonanym w stylu marynistycznym

Bardzo niestandardowe rozwiązanie - wykończenie w postaci bąbelków na wodzie. Powstaje to poprzez połączenie matowej folii w jasnych kolorach i błyszczącej niebieskiej folii PVC. Z arkuszy płyt gipsowo-kartonowych i podświetlanej folii można stworzyć rzekę płynącą wzdłuż sufitu.

Opcje projektowania sufitu (2 filmy)

Rozwiązania projektowe (36 zdjęć)

​​
[22 2]
.