Niuanse dekorowania małej ciemnej sypialni: wybór wykończeń i mebli (+42 zdjęcia)

Każde pomieszczenie w domu ma określoną funkcję. Dlatego do aranżacji wnętrz należy podchodzić bardzo ostrożnie.Jeśli chodzi o sypialnię, jej wnętrze powinno pozytywnie wpływać na sen i nastrój osoby, ponieważ służy do relaksu.Ten pokój można zaciemnić lub odwrotnie rozjaśnić. Bierze pod uwagę, z której strony okna są zwrócone. Jeśli więc pokój znajduje się po północnej stronie domu, sypialnia będzie ciemniejsza. Dotyczy to również przypadków, gdy do pokoju przylega balkon. Jest w stanie zredukować naturalne oświetlenie pomieszczenia. Pozostaje zdecydować, jak zaprojektować małą ciemną sypialnię.

Jak urządzić ciemną sypialnię

Ciemna sypialnia jest idealna na relaks. Wynika to z faktu, że poziom naturalnego oświetlenia jest tutaj nieco niższy. W rezultacie osoba szybko się odpręża i zasypia. Również minimalne oświetlenie pozwala stworzyć w sypialni romantyczną oprawę, co nie jest mniej ważne.

Patrząc z drugiej strony, wystrój sypialni w ciemnych kolorach bardzo szybko się nudzi. Przedłużony pobyt w takim środowisku może negatywnie wpłynąć na samopoczucie domowników i doprowadzić do stanu depresyjnego.Warto zauważyć, że nie zaleca się czytania i pracy w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Jeśli potrzebujesz trochę rozjaśnić ciemne pomieszczenie, możesz użyć jaśniejszych materiałów wykończeniowych.Należy pamiętać, że im jaśniejsze wykończenie, tym więcej światła będzie w pomieszczeniu. Dobrą opcją byłaby jasnobeżowa tapeta.

Jeśli okna sypialni wychodzą na stronę północną, a w okolicy panuje pochmurna pogoda, lepiej zrezygnować ze sztucznego oświetlenia pokoju. W takim przypadku jasna sypialnia będzie wyglądać ponuro i niewygodnie.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie materiałów wykończeniowych o kremowym odcieniu. Pasują do każdego koloru.

Równie ważnym etapem jest zaprojektowanie podłogi. W przestronnych pomieszczeniach można swobodnie stosować ciemniejsze materiały wykończeniowe. Pokój z ciemną podłogą będzie wyglądał elegancko.Ale ponieważ mówimy o małym pokoju, lepiej wyposażyć się w lżejszą wykładzinę podłogową. Zapobiegnie to absorpcji światła, którego już brakuje.

Zasady projektowania pokoju

Nawet ciemna i ciemna sypialnia może być wygodniejsza i przytulny... Aby osiągnąć ten efekt, musisz przestrzegać kilku zasad:

  • Używanie jasnych lub białych mebli. Do aranżacji małego pomieszczenia zaleca się zastosowanie zestawu świetlnego i im większy produkt tym lżejszy powinien być. Małe meble, takie jak stolik kawowy i otomana, mogą mieć bogatą, ciemną barwę. To nieco oświetli pomieszczenie.

  • Bez przeszkód. Dzięki temu sypialnia będzie bardziej przestronna i optycznie większa. Dlatego warto całkowicie zrezygnować z przegród monolitycznych. Lepiej zastąpić je ekranami lub ścianami wykonanymi z pustaków szklanych. W ciemnym i małym pomieszczeniu nie zaleca się używania nieporęcznych mebli, bez których można się obejść. Do aranżacji pokoju wystarczy łóżko, szafa i komoda.

  • Ciepłe oświetlenie. Dekorując ciemną i małą sypialnię, szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie. Jeden żyrandol tu nie wystarczy. Lepiej jest dawać pierwszeństwo lampom sufitowym umieszczonym na całym obwodzie sypialni. W takim przypadku światło powinno być ciepłe.

  • Zastosowanie powierzchni lustrzanych. Lustra i błyszczące materiały są często używane do wizualnego zwiększenia przestrzeni. Dlatego tę metodę warto zastosować w ciemnej sypialni. Najlepszą opcją byłoby ustawienie lustra naprzeciwko okna. W ten sposób światło słoneczne będzie odbijane i rozpraszane w pomieszczeniu.

Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli oświetlić pomieszczenie i sprawić, że będzie on wygodniejszy do wypoczynku.Brązowe i czarne zestawy słuchawkowe mogą być używane w małym pomieszczeniu.Projekt sypialni z ciemnymi meblami będzie wyglądał bardzo elegancko i szlachetnie.

Używanie jasnych akcentów

Monochromatyczne pomieszczenie wygląda raczej nudno.Aby naprawić sytuację i stworzyć różowy nastrój, musisz ustawić jasne akcenty.Jeśli więc do dekoracji sypialni użyto kremowej tapety, to wnętrze można udekorować za pomocą żółtego, niebieskiego lub turkusowego kolorów.

Duże znaczenie ma również wykładzina podłogowa. W tym celu lepiej jest używać żółtych dywaników, które przypominają promienie słoneczne.Dzięki tym elementom można stworzyć w pomieszczeniu tęczowy nastrój.

Akcenty można również dodać za pomocą niebieskiego odcienia, który kojarzy się z niebem i zbiornikami wodnymi. Użycie tego koloru sprawi, że przestrzeń będzie nieco bardziej obszerna i lżejsza.

Jasne akcenty powinny pasować do wnętrza jak najbardziej organicznie. Mogą to być obrazy, tekstylia (ozdobne poduszki, narzuty) i inne elementy wyposażenia wnętrz.

Dobór zasłon

Do dekoracji okien w sypialni polecane są dwie zasłony. Jedna z nich musi być wykonana z organzy.Ten materiał zmaksymalizuje przenikanie światła dziennego do sypialni. Jeśli chodzi o drugie zasłony, lepiej wybrać produkty wykonane z grubej tkaniny. Aby ozdobić mały pokój, użyj ciemnych i jasnych zasłon.

Zaletą gęstych kurtyn świetlnych jest to, że chronią pomieszczenie przed przenikaniem światła, ale jednocześnie zachowują sztuczne oświetlenie. W związku z tym należy pamiętać, że im ciemniejszy pokój, tym jaśniejsze powinny być tekstylia użyte do dekoracji okien.Żółte zasłony służą do stworzenia ciepłej i przytulnej atmosfery.

Na filmie: jak rozjaśnić ciemne pomieszczenie.

Kiedy stosować ciemne tapety

Ciemne tapety są ostatnio bardzo popularne. Zastosowanie takiego materiału wykończeniowego pozwala nadać pomieszczeniu mistycznej energii i uczynić go bardziej tajemniczym.

Ciemną tapetę w sypialni należy stosować tylko wtedy, gdy pokój:

  • ma imponujące rozmiary. W przeciwnym razie sypialnia będzie wyglądała jak niepozorna i ciasna szafa.

  • Posiada dwa okna. Jeśli pomieszczenie ma dwa duże okna, zapewni to maksymalnie naturalne światło.

  • Normalnie oświetlony w nocy. Oprócz naturalnego oświetlenia w pomieszczeniu zainstalowane są sztuczne źródła światła. W ciemnym pomieszczeniu oprócz żyrandola powinny znajdować się inne oprawy oświetleniowe.

Eksperci nie zalecają stosowania materiałów wykończeniowych w ciemności i małe ciemne odcienie pokoju.

Wybór mebli

Jasne meble są szeroko stosowane do dekoracji ciemnej sypialni. Zmniejszy to stres we wnętrzu.Jednocześnie nie należy zapominać, że w małych pomieszczeniach warto zastosować minimalną ilość mebli. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie brakującego miejsca.

W niektórych przypadkach można użyć ciemnych mebli. Oczywiście tutaj musisz upewnić się, że pasuje do wnętrza tak organicznie, jak to możliwe i nie zmniejsza wizualnie przestrzeni.

Opcje projektowania małego pokoju (2 filmy)

Ciekawe pomysły (35 zdjęć)

.