Naturalny drewniany strop w domu

Przewaga stropów drewnianych nad żelbetowymi płyta jest niezaprzeczalna pod względem przyjazności dla środowiska, izolacji akustycznej i właściwości termoizolacyjnych pomieszczenia. Piękny design sufitu z fakturowanym wzorem doskonale uzupełni wnętrze domu, gdzie okładzina ścienna również wykonana jest z desek tą samą metodą piłowania, z pełną zbieżnością gęstości i rodzaju drewna. Drewniane sufity we wnętrzu mieszkania miejskiego przy użyciu nowoczesnych materiałów do dekoracji ścian nie są tak jednoznaczne.

Kompatybilność drewna z innymi materiałami

Dom drewniany z listwą przypodłogową to projekt powszechny. Bez względu na to, czy ściany pokryte są deską, czy mają naturalny wygląd dowolnego rodzaju bala lub drewna, sufity drewniane będą pasować do pomieszczenia w sposób naturalny. Podczas pokrywania ścian kolorem wcale nie jest konieczne nadawanie sufitowi tego samego odcienia.

W przypadku czerwonawej kolorystyki ścian sufit można pokryć impregnatem lub lakierem ochronnym o żółtawym odcieniu.

Sufit i ściany wykonane z drewna

Stosować do ścian o niskiej wilgotności oraz do płyt sufitowych o naturalny poziom wilgotności, konieczne jest impregnowanie powierzchni impregnatami, które zachowują naturalny kolor lub nadają drewnu specjalny odcień. W przeciwnym razie po kilku latach sufit będzie wydawał się wykonany z materiału starszego niż ściany domu. Będzie to uderzające, ponieważ proces starzenia drewna będzie przebiegał na różne sposoby.

Sufity drewniane doskonale pochłaniają parę wodną, ​​wilgoć, zapachy, które bez dodatkowego zabezpieczenia drewna naturalną wilgocią w kuchni nie tylko zmienią kolor, ale również mogą się odkształcić. Obie te wady można łatwo wyeliminować za pomocą strugarki i szlifierki.

Nie ma sposobu na pozbycie się zapachów, które wchłonęło drewno. Można je blokować tylko lakierem.

Tak atrakcyjnywzórdrewna z podłużnymi liniami uzyskuje się poprzez styczne cięcie pnia. Sugeruje to, że deska ma wysoki poziom wilgoci i jest podatna na utratę swojego pierwotnego kształtu po wyschnięciu. Sufity z takiej płyty można wykonać tylko do pomieszczeń o niskiej wilgotności i stałej temperaturze powietrza.Wykonując takie sufity w wiejskim domu, który nie jest ogrzewany zimą, wiosną możesz być bardzo rozczarowany swoją decyzją.

Deska i kamień

Sufit w każdym wnętrzu powinien wyglądać bardziej nieważko niż ściany, co nie jest zdeterminowane waga, ale wyglądem materiału. Bloczki betonowe, cegła, rodzaj kamienia naturalnego w dekoracji ścian będą doskonałą podstawą do zastosowania sufitów drewnianych. Nie ma potrzeby używania kamienia naturalnego i cegły.Całkiem możliwe jest ograniczenie się do imitacji tych materiałów, które są prezentowane w sklepach z artykułami żelaznymi w postaci płytek klinkierowych.​​

Drewniane sufity w mieszkaniu miejskim na korytarzu lub w kuchni z podobną okładziną będą całkiem uzasadnione. Drewno dobrze wygląda w połączeniu z bielonymi, otynkowanymi ścianami. Nadaje się do dekoracji pokoju drewnianymi sufitami i farbą teksturowaną do wnętrz.

W projektowaniu pubów, pubów, barów nocnych, stylizowanych na starożytność z wykorzystaniem drewnianych półek we wnętrzu, przedmiotów produkcji bednarza, połączenia kamiennych ścian i podłogi z drewnianymi stropami często używany.

Strop drewniany malować czy nie

Drewno nie łączy się dobrze z powłokami olejnymi, nawet jeśli sam sufit pokryty jest białą farbą... Malowany drewniany sufit można łączyć z dużą liczbą materiałów, ale nie ma to sensu, ponieważ większość zalet naturalnego drewna dla pomieszczenia będzie niezawodnie ukryta pod gęstą powłoką farby.

Najlepszą jakością drewna jest to, że utrzymuje poziom wilgotności w pomieszczeniu, rezygnując z własnego wyglądu. Pobierając nadmiar z powietrza lub oddając mu brakującą wilgoć, drewno ulega naturalnemu skurczowi lub pęcznieniu, ale nie jest to straszne przy drobnych lub krótkotrwałych zmianach.

Drewniany strop ulegnie dużym uszkodzeniom podczas długotrwałego narażenia na działanie wody, a gdy temperatura spadnie do -10⁰ C i poniżej, deski mogą zostać pokryte podłużnymi pęknięcia. Ta sama deformacja czeka na nich przy długotrwałej ekspozycji na ciepło o niskim znaczeniu dla powietrza. Okazuje się, że stosując sufity drewniane w pomieszczeniach, w których mogą występować długie okresy ekstremalnego upału lub zimna, lepiej pomalować sufit, aby uchronić go przed nieuniknionym uszkodzeniem.

Temperatura pokojowa nie jest w stanie doprowadzić do tak dramatycznych zmian w materiale, a więc w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, lepiej zastosować drewniane stropy bez dodatkowej dekoracji.Tylko drewno niepowlekane może wypełnić pomieszczenie niepowtarzalnym drzewnym aromatem, działając uspokajająco na układ nerwowy człowieka, jakościowo utrzymując korzystny mikroklimat pomieszczenia, utrzymując stały poziom wilgotności.

Drewno i tworzywa sztuczne

Chęć wykonania drewnianego sufitu w mieszkaniu jest obarczona kilkoma trudnościami. Jednym z nich jest słaba kompatybilność materiału z tapetami i panelami PCV, które najczęściej stosuje się do ozdabiania ścian, ponieważ materiały te są zewnętrznie, a właściwie znacznie lżejsze od drewna. Tutaj musisz grać w kolorze.

Jasne, naturalne drewno na suficie może uzupełnić ściany o panele z ciemnego drewna lub tapetę o wzorze cegły.

W sklepach można znaleźć panele wykonane z drewnianych wykrojników, przeznaczone do stworzenia drewnianej konstrukcji sufitu podwieszanego. Używanie ich w połączeniu z jasnymi materiałami na ściany jest tak samo niepraktyczne jak deski. Od czasu do czasu żółkną, wyglądają raczej nieestetycznie, przez co sufit wydaje się jeszcze niższy.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.