Nakładki na stopnie schodowe: kryteria doboru i sposoby układania wykładziny

W wiejskim domu schody są koniecznością. Spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również zapewnia wygodne przemieszczanie się między piętrami. Aby zachować oryginalny wygląd schodów przez długi czas, zwróć uwagę na specjalną wyściółkę na stopniach. Wykonane są z różnych materiałów, ale szczególnie popularny jest dywan. W tym artykule przyjrzymy się głównym cechom dywanu, a także dobierzemy odpowiednią metodę układania produktu.

Jakie funkcje pełnią osłony drabiny?

Wykończenie schodów wykładziną może zapobiec uszkodzeniom powierzchni stopni, a także nadać wnętrzu jasnych kolorów.Dodatkowo powłoka spełnia kilka innych funkcji: zapewnia bezpieczeństwo, zapobiega poślizgowi, wygląda stylowo i zmniejsza poziom hałasu.

Chociaż ściereczka dywanowa jest najlepszym rozwiązaniem do ochrony schodów przed obciążeniami elektrycznymi, obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wykładzin gumowych, silikonowych i innych. W zależności od materiału produkcyjnego gąsienice te mogą pełnić różne funkcje. Są więc produkty na ulicę i do domu. Każdy z modeli jest wyjątkowy na swój sposób, dlatego wybierając takie produkty należy kierować się przeznaczeniem tego elementu.

W ostatnich latach miękkie wykładziny i chodniki można znaleźć coraz rzadziej w domach wiejskich, zwłaszcza w przypadku produktów z długim włosiem.

Zasady doboru okładzin na schody

Wybierając wykładzinę na klatkę schodową w domu warto biorąc pod uwagę pewne wymagania dla tego typu produktów. Dywan powinien być dobrej jakości, ale najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, parametrów i modelu produktu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przy zakupie wykładziny lub litej podłogi:

 • Produkty na schody są mocniejsze i trwalsze, są wykonane ze specjalnego materiału antypoślizgowego, który nie podlega zużyciu. Takie ścieżki dywanowe mają krótkie, gęste runo, dzięki czemu na podstawie nie gromadzi się dużo kurzu (nie wymagają częstego czyszczenia).

 • Przy dekorowaniu stopni nakładkami dywanowymi eksperci nie zalecają używania taśmy klejącej jako mocowania, samoprzylepny sposób układania dywanu jest również bardzo krótkotrwały. W takim przypadku odpowiednie są antypoślizgowe produkty gumowe.

 • Do wykańczania konstrukcji schodów betonowych (a także drewnianych) doskonale nadaje się wykładzina na bazie gumy, ale należy pamiętaj o specjalnym sposobie układania takiego produktu. Podkładki muszą być mocowane za pomocą łączników w tej samej odległości od siebie i na rogach (uzyskasz powierzchnię antypoślizgową).

Wybierając żądany model nakładek na schody nie zapominaj o stylu pomieszczenia.Kolor i kształt produktu powinien odpowiadać wystrojowi wnętrza domu. Dotyczy to również zakupu gąsienic gumowych na ulicy do schodów zewnętrznych - preferuj neutralne odcienie i funkcjonalność produktu.

Zalecamy stosowanie uchwytów do dywanów, aby uzyskać najlepsze dopasowanie między podłogą a stopniami.

Materiał wykonania

kroki. Mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów.

Najpopularniejsze są następujące rozwiązania:

 • Dywan- jeden z najpopularniejszych rodzajów podłóg.

 • Dywaniki na stopniach- produkty mogą mieć zarówno krótkie, jak i długie runy, zaprojektowane z myślą o wygodzie.

 • Modele drewniane- bardziej pełnią funkcję dekoracyjną, mogą być wykonane z dębu, sosny, jesionu, orzecha i cedru.

 • Plastikowe podkładki- pojawiły się stosunkowo niedawno, wymagają specjalnego sposobu mocowania.

 • Nakładki i tory gumowe- najczęściej używane na ulicy lub na schodach w korytarzach, przy wejściu.

 • Listwy aluminiowe- mogą być stosowane zarówno na schodach wewnątrz domu jak i na schodach zewnętrznych.

Maty antypoślizgowe

oraz na ulicy. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie poślizgnięciom podczas chodzenia, ponieważ wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.Najczęściej ten rodzaj osłony stosowany jest przy wejściu do urzędów, przedszkoli, szpitali i innych instytucji społecznych. W pomieszczeniach ścieżki antypoślizgowe również nie będą zbyteczne, są znacznie wygodniejsze niż zwykła podłoga.

Jeżeli podłoga, podstawa i stopnie schodów są pokryte linoleum, to nie można obejść się bez podkładek antypoślizgowych.Produkty gumowe można po prostu układać na stopniach, podczas gdy wersje na bazie PVC i gumy zaleca się mocować za pomocą specjalnych łączników.Przy okładzinach zwróć szczególną uwagę na krawędzie i otwarte obszary konstrukcji.

Po ułożeniu wykładziny dokładnie sprawdzić powierzchnię pod kątem nierówności. Aby tego uniknąć, używaj tylko wysokiej jakości materiałów.

Dywan

Taki produkt na schodach wygląda jak zwykły dywan, ale to nie jest całkowicie prawdziwe.Dywan ma większą gęstość runa, może składać się z oddzielnych części i często posiada wyściółkę antypoślizgową. Kilka lat temu dywan mógł być używany jako główna wykładzina podłogowa, ale teraz istnieje wiele opcji materiałów wykończeniowych.

Dywan powinien leżeć na podłodze, ale łaty z włókna syntetycznego oznaczone „na schody” będą doskonała ozdoba schodów.

Pielęgnacja dywanów

Drewniane klatki schodowe wyglądają stylowo w każdym wnętrzu, ale dla wielu jest to raczej nudna opcja aranżacji pomieszczenia. Aby urozmaicić wygląd schodów i zabezpieczyć powierzchnię stopni przed uszkodzeniem, stosuje się specjalne paski.Dywan, jak wiadomo, nie jest kapryśny w działaniu i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ta zasada dotyczy również dywaników na schodach.

Wystarczy kilka razy w tygodniu odkurzyć ściereczkę syntetyczną i, jeśli to możliwe, spryskać powłokę detergentami.

Sposoby układania dywanu

Wybór metody układania wykładziny na stopniach zależy bezpośrednio od rodzaju samych schodów. Pokrycie ciągłe (konstrukcja drabinkowa, całkowicie osłonięta) prezentuje się reprezentacyjnie, jednak układanie jest dość problematyczne, a śrubowe niemożliwe.

Istnieją następujące sposoby układania:

 • cięcie każdego elementu i mocowanie na kleju - długie, szorstkie, trudne do czyszczenia;
 • układanie wg rodzaju toru - płótno nie jest cięte, rogi mocowane prętami, łatwe do usunięcia;
 • mocowanie dywanów taśmą dwustronną jest dość proste, ale mocowanie nie jest pewne.

Za pomocą prętów

Jest to najczęstsza metoda i jest najczęściej stosowana, gdy trzeba naprawić chodnik dywan na schodach...Powłoka rozchodzi się na stopniach w równej odległości od krawędzi, po czym płótno dociska się specjalnymi prętami w rogach.

Pręty są mocowane na specjalnych zaciskach, które są przymocowane do samej drabiny. W rzeczywistości jest to klasyczny sposób na naprawienie dywanu.

Na filmie:montaż uchwytu do dywanu na stopniach.

Używanie prętów mocujących

Ta metoda ma zastosowanie tylko do schodów prostych. Do mocowania dywanu potrzebne są specjalne listwy z tzw. kolcami.Listwy wykonane są ze sklejki - mogą mieć różną długość w zależności od szerokości stopni. Małe gwoździe są przybijane do gotowych desek w dwóch rzędach. Jak to wygląda, zobacz zdjęcie poniżej.

Gotowe części z kolcami są przymocowane do stopni na bocznych końcach. Cóż, jeśli drabina jest wykonana z drewna, łatwiej będzie przymocować paski do śrub lub gwoździ. Na konstrukcji betonowej części są mocowane za pomocą śrub do kołków.

Metoda klejenia

Najczęściej stosowana do schodów betonowych. Pokryta w ten sposób konstrukcja wyróżnia się szczegółowym wykonaniem i atrakcyjnym wyglądem.W tym przypadku dywan na każdy stopień jest cięty osobno, ponieważ ułożenie jednego płótna jest prawie niemożliwe.

Specjalny klej najlepiej nadaje się do mocowania dywanów lub chodników do podłoża betonowego.

Przede wszystkim mierzymy stopnie i wycinamy płótno, po czym obrabiamy powierzchnię schodów podkładem (do betonu). Po wyschnięciu podkładu nałożyć masę klejową i rozprowadzić na całej powierzchni stopni. Pozostaje tylko położyć kawałki dywanu i przez chwilę mocno je docisnąć.

Uchwyty do dywanów własnymi rękami

Uchwyty do dywanów można wykonać własnymi rękami. Nie zajmie to dużo czasu, a gotowy efekt będzie wyglądał bardzo estetycznie. Metoda ma zastosowanie do wszystkich rodzajów schodów.

Do samodzielnego wykonania uchwytów do dywanów potrzebne będą:

 • pręty z duraluminium;
 • zaciski (dostępne w sklepie meblowym);
 • łączniki (śruby, gwoździe).

Sama instalacja jest dość banalna. Najpierw wykładzinę układa się szczelnie bez fałd, następnie na każdym styku wykładzinę dociska się aluminiowym prętem, który mocuje się z obu stron w stałych pierścieniach.

Klatka schodowa jest nieodłącznym atrybutem wiejskiego domu. Aby chronić stopnie przed uszkodzeniem, aby zwiększyć odporność na zużycie i żywotność konstrukcji, stosuje się specjalne okładziny. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju wykładziny jest dywan, jest niedrogi, zapewnia dobre dopasowanie do powierzchni i pochłania niepotrzebny hałas. Kupując taki produkt, ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę montażu, którą wybrać należy do Ciebie.

Przegląd popularnych stepów (2 filmy)

Opcje dywaników i powierzchni antypoślizgowych (48 zdjęć)

.