Mobilna ciepła mata podłogowa lub grzewcza pod dywan: co to jest i jakie są jej zalety?

Współczesny człowiek jest przyzwyczajony do wygody. Ten czynnik jest szczególnie ważny w domu, ponieważ po ciężkim dniu pracy naprawdę chcesz znaleźć się w przyjemnym otoczeniu, w którym będzie ci ciepło i wygodnie. Dlatego dziś istnieje wiele sposobów na utrzymanie umiarkowanego mikroklimatu w mieszkaniu, jednym z nich jest aranżacja ciepłej podłogi. Cała tajemnica tkwi w tym, że pod wykładziną zainstalowano system grzewczy, dzięki czemu podłoga staje się ciepła i wygodnie jest po niej chodzić boso. Istnieje również możliwość regulacji temperatury, co jest ważne.

Wszystko byłoby w porządku, ale jest jeden niuans – montaż takiego systemu powinien nastąpić na etapie remontu mieszkania. Jeśli wszystkie prace wykończeniowe zostały już wykonane w twoim domu, nie należy otwierać podłogi, demontować jastrychu lub płytek w celu zainstalowania systemu ogrzewania elektrycznego lub wodnego. To tylko zwiększy dodatkowe koszty. Można jednak pójść w drugą stronę i zakupić tzw. ciepłą podłogę pod dywan. Jest to proste i mobilne rozwiązanie, które nie wymaga demontażu gotowej wykładziny podłogowej.

Co to jest mobilne ogrzewanie podłogowe?

Na pierwszy rzut oka jest to folia lub cienka mata, ale w rzeczywistości jest to elektryczny grzejnik podłogowy, który można położyć pod każdym dywanem. Takie urządzenie grzewcze ma dziś niewielką popularność, ponieważ jest uważane za nowość na rynku krajowym. Niemniej jednak wielu wypróbowało już podgrzewane maty w życiu codziennym i rozumie wszystkie ich zalety.

Podgrzewacz folii pod dywan może być używany wszędzie tam, gdzie jest prąd i standardowe gniazdko: w mieszkaniu, biurze, sklepie, a nawet w garażu.Posiada przewód zasilający, z łatwością mieści się na każdej podłodze i posiada paski na rzepy zapobiegające ślizganiu się maty na gładkiej powierzchni.

Taka mata elektryczna jest również dogodna ze względu na jej mobilność, to znaczy jest to przenośny grzejnik, który w razie potrzeby można umieścić w innym pomieszczeniu.

Podgrzewaną folię można układać na podłogach betonowych i drewnianych pod:

 • zwykłą wykładziną;
 • dywan i dywan;
 • linoleum;
 • laminat;
 • powłoki termoizolacyjne.

Warto również zauważyć, że ciepłą podłogę może zainstalować nawet ktoś, kto nie rozumie nic z technologii. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, rozłożyć matę i podłączyć ją do gniazdka za pomocą przewodu.Jedyną rzeczą do rozważenia jest rozmiar dywanu, pod którym będzie układany grzejnik nanocząsteczkowy, ponieważ ten ostatni musi być całkowicie zakryty.

Mobilne ogrzewanie podłogowe posiada elementy sterujące intensywnością ogrzewania. Możesz dostosować temperaturę, jeśli chcesz.

Zasada działania i główne zalety

W sieci zasilającej zaczynają się nagrzewają się, przepuszczając strumienie ciepłego powietrza od dołu do góry. Dzięki temu podłoga zawsze jest ciepła, a stopy nie marzną, co jest bardzo ważne dla komfortu i zdrowia człowieka, zwłaszcza dzieci.

Należy zauważyć, że mata grzewcza pod dywan jest całkowicie bezpieczna, nie nagrzewa się do wysokich temperatur, co wyklucza możliwość poparzenia.

Spośród wszystkich niepodważalnych zalet ruchomych ciepłych podłóg chciałbym szczególnie podkreślić takie jak:

 • odporność na obciążenia mechaniczne i uszkodzenia;
 • możliwość użytkowania w pomieszczeniu o dużej wilgotności;
 • Po podgrzaniu powietrze w pomieszczeniu nie staje się zbyt suche;
 • z małą matą grzewczą - oszczędność energii;
 • możliwość wykorzystania tak ciepłej podłogi jako głównego systemu grzewczego;
 • Przenośne ciepłe podłogi na dywanie są łatwe w użyciu;
 • do edycji nie są wymagane żadne umiejętności ani drogie narzędzia;
 • Urządzenie nie wymaga konserwacji.

Na filmie:główne zalety mobilnego ogrzewania podłogowego.

Wymiary i moc

Wymiary elektrycznego ogrzewania podłogowego pod wykładziną mogą być zupełnie inne. W sklepach dostępne są zarówno duże, jak i bardzo małe maty.Wybór powinien opierać się na rozmiarze samego dywanu. Najczęściej foliowe ciepłe podłogi pod dywan prezentowane są w dwóch wersjach: 200×150 i 280x180 cm, natomiast grubość waha się w granicach 1-6 mm. Ale znani producenci mogą oferować niestandardowe modele.

Pod względem zużycia energii mobilna, izolowana termicznie podłoga pod dywanem praktycznie nie różni się od standardowego analogu, który jest montowany bezpośrednio pod wykładziną podłogową lub w elaborat. Średnia moc to 250 watów. Jeśli weźmiemy matę grzewczą o większej powierzchni, na przykład 10 m², to liczby będą zupełnie inne i nie będzie mowy o żadnej oszczędności.

Zastosowanie (zasady użytkowania)

Wiele osób myli się sądząc, że przenośna ciepła podłoga pod dywan może być używana wyłącznie w mieszkaniu lub domu. Doskonale sprawdza się również w lokalach niemieszkalnych.Według producentów taki grzejnik może być stosowany w miejscach całkowicie nieogrzewanych, np. w daczy poza sezonem, w kiosku handlowym, pomieszczeniach gospodarczych i wszelkiego rodzaju pomieszczeniach domowych.

W sprzedaży są również tzw. dywany do ogrzewania podłogowego.Mogą być niewielkich rozmiarów i idealnie nadają się do suszenia butów, ogrzewania podłóg na słabo ocieplonych balkonach, w końcu mini matę grzewczą można umieścić w budce dla psa.

Należy zauważyć, że pomimo wszystkich swoich zalet nanodywan grzewczy ma bardzo przystępną cenę. Średnio cena waha się między 5000-6500 rubli.

Co do niedociągnięć to nie ma, ale są pewne ograniczenia w działaniu:

 • Ciepłe podłogi z folii można układać tylko tam, gdzie nie powinno się umieszczać zbyt ciężkich i nieporęcznych mebli.
 • Nie zaleca się zakrywania czujnika temperatury, w przeciwnym razie jego odczyty mogą być nieprawidłowe, a układ może działać nieprawidłowo.
 • Ruchome ogrzewanie podłogowe pod wykładziną można układać tylko na płaskiej powierzchni. Jeśli podłoga jest nierówna, występują wyboje i poważne wady, istnieje możliwość uszkodzenia elementów grzejnych.

Która podłoga jest najlepsza do układania?

Jak już wspomniano, przenośne grzejniki mogą być stosowane na każdym rodzaju wykładziny podłogowej, najważniejszą rzeczą tutaj jest to, aby powierzchnia była płaska. To jednak nie wszystko, ważna jest również twardość powłoki.Jej stopień wpływa na konieczność włożenia specjalnej przekładki pomiędzy podłoże a matę grzewczą. Ponadto materiał, z którego wykonana jest ta warstwa, będzie również zależał od sztywności.

W sumie istnieją dwie grupy wykładzin podłogowych - twarde i miękkie. Pierwsza grupa obejmuje laminat, parkiet, technologię podłogową. Produkty takie jak linoleum, dywan, korek są uważane za miękkie.

Jeśli podłoga w Twoim domu jest twarda, zalecamy ułożenie miękkiego materiału, takiego jak Infraflex, pod matą grzewczą, w przeciwnym razie potrzebujesz trwałego odbłyśnika, takiego jak Energy flex.

Używając miękkiej lub twardej warstwy pod matą, ważne jest, aby zamocować ją na podłodze. Użyj taśmy dwustronnej, aby zapobiec ślizganiu się podłoża. To samo dotyczy samej najcieplejszej podłogi – nie powinna się ponownie przesuwać, aby uniknąć mikrouszkodzeń elementów grzewczych.

Firmy produkcyjne (przegląd modelu)

Obecnie jest wielu producentów ultracienkich ciepłych mat, ale najpopularniejsze marki to Teplolux, Sinplen i Trio. To właśnie produkty tych producentów są uważane za najbardziej niezawodne i wysokiej jakości, o czym świadczą liczne recenzje.

Teplolux

Grzejniki dywanowe Teplolux wyróżniają się uniwersalnością. Można je układać na podłogach drewnianych, parkiecie, laminacie, pod linoleum, sprawdzą się nawet na płytkach ceramicznych.Producent Thermolux ma modele Express – są to przede wszystkim ciepłe podłogi na podczerwień pod dywan, czyli maty na bazie sztucznego filcu, a pod dywan nie są one w ogóle filcowe. Wyposażone są w przewód montażowy o długości 2,5 m, są kompaktowe i łatwe w czyszczeniu.

Zestaw ekspresowy zawiera również specjalną torbę, dzięki czemu w razie potrzeby można łatwo przenieść promiennik podczerwieni w inne miejsce.

Maksymalny limit ogrzewania ciepłych podłóg w Thermolux express wynosi 30 stopni.Jest to optymalna wartość dla szerokiej gamy rodzajów dywanów. Ta temperatura nie będzie straszna dla obu modeli z długim włosiem i opcjami plecionki z włókien syntetycznych.

Linia ekspresowa obejmuje modele ciepłych podłóg w standardzie 280x180 cm, ale są opcje zarówno do przestronnych, jak i małych pomieszczeń. Ponadto wszystkie produkty Teplolux są wyposażone w zdalne sterowanie i praktycznie nie ma analogów takiego systemu.

Nie tak dawno producent zaprezentował nowy produkt z linii Professional - jest to bardzo oszczędne rozwiązanie pod względem energochłonności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności cieplnej.

Na wideo:Mobilne ogrzewanie podłogowe Teplolux Express 30 str.

Sinplen

To kolejny popularny producent, którego produkty nie są używane mniejsze zapotrzebowanie niż ciepłe podłogi Teplolux.Grubość grzałki Sinplen to zaledwie 0,6 cm, co w żaden sposób nie wpływa na jakość produktu, jego wydajność jest dość wysoka. Podobnie jak wspomniany konkurent, ten producent posiada maty do ogrzewania podłogowego w standardowym rozmiarze 280x180 cm, ale istnieje możliwość wykonania indywidualnego zamówienia na dowolne inne rozmiary.

Główną zaletą produktów Sinplen jest to, że można je stosować w połączeniu z dowolnym rodzajem podłóg. Może to być podłoga drewniana, płytki, parkiet drewniany, a nawet zwykłe linoleum.

Trio

Trio jest jedną z pierwszych firm na Ukrainie, które z sukcesem sprzedały swoje produkty, m.in. która jest ciepłą podłogą na podczerwień o długich falach.Produkt wyposażony w 4-stopniowy system kontroli temperatury i wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Mata grzewcza jest niezawodnie chroniona przed wilgocią, nie wysusza powietrza i nie pozostawia oparzeń przy dotyku. Kolejny plus - ogrzewanie jest regulowane, wygodne opakowanie z uchwytem ułatwiającym transport.

Werdykt - za czy przeciw?

Niewątpliwie mobilny grzejnik podłogowy ma wiele zalet i prawie nie ma wad. Idealnie nadaje się do wykorzystania w zimowe wieczory, kiedy w domu nie jest wystarczająco ciepło, uchroni Cię przed takim problemem jak wiecznie lodowate stopy, a generalnie taki ogrzewany dywanik jest niezbędny każdej rodzinie z małymi dziećmi.Maluchy często bawią się na podłodze, a czasem nawet na niej zasypiają, a aby uniknąć przeziębienia, eksperci zdecydowanie zalecają ułożenie przenośnego grzejnika pod dywanem.

Podsumowując, chcę tylko zauważyć, że w przeciwieństwie do stacjonarnej ogrzewanej podłogi, jej mobilną wersję można przenosić z pokoju do pokoju lub wywieźć na wieś, pracy, jest całkowicie bezpieczny, bardzo kompaktowy i lekki. Jeśli w przypadku awarii klasycznej ciepłej podłogi musisz zdemontować wykładzinę podłogową, to dzięki przenośnemu grzejnikowi wszystko jest znacznie łatwiejsze - znaczna oszczędność w twoich finansach.

​​

Jeśli zdecydowaliście się na taką opcję ogrzewania podłogowego, to najważniejsze jest dokonanie właściwego wyboru, który w dużej mierze zależy od marki. Opisani powyżej producenci są na rynku od dawna i ugruntowali swoją pozycję jako jeden z najlepszych produktów stosunkowo wysokiej jakości.

Przegląd foliowego ogrzewania podłogowego (2 filmy)

Różne produkty (42 zdjęcia)

)
.