Mały salon: pomysły projektowe i dekoracja (+40 zdjęć)

Każdy właściciel chce mieć w swoim mieszkaniu przestronny i przytulny salon, w którym można wygodnie spędzić długie wieczory czytając ciekawą książkę lub oglądając telewizję. Również w tej sali można urządzać biesiady i spotykać się z gośćmi. Ale, niestety, realia życia są takie, że marzenia o wolnych „kwadratach” pozostają marzeniami.

Wnętrze małego salonu pozwala pomieścić tylko najpotrzebniejsze meble i sprzęty. Dzięki kompetentnej organizacji przestrzeni nawet najbardziej kompaktowy pokój może być całkiem wygodny i funkcjonalny.

Kolory

We wnętrzu każdego pomieszczeniakolor ma znaczenie...W przypadku lokali o małej powierzchni kwestia ta jest szczególnie istotna, ponieważ zły wybór może wizualnie zmniejszyć liczbę już brakujących metrów kwadratowych.

Można optycznie powiększyć przestrzeń w klasyczny sposób, wykorzystując w projekcie jasne i miękkie kolory. Należy pamiętać, że pionowe linie sprawiają, że pomieszczenie jest wizualnie większe, a poziome przeciwnie, zwężają je.

Wzór tapety powinien być nieobecny lub neutralny.

Abywystrójpomieszczenia nie wyglądał na nudny i mdły, wybraną kolorystykę ścian można rozcieńczyć lustrami, obrazy i dyskretne druki.Elementy dekoracyjne powinny współgrać z wybraną kolorystyką bez tworzenia silnych kontrastów.

Meble

Do małego pokoju wybierz meble proste i minimalistyczne. Zamiast kompletu sofy i foteli warto zamontować albo podwójną rozkładaną sofę, która w razie potrzeby może zamienić się w łóżko, albo kilka lekkich foteli i puf.

​​​​

Przy wyborze mebli należy preferować konstrukcje otwarte. Wielkogabarytowe przedmioty zaśmiecają pokój, tworząc efekt ciasnoty w mieszkaniu.

Zamiast solidnej ściany meblowej wzdłuż ściany z wieloma szafkami z pustymi fasadami, warto zamontować również małą i lekką zjeżdżalnię z otwartymi półkami i wnękami jako lustrzane, a w niektórych przypadkach przezroczyste fasady.

Jeśli chcesz, możesz całkowicie zrezygnować z szafek i ścian, wieszając telewizor na ścianie.W tym przypadku nawet w małym salonie będzie dużo wolnej przestrzeni, ponieważ z głównych elementów wnętrza pozostaną jedynie fotele i sofa.

Takie spustoszenie, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie psuje projektu, a wręcz przeciwnie, daje mu wykonalność i zbliża do stylu high-tech.

Czasami można prawie całkowicie zrezygnować z mebli podłogowych, pozostawiając tylko krzesła i sofy. Całe obciążenie funkcjonalne przejmą wiszące półki i szafki wiszące. Wolna przestrzeń od podłogi do dolnej krawędzi elementów wnętrza stwarza iluzję przestronności.

Oświetlenie

Nie jest tajemnicą, że w jasnym świetle każde pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Dlatego w małym salonie należy wykorzystać wszystkie sposoby, aby uniknąć zmierzchu i ciemnych zakamarków.W tym celu konieczne jest wykorzystanie jak największej liczby źródeł światła naturalnego i sztucznego.

Z reguły okno w salonie jest największe w całym mieszkaniu, może z wyjątkiem balkonu, ai tak nie we wszystkich mieszkaniach. Światło słoneczne powinno swobodnie przenikać do pomieszczenia, nie rozpraszając się na zasłony i rolety zaciemniające. Oczywiście w słoneczne i pogodne dni słońce może powodować pewne niedogodności, np. osobom niewidomym w pokoju. Można tego uniknąć, stosując lekkie rolety.

Odpowiedni poziom sztucznego oświetlenia można osiągnąć za pomocą reflektorów punktowych, oświetlenia szafek i kinkietów. Oczywiście należy unikać wielkogabarytowych żyrandoli zwisających z sufitu.

Wystrój i dekoracja

Aranżacja i dekoracja wnętrza małego salonu jest niejednoznaczna pytanie.Wielu projektantów zgadza się na trzymanie się miękkich i neutralnych kolorów bez silnych kontrastów. Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że wnętrze powinno skupiać się na pewnych rzeczach, takich jak jasny nadruk na ścianie czy tapeta.

Używanie papieru fotograficznego w ograniczonej przestrzeni może być bardzo celowe, jeśli podejdziesz do tego problemu z pomysłowością i pomysłowością.

Za pomocą fototapet można zamienić pustą ścianę w rodzaj okna, z którego otwiera się zapierający dech w piersiach widok na metropolię lub malowniczy krajobraz.

Do wyboru elementów dekoracyjnych należy podchodzić ze szczególną uwagą, gdyż takie elementy mogą zarówno harmonijnie dopełniać projekt, jak i niweczyć cały jego urok.W pomieszczeniach zamkniętych preferowane powinny być wąskie, wysokie wazony w ciemnych kolorach, szklane półki i metalowe przedmioty.Należy pamiętać, że chromowany metal doskonale odbija światło i nadaje pomieszczeniu lekkości.

Grzejniki

Często zdarza się, że baterie grzewcze psują cały wystrój pomieszczenia. Są dwa sposoby, aby tego uniknąć: albo schować je za meblami, albo je udekorować. Pierwsza metoda jest zła, ponieważ narażenie na wysokie temperatury może niekorzystnie wpłynąć na drzewo, a w tym przypadku ciepło będzie rozpraszać się nierównomiernie.

Grzejniki mogą być ozdobione specjalnymi aluminiowymi nakładkami. Przy odpowiednim doborze ich kształtu i koloru baterie będą wyglądać jak integralny mebel.

Projekt wąskiego i wydłużonego salonu

Wąski i wydłużony salon nie jest tak częstym zjawiskiem w Rosji i krajach WNP, ale mimo to miejsce, w którym należy być.

Przestrzeń takiego pokoju w mieszkaniu można zorganizować układając wszystkie główne elementy wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, pozostawiając dwie pozostałe niezajęte.

Czyli np. jedną z długich ścian można całkowicie schować pod meble tapicerowane, gdy wzdłuż inny.W razie potrzeby możliwe będzie uzupełnienie pokoju o lekki rozkładany stolik kawowy na kółkach. Taki projekt z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy lubią gromadzić w domu duże firmy.

Powiązany artykuł:Wykonanie małej sypialni o powierzchni 6 m2 (+50 zdjęć)

„Zaokrąglenie” przestrzeni

najmniejszy salon może być oryginalny i nietuzinkowy. Aby to zrobić, wystarczy zwiększyć liczbę rogów pomieszczenia, zbliżając jego kształt do ośmiokąta lub nawet koła. Można to zrobić za pomocą szafek narożnych, regałów i konstrukcji. W tym przypadku wszystkie niezbędne elementy funkcjonalne znajdują się w rogach, pozostawiając całą pozostałą przestrzeń na meble tapicerowane i telewizor, który ponownie można zamontować na ścianie.

Nie należy unikać opcji ustawienia foteli i sofy na środku ośmiokątnego pokoju. Jeśli projekt mebli tapicerowanych jest tak otwarty, jak to możliwe, takie środowisko wcale nie zawęzi przestrzeni pomieszczenia, ale wręcz przeciwnie, powiększy ją.

Niezależnie od tego, jak szerokie możliwości organizacji przestrzeni małego salonu nie są nieograniczone. Dlatego nie powinieneś próbować zamieniać swoich 18-20 „kwadratów” w cesarskie mieszkanie. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach powściągliwy i skromny design wygląda znacznie bardziej efektownie niż celowy luksus.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

​​
.