Malowidło ścienne - oryginalna notatka we wnętrzu

Wybierając rodzaj okładziny ściennej podczas remontu, możesz zdecydować się na tradycyjne tapetowanie lub malowanie, tynk dekoracyjny. Oryginalną opcją dekoracji jest artystyczne malowanie ścian we wnętrzu. W starożytności tylko arystokraci mogli sobie pozwolić na wielkoformatowe i po mistrzowsku wykonane rysunki na ścianach. Współcześni projektanci w przystępnych cenach proponują dekorowanie ścian we wnętrzu malowaniem, co pozwala wnętrzu nabrać nowych kolorów, zanurzyć mieszkańców domu w innej epoce i kulturze.

Rodzaje malarstwa

  • Obrazy graficzne- świetnie nadają się do dekoracji każdego pomieszczenia: zarówno salonu jak i łazienki. Równie popularne są grafiki czarno-białe i kolorowe. Rysunki graficzne zawierają ornamenty, asymetryczne wzory, abstrakcje, geometryczne kształty.

  • Pejzaże i motywy tematyczneto doskonałe rozwiązanie na wizualne poszerzenie przestrzeni i dostosowanie niestandardowych pomieszczeń. Obrazy wolumetryczne wnoszą głębię i skalę, rozwiązując problem małych lub nieregularnych kształtów pomieszczeń. Najczęściej spotykane w tego typu malarstwie artystycznym są panoramiczne obrazy miast, ulic, morza, leśnych pejzaży. Ta opcja wygląda równie dobrze w przedpokoju, jak i w przedszkolu.

  • Malowanie ścian farbą fluorescencyjną- służy do malowania wnętrz w barach, klubach nocnych.

Jak wybrać obraz

ogólne rozwiązanie stylistyczne w pomieszczeniu: abstrakcyjne obrazy lepiej nadają się do minimalizmu, krajobrazu - do wnętrza w stylu klasycznym, obrazów z jasnymi akcentami, motywów kosmicznych - do wnętrza high-tech.

Ważne! Oświetlenie, ogólny styl pomieszczenia, meble i malowanie na ścianach powinny odpowiadać tym samym tendencjom

pracowity dzień pracy. Często używane są obrazy z efektem iluzji optycznej - ulica lub leśna ścieżka ciągnąca się w dal, pejzaż morski.

W kuchni idealnym miejscem do malowania jest ściana w części jadalnej.

Sypialnia to miejsce do spania, więc nie powinno być „wybuchowych”, zbyt jasnych kolorów. Kwiaty, abstrakcyjne rysunki, romantyczne motywy nadają się do dekoracji ścian w sypialni.

Ważne! Podświetlając jedną ścianę malowaniem artystycznym wystarczająco jasnymi kolorami, lepiej pomalować pozostałe ściany na jasne, neutralne kolory.

Artystyczne malowanie ścian jest szczególnie odpowiednie w pokoju dziecięcym. Dla małych dzieci możesz wybrać obrazy swoich ulubionych postaci z kreskówek, dziewczyny będą zachwycone romantycznym motywem „księżniczki” w przedszkolu, nastolatki pokochają graffiti i nowoczesne fabuły high-tech.

Techniki aplikacji

Nowoczesne malowanie ścian można wykonać zarówno na mokrym, jak i suchym tynku. Zależy to od technologii wykonania, która ma następujące typy:

  • Alsecco- technologia malowania na suchym tynku. Tak zastosowany rysunek nie potrwa długo, ale jest łatwy do wykonania.
  • Freskto jedna z najstarszych technik malarstwa artystycznego. Technika ta zakłada jakość i szybkość aplikacji oraz wysoki poziom profesjonalizmu artysty. Farbę wodorozcieńczalną nakłada się na warstwę mokrego tynku, ale szybko schnie.
  • Aerograf- nowoczesna metoda malowania, służąca jak najdokładniejszemu odwzorowaniu obrazu, pozwala na oddanie skali i realizmu.
  • Malowanie farbami temperowymi i akrylowymito najnowocześniejszy i najbardziej praktyczny sposób. Farby nie wydzielają toksyn, łatwo nakładają się na ścianę, mają korektę koloru, wystarczająco szybko schną i są łatwe do czyszczenia. Farby te można stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności (kuchnia, łazienka).
  • Embossed- nakładany na tynk, tworząc pożądany relief.

Trwałość i trwałość naniesionego malarstwa artystycznego zapewnia pokrycie lakierem akrylowym.

Murale DIY

W sprawie malowania ścian we wnętrzu możesz skontaktować się ze specjalistą, ale jeśli masz pewne umiejętności artystyczne i pewność siebie, możesz spróbować pomalować ściany we wnętrzu własnymi rękami. Do pierwszego malowania lepiej wybrać bezpretensjonalny rysunek bez przedstawiania ludzi i skomplikowanych postaci.

Ważne! Odpowiednio dobrany rysunek odgrywa ważną rolę we wnętrzu - nie powinien przyciągać zbytniej uwagi, ale kłaść pewien nacisk na styl pomieszczenia.

Do malowania ścian własnoręcznie potrzebny jest szkic obrazu podzielony na kwadraty. Możesz zrobić to sam lub kupić gotowy. Zaleca się podzielenie rysunku na kwadraty, aby ułatwić przeniesienie obrazu na ścianę. Ściany muszą być dokładnie przygotowane do rysowania. Należy nałożyć świeży tynk, wyrównać ściany, następnie zaszpachlować i zagruntować. Na ścianie musisz narysować duże kwadraty proporcjonalnie do tych, z którymi rysunek jest zepsuty. Możesz również użyć pełnowymiarowego szkicu - łatwiej jest przenieść rysunek śledząc kontury.Wyświetlenie obrazu na ścianie za pomocą projektora znacznie ułatwi zadanie.

Do samodzielnego rysowania lepiej używać farb akrylowych, które za pomocą wody doprowadza się do pożądanej konsystencji (śmietana). Farby akrylowe można mieszać w celu uzyskania pożądanego koloru. Ostatnim krokiem jest lakierowanie gotowego suchego rysunku.

Malując ściany do pokoju dziecinnego

w sumie też będą chcieli wziąć udział w tym procesie. Wybierając rysunek do pokoju dziecinnego, nie należy decydować się na jasną paletę i kwaśne odcienie w części sypialnej. Za pomocą rysunku na dużą skalę możesz z powodzeniem strefować przestrzeń, wyraźnie podkreślając obszar zabaw przedszkola, gdzie na ścianach zostaną umieszczone fabuły twoich ulubionych kreskówek lub postaci z książek, oraz część sypialna, utrzymany w pastelowych, delikatnych kolorach.

Koniecznie zastanów się nad przyszłą fabułą ściany w przedszkolu z dzieckiem, biorąc pod uwagę jego zainteresowania i charakter. W żłobku dla karmiącego dziecka należy stosować proste kształty, duże litery w przyjemnych dla oka odcieniach. W pokoju pełnym różnych kolorów dziecko będzie czuło się niekomfortowo.

W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają interesować się zwierzętami, dlatego można zastosować rysunek w stylu safari. Dla dzieci w wieku szkolnym w przedszkolu warto zacząć od hobby: sportu, kosmosu, tematyki morskiej, pejzaży miejskich czy zdjęć samochodów i samolotów.

Ważne! Farby akrylowe są najbezpieczniejsze do dekoracji ścian w przedszkolu. Możesz użyć aerografu, aby małe części były wyraźniejsze.

Dorastające dzieci chętnie przyjmą pomysł malowania obrazu farbami w aerozolu - nowoczesną techniką graffiti. Starsze dzieci pokochają abstrakcyjne obrazy, geometryczne kształty, linie i iluzje do dekoracji dziecięcego pokoju.

Nie trzeba obawiać się pomyłek przy rysowaniu linii - farby akrylowe są łatwe do korekty, a przy pracy ręcznej nie jest wymagana precyzja i perfekcja wykonania.

Artystyczne malowanie na ścianach jest wieloaspektowe, z jego pomocą można ożywić każde wnętrze, nadać pomieszczeniu jasny i oryginalny akcent. Mural fascynuje ludzi w każdym wieku. Ta starożytna metoda dekoracji ścian tworzy wyjątkową atmosferę, nastraja na pozytywy, przyczynia się do stworzenia komfortu i przytulności w Twoim domu. Wyspecjalizowany artysta pomoże Ci zrealizować Twoje fantazje na realistycznych, wolumetrycznych obrazach na ścianach. Twórcza praca przy dekoracji ścian, wykonana własnymi rękami, napełni dom czułością i miłością oraz zapewni niezapomniane wrażenia.Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule:" Malowanie ścian DIY: wybór i umieszczenie obrazu".

Galeria zdjęć

​​
.