Malowanie ścian DIY: wybór i umieszczenie obrazu

Malowanie ścian we wnętrzu było szeroko stosowane od wieków. Średniowieczne freski, antyczne malowidła, nowoczesne malowidła na ścianach – wszystko to świadczy o wyrafinowaniu pokoju i wysokim wyczuciu smaku jego mieszkańców.

Nie trzeba być właścicielem dużego domu z kolumnami, aby malować wnętrze jako dekorację ścienną. Mały wzór można wykorzystać do dekoracji ściany w pokoju dziecinnym lub innym pomieszczeniu.Nowoczesne materiały i technologie umożliwiają wykonanie prawdziwego dzieła sztuki z matowej, monochromatycznej powierzchni. A co najważniejsze, nie musisz być do tego profesjonalnym artystą ani projektantem.

W artykule zostaną opisane najprostsze i najtańsze sposoby na ożywienie przestrzeni życiowej, uczynienie jej ciekawszą i wygodniejszą. Każdy może z nich korzystać, najważniejsze jest chęć udekorowania pokoju własnymi rękami, aby wyglądał jak arcydzieło profesjonalnego projektanta.

Wybierz artystę

Dziś jest wielu specjalistów, którzy gotowi są namalować obraz we wnętrzu, osobnym pomieszczeniu w wszelkie, nawet najbardziej niesamowite techniki.

Może to być:

 • malowanie płaskie;
 • malarstwo reliefowe;
 • Rysunek 3d na ścianie.

Oczywiście im trudniejsza praca, tym wyższy koszt jej wykonania poniesie specjalista. Problem w tym, że nie każdy może stworzyćrysunekspełniający wszystkie wymagania klienta. A jednak pieniądze za pracę będą musiały dać przyzwoite pieniądze. A czasami chcesz udekorować pokój własnymi rękami.I niech malowidło ścienne we wnętrzu nie stanie się dziełem sztuki. Ale z jaką dumą będziesz patrzył na pomalowaną przez siebie powierzchnię.

Tę pracę można wykonywać wspólnie. Na przykład dziecko zawsze chętnie pomaluje wnętrze w przedszkolu. Oczywiście – jeśli jego wiek pozwala mu trzymać w rękach pędzel. A luksusowe malowanie ścian we wnętrzu sypialni zacznie kończyć się romantycznymi uczuciami, jeśli razem ukończysz rysunek.

Najważniejsze, żeby uwierzyć, że nie ma nic trudnego w malowaniu ścian własnymi rękami. Jest XXI wiek, nowoczesne materiały mają cechy wysokiej jakości, które pozwalają stworzyć piękny rysunek na ścianie, nawet dla tych, którzy w ogóle nie potrafią rysować. Najważniejsze, aby nie zaniedbywać prostych zasad podczas malowania ścian.

Techniki malowania ścian

Na szczęście współcześni artyści mają duże możliwości tworzenia niesamowitych obrazów ściennych. Kiedyś stosowano tylko jedną bardzo złożoną technologię - freski. Teraz wystarczy kupić kilka puszek farby akrylowej lub wodnej w sklepie z narzędziami i zacząć rysować na ścianie.

Zdecydowałeś się samodzielnie stworzyć arcydzieło, ale nie masz w tym zakresie prawdziwego doświadczenia?

Oznacza to, że należy zwrócić uwagę na następujące techniki malarskie:

 • szablon;
 • prosty szkic;
 • rysunek na rzucie slajdu.

Szablon to świetny sposób na wykonanie własnoręcznie malarstwa ściennego we wnętrzu, na nałożenie prostego jednokolorowego lub wielokolorowy wzór na ścianie. W pokoju dziecięcym dziecko może Ci pomóc, bo do nałożenia obrazka wystarczy przykleić szablon do ściany i przejść po nim pędzlem lub wałkiem. Za pomocą szablonu można nanieść na ścianę nie tylkoornamentz tych samych elementów, ale także inne obrazy.

Rysowanie po konturze jest dość proste do wykonania. Najważniejsze jest, aby znaleźć prosty, ale piękny obraz i za pomocą zwykłego miękkiego ołówka odtworzyć go na ścianie. Jeśli coś nie wyjdzie, kontury można łatwo zetrzeć wilgotną gąbką i przeciągnąć od nowa.

Nawet osoba, która jest daleka od mistrzostwa w sztukach wizualnych, poradzi sobie z tym zadaniem. Po narysowaniu konturów na ścianie wystarczy ozdobić rysunek farbami do wnętrz. Technologia idealnie nadaje się do dekoracji pokoju dziecięcego, zwłaszcza jeśli dziecko uwielbia rysować.

Jeśli masz maszynę do projekcji slajdów, możesz za jej pomocą namalować obraz na ścianie. Na przykład odtwórz żądany obraz na powierzchni ściany, przerysuj jego kontury na ścianie, a następnie pomaluj.

Wybór obrazu

Artystyczne malowanie ścian we wnętrzu jest łatwe.

Ważne jest, aby wybrać motyw rysunku do konkretnego pomieszczenia:

 • Zdecydowałeś się pomalować ścianę w salonie? Idealne są kwiaty, drzewa i naturalne krajobrazy. Tylko profesjonalista może namalować las lub góry na ścianie. Ale lilie, mlecze czy przebiśniegi nie są tak trudne do samodzielnego rozmnażania. Możesz użyć prostego szablonu do nałożenia ozdób.
 • Optymalnym rozwiązaniem dla kuchni jest pomalowanie ścian we wnętrzu martwymi naturami owoców i warzyw, obrazami dowolnego jedzenia. Wielu będzie mogło narysować talerz owoców lub główkę sera. Najważniejsze jest, aby wybrać prosty rysunek.
 • W przedszkolu możesz przedstawiać postacie z kreskówek. Dla dziewczynki odpowiednie są obrazy kwiatów, motyli, bajkowego zamku. Chcesz udekorować ściany w dziecięcym pokoju dziecinnym? Wystarczą zdjęcia superbohaterów i samochodów. Kiedy zarówno chłopiec, jak i dziewczynka mieszkają w przedszkolu, różne obrazy można przedstawić na różnych ścianach w pokoju. Chmury czy rozgwieżdżone niebo to uniwersalne rozwiązanie do dziecięcej sypialni.

Malując ściany w łazience należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj farby. W łazience jest wilgotno. W innym pokoju możesz użyć farby na bazie wody, do łazienki lepiej wziąć farbę akrylową.Obrazy wodospadów, łaźni rzymskich, dna oceanu, ryb nadają się do łazienki. Czy to dla ciebie za trudne? Oznacza to, że wystarczy obraz dużych baniek mydlanych na ścianie.

Technologia nakładania obrazu na ścianę

Ściana będzie malowana w sypialni lub innym pomieszczeniu, należy przestrzegać technologii nakładania farby na ścianę. Malowidło ścienne jest ozdobą pomieszczenia. Ale cała praca zaczyna się od wyrównania ściany.

Nie ma potrzeby samodzielnego tynkowania lub wyrównywania ścian płytą gipsowo-kartonową. Możesz powierzyć ten proces profesjonalistom.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tych prac, powinny one obejmować następujące czynności:

 • wyrównanie ściany tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową;
 • warstwę szpachli wyjściowej;
 • warstwę szpachlówki wykończeniowej;
 • malowanie kolorem tła ściany.

Na tynk lub płytę gipsowo-kartonową oraz warstwy szpachli należy nałożyć podkład, w przeciwnym razie z czasem zacznie się rozwarstwiać.Po narysowaniu na ścianie otwiera się lakierem bezbarwnym.Środek ten pozwala sprawić, by obraz był jak najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, a farba nie blaknie i nie blaknie przez długi czas.

Gdzie umieścić rysunek

Czy wybrano rysunek do ściany? Czy zakupiono farbę i przygotowano ściany? Teraz musisz zdecydować o miejscu zastosowania obrazu. Najpierw musisz zaplanować cały projekt pomieszczenia.Malowanie ścian zrób to sam we wnętrzu nie powinno kontrastować z kolorem mebli, powinno odpowiadać stylowi i celowi pomieszczenia.Aby uniknąć w efekcie niemiłych niespodzianek, należy nałożyć na papier plan pokoju z meblami iw zależności od tego poszukać miejsca do rysowania.

Lepiej jeśli ściana z obrazem jest dobrze oświetlona. Jeśli to możliwe, powinna to być powierzchnia naprzeciwko okna.

Jeśli wzór będzie umieszczony na odległej, słabo oświetlonej ścianie, pod sufitem można zamontować taśmę LED. Lub - zawieś małą lampę na ścianie.

Rysunek w pokoju dziecinnym lub sypialni spłonie, aby ozdobić obszar nad łóżkiem lub w jego pobliżu. Nie trzeba dekorować całej ściany. Możesz wybrać mały rysunek pasujący do tematyki pomieszczenia. Na przykład w pokoju dziecięcym rysujemy chmury na ścianie lub gwiazdy na suficie. W kuchni martwa natura lub zdjęcie owoców nad stołem.

Ciekawe rozwiązania

triki.

Użyć farby fluorescencyjnej. Nawet prosty rysunek z elementami fluorescencyjnymi będzie wyglądał tak efektownie i nietypowo, jak to tylko możliwe.

Rysunek można nałożyć na tynk dekoracyjny lub - otoczyć nim obraz. Jeśli poziom umiejętności na to pozwala - stosujemy technologię malowania reliefowego, niektóre elementy tutaj wykonujemy za pomocą gipsu lub szpachli. Nie bój się eksperymentować, a Twoje kreatywne pomysły zostaną zawarte we wnętrzu pokoju z ekskluzywnym, ręcznie malowanym obrazem.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.