Kuta ławka - jak właściwie podejść do jej produkcji

będzie potrzebować spawarki. Aby spawać metalowe części z wysoką jakością, potrzebujesz dokładności i minimalnych umiejętności. Nie należy oczekiwać, że za pierwszym razem wszystko będzie idealne. Dlatego przed rozpoczęciem pracy powinieneś ocenić swoją siłę. Każdy ręcznie robiony produkt zaczyna się od projektu. Przede wszystkim musisz zdecydować, w jakim stylu zostanie wykonana kuta ławka wykonana przez Ciebie. Od tego będzie zależeć kształt i kolor elementów kutych, a także części siedziska i oparcia, jeśli są wykonane z innego materiału. Styl należy wybrać, biorąc pod uwagę sposób dekoracji ogrodu lub ścieżki, w której będą stać kute elementy wnętrza.

Kute elementy dekoracyjne we wnętrzu

Wyroby kute we wnętrzu ze względu na swoją uniwersalność pomogą stworzyć lub podkreślić dowolnie wybrane styl dekoracji wnętrz, a także dekoracje uliczne domu lub okolicy. W zależności od wybranego kształtu może to być ażurowe dzieło kowalskie lub prosty prostokąt. Pierwszy podkreśli styl klasyczny, country czy art deco, drugi wpasuje się w nowoczesny, hi-tech, minimalizm.

Wyroby kute wyróżniają się wytrzymałością, trwałością, odpornością na skrajne temperatury i wysoką wilgotność, co czyni je niezastąpionymi do dekoracji ogrodu lub ścieżki przed domem. Chatka.Taki dekoracyjny detal wnętrza nie jest dostępny dla każdego. Ale jeśli właściciel domu ma choć trochę umiejętności spawalniczych, możesz spróbować zrobić to sam. Ławka z kutego żelaza nie tylko ozdobi ogród, ale również z powodzeniem spełni swoją praktyczną funkcję.

Procedura obsługi

Procedura wykonania ławki kutej własnymi rękami:

 • zapoznaj się z asortymentem części kutych, ich wymiarami;
 • sporządzić szkic;
 • na podstawie zalecanych wymiarów stołu oraz rzeczywistych wymiarów wybranych elementów uzupełnić rysunek;
 • obliczyć wymaganą liczbę części;
 • zakup wszystkich elementów do wykonania ławki;
 • do spawania ze sobą części metalowych zgodnie z rysunkiem;
 • za pomocą szlifierki usunąć wszelkie nierówności, „ścieżki” ze spawania;
 • jeśli ławka według projektu będzie miała siedzisko i oparcie wykonane z drewna, przymocuj elementy drewniane do stelaża, oszlifuj je i pomaluj.

Wybór części kutych

Materiałem używanym na części kute jest stal. Może być pomalowany na dowolny kolor lub „antyczny”.

Kształt elementów stalowych kutych, z których można wykonać ławkę własnymi rękami:

 • listwa;
 • drążek skrętny;
 • pierścień;
 • zwijanie.

Drążek skrętny służy do wykonania siedziska i oparcia. Wygląda jak skręcony wzdłuż osi spiralny pręt. W skład drążków skrętnych wchodzą również wszelkie ozdobne elementy kute wykonane ze skręconych prętów śrubowych o różnej długości. Te elementy to na przykład „latarka” lub „wypukłość”. Elementy te służą do dekoracji oparcia.

Pierścienie o różnych kształtach i rozmiarach mogą stać się częścią nóg (podporą) lub ozdobić plecy, jeśli są wykonane z metalu.

Loki służą do wykonania wszystkich części ławki. W zależności od kształtu nazywa się je:

 • wolutą lub kierownicą – pręt, którego końce są zagięte w jednym kierunku;
 • mały ślimak - pręt, którego końce są zagięte w różnych kierunkach;
 • Przecinek lub ślimak to pręt z jednym końcem wygiętym, a drugim prostym.

Specyfiką wszelkich wyrobów kutych jest to, że pełnią one jednocześnie funkcje praktyczne i dekoracyjne.

Szkic i rysunki

Przed przystąpieniem do pracy należy sporządzić rysunek. Najpierw zaleca się zapoznanie się z asortymentem części kutych, z których można wykonać ramę ławki. Możesz wziąć za podstawę dowolne loki lub proste detale, w zależności od wybranego stylu przyszłego produktu. Następnie musisz zdecydować o rozmiarze.

WSKAZÓWKA! Optymalna wysokość nóg (podpory) ławki wynosi 45-50 cm, wysokość produktu z oparciem 80-90 cm, długość 120-170 cm, a szerokość 45-55 cm, jednak, te wymiary nie są prawem, ale wskazówką.

Znając kształt i wymiary elementów kutych, które można wykorzystać do wykonania ławki własnymi rękami, możesz narysować szkic ołówkiem lub narysować go komputer.

Ławka składa się z:

 • podpory lub nóg;
 • podłokietniki;
 • miejsc;
 • oparcia;
 • wiązania.

Na podstawie szkicu i rysunków należy określić, jakie elementy kute i drewniane będą potrzebne iw jakiej ilości.

Dobór elementów drewnianych

Do samodzielnego wykonania siedziska i oparcia ławki ogrodowej lepiej użyć drewna iglastego lub dębowego. Kupując na zamówienie, należy wziąć pod uwagę, że drewno sprzedawane jest w postaci desek nieobrzynanych i obrzynanych, belek lub prętów.Będziesz potrzebował drążków do ławki. Ich szerokość i grubość musi wynosić co najmniej 4x2 cmMinimalna standardowa długość drążka to 1,65 m. Jeżeli ławka jest krótsza zgodnie z projektem, drążki można odciąć. Pod względem jakości drewno iglaste dzieli się na 5 kategorii: wybrane i od pierwszej do czwartej. Najgorszy jest czwarty. Kryteria oceny: brak sęków, zgnilizny, pęknięć, odkształceń, tuneli czasoprzestrzennych oraz jakość obróbki.

WSKAZÓWKA! Kupując w punkcie sprzedaży detalicznej, musisz dokładnie sprawdzić bary. Musisz wybrać suchy, bez pęknięć.

Łączenie elementów kutych między sobą

Istnieją metody łączenia wyrobów kutych dzielone i jednoczęściowe. W produkcji ławek główną metodą jest jednoczęściowe połączenie za pomocą spawania elektrycznego. To najłatwiejszy i najbardziej niezawodny sposób. Tutaj będziesz potrzebować domowej spawarki. Możesz go kupić za 4-5 tysięcy rubli.Do spawania wyrobów kutych stosuje się elektrody o grubości nie większej niż 3 mm.

Przede wszystkim trzeba przyspawać podstawę stelaża, do której będą przymocowane nogi, podłokietniki, siedzisko i oparcie. Może to być prostokątna rama z poprzecznym prętem. Może być wykonany z metalowej rury profilowej. Ale kształt podstawy może być dowolny.

WSKAZÓWKA! Jeśli nie ma lub jest niewielkie doświadczenie w tworzeniu takich produktów własnymi rękami, powinieneś użyć szkiców gotowych ławek. Możesz spróbować powtórzyć wzór widziany w sąsiednim ogrodzie lub wykorzystać zdjęcia zamieszczone w Internecie.

Jeżeli projekt zakłada, że ​​ławka będzie całkowicie odkuta, to należy wykonać połączenie pomiędzy podstawą a podporą. Następnie możesz zacząć robić siedzisko i oparcie. Na samym końcu przyspawane są podłokietniki. Po zakończeniu spawania należy usunąć wszelkie nierówności z powierzchni za pomocą szlifierki, pomalować gotowy produkt lub polakierować go, aby zapobiec rdzewieniu.

Wykonując drewnianą część ławki

zacznij je wykonywać. Aby przymocować drewno do metalu, będziesz potrzebować wkrętów samogwintujących lub śrub do mebli z zaokrąglonymi łbami.Na połączeniach kutej ramy z elementami drewnianymi należy wywiercić otwory w równej odległości od siebie na śruby lub wkręty samogwintujące.

Odległość między otworami należy obliczyć na podstawie szerokości prętów i odległości między nimi. Na przykład: szerokość prętów wynosi 4 cm, odległość między nimi wynosi 1 cm. Aby otwory na łączniki dokładnie pokrywały się ze środkiem pręta, pierwszy otwór należy wykonać w odległości 2 cm od krawędź kutej części bocznej, a odstęp między kolejnymi otworami musi wynosić 5 cm (szerokość prętów plus odległość między nimi).

Wkręty samogwintujące należy mocować od dołu, a śruby meblowe od góry. Po przymocowaniu wszystkich części należy je zmielić, impregnować przed rozkładem i lakierować.

Ławki kute i kuźnice (2 filmy)

Stylowe opcje ławki kutej (44 zdjęcia)

​​
)
.