Kuchnia 12 kwadratów: wybór stylu i kształtu

Opracowanie projektu kuchni o powierzchni 12 m2 jest znacznie łatwiejsze niż zabawa opcjami o mniejszej powierzchni, ponieważ projektant ma więcej miejsca na kreatywność. Wygoda w tym przypadku polega również na tym, że pomieszczenia kuchenne o takiej powierzchni znajdują się głównie tylko w nowych domach, gdzie z góry zapewnione są pewne warunki niezbędne dla nowoczesnych kuchni.

Cechy kuchni 12 m² m.

W kuchni o powierzchni 12 mkw. bezpiecznie pomieścisz zarówno miejsce do pracy, jak i jadalnię ze stołem, krzesłami i sofą. W jadalni można dodatkowo zainstalować duży telewizor. Jedyne, czego nie da się do końca przebić w kuchni to 12 mkw. - to aranżacja obszaru roboczego w formie wyspy na środku pomieszczenia. Jednak niektórzy projektanci uważają, że wyspę można zainstalować w kuchni o takiej powierzchni, jeśli pomieszczenie ma kwadratowy kształt. Jednocześnie, zgodnie z ideą tych projektantów, wyspa może służyć również jako jadalnia.

Oprócz kanciastego kształtu pomieszczenie ma 12 mkw. można ustawić obszerny zestaw kuchenny wzdłuż jednej ściany (układ jednorzędowy lub liniowy) lub naprzeciwko siebie (układ dwurzędowy lub równoległy), od podłogi do sufitu. Jadalnia nie jest wymagana, gdy rodzina woli spożywać posiłki w salonie.

Kuchnia o powierzchni 12 mkw. zwykle nie trzeba łączyć z balkonem, ponieważ pokój tej wielkości ma dość duży kwadrat. Połączenie z balkonem jest również niepraktyczne ze względu na to, że wiąże się z niepotrzebnymi kosztami i biurokracją związaną z przebudową.

Kuchnia prostokątna

Prostokątny kształt jest chyba najwygodniejszy do aranżacji kuchni. Projekt jej przyszłego wnętrza powinien zawierać wszystkie drobiazgi związane z funkcjonalnością kuchni. Zagospodarowanie przestrzenne i wnętrza zależą od tego, co dana rodzina chce zobaczyć w swojej kuchni.

Zestaw kuchenny można ustawić w standardowym kształcie "L".Na liczbę szafek kuchennych wpływa liczba członków rodziny, obecność zwierząt domowych oraz objętość różnych przyborów.

W obecności dzieci należy dostosować jadalnię dla ich wygody. Wnętrze w tym przypadku uzupełni krzesełko, zabawki, naczynia dla dzieci oraz śliniaki.

W wolnym kącie pokoju można wyposażyć jadalnię w sofę i krzesła. Po jednej stronie można ustawić sofę, a po drugiej krzesła. Zaletą narożnika kuchennego lub sofy będzie obecność wnęki na dole, w której można przechowywać dowolne rzeczy. Jeśli w mieszkaniu nie ma pokoju gościnnego, składana wersja tego mebla nie tylko ozdobi wnętrze, ale również posłuży jako schronienie na noc dla różnych gości, którzy nie mieszczą się w salonie.

Rozrywka w jadalni pomoże gościom i wynajmującym zapewnić telewizor, konsolę do gier, akwarium, klatkę z ptakiem lub chomikiem, i tym podobne.Dodatkowy telewizor pozwoli wszystkim członkom rodziny oglądać go poza salonem.

Kuchnia kwadratowa 12 mkw. jest również wygodny do opracowania jego projektu. Pomysły na włączenie takiego pomieszczenia do projektu:

  • Zestaw kuchenny można umieścić z literą „P”, a jadalnię w środkowy.
  • Główny żyrandol można ustawić na środku,opuszczając go bezpośrednio nad stołem. Sofa może być umieszczona przy oknie. W takim przypadku wskazane jest powieszenie skróconych zasłon lub zastąpienie ich roletami.
  • Mały okrągły lub kwadratowy dywanik można ustawić w jadalni, aby dopasowaćkolory kuchni.

Podłużna kuchnia

W przypadku wydłużonej kuchni trudniej jest wymyślić z designem, który optycznie powiększa jego wnętrze i wypełnia pomieszczenie światłem. Istnieją jednak opcje korzystne dla wszystkich, które usprawnią projekt takiej kuchni:

  • oświetlenie w takim pomieszczeniu powinno być wszędzie- kilka wiszących żyrandoli z rzędu oświetlenie obszaru roboczego, szafek i nisz;
  • lepiej nie używać szafek górnych,wskazane jest powieszenie obrazów, telewizora, otwartych półek i nisz na wolnej powierzchni ścian;
  • używaj jasnych tonów z jasnymi akcentami bez ich nadużywania(nie dopuszczaj do natryskiwania kolorów i jakichkolwiek ciemnych pasków na wysokości oczu i powyżej oraz pod sufitem);
  • zaleca się wykonanie fartucha z mozaiki lustrzanej,szkła i innych materiałów, które optycznie pogłębiają pomieszczenie;
  • płytki i parkiet układać po przekątnej,co również powiększa przestrzeń;
  • Możesz urządzić wnętrze w stylu minimalizmu,aby zwolnić więcej miejsca i zostawić tylko to, co niezbędne w najwygodniejszej formie.

salon.

Kuchnia z wykuszem

Wykusz to wystająca poza zewnętrzną ścianę część pomieszczenia (najczęściej otwór okienny). Bardzo niewielka liczba mieszkań posiada wykusz w kuchni. Kuchnia z wykuszem może być bardzo interesująca dzięki odpowiednim sztuczkom projektowym. Otwór z wykuszem nie może być wykonany z meblami, ponieważ zmniejszy to oświetlenie w pomieszczeniu.

Aranżację pomieszczeń kuchennych z wykuszem można z powodzeniem bawić przy pomocy oryginalnych zasłon lub rolet.W wolnej strefie przy oknie, utworzonej przez wykusz, dopuszcza się umieszczenie jadalni i podziwianie panoramy podczas jedzenia. W części zajmowanej przez wykusz można wyposażyć kącik zabaw dla dzieci. W otworze utworzonym przez wykusz istnieje możliwość zamontowania licznika prętów.

Obszar z wykuszem może być wyposażony w miękkie meble do robienia na drutach, haftu itp. przy oknie, gdzie jest dobre światło dzienne. Wskazane jest, aby nie montować nieporęcznych mebli szafkowych w pobliżu okna wykuszowego. Okno z wykuszem można również ozdobić witrażem z obrazem, który będzie grał w słońcu w różnych kolorach.

Style kuchni 12 mkw.

Każdy styl dekoracji wnętrz nadaje się do kuchni o powierzchni 12 metrów kwadratowych, w tym klasyczna, barokowa, country, retro, etno, francuska prowansja, shabby chic, loft, hi-tech, supermatyzm, współczesna, minimalizm inne. Wybierając styl, musisz skupić się na swoim guście i portfelu, aby opanować projekt. Na przykład klasyka artystyczna wymaga dużych inwestycji, w przeciwieństwie do stylu demokratycznego kraju. Mieszanie stylów jest dopuszczalne, o ile nie przekracza granicy złego smaku. Styl kuchni należy łączyć z wnętrzem salonu i innych salonów.

Barok

Wnętrze w stylu Barok jest ucieleśnieniem luksus i bogactwo... Jasna, elegancka i wyrafinowana kuchnia w tym stylu zadowoli gusta najbardziej pretensjonalnych estetów. Kuchnia barokowa jest inspirowana epoką i jest odpowiednia dla starszego pokolenia.Styl ten charakteryzują meble wykonane z naturalnych materiałów (drewno, marmur) z ręcznie wykonanymi elementami, sztukaterie, tynki dekoracyjne i masywne kryształowe żyrandole.Nowoczesne elementy, takie jak kaptury, są ukryte pod detalami zestawu słuchawkowego. Jednak na powierzchni 12 metrów kwadratowych dość trudno jest wpasować się w pałacowy szyk w stylu barokowym, który wymaga dużej przestrzeni. Aby to zrobić, musisz połączyć kuchnię z salonem.

Retro

Retro kuchnia zaskoczy gości swoją wyjątkowością. W Rosji ten styl nie jest zbyt powszechny, ponieważ większość ludności nie ma dużego szacunku i szacunku do starożytności, jak w krajach zachodnich, gdzie rocznik jest wysoko ceniony. Najprawdopodobniej moda na retro pojawi się w Rosji nieco później, ale na razie możesz być uważany za oryginalny, zbierając garnki i samowary babci w swojej kuchni. Jedynym warunkiem jest to, że dla stylu takiego pokoju potrzebna jest całkowita renowacja antyków lub sztuczne postarzanie stosunkowo nowych rzeczy. Możesz udekorować wnętrze jadalni za pomocą dzianinowych serwetek, ręcznie szytych poduszek i wszelkiego rodzaju starych bibelotów.

Shabby Chic

Shabby Chic to elegancki styl retro w jasnym kolory i urok właściwy osobom arystokratycznym. Wnętrze prezentują sztukaterie, złocenia, małe kwiaty, solidne pastelowe kolory. Nazwa stylu tłumaczy się jako „shabby chic”. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest konieczne kupowanie zestawu kuchennego w stylu vintage, aby pasował do tego stylu. Możesz kupić nowy zestaw oświetleniowy, stylizowany na antyczny styl, lub sam go udekorować.

Wiejski

Styl wiejski sugeruje rustykalnego ducha i proste rzeczy. Ten styl może być stylizowany z zachodnim akcentem i amerykańskim dziedzictwem (oryginalny kraj) lub może być odtwarzany z lokalnym wiejskim stylem.Wykończenie drewna na wszystkim, od szafki kuchennej po ramy na ścianach, będzie na swoim miejscu.Sierpy i młoty na ścianach, a także snopy pszenicy i żyta organicznie wpasują się również we wnętrze kuchni w stylu wiejskim.

Etno

Etnostyl jest też bardziej popularny na Zachodzie niż w Rosji. Ma wiele wspólnego ze stylem country. Styl etno nie ogranicza się jednak do ram tematów wiejskich, wykracza poza granice danego kraju i może być wykonany w oparciu o kulturę dowolnego państwa (zarówno zachodniego, jak i wschodniego). Na przykład kuchnie w stylu japońskim są bardzo popularne. Każdy może sam wymyślić, jak stylizować swoją kuchnię, w feng shui lub w inny sposób.

Loft

Loft w kuchni to styl industrialny (fabryczny) z gołym ceglane ściany, wystające belki i surowe żelazne rzeczy.W takiej kuchni można bawić się dowolnym przedmiotem np. silnikiem z obrabiarki itp. jako podporą np. stołu. To styl ludzi kreatywnych, wolny od wszelkich ram, który wymaga przestronnego pomieszczenia (wymaga połączenia kuchni z salonem).

Współczesny

Współczesny -styl będzie zrób więcej dla kuchni typu studio o dużym kwadracie, ponieważ wymaga dużo miejsca (połączenie z salonem jest nieuniknione). Wyróżnia się mieszaniem różnych stylów i wydobywaniem z nich tego, co najlepsze i najwygodniejsze.Kolorystyka tego stylu jest pastelowa, meble nowoczesne, sprzęt AGD w zabudowie, zawartość lakoniczna i funkcjonalna, minimum zbędnych detali.

Supermatyzm

Supermatyzm to nowoczesny styl oparty na o twórczości światowej sławy rosyjskiego artysty awangardowego Kazimierza Malewicza. Tak jest w przypadku, gdy obywatele Rosji powinni być dumni z rodzimych korzeni stylu i wszelkimi możliwymi sposobami wspierać go w swoim wnętrzu. Styl ten jest jednak równie złożony jak twórczość Malewicza, dlatego nie każdy może go zrozumieć i zaakceptować. Co więcej, możesz szybko zmęczyć się życiem w skomplikowanych i ostrych geometrycznych kształtach.We wnętrzu supermatyzmu dominuje minimalizm: kolory - szarość, czerń, biel, czerwień; powinno być niewiele przegród, ścian i mebli, dużo wolnej przestrzeni (konieczne jest wyburzenie ściany między kuchnią a salonem).Tłem kuchni w tym stylu powinna być czysta biel z jasnymi akcentami lub inny z listy ulubionych kolorów Malewicza.

Wnioski

Niezależnie od stylu i projektu, jaki wybiorą właściciele domów, ważne jest, aby maksymalnie włączyć wyobraźnię i odważyć się podbić nowe wyżyny designerskich kuchni. Jednocześnie nigdy nie musisz się na tym zatrzymywać i ulepszać projekt kuchni o powierzchni 12 m2. z każdym większym remontem, ponieważ jego obszar pozwala na realizację wielu pomysłów.

Wnętrze kuchni 12 m² m. (3 filmy)

Opcje projektowania kuchni 12 tys. m. (43 zdjęcia)

.