Krzesło z przekształceniem w klatkę schodową: rodzaje konstrukcji i cechy samodzielnej produkcji

Meble z systemem transformacji są w duże zapotrzebowanie wśród konsumentów. Aby rozwiązać codzienne problemy w mieszkaniu, prywatnym domu lub na wsi, potrzebna jest drabina, dzięki której można dotrzeć do antresol, gzymsów, lamp sufitowych, wysokich półek. Idealnym rozwiązaniem jest uniwersalne krzesło drabinowe, które można łatwo przekształcić w kompaktową drabinkę lub wygodną pozycję siedzącą. Łatwo jest kupić meble w sklepie, ale możesz sam zrobić takie krzesło.

Co to jest krzesło drabinowe?

Funkcjonalne krzesło drabinowe - przydatne meble w życiu codziennym i domowym, które pomagają w rozwiązywaniu różnych codziennych zadań. Wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, mobilnością i praktycznością. Takie meble są bardzo poszukiwane. A wykonanie produktu własnymi rękami zajmuje minimum czasu i materiałów.

Zalety konstrukcji drabiny:

 • produkt może być jednocześnie używany jako krzesło (stołek) i stopień -drabina;
 • po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, pozwala na pobranie przedmiotów z dużej wysokości;
 • konstrukcja jest łatwa w rozkładaniu i składaniu, niewiele waży, ma kompaktowe wymiary;
 • ten mebel, wygodny w ograniczonej przestrzeni, łączy w sobie kilka przydatnych funkcji;
 • dodatkowe podpory i górna platforma zapewniają niezawodność, wytrzymałość, stabilność;
 • Łatwo zrobić drabinę krzesełkową własnymi rękami - taka praca jest w mocy nawet początkującego stolarza.

Konstrukcyjnie produkt składa się z kilku szerokich stopni (w zależności od modelu), czterech nóg, oparcia, siedziska.

Historia powstania

Drabiny są używane od dawna. Na pewnym etapie ich stosowanie i wytwarzanie zostało zawieszone, ale w chwili obecnej producenci produkują różne konstrukcje pod względem materiału i rodzaju wykonania.

Istnieją dwie wersje tego, jak powstało składane krzesło:

 • Pomysł stworzenia mebli należy do Benjamina Franklina, który zaproponował wykonanie kompaktowych drabinek dla biblioteki. Krzesło umożliwiło łatwe dotarcie do każdego regału.
 • Według innej wersji, w 1774 roku Robert Campbell zaprojektował krzesło z funkcją stopniowanej drabinki. Opatentował produkt, który zaczął być masowo produkowany na początku XIX wieku. Ponieważ bogaci ludzie utrzymywali w swoich domach luksusowe biblioteki, krzesła zyskały powszechną popularność.

Meble wykonywano z wysokiej jakości i drogich gatunków drewna, ozdobiono rzeźbionymi elementami, gotyckimi szczytami, ozdobnymi lokami.

Praktyczne krzesło składane ze stopniami można wykonać ręcznie, korzystając z prostych rysunków i instrukcji produkcji. Produkt zapewnia niezbędne bezpieczeństwo podczas podnoszenia na wysokość, w wersji składanej pełni funkcję zwykłego krzesła z oparciem lub taboretu.

Rodzaje

Główną różnicą pomiędzy krzesłami drabinkowymi jest konstrukcja mebla. Istnieje wiele opcji produkcyjnych. Może to być wysoki stołek z wysuwanymi stopniami, krzesełko-drabinka-transformator z wysuwanymi stopniami, transformator z oparciem do siedzenia, modułowy stołek-drabinka. Głównym wymaganiem jest wysoka wytrzymałość wybranego modelu, dobra stabilność po rozłożeniu oraz niezawodne mocowanie elementów.

Wymieńmy najpopularniejsze rodzaje krzeseł wyposażonych w stopnie:

 • Transformer.Po złożeniu jest to zwykłe krzesło, po rozłożeniu jest to drabina z trzema stopniami.

 • Stołek.Wysoka konstrukcja z wysuwanym modułem, stopnie wychodzą na szynach prowadzących.

 • Drabina.Wygodne krzesło drabinowe, które w razie potrzeby można wyposażyć w oparcie.

 • Stołek z modułem spiralnym.Każdy stopień rozciąga się spiralnie spod siedziska.

Wymiary i konstrukcja krzesła są dobierane w zależności od przeznaczenia takiego mebla. Aby poprawnie wykonać drabinę własnymi rękami, należy wziąć pod uwagę wysokość półek (antresoli, gzymsów), do których trzeba sięgnąć.

Stacjonarne

Konstrukcja krzesła może być wykonana w taki sposób, aby produkt nie rozkładał się, ale miał konstrukcję stacjonarną.Model ten jest trudniejszy do przechowywania, krzesło zajmuje więcej wolnej przestrzeni w pokoju, ale z jego pomocą łatwo sięgnąć do najwyższych półek.

Konstrukcja stacjonarna to produkt w postaci wysokiego hokera ze schodkami usytuowanymi od podłogi do siedziska. Model może służyć jako stojak na przedmioty i akcesoria.

Składane

Z nazwy wynika, że ​​krzesła łatwo się rozkładają, przekształcając się w wygodne drabinki. Mebel zajmuje trochę wolnej przestrzeni, wygodnie jest przechowywać go w stanie złożonym, wykorzystując go w razie potrzeby.

Kategoria modeli składanych obejmuje stołek z mechanizmem transformacji, dzięki któremu z małego stołka uzyskuje się pełnoprawne schody.Po złożeniu produkt zajmuje minimum miejsca, transformator nie rzuca się w oczy na tle ogólnego wystroju wnętrza.

Jeśli krzesełko drabinkowe jest wyposażone w oparcie, optymalna wysokość od podłogi do górnej części oparcia powinna wynosić 900mm. Zapewnia to wygodne dopasowanie i wygodę osobie siedzącej na krześle.

Jeśli w domu znajdują się wysokie półki, nieodzownym pomocnikiem stanie się składany taboret lub rozkładane krzesło.

Na podstawie materiału

Producenci wyrobów meblowych produkują krzesła drabinowe z różnych materiałów:

 • Konstrukcje drewniane, wyróżniające się dużą wytrzymałością i pięknym wzornictwem, sprawdziły się doskonale.

 • Produkty ze sklejki są lżejsze, wytrzymują ciężar do 80 kg i dobrze nadają się do obróbki.

 • Zalety drabin plastikowych to przystępność cenowa, odporność na wilgoć, ale mebel jest trudny do dopasowania do wnętrza i maksymalna wysokość takich drabin modele to kilka kroków.

 • Drabiny wykonane z metalu mają zwiększoną wytrzymałość, krzesła można łatwo rozłożyć w wysokie marsze. Produkty aluminiowe są bardzo popularne, ponieważ materiał nie koroduje.

Instrukcja wykonania prostego krzesła

Ręce są z drewna lub ze sklejki, które dobrze nadają się do obróbki i wykańczania. Meble drewniane będą miały wymaganą wytrzymałość, sztywność i trwałość.

Sprzęt i materiały robocze

Aby wykonać krzesło do przekształcania, poniższa lista narzędzi oraz potrzebne materiały:

 • wyrzynarka, wiertarka z wiertłami, frez, strugarka;
 • wkręty, wkręty samogwintujące, kołki, kołki do łączników;
 • zaciski, dłuto, piła do metalu, klej;
 • materiał - deski, sklejka lub resztki blatów MDF.

Wszystkie elementy kręcone należy wyciąć wzdłuż zewnętrznego konturu zgodnie z szablonami, następnie wzdłuż krawędzi wewnętrznej i przeszlifować krawędź papierem ściernym. Przy wykonywaniu prostego stołka bez oparcia części są wycinane zgodnie z rysunkiem przeniesionym na materiał drewnopochodny.

Rysunek rozkładanego krzesła i wymiary części

Przed wykonaniem rysunku należy zdecydować się na konfigurację produktu, gdyż dużo łatwiej jest go wykonać klasyczny stołek własnymi rękami, niż zrobić złożone krzesło do transformacji z oparciem i ścianami bocznymi w kształcie figury.

Wskazówki dotyczące przygotowania rysunku drabiny:

​​
 • Aby drabina była wyższa, można dodać 100-150 mm do wysokości standardowy stołek.
 • Stabilność modelu zapewnia szeroka podstawa i nogi, umieszczone w kształcie litery „A”.
 • Dla większej sztywności kąt pochylenia nóg i boku szuflady powinien wynosić 80 stopni, a wymiary oparcia powinny odpowiadać wymiarom podpór.

Rysunki różnych modeli składanego krzesła i fotela można wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych projektów.Wykonanie prostego krzesła z drabiną bez oparcia i elementów kręconych wymaga minimum materiałów i czasu. Poniżej rysunek takiego modelu.

Rysunek prostej drabiny krzesełkowej bez oparcia

Typowe wymiary krzesełka przekształcanego:

 • siedzisko - 30 × 50 cm;
 • wysokość siedziska od podłogi - 60 cm;
 • 2-3 schody - szerokość 44 cm, głębokość 15 cm;
 • podpora i 2 ściągi - odległość między nimi 60-70 cm

Poniższe zdjęcie pokazuje jak będzie wyglądał gotowy model w przybliżeniu, wykonane zgodnie z proponowanymi wymiarami i rysunkiem.

Prace przygotowawcze

Aby krzesło drabinowe swobodnie podtrzymywało ciężar osoby, musisz wybrać materiał do jego produkcji optymalna grubość - 20 mm.Liczba części w planie rozmieszczenia zależy od cech konstrukcyjnych.

Proces przygotowawczy:

1. Wykonanie rysunku (wymiary do projektu można pobrać z zaproponowanych powyżej lub zastosować niezależny system obliczeniowy).

2. Studium schematu montażu i przygotowania materiału do produkcji części.

3. Wymiary mebla są przeniesione na materiał, do wykreślonych części drabiny przygotowane są szablony.

4. Za pomocą wyrzynarki wyciąć żądane części.

5. Aby wygładzić krawędzie, obrabia się je drobnoziarnistym papierem ściernym, a ostre końce frezarką górnowrzecionową.

Po przygotowaniu wszystkich części mebla przystępujemy do montażu według schematu. Najpierw musisz sprawdzić, czy otwory montażowe są wyrównane.

Etapy montażu części

W zależności od rodzaju drabiny schematy montażu gotowych części krzesła mogą się różnić. Aby zapewnić wytrzymałość łączników, punkty mocowania kołków są traktowane żywicą epoksydową lub klejem do drewna. Instrukcje montażu klasycznego drewnianego taboretu przekształcającego deskę są najłatwiejsze do samodzielnego montażu. Model zawiera siedzisko, część nośną, drabinkę, szyny łączące.

Siedzisko

Listwy bazowe. Elementy obrabiane papierem ściernym są ze sobą łączone.Po cofnięciu się o 50 mm od krawędzi zaznaczamy linie i zaznaczamy rowek frezem. Szerokość rowka powinna być nieco mniejsza niż grubość listwy podstawowej. Poprzeczki są przymocowane do podstawy. Aby uzyskać wytrzymałość, połączenie jest traktowane klejem do drewna. Projekt siedziska można zmienić według własnego uznania.

Część nośna

Wytrzymałość schodka zapewnia system nośny. Według tego projektu składa się z pięciu części o różnej wielkości: dwóch elementów prowadzących, dwóch poziomych listew oraz drążka usztywniającego.

Połączenie części nośnej wykonuje się za pomocą kołków:

1. W końcach prowadnic wykonane są otwory mniejsze niż średnica kołka.

2. W szynach zębatki wywiercone są otwory współpracujące, klejone.

3. Pomiędzy listwami poziomymi zamocowana jest podpora usztywniająca, przycięta pod kątem.

Oparcie krzesła drabinkowego odpowiada za wytrzymałość mebla. Podczas instalacji należy pamiętać, że odległość między szynami prowadzącymi musi odpowiadać odległości montażu szyn nośnych siedziska.

Wykonanie drabiny

Dla bezpiecznego użytkowania drabina jest przechylona, ​​ale każdy stopień musi znajdować się ściśle w płaszczyźnie poziomej.

Cechy drabiny:

1. Regulując kąt nachylenia schodów, odsłonić siedzisko.

2. W razie potrzeby zmniejsz długość podpór i cięciw.

3. Zaznacz położenie stopni, wykonaj rowki frezarką górnowrzecionową.

4. Stopnie mocowane wkrętami samogwintującymi i klejem do drewna.

Montaż drabiny

Zakończenie produkcji meble powinny łączyć siedzisko, drabinę i wspornik. Aby to zrobić, najpierw do siedziska przymocowane są cięciwy i prowadnice.Zaleca się zaokrąglić górne końce wszystkich desek tak, aby nie przeszkadzały w swobodnym składaniu. Niektóre końce szyn mocowane są między siedziskiem a górnym stopniem na ściągach drabiny, a inne - w środku słupków podporowych.

Wynikowy projekt ma wystarczający margines bezpieczeństwa. Nadaje się do prac domowych, a jeśli produkt zostanie dodatkowo ozdobiony, stanie się ozdobą mebla.

Na wideo:szczegółowa klasa mistrzowska na temat robienia podnóżka.

Wykończenie produktu

Drabina drewniana jest narażona na działanie wilgoci, dlatego wymaga leczenia środkami antyseptycznymi (lepiej zrobić to przed montażem konstrukcji). Aby nadać meblom estetyczny wygląd, krzesło jest lakierowane w trzech warstwach, a do barwienia używa się bejcy.

Meble wykonane ręcznie w niczym nie ustępują produktom fabrycznym lub wykonywanym na zamówienie. W projekcie można zrealizować ciekawe pomysły, zastosować różne rodzaje drewna lub blaty MDF. Połączone modele, projekty z kręconymi elementami wyglądają atrakcyjnie. Funkcjonalne meble łączą w sobie praktyczność i dekoracyjność, dlatego przydadzą się w każdym domu.

Wykonanie drabinki krzesełkowej z transformatora (szczegółowy MK) (6 filmów)

Różne modele drabinek krzesełkowych (40 zdjęć)

.