Klasyczna sypialnia: zalety i funkcje (+40 zdjęć)

połączenie luksusu, nienagannego smaku i niezrównanego pragnienia komfortu. Jest idealny dla miłośników bogactwa, arystokracji i tradycyjnego piękna. Klasyczny styl doskonale nadaje się do dekoracji sypialni. Jak wprowadzić go do wnętrz nowoczesnych mieszkań i domów?

Zalety

Klasyczną sypialnię wyróżniają następujące zalety:

 • Obecność luksusowego i dużego łóżka z ozdobnym zagłówkiem.
 • Przewaga śnieżnobiałego odcienia.
 • Wykorzystanie wysokiej jakości tekstyliów i wartościowych dywanów.
 • Pojedyncza kompozycja elementów dekoracyjnych i mebli.
 • Dekoracyjne wykończenie sufitów i ścian.

Klasyczny wystrój sypialni znacznie ułatwia stworzenie tego samego wnętrza w innych pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że to rozwiązanie stylistyczne wygląda najbardziej harmonijnie w tej konkretnej przestrzeni. Łóżko staje się centralnym tematem, który wyznacza styl i kształt pozostałych elementów w pomieszczeniu. Może być nie tylko tradycyjnie prostokątny.

Okrągłe łóżko ciekawie wygląda w dużym pokoju. ale wymaga odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni.

Podstawowe zasady

Styl klasyczny jest kombinacją kilku stylów, wśród których można być rozróżnialnym.

Ma pewne cechy:

 • Symetria. Zespół wnętrza i jego detale muszą być zgodne z kompozycją całej koncepcji. Nieuporządkowany i chaotyczny układ umeblowania zniszczy całościowy wizerunek.

 • Roztwór barwiący. We wnętrzu wymagana jest ciepła kolorystyka. Lepiej używać odcieni piaskowych, terakotowych, żółtych, brzoskwiniowych lub oliwkowych. We wnętrzu nie powinno być kontrastów.

 • Drewno. Klasyczne rozwiązanie wykorzystuje dużo drewna. Stosuje się go dosłownie wszędzie - do mebli, ścian, podłóg i sufitów. Ale ważne jest, aby używać tylko cennych gatunków drewna. Inkrustowane masą perłową lub brązem, a także złoceniem stosuje się jako dekor.

 • Materiały naturalne. Klasyka charakteryzuje się wykorzystaniem drogich tkanin, kamieni ozdobnych i metalu. Szczególnie dobrze jest ozdobić to wnętrze brązem i srebrem.

 • Sztukaterie. Świetnie wygląda w klasycznej sypialni. Patrząc na zdjęcie klasycznej sypialni, zobaczysz, że dominują w niej fryzy, bagietki i rozety. Nowoczesna sztukateria wykonana z pianki poliuretanowej jest znacznie lżejsza od konstrukcji gipsowych.

 • Akcesoria. Klasyczne wnętrze jest nie do pomyślenia bez efektownych elementów dekoracyjnych. W takim pomieszczeniu nie ma miejsca na gołe ściany. Nie zapomnij kupić dużych wazonów, figurek i obrazów.

 • Łuki i kolumny. Jeśli spojrzysz na zdjęcie projektu sypialni w stylu klasycznym, zauważysz, że są w nim elementy architektoniczne. Ale najlepiej sprawdzają się w przestronnym pokoju.

Antyki są ważną częścią klasycznego wnętrza. Do wyboru są lustra podłogowe, zabytkowe zegary, obrazy w masywnych ramach, porcelanowe figurki i świeczniki.

Cechy wykończenia

Spójrz na zdjęcia klasycznych wnętrz, a zobaczysz, że ściany w nim powinien być idealnie płaski...

Na takich ścianach dobrze wyglądają następujące opcje wykończenia:

 • Tynk wenecki.
 • Ceramika.
 • Kamienna dekoracja.
 • Farba w kolorach łóżka.

Ale możesz też wybrać tradycyjną tapetę.Lepiej wybrać wysokiej jakości i drogie tapety, oszczędzając na czymś innym. Będą służyć bardzo długo i zachowają swój pierwotny wygląd.Ale ważne jest, aby nie były zbyt jasne i kontrastowe.

Obrazy zdobione można zamówić jako elementy dekoracyjne. Płaskorzeźbione kolumny z portykiem można zamontować wzdłuż jednej ściany w klasycznej sypialni. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie w przestronnym pomieszczeniu. Ale w przypadku małego pokoju takie rozwiązanie nie zadziała.

W przeciwnym razie przestrzeń będzie zatłoczona i będzie za mało miejsca na przejście. Jeśli pokój jest mały, klasyczna sypialnia jest często ozdobiona tapetą. Ale lepiej jest preferować tradycyjny wzór. Może stanowić spójną ozdobę ze stylizowanymi elementami monogramów i flory. Przeprowadzane są w sposób ścisły i zwięzły. A kolorystyka może być tylko w pastelowych kolorach.

Często do dekoracji używa się tapety ze wzorem z elementami złocenia lub platyny.

Jeśli chodzi o podłogę, to wnętrze charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych powierzchni. Jako takie powłoki stosuje się parkiet lub tekturę litą.

Sufit w stylu klasycznym powinien pozostać lekki i monochromatyczny. Idealnym rozwiązaniem byłby biały sufit. Zastosowanie sufitów napinanych jest idealne. Ale możesz również użyć barwienia, chociaż w tym przypadku będziesz musiał idealnie wyrównać powierzchnię.

Ważne jest dodanie stiuku do sufitu. Jeśli pozostałe powierzchnie są neutralne, sufit można ozdobić malowaniem.

Przedmioty meblowe

Zdjęcia wnętrza klasycznej sypialni wyraźnie pokazują, jakie powinny być meble. Jeśli pozwala na to miejsce, użyj pełnego zestawu słuchawek. Na środku pokoju powinno znajdować się duże łóżko. W postaci sofy nie powinno być żadnych kompromisów. Projekt tego pokoju obejmuje instalację podwójnego łóżka wykonanego z drogiego drewna. Możliwe są również elementy rzeźbione.

Im bardziej udekorowane łóżko, tym prostsza powinna być narzuta. Jeśli łóżko nie jest ozdobione elementami dekoracyjnymi, możesz wybrać narzutę obficie haftowaną złotymi lub srebrnymi nićmi.

Klasyczny projekt sypialni zakłada również montaż szafy z drzwiami wahadłowymi. Szafki nocne powinny być instalowane symetrycznie obok łóżka. Powinny podkreślać ogólny styl pomieszczenia.Toaletka lub komoda może stać się jasnym detalem.

Poza swoim głównym przeznaczeniem mogą pełnić funkcję stojaka na elementy dekoracyjne. Uzupełniają klasyczny design. Duża sypialnia może być wyposażona w toaletkę z dużym lustrem w ramie.

Otomani stanowią ciekawy dodatek do klasycznego wnętrza. Zazwyczaj nie mają własnego miejsca w pokoju. Często są instalowane w nogach łóżka. Ale można je mieszać w pokoju. Materiał obiciowy musi pasować do narzuty i poduszek ozdobnych. To typowe dla wnętrza klasycznej sypialni.

Jeśli pozwala na to miejsce, można przeznaczyć miejsce na teren rekreacyjny. Projekt takiej sypialni zakłada zastosowanie lampy podłogowej, stolika kawowego oraz wygodnego krzesła.

Klasyczne wnętrze sypialni sugeruje wyrafinowanie i luksus. Pamiętaj jednak, że wnętrze nie powinno być muzeum, ale wygodne do życia. Tylko w tym przypadku odczujesz satysfakcję z wykonanej pracy.

Zastosowanie tekstyliów

klasyczna sypialnia kojarzy się z zastosowaniem wielu elementów tekstylnych.

Właściwe są luksusowe i bogate tkaniny, wśród których można wyróżnić:

 • Aksamit.
 • Atlas.
 • Wiskoza.
 • Jedwab.

​​

Przede wszystkim projektowanie polega na doborze odpowiednich zasłon. Staną się główną ozdobą sypialni, wykonaną w tym stylu. Uszyte są z gęstych tkanin, które dobrze chronią przed światłem. Kurtyny świetlne uszyte są z przejrzystego i najcieńszego tiulu. Narzuty i poduszki wykonane są z błyszczących i wzorzystych tkanin, takich jak brokat, aksamit i satyna.

Projektom zasłon mogą towarzyszyć frędzle, ozdobne sznurki, wiązania i frędzle. Preferowane mogą być przesuwane ciężkie zasłony.

Nowoczesna klasyczna sypialnia

Dziś trudno wytrzymać klasyczny styl w zwykłym tego słowa znaczeniu. Dlatego stosowana jest jego nowoczesna interpretacja. Projektanci nazywają to nowoczesnym klasycyzmem. Ten styl dokładnie oddaje styl i ducha czasów, ale pozwala zachować tradycje.

Współczesna klasyka charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Wykonanie dekoracyjne w tym stylu jest znacznie uproszczone. Celowe odrzucenie nadmiernego szyku i blasku.
 • Stosuje się minimalną ilość przedmiotów dekoracyjnych i mebli ze srebrnymi i złoconymi zdobieniami.
 • Malarstwo do sypialni jest rzadko używane.
 • Nowoczesne wzornictwo w stylu klasycyzmu polega na zastosowaniu wysokiej jakości laminatu zamiast drogiego parkietu.

Ten projekt sypialni zakłada podejście dualistyczne. Minimalistyczne ściany stosowane są w połączeniu z jasnymi i bogatymi meblami. A bogata powierzchnia ścian łączy się ze skromnymi meblami do sypialni.

Bogato dekorowane zestawy meblowe dobrze prezentują się na tle ciemnych lub jasnych ścian. Ale w tym przypadku wystrój musi pasować do różnych mebli.

A zatem projekt sypialni w stylu klasycyzmu pozwala na realizację własnych upodobań. Ale w tym przypadku pomieszczenie powinno być przestronne, z wysokimi sufitami i dużymi oknami.W pomieszczeniu powinno być dużo światła i powietrza. Jeśli pomieszczenie jest małe, zastosuj nowoczesną interpretację klasyki.Umożliwia to realizację Twoich pragnień nawet na małej przestrzeni.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

.