Kawalerka: funkcje projektowania i zagospodarowania przestrzennego (+50 zdjęć)

Kawalerka to modny typ aranżacji przestrzeni życiowej, który w naszym kraju zaczął zdobywać popularność nie tak dawno temu. Dzisiejszy projekt studia to ogromna różnorodność stylów i kierunków, w których nietrudno się zgubić. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, które otwiera dodatkową przestrzeń życiową i pobudza do aktywności. Z drugiej strony pomaga również zaoszczędzić miejsce i pieniądze, w tym koszty ogrzewania.

Aranżacja przestrzeni pracowni pozwala na urzeczywistnienie najbardziej szalonych pomysłów, ale jednocześnie wprowadza do wnętrza nuty arystokracji, mieszając klasykę, nowoczesność,awangardę na ten sam kwadrat.

Nie bez powodu kawalerki są tak popularne wśród artystów, fotografów i pisarzy. Ogólnie - wśród wszystkich, których działania związane są z kreatywnością i wyrażaniem siebie. Założenie studia fotograficznego w otwartej przestrzeni mieszkania osoby kreatywnej to kwestia minut. Ale wcale nie są odpowiednie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i możliwość odizolowania się od wszystkich wokół.

W końcu studio zakłada dużą otwartą przestrzeń, gdzie wszystko jest w zasięgu wzroku, a każdy zakątek mieszkania jest widoczny z przeciwległego kąta.Widać to wyraźnie na zdjęciach studyjnych. Następnie rozważymy wszystkie zalety, wady i możliwości mieszkania typu studio. A także - najlepsze metody projektowania, które nadają się na zupełnie inne okazje. Na szczęście projekt takich mieszkań może być prawie wszystkim.

Kilka faktów historycznych

Aby zrozumieć wszystkie cechy tego typu lokali mieszkalnych i dlaczego są one generalnie potrzebne, należy Warto zajrzeć do historii, do początków takiego konceptu jak kawalerki, kiedy ichdesignbył jeszcze uważany za dziki.

Pracownie pojawiły się w Nowym Jorku w latach dwudziestych ubiegłego wieku, podczas Wielkiego Kryzysu, co tłumaczy specyfikę wnętrza.A wszystko dlatego, że ceny mieszkań w tym czasie iw tym mieście były po prostu nie do pomyślenia dla ogromnej liczby jego mieszkańców. Niemniej jednak w Nowym Jorku było wystarczająco dużo studentów i niezbyt zamożnych ludzi, którzy musieli się tu osiedlić.

W związku z tym kupowano i wynajmowano pomieszczenia pomocnicze i piwnice, strychy, magazyny, małe magazyny, a także mieszkania jednopokojowe, mało przystosowane do komfortowego pobytu w nich. W rezultacie pokój bez ścianek działowych zamienił się w mieszkanie, w którym znajdowały się wszystkie niezbędne meble i inne artykuły gospodarstwa domowego, chociaż wystrój wnętrz daleki był od pomysłów na poprawę tamtych lat.

Ten typ aranżacji mieszkania zakochał się w wolnych, kreatywnych jednostkach, które tęsknią za wolnością i zniszczeniem utartych ram. Istotną rolę w tym, że tego typu lokale zaczęły zdobywać popularność, odegrał również fakt, że apartamenty typu studio są niezwykle praktyczne i wygodne. Tutaj jednocześnie wszystko jest na swoim miejscu i jednocześnie – pod ręką. Tak więc główną cechą takich mieszkań jest przestrzeń bez przegród.

Studio to jeden duży pokój, który składa się z sypialni, kuchni i salonu. Widać to również na nowoczesnych zdjęciach wnętrz.

W Rosji i innych krajach WNP takie urządzenie zaczęło zdobywać popularność na początku lat dziewięćdziesiątych z tego samego powodu, co pierwotnie w Nowym Jorku. Dziś ten trend można nazwać modnym, ponieważ nie tylko kawalerowie i artyści, ale także rodziny z dziećmi preferują ten typ mieszkania. Następnie mieszkania typu standard coraz częściej przekształcane są w kawalerki. Co więcej, wiele nowych budynków bierze pod uwagę ich aktualność, dzięki czemu zapewnia swoim najemcom przestronne mieszkania, które praktycznie nie mają przegród.

Cechy kawalerki

Studia początkowo nie przewidywały w ogóle stałych przegród. To znaczy oddzielne pokoje z drzwiami, całkowicie oddzielone od innych pomieszczeń. Dotyczyło to zarówno kuchni, jak i łazienek. Dlatego ten układ wymaga stałego utrzymania porządku. W przeciwnym razie mieszkanie po prostu zamienia się w magazyn z górą rzeczy osobistych jego mieszkańców. Jeśli chodzi o projekt pokoju, na obwodzie pomieszczenia można było rozmieścić różne meble.

Klasyka stylu to pusta przestrzeń pośrodku jednopokojowego mieszkania. Często można to zobaczyć na zdjęciu apartamentów typu studio.

Tak więc z małego pokoju można zrobić jasne przestronne studio bez zbędnych elementów wyposażenia wnętrz. Najbardziej uderzające przykłady pokazują niezbyt wygodne, ale najbardziej praktyczne pomieszczenia, w których wszystko jest wyposażone dla maksymalnej wygody mieszkańców.

Już sam brak przegród sprawia, że ​​mieszkanie jest bardziej doświetlone.Oznacza to, że idealnie sprawdzi się w studiu fotograficznym lub malarskim. Taki układ można zastosować zarówno do mieszkania jednopokojowego, jak i kilkupokojowego. Oczywiście w tym drugim przypadku będziesz musiał usunąć wszystkie partycje. Rezultatem jest duży prostokątny lub kwadratowy pokój. I już w takim pomieszczeniu będzie można wyposażyć przegrody mobilne lub stacjonarne. Jako przykład - ściana, która nie sięga sufitu, a jedynie wyznacza granice wydzielonej strefy.

Może to być studio fotograficzne, projektowe, malarskie, krawieckie lub pracownia projektowa. Ogólnie rzecz biorąc, każde miejsce pracy, które wymaga dużo naturalnego światła dziennego. Kuchnia będzie też dość przestronna i dobrze doświetlona, ​​bo zazwyczaj w kawalerce nie jest w ogóle odgrodzona od przestrzeni wspólnej. Strefę rekreacyjną można również wydzielić przegrodą, która zapewni przynajmniej poczucie prywatności.

Wady wnętrza

Przede wszystkim wybierając studio zwraca się uwagę na jego wady. W końcu mieszkanie w prostokątnym jednopokojowym mieszkaniu ma swoją specyfikę. Powinno to obejmować następujące niuanse:

  • kuchnia nie jest w żaden sposób oddzielona od głównego pomieszczenia;
  • design implikuje minimalizm i absolutny brak komfortu;
  • akustyka jest prawie jak w studiu nagraniowym, a nie w jednopokojowym mieszkaniu.

Swoją drogą klasykagatunkuto pozory przegrody między głównym placem a łazienka. Ale to nie jest kwestia zasady, a projekt studia może być bardziej praktyczny. Dobrym przykładem takiego projektu jest przegroda z naturalnego drewna, którą można wykonać z desek. To modne, niedrogie, a co najważniejsze - oryginalne rozwiązanie na oddzielenie małej łazienki z toaletą od przestrzeni mieszkalnej. Innym przykładem jest kabina prysznicowa. Podobną opcję można zastosować do toalety.

Korzyści

Projekt w stylu studio pozwala na wykonanie dosłownie wszystkiego z jednopokojowego mieszkania lub przestrzeni z kilkoma pokoje. Z reguły mamy do czynienia z prostokątnym pomieszczeniem. I tutaj forma gra tylko na jej korzyść, ponieważ taką przestrzeń można wykorzystać według własnego uznania. I bez względu na to, ile mebli masz na stanie, możesz je zaaranżować w najbardziej opłacalny sposób.

W przypadku zwykłego jednopokojowego mieszkania mamy do czynienia z małym salonem (jednocześnie sypialnią) i bardzo małą kuchnią, potem w kawalerce meble na różne cele można dowolnie łączyć.

Często na zdjęciu małej kawalerki jednopokojowej widać jak kanapa do wypoczynku dobrze układa się w strefie kuchennej, a z niej można oglądać telewizję znajdującą się w części sypialnej. Dla wnętrza studia dosłownie nie ma granic, wystarczy połączyć wyobraźnię.

Opłacalne rozwiązania można zastosować nie tylko w małym jednopokojowym mieszkaniu, ale również w przestronnych kawalerkach. Tutaj meble mogą jednocześnie pełnić rolę przegród wewnętrznych. Jako przykład - wielofunkcyjne półki na różne przedmioty. W tym - na przybory kuchenne. Mogą to być również przegrody dekoracyjne, których projekt może być dowolny. Na zdjęciu najbardziej udanych prac projektowych można zobaczyć przykłady, kiedy jednopokojowe studio można uczynić funkcjonalnym. przytulny. a co najważniejsze - oryginalny pokój, którego wnętrze jest w pełni przystosowane do pełnoprawnego życia.

Generalnie główną zaletą rozwiązania łączenia przestrzeni są nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz, swoboda myślenia i swoboda poruszania się po mieszkaniu.

Jak wyposażyć studio fotograficzne w takim mieszkaniu

W przeciwieństwie do małego mieszkania, w dużym często mieszka studia fotograficzne. Do tego wystarczy zarówno przestrzeń, jak i światło. Jeśli okna są duże, możesz bawić się oświetleniem, jak chcesz, praktycznie bez uciekania się do sztucznego oświetlenia. Jako przykład - rolety lub żaluzje, które dodadzą wnętrzu smaku. Takich rozwiązań może być wiele. Zdjęcia mogą być oryginalne i jak najbardziej naturalne przy minimalnych kosztach.Duże pomieszczenie studyjne pozwala na umieszczenie w nim wielu mebli i przedmiotów, aby tworzyć zdjęcia pod różnymikątami.

Oczywiście można tu umieścić zarówno ekran jak i parasol na zdjęcia, który nie będzie zbyteczny do wnętrza. Dopełnieniem projektu pracowni może być niemal każdy obiekt, a to kolejna zaleta tego typu aranżacji mieszkania.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

​​
.