Kamień styropianowy - dekoracja ogrodowa i ścienna

Wykonanie dekoracyjnego kamienia piankowego to właściwie nie ta sama trudna praca, jak mogłoby się początkowo wydawać.

W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odrobinę cierpliwości, wyobraźni oraz zestaw prostych narzędzi i materiałów, w tym:

  • samą piankę;
  • lutownica;
  • farba lub pigment barwiący;
  • beton;
  • siatka oczkowa;
  • szpatułka;
  • piasek.

W niektórych przypadkach może być potrzebny drut, przecinaki do drutu, taśma klejąca i plastikowe torby. Lista używanych narzędzi zależy od tego, jaki dokładnie powinien być wynik: imitacja cegieł lub ogromny kamień dekoracyjny do montażu w ogrodzie.

Kamień dekoracyjny do ogrodu

. Z tego materiału zostanie wykonana rama przyszłego bruku lub fragmentu skały. Powstały formularz należy wypełnić kawałkami styropianu. Aby uniknąć dużych pustek, rozmiar tych kawałków nie powinien przekraczać 2-3 centymetrów.

Spód ramy przyszłego kamienia należy skręcić cienkim drucikiem lub zakleić taśmą klejącą. Taśma budowlana słabo nadaje się do tych celów.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki betonowej. Do tych celów najlepiej nadaje się cement portlandzki w firmie zajmującej się piaskiem rzecznym. Proporcje tych materiałów w mieszaninie powinny być w przybliżeniu równe stosunkowi jeden do trzech. Otrzymaną mieszaninę należy następnie rozcieńczyć wodą, dokładnie wymieszać, pozostawić na 7-10 minut i ponownie wymieszać. Aby mieszanina była jednorodna, możesz ją wymieszać, krojąc. Oznacza to, że odetnij mały kawałek betonu z krawędzi, przesuń je na środek pojemnika, wymieszaj i powtarzaj tę operację w kółko.Powinieneś otrzymać mieszankę o konsystencji ciasta. Cement nie powinien spływać z szpatułki, ale odpadać w dużych kawałkach.

Następnie gotową mieszankę nakłada się na powierzchnię kamienia warstwą o grubości około 15-20 milimetrów. Następnie przedmiot zwilża się butelką z rozpylaczem i przykrywa plastikową folią na jeden dzień. Możesz również owinąć przyszły kamień zwykłą torbą z najbliższego supermarketu, jeśli pasuje do rozmiaru.

Po 24 godzinach można przystąpić do przygotowania powierzchni kostki brukowej lub skały do ​​malowania.

Przygotowanie do malowania kamienia dekoracyjnego wykonuje się zwykle przy użyciu pigmentu barwiącego. Jedna łyżka stołowa bez „płytki” tej substancji o odpowiednim kolorze w połączeniu z fasetowaną szklanką cementu portlandzkiego rozcieńcza się zwykłą wodą do konsystencji gęstej śmietany. Taką mieszankę nakłada się na powierzchnię wytwarzanego produktu za pomocą rąk, ubranych w gumowe rękawiczki.Gdy tylko powłoka kamienia zacznie wysychać, konieczne jest, aby kamień był naturalny za pomocą szpatułki: dodać odpryski, rysy i nacięcia.

Aby utrwalić efekt należy wykonać kilka nakłuć w różnych miejscach, przykryć kamienie folią i pozostawić do wyschnięcia do całkowitego wyschnięcia. Suchy i gotowy do malowania produkt maluje się taką samą mieszanką jak na etapie przygotowawczym. Głównym zadaniem w tej chwili jest nie tyle wystrój, co stonowanie i nadanie kamieniowi naturalnego koloru. Produkt nie powinien wyglądać na podróbkę. Kompozycję barwiącą nakłada się szczoteczką do zębów metodą natrysku. Oznacza to, że kamień dekoracyjny jest pokryty farbą nierównomiernie, pojawiają się różne wtrącenia, ciemniejsze i jaśniejsze miejsca. Efekty pracy, których nie lubisz, możesz zmyć zwykłą wodą i powtórzyć ostatni etap ponownie.

Pozostaje tylko naprawić wynik za pomocą przezroczystego lakieru w sprayu, który jest sprzedawany w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Ściany z kamieniem styropianowym

Styropian doskonale imituje mur, ceglane ściany i inne powierzchnie.

Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby:

  • wykonać własnymi rękami kamienie lub cegły przyszłego murowania ścian;
  • Uformuj całe segmenty ścian na dużym kawałku styropianu.

W każdym razie musisz najpierw samemu przygotować kamienie. DAby zasymulować ściany z cegły, pianka jest albo cięta na równe prostokąty, albo każda cegła dekoracyjna jest „odwracana” na dużym kawałku pianki.Pierwsza metoda jest dobra, ponieważ do jej wykonania nadają się cienkie kawałki materiału. W drugim będziesz musiał użyć kawałka pianki o większej grubości.

Styropian można łatwo przenosić ręcznie za pomocą noża i nożyczek. Nadanie segmentom murowanym wymaganego kształtu geometrycznego nie powinno sprawiać żadnych problemów. Aby powłoka nie wyglądała sztucznie i nabrała wyglądu prawdziwych ceglanych ścian, należy do niej dodać wady: odpryski, pęknięcia i rysy. Można to zrobić za pomocą lutownicy. Rozgrzana metalowa końcówka narzędzia pozostawi nierówne i asymetryczne ślady, które w zasadzie należy osiągnąć.

Pianka po podgrzaniu uwalnia do powietrza substancje toksyczne. Podczas pracy z lutownicą zdecydowanie należy używać respiratora, a prace należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej na zewnątrz lub na balkonie.

Duże i grube kawałki materiału będą bardziej odpowiednie, aby pokrycie ścienne z pianki wyglądało jak dziki kamień. Każdy ozdobny kamień murowany jest toczony ręcznie oddzielnie przy użyciu noża, skalpela, szpatułki i innych narzędzi pod ręką.Przed rozpoczęciem pracy należy trochę poćwiczyć na niewielkiej powierzchni kawałka styropianu.Aby kamienie przyszłego murowania ścian wyglądały naturalnie, można narysować ich kontury ołówkiem. I wzdłuż tych samych konturów pozostaw płytki rowek o szerokości 5-15 milimetrów, który będzie symulował zaprawę cementową między kamieniem.

Po wykonaniu powyższej operacji należy dodać objętość do powłoki. Dzikie kamienie różnią się od murów nie tylko kształtem i wielkością elementów, ale także głębokością. Powierzchnia profilu nie powinna być idealnie płaska. Gdzieś powinien być grubszy, gdzieś cieńszy. Możesz osiągnąć ten efekt za pomocą papieru ściernego.

Imitując mur z dzikiego kamienia własnymi rękami, należy pamiętać, że każdy "kamyczek" musi być unikalny, a nie dokładną kopią sąsiada.

Po przygotowaniu panelu dekoracyjnego można go przymocować do jednej ze ścian za pomocą kleju lub gwoździ w płynie. Zaleca się wstępne oczyszczenie powierzchni z kurzu i brudu, w przeciwnym razie cegła lub mur będą miały wszelkie szanse znaleźć się na podłodze w jednym delikatnym i najbardziej nieodpowiednim momencie.

Jeśli z materiałów są tylko małe kawałki piany, nie należy rozpaczać. Za pomocą kleju, noża biurowego i zaprawy cementowej można z nich złożyć kamień dekoracyjny o dowolnej wielkości.

Malowanie nowego muru lub muru można wykonać mieszanką pigmentu i cementu portlandzkiego lub zwykłą farbą. W takim przypadku należy unikać jednorodności powłoki. Różne plamy, plamy i inne atrybuty pracy początkującego malarza nadadzą ścianie naturalny wygląd. Podsumowując, pozostaje obalić mit o właściwościach izolacji akustycznej pianki. Materiał ten nie pochłania ani nie izoluje hałasu. Aby zapewnić ciszę w swoim domu, powinieneś użyć wełny mineralnej i innych struktur włóknistych.

Galeria zdjęć

.