Jakie tralki wybrać do schodów drewnianych: rodzaje, rozmiary i popularne gatunki drewna

Pięknie zdobiona klatka schodowa jest ozdobą każdego domu. Projekt zapewnia swobodny dostęp na wyższe kondygnacje, strychy, balkony. Aby zabezpieczyć wejście i zejście po schodach, konstrukcja jest wyposażona w ogrodzenia. Słupy nośne podtrzymujące balustradę nazywane są tralkami. Fragmenty te pełnią funkcję dekoracyjną i pełnią ważną funkcję niezawodnego podparcia.

Tralki na schody wykonane z drewna mają setki różnych opcji - od prostych produktów po bogato rzeźbione słupki. Konfiguracja i kształt podpór określa ogólny styl schodów drewnianych.

Modyfikacje tralek

Szeroka gama słupków drewnianych daje doskonałe możliwości tworzenia ekskluzywnych schodów i balustrad. Do produkcji elementów ochronnych używa się trwałych gatunków drewna. Naturalne drewno dobrze nadaje się do barwienia i lakierowania, co pozwala na długo zachować atrakcyjny wygląd produktów.

Zgodnie z technologią produkcji słupki podporowe umownie dzieli się na trzy szerokie grupy:

 • Słupy toczone.Wykonywane są na konwencjonalnych tokarkach, nadając tralkom różne kształty geometryczne w przekroju - walce, prostokąty, elipsy. Produkty charakteryzują się prostym, eleganckim wyglądem i przystępną ceną.

 • Tralki do frezowania.Charakteryzują się obecnością oryginalnych ozdób w postaci nacięć podłużnych i spiralnych, wykonanych za pomocą routera. Wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów.

 • Rzeźbione elementy dekoracyjne.Technologia produkcji charakteryzuje się pracochłonnym i złożonym procesem wytwarzania, takie tralki powstają na specjalistycznych maszynach. Stosowane są trzy rodzaje rzeźbienia: rzeźbiarskie (obrazy), ślepe (tło), ażurowe (płaskie półfabrykaty).

Tralki schodowe zapewniają bezpieczne poruszanie się po stopniach. Każda osoba instynktownie próbuje znaleźć poręcz podczas wchodzenia i schodzenia. Produkty pełnią funkcję wspierającą, poprawiają właściwości wytrzymałościowe schodów.

Słupy wykonane z ekologicznego drewna mają pewne ciepło, piękną fakturę, nadają najprostszym schodom ekskluzywny, reprezentacyjny wygląd.Drewno jest organicznie łączone z różnymi materiałami, stylami, wnętrzami.

Tralki były używane do balustrad schodowych setki lat temu. Nie straciły na aktualności we współczesnym wzornictwie, a przede wszystkim cenione są produkty wykonane ręcznie.

Odmiany tralek drewnianych

Schody wewnętrzne i zewnętrzne harmonijnie wyglądają w połączeniu z balustradami i balustradami wykonanymi z naturalnego drewna. Schody wraz z podporami i poręczami są kompletne, a klatka schodowa została zaprojektowana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.

Szeroką gamę tralek można podzielić na trzy główne kategorie w zależności od kształtu produktów:

 • Płaski.Reprezentują elementy wykonane ze sklejki lub drewna, wykonane z ornamentami i wzorami, które dobrze komponują się z pięknymi kompozycjami.

 • Runda.Wykonane są w ściśle cylindrycznym kształcie z litego drewna, parametr przekroju waha się od 2,5 do 4 cm i wyróżniają się dobrą kompatybilnością z konfiguracją schodów.

 • Kręcone.Popularne podpory rzeźbiarskie wykonywane są ręcznie lub na specjalnych maszynach z oprogramowaniem, przy użyciu drogiego drewna do pracy.

Wybierając kształt tralek należy zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne i dekoracyjne drewna schody:

 • Tralki kwadratowe najlepiej nadają się do marszów w stylu klasycznym, nadając schodom i wnętrzu solidności i szyku.

 • Niewielki ciąg schodów może być niezależnie ogrodzony i ozdobiony eleganckimi okrągłymi podporami o niewielkiej grubości, aby nadać konstrukcji lekkości i lekkości.

 • Luksusowe schody w stylu kolonialnym najskuteczniej łączą się z rzeźbionymi tralkami, a pierwsze słupy nośne od dołu powinny być masywne i uzupełniać ogólny widok struktura.

Jaki gatunek drzewa wybrać?

Do produkcji tralek używa się wyłącznie twardego drewna, aby zapewnić, że ogrodzenia są mocne, trwałe i wytrzymują znaczne obciążenia. Rzemieślnicy zalecają wykonanie podpór i stopni z tego samego drewna.

Złożoność obróbki drewna, ilość wzorów, ozdób, rysunków wpływa na ostateczny koszt schodów. Do produkcji tralek stosuje się drewno dębowe, bukowe, sosnowe i inne rodzaje drewna, które wyróżniają się wysokimi właściwościami użytkowymi i estetycznymi.

Dąb

Drewno takie jak dąb ma przyjemny odcień i piękną fakturę.Naturalne drewno jest bardzo trwałe i zachowuje swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Dlatego schody z dębowymi tralkami mają długą żywotność. Dąb dobrze nadaje się do obróbki, najdrobniejsze wzory i loki można wycinać na półfabrykatach.

Buk

Drewno bukowe nie ustępuje dębowi pod względem twardości, wytrzymałości i właściwości dekoracyjnych.Tralki z drewna bukowego nadają schodom dodatkową sztywność i dobrze wytrzymują obciążenia. Osoba ważąca 100 kg może bezpiecznie oprzeć się na poręczy wspartej na bukowych podporach. Jedyną wadą jest to, że buk jest bardzo podatny na wilgoć. Dlatego przez wiele lat eksploatacji schodów tralki bukowe muszą być starannie obrobione specjalnymi masami.

Jesion

Drewno jesionowe jest bardzo twarde, często wykorzystywane do produkcji elementów i konstrukcji drewnianych.Pod względem jakości jesion ustępuje bukowi i dębowi. Ale drewno jest bardzo odporne na wilgoć i ma atrakcyjny naturalny wzór. Jesion ma elastyczną, mocną, jędrną strukturę, odporną na gnicie. Tralki jesionowe dobrze wytrzymują znaczne obciążenia zginające.

Brzoza

Brzoza jest używana rzadziej niż inne gatunki drzew w produkcji tralek... Charakteryzuje się strukturą o średniej gęstości i twardości, ale bardzo dobrej ciągliwości.Wady drewna brzozowego to skłonność do pękania, wysoki procent skurczu i podatność na gnicie. Rzemieślnicy cenią brzozę za dobre właściwości przetwórcze i zdolność tworzenia skomplikowanych wzorów. Malowane tralki brzozowe mogą mieć wygląd mahoniu, szarego klonu, orzecha strukturalnego.

Sosna

Główną zaletą drewna sosnowego jest łatwość obróbki ze względu na jego miękką fakturę.Drewno ma przyjemny żywiczny zapach, przy odpowiedniej impregnacji jest odporne na wysoką wilgotność i gnicie. Sosna jest dobrze obrabiana za pomocą narzędzi do cięcia i szlifowania. Ze względu na dużą porowatość drewna farba nie wchłania się równomiernie, co obniża jakość powłoki, a z czasem tralki mogą ciemnieć.

Modrzew

Kolor modrzewia waha się od czerwonobrązowego do brązowego.Pod względem twardości drewno jest gorsze od dębu, ale przewyższa je wytrzymałością ze względu na dużą ilość wtrąceń żywicznych. Dodatkową zaletą modrzewia jest jego odporność na gnicie i duża wytrzymałość. Podczas pracy tralki modrzewiowe nie wypaczają się, ale podczas procesu suszenia nie wyklucza się powstawania wewnętrznych pęknięć w obrabianych przedmiotach.

Na filmie:jak dobrać materiał i dodatki na schody.

Wymiary

Aby wybrać odpowiednią opcję ozdobienia balustrady schodowej tralkami, na etapie projektowania należy przeprowadzić pomiary i obliczenia klatki schodowej na zewnątrz. Uwzględniany jest ogólny widok schodów i pomieszczenia, liczba, długość i szerokość biegów, położenie stopnia. Ilość tralek uzależniona jest od długości konstrukcji.

Ponieważ podpory są przeznaczone głównie do ogrodzenia, należy zachować odległość między słupkami. Wymiary tralek uzależnione są od konfiguracji i wymiarów schodów, słupek standardowy ma wymiar 50x50 mm.

Początkowe filary, kolumny i podpory główne są różnej wielkości. Wymiary najpopularniejszych produktów przedstawia tabela.

​​
Numer zamówieniaNazwa częściKształt produktuMateriał produkcjiTypowy rozmiar jednej jednostki, mm
1Początkowy słupekPudełkoModrzew150х150х1250
170х170х1250
100х100х1250
120х120х1250
2Wpis początkowySkrzynkaDąb150х150х1250
170х170х1250
100х100х1250
120х120х1250
3Wstępny wpisRamkaSosna100х100х1250
120х120х1250
4Początkowy filarFigurowySosna80х80х1200
100х100х1200 [21 6]
120х120х1200
150х150х1200
5Kolumna początkowaKształtowaModrzew80х80х1200
100х100х1200
6Filar początkowyKształtowyDąb80х80х1200
100х100х1200
7Filar początkowyKształtowyJesion80х80х1200
100х100х1200
8KolumnaSosna100x100x3000
120x120x3000
150x150x3000
9TralkaOzdobnaSosna50x50x900
60x60x900
80x80x900
100x100x900
120х120х1000
150х150х1200
10TralkaFigurowyModrzew50x50x900
40x40x900
11TralkaFigurowyDąb50x50x900
40x40x900
12TralkaFigurowyJesion50х50х900
60х60х900

W przypadku projektów indywidualnych warto zwrócić się do mistrzów z pytaniami, u których można zlecić wykonanie tralek na zamówienie.Przy sporządzaniu obliczeń wymiarowych eksperci biorą pod uwagę wytrzymałość materiałów i obciążenie, jakie mogą odbierać różne rodzaje drewna. Dlatego wielkość tralek może się różnić w zależności od materiału produkcyjnego. Gdy projekt jest gotowy, zaczynają szlifować, frezować lub ciąć tralki.

Wysokość

W zależności od kształtu i konstrukcji schodów wysokość tralek waha się od 650 do 1000 mm.Aby uzyskać niezawodne i trwałe ogrodzenie, tralki mocuje się do cięciw lub stopni. Standardowa akceptowana wysokość podpór to 900 mm. Jeżeli produkty wykonywane są na zamówienie, wysokość tralek może zostać zwiększona na życzenie klienta.

Wysokość tralek można obliczyć ze wzoru: różnica między wysokością poręczy a grubością poręczy, uwzględniając szerokość pokrycia stopnia.

Wymiary balustrad schodowych wg GOST

masywniejsze słupki wejściowe lub kolumny o pogrubionym przekroju, które nadają konstrukcji wykończony wygląd.

Odległość między tralkami

Zadaniem tralek jest stworzenie mocnego ogrodzenia i zwiększenie sztywności schodów. Dlatego podczas instalowania filarów należy przestrzegać pewnego kroku podpór. Wymagania reguluje GOST 25772-83.

Odległość między tralkami schodów wynosi:

 • schody drewniane domowe - do 150 mm;
 • kombinowane, balustrady ekranowe - 300 mm;
 • biegi schodowe w placówkach dziecięcych - 100 mm.

W przypadku, gdy w domu przebywają dzieci, ze względów bezpieczeństwa można zamontować tralki o rozstawie 10 cmW przypadku stosowania tralek płaskich do ogrodzenia są często instalowane i blisko siebie, aby uzyskać ciekawy rysunek.

Słupki podporowe zdobią drabinę i czynią ją bezpieczną w użytkowaniu. Aby konstrukcja wyglądała estetycznie, tralki muszą pasować do stylu i kierunku wnętrza lub na zewnątrz. Konstrukcja międzykondygnacyjna lub uliczna może skutecznie łączyć zespół architektoniczny budynku w jedną całość.

Tralki na schody bez maszyny - szybko i łatwo (3 filmy)

Schody z pięknymi balustradami (56 zdjęć)

[39 8]
(48 5)
.