Jakie drzwi przesuwne wybrać w garderobie [wskazówki i rozwiązania projektowe]

Komfortowe użytkowanie garderoby bezpośrednio zależy od dobrze zaplanowanej organizacji otaczającej przestrzeni. Głównym zadaniem garderoby jest przechowywanie rzeczy, dlatego wejście do pokoju powinno być jak najszybsze i najwygodniejsze. Kryteria te w pełni spełniają przesuwne drzwi do garderoby, mają nie tylko łatwą w obsłudze konstrukcję, ale także oszczędzają każdy wolny metr pomieszczenia. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom podobnych projektów, ich charakterystycznym cechom, a także przykładom wzornictwa.

Drzwi przedziałowe: zalety i wady

Ostatnio przy organizacji wolnej przestrzeni w salonie lub sypialni przesuwne drzwi do szafy z nowoczesnym mechanizmem. Opiera się na funkcjonowaniu specjalnych szyn lub innych elementów. Ten rodzaj konstrukcji zastąpił standardową huśtawkę. Aby określić, czy taki system jest dla Ciebie odpowiedni, powinieneś zapoznać się z zaletami i wadami drzwi przedziałowych.

Zalety drzwi przesuwnych to:

 • Mały rozmiar.Oszczędza to miejsce na terenie. Drzwi przedziałowe różnią się od konwencjonalnych konstrukcji wahadłowych tym, że gdy są zorganizowane, nie trzeba dokładnie zastanawiać się, w jaki sposób drzwi się otworzą, w jakim kierunku i w jakich warunkach.
 • Bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.Model ten idealnie wpasuje się w wystrój pokoju dziecięcego, ponieważ konstrukcja przesuwna jest całkowicie bezpieczna i nie trzeba obawiać się, że dziecko skaleczy się w palce lub skrzydło przypadkowo się zamknie.
 • Szybki i łatwy montaż konstrukcji.Jeśli chcesz, możesz własnoręcznie wykonać montaż drzwi przesuwnych w garderobie. Do tego wystarczą podstawowe umiejętności budowania i poznanie niuansów pracy z takimi mechanizmami. Jeśli chcesz wykonać meble na wymiar, wystarczy podać dokładne parametry otwarcia pokoju.
 • Szeroki wybór opcji projektowych.W zależności od materiału podstawy konstrukcyjnej można dobrać dowolny odcień i elementy dekoracyjne zgodnie ze stylem pomieszczenia.

Poniższe zdjęcie przedstawia uniwersalny przykład drzwi do garderoby. Ten wzór jest idealny do aranżacji pokoju dziecinnego, sypialni lub salonu.

Niezależnie od doskonałych właściwości użytkowych konstrukcji podwieszanych mają one również szereg wad:

 • Ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, drzwi przedziału w garderobie nie blokują hałasu i zapachów. Docelowo może to doprowadzić do impregnacji codziennych ubrań różnymi i nie zawsze przyjemnymi zapachami.
 • Jak pokazuje praktyka, niski koszt produkcji ma negatywny wpływ. Jeśli kupisz system niskiej jakości, wady projektowe szybko się odczują - po kilku otworach skrzydło straci swój pierwotny wygląd.
 • Cechą charakterystyczną stosowania systemów przesuwnych jest specyficzny hałas podczas otwierania. Ten rodzaj szelestu pojawia się z powodu braku niezawodnego mocowania poszczególnych części.
 • Najpopularniejszym typem zabudowy przedziałów są modele ze szkła i stali z wszelkiego rodzaju ozdobnymi wstawkami. Bardzo szybko się jednak brudzą (nieostrożne dotykanie dłonią może pozostawić na powierzchni widoczne ślady).

Wybierając drzwi do mieszkania lub domu prywatnego, warto pamiętać o tych cechach i preferować najbardziej uniwersalne opcje. Nie ma tak wielu wad stosowania konstrukcji przesuwnych i nie jest tak trudno je naprawić.

Wybierając system przesuwny do garderoby, weź pod uwagę funkcjonalność i bezpieczeństwo dalszego użytkowania ulubionego modelu.

Jak wybrać drzwi przesuwne do swojej szafy?

Głównym zadaniem garderoby jest optymalna organizacja i przechowywanie rzeczy (ubrań, butów, akcesoriów, wystroju i artykułów gospodarstwa domowego). W takich pomieszczeniach tworzone są wszystkie warunki do lokalizacji wymaganej liczby systemów przechowywania, niezależnie od formy, w jakiej są one wykonywane.Mówiąc najprościej, pokój przesuwny to pojemna szafa.

Strefowanie tematyczne pomieszczenia i przydział wolnej przestrzeni na ten cel odbywa się na dwa sposoby: zapewnienie oddzielnego pomieszczenia lub wydzielenie przestrzeni poprzez środki konstrukcji przesuwnych.Jeśli zastosujesz się do pierwszej metody, prawie nie będziesz musiał kupować, a następnie instalować drzwi przedziału. Jeśli chodzi o drugą opcję, po prostu nie można obejść się bez masywnych modeli dwuskrzydłowych.

Duże konstrukcje przesuwne są często określane jako systemy gantry. Z ich pomocą część pokoju zostaje ogrodzona i przekształcona w wygodną szafę ze wszystkimi niezbędnymi atrybutami.

Obecnie sklepy oferują różne opcje drzwi przesuwnych z drewna, szkła, stali, paneli specjalnych i innych materiałów. Możesz również wybrać kolorystykę odpowiednią do wnętrza i złożyć zamówienie na indywidualną konstrukcję.

Najbardziej uniwersalne są drzwi przedziałowe wykonane z MDF, naturalnego drewna lub szkła hartowanego.Wyróżniają się wysoką wytrzymałością, długą żywotnością i wyjątkowym wyglądem. Modele wykonane z profilu aluminiowego mają podobne cechy - takie okazy wyglądają szczególnie imponująco w pomieszczeniach high-tech.

Drzwi przesuwne z zamkiem dają ten sam efekt. Ten projekt może być wykonany z szerokiej gamy materiałów, ale jego cechą wyróżniającą jest brak odcisków palców na powierzchni lustra.

Doskonałym dodatkiem będą ozdobne wstawki ze sztucznej skóry, drewna, laminatu czy forniru.

Dodatkowe wskazówki dotyczące wyboru drzwi przesuwnych:

 • lub inne akcesoria. Trwałość i łatwość konserwacji tego mechanizmu zależy od jakości materiału produkcyjnego.
 • Modele z metalowymi łożyskami i aluminiowymi prowadnicami są szczególnie popularne wśród obywateli Rosji. Jeśli konieczne jest zainstalowanie zamka, wybierz wersje zaprojektowane specjalnie dla drzwi tej modyfikacji.
 • Kupując drzwi przesuwne, zapoznaj się z regulaminem dostawy: dowiedz się, czy jest gwarancja na produkt i na jak długo oraz czy sklep zapewnia bezpłatny transport i montaż.

Na filmie:konstrukcja i cechy przesuwnych drzwi przedziałowych.

Materiał wykonania

Najbardziej klasycznym przykładem konstrukcji drzwi przesuwnych jest wykorzystanie jako głównego materiału naturalnego lub sztucznego drewna.Takie drzwi przedziałowe są najczęściej wykonane z płyty wiórowej lub MDF i łączone są z wszelkiego rodzaju kolorystyką. Drzwi drewniane można uzupełnić wstawkami szklanymi lub skórzanymi.

Drzwi przedziału lustrzanego i szklanego wykonane są ze szkła o wysokiej wytrzymałości i są montowane jak drewniany liść.Na odwrocie szkło pokryte jest folią ochronną - jest to konieczne w przypadku uszkodzenia paneli. Na zdjęciu widać możliwość zorganizowania garderoby w sypialni za pomocą drzwi z matowego szkła i nie tylko.

Dostępne są również modele z połyskiem i wielokolorowe okulary na rynku. Cechą zastosowania takich konstrukcji jest możliwość zastosowania dodatkowego wystroju.

Cechy umieszczenia

Podczas organizowania małych szafek tworzy się specjalną niszę lub instaluje się drzwi przesuwne w drzwiach na przykładzie drzwi wewnętrznych.W zależności od wolnej powierzchni na garderobę przeznacza się całe pomieszczenie lub część pomieszczenia. Do zagospodarowania przestrzennego w warunkach braku wolnej przestrzeni stosuje się lustra, a także różne elementy dekoracyjne jako dodatek do konstrukcji drzwi przesuwnych.

Panele przesuwne mogą stać się podstawą do wykonania przegrody w małej garderobie.Jednak wybrany model umieszczania drzwi przesuwnych zależy od całej listy wymagań, z których głównymi są cechy funkcjonalne lokalu i osobiste preferencje właściciela domu.

Jeśli istnieje potrzeba powiększenia przestrzeni, idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednego panelu luster na ścianie.

Rodzaje konstrukcji

Istnieje kilka rodzajów drzwi przesuwnych, z których każdy ma obie zalety i wady użytkowania. To, który typ bardziej nadaje się do zorganizowania garderoby w Twoim mieszkaniu, zależy od wielkości pomieszczenia, cech układu i innych ważnych czynników. Następnie przyjrzymy się przykładom charakterystycznych cech różnych typów konstrukcji przesuwnych.

Zawiasowe

Konstrukcja drzwi uchylnych ma podobne cechy do klasycznych przesuwnych systemów otwierania. Do zalet tej konstrukcji należą więc:

 • wygodny mechanizm prowadzący, który nie uszkadza parkietu podczas pracy;
 • Kurz i brud nie osadzają się na szynach, co z kolei przyczynia się do trwalszego użytkowania drzwi na zawiasach;
 • przewiewność konstrukcji sprawia, że ​​projekt pomieszczenia jest logicznie kompletny i swobodny wizualnie (szafa wydaje się unosić nad powierzchnią podłogi);
 • Solidny system mechanizmów, które mogą utrzymać nawet ciężar drzwi dwuskrzydłowych wykonanych z grubego, odpornego na uderzenia szkła.

Półokrąg

Przy organizowaniu garderoby w wolnym kącie sypialni lub przedszkole, pewnie zastanawialiście się jaki model wybrać: okrągły (półokrągły) czy prosty. Pierwsza opcja jest bardziej preferowana, ponieważ ma niewątpliwe właściwości techniczne i operacyjne.

Do głównych zalet tego rodzaju drzwi należą:

 • oryginalny wygląd, który zdradza pomieszczenie o ideologicznej integralności i niweluje niedoskonałości w układzie;
 • zgodnie z chińską praktyką feng shui zaokrąglone linie odprężają i wnoszą komfort do domu (ta opcja jest idealna do salonów);
 • Półokrągłe drzwi w garderobie wizualnie powiększają powierzchnię.

Drzwi ścienne (składane)

Na rynku pojawiły się drzwi harmonijkowe stosunkowo niedawno: są tanie, bezpieczne i łatwe w użyciu.Ich cechą wyróżniającą jest staranne działanie mechanizmów, tak aby wykładzina podłogowa pozostawała bezpieczna i zdrowa. Główne elementy mechaniczne znajdują się na górnych szynach, które z kolei są mocowane do sufitu lub drzwi.

Istnieją dwa rodzaje takich drzwi:

 • Książka- standardowy typ drzwi z szerokimi płótnami, których ilość nie przekracza dwóch.

 • Akordeonto bardziej złożona konstrukcja, która może składać się z kilku węższych płócien lub lameli.

Mechanizm drzwi składanych zawiera system szynowy i specjalne mocowania skrzydła. Szyna stalowa lub aluminiowa pełni rolę prowadnicy. Eksperci uważają, że główną wadą tego projektu jest to, że po pewnym czasie od zakupu mocowanie zaczyna się poluzować.

Pomysły na projekt drzwi

Szczególne znaczenie ma nie tylko lokalizacja konstrukcji, ale również jej wygląd dla percepcji garderoby w sypialni. Modele, które łączą w sobie kilka rodzajów okuć i materiałów, są obecnie szczególnie popularne.

Drewniane drzwi przesuwne

Drewniane drzwi wewnętrzne służą do wyposażenia garderoby, wykonane w klasycznym i ekologicznym designie.Charakterystyczną cechą modeli drewnianych jest ich uniwersalność i trwałość (przy odpowiedniej pielęgnacji płótno posłuży Ci przez dziesięciolecia).

Przesuwne drzwi wewnętrzne pozwalają na powiększenie przestrzeni i nadają pomieszczeniu logiczną całość. Z litego drewna produkowane są różne rodzaje skrzydeł drzwiowych i ścianek działowych: głuche, płycinowe i kombinowane. Poniższe zdjęcie pokazuje opcje dla tego rodzaju konstrukcji.

Szklane i lustrzane drzwi przesuwne

Lustrzane drzwi coupe doskonale nadają się do aranżacji pomieszczeń biurowych i mieszkalnych, wykonane w różnych stylach. Takie konstrukcje wyróżniają się niezwykłym wyglądem, długą żywotnością, praktycznością i bezpieczeństwem.Połączone modele również wyglądają harmonijnie - lustrzane drzwi wewnętrzne z elementami dekoracyjnymi wykonanymi z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego.

Panele bambusowe i rattanowe

Nowym trendem na rynku drzwi przesuwnych jest produkcja podstaw z paneli bambusowych lub rattanowych.Trend ten jest napędzany przez dążenie do zrównoważonego projektowania. Panele bambusowe charakteryzują się dobrą trwałością i nietuzinkowym wyglądem.

Samodzielny montaż i instalacja drzwi przesuwnych

Aby zrobić drzwi do garderoby własnymi rękami, potrzebujesz niezwykłego doświadczenia w branży budowlanej. Ale prawie każdy może złożyć skrzydło drzwi. Aby to zrobić, będziesz potrzebować listy konkretnych narzędzi i części.

Aby zainstalować drzwi przesuwne, potrzebujesz:

 • kilka prowadnic do konstrukcji przesuwnych;
 • samo skrzydło drzwi;
 • pion;
 • taśma miernicza, piła do metalu;
 • śrubokręt, wiertło.
Schemat montażu drzwi przesuwnych

Montaż

W pierwszym etapie montażu wykonywane są pomiary drzwi, po których opracowywane są elementy konstrukcyjne i wykonywany jest szkic.Na podstawie uzyskanych danych obliczana jest wymagana ilość materiałów i komponentów do montażu. Tak więc liczba skrzydeł drzwiowych zależy od szerokości otworu drzwiowego.

Po zakończeniu wszystkich prac przygotowawczych rozpoczyna się przygotowanie skrzydła drzwi. Następnie ościeżnica montowana jest z drewnianego drążka i profilu aluminiowego. Na tym etapie szczególnie ważne jest monitorowanie kątów - powinny one wynosić ściśle 90 stopni.

Montaż

Wykonanie skrzydła drzwiowego jest łatwe, dużo trudniejsze w montażu wszystkich akcesoria do niego. Mocowanie prowadnic odbywa się w następujący sposób: górne elementy są instalowane wzdłuż linii otworu, a dolne powinny być lekko przesunięte do wewnątrz. Szczelina może wynosić do półtora centymetra.

Na koniec zamontuj skrzydło drzwi na szynach. Najpierw umieść górne rolki na miejscu, a następnie dolne (należy je docisnąć, wsunąć do prowadnicy i zwolnić).

Drzwi przesuwne w garderobie to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni w małych pomieszczeniach. Ten system pozwoli Ci optymalnie rozmieścić codzienne drobiazgi, tak abyś miał do nich stały dostęp. A prostota mechanizmu i szerokie możliwości projektowe pozwalają korzystać z garderoby bez naruszania jedności wnętrza.

Instrukcja montażu systemu przesuwnego (1 film)

Różne opcje drzwi do garderoby (62 zdjęcia)

[4 34]
.