Jaki zamek wybrać do drzwi wewnętrznych: rodzaje mechanizmów i zalecenia montażowe

W procesie remontu mieszkania często pojawia się kwestia wymiany starej konstrukcji drzwi, ponieważ ten produkt działa jako centralny element salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. Wybierając drzwi wewnętrzne, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał produkcyjny i zewnętrzną konstrukcję płótna, ale także na jakość okuć.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele zamków do drzwi w różnych konfiguracjach: od prostego metalu po elementy dekoracyjne w brązie. Zamki do drzwi wewnętrznych spełniają nie tylko swoje bezpośrednie funkcje, ale są również doskonałym rozwiązaniem projektowym. W tym artykule przyjrzymy się głównym typom zamków, ich zaletom i wadom użytkowania.

Rodzaje zamków do drzwi wewnętrznych

Jeśli planujesz zdemontować stare drzwi wewnętrzne i zamontować nowy, a następnie przed wejściem do sklepu szczegółowo przestudiuj wszystkie rodzaje i cechy produktów zamkowych.

W zależności od schematu mechanizmu zamki do drzwi wewnętrznych dzielą się na cztery grupy:

 • zamki z zatrzaskiem (często te ostatnie jest wykonany z chromu);

 • zamki na klucz (instalowane w pomieszczeniach, do których konieczne jest ograniczenie dostępu - biuro, warsztat lub sypialnia);

 • zamki wpuszczane do drzwi wewnętrznych z dodatkowym wbudowanym zamkiem;

 • Zamki magnetyczne (taka sama zasada jak magnetyczne zatrzaski szafek).
 • ​​

Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety. Jednak największą popularnością cieszą się modele wpuszczane. Wyróżniają się długą żywotnością, wysoką niezawodnością i łatwością obsługi. Istnieje kilka opcji blokad wpuszczanych: hydraulika, cylinder, magnes, kulka lub rolka. Zobacz poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tych produktów.

Hydraulika

Jest to standardowy system blokowania, który posiada zaczep i specjalny zatrzask (blokowanie drzwi od wewnątrz).Model ten jest często stosowany w łazienkach, kuchniach czy szafach. Niektórzy producenci produkują produkty z wygodną drewnianą lub plastikową rączką, a także z dwuczęściowym zamkiem, zawijanym od wewnątrz i szczelinowymi podkładkami na zewnątrz.

Wkładka

Są to systemy zamknięć z drzwiami zamykanymi od wewnątrz i od zewnątrz. Najczęściej wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, magazynach i biurach.Jednak mechanizm bębenkowy nadaje się również do drzwi wewnętrznych w mieszkaniu. Dzięki specjalnej konstrukcji zamek wyróżnia przystępna cena, szybki montaż i łatwość obsługi.

Zasada działania zatrzasku polega na tym, że za pomocą klamek drzwiowych wprawiany jest w ruch mechanizm typu cylinder oraz specjalne listwy powrotne.

Magnetyczne

Innym rodzajem systemów zamków do konstrukcji drzwi wejściowych i wewnętrznych są zamki wpuszczane magnetyczne, działa dzięki specjalnej owijce i dwóm wygodnym uchwytom.Utrzymanie konstrukcji w pozycji zamkniętej zapewnia magnes. Mechanizm ten nie posiada zatrzasku, ale może być wyposażony w metalowy lub plastikowy język.

Kulka (rolka)

To najbardziej budżetowe opcje zatrzasku. Mechanizm jest bardzo prosty i nie można się obawiać, że produkt szybko się zawiedzie. Kupując taki system zamykania, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także otrzymasz stylowy mebel.W sprzedaży dostępne są zamki rolkowe w jasnych kolorach, ze względu na mobilność mechanizmu, produkt nie potrzebuje dodatkowej klamki i działa na zasadzie „push-push”.

Należy pamiętać, że zamek rolkowy nadaje się do lekkich drzwi publicznych, które nie są przeznaczone do dłuższego zamykania.

Jak dobrać zamek do drzwi wewnętrznych?

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom przed nielegalnym wejściem złodziei i oszustów, podejdź odpowiedzialnie do wyboru systemu zamków drzwi wejściowych. Jednak niezawodna ochrona przed otwarciem jest również niezbędna w przypadku drzwi wewnętrznych, np. w biurze, gdzie pieniądze i ważne dokumenty trzymane są w sejfie.

Wpuszczane zamki do drzwi cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich uniwersalność, wytrzymałość i trwałość. Można je łatwo montować na konstrukcjach wykonanych z różnych materiałów, nie psując konstrukcji drzwi. Zamek montowany jest wewnątrz skrzydła drzwi (służy jednocześnie jako korpus i zapięcie).

Proces montażu zamka wpuszczanego polega na wywierceniu otworu w skrzydle drzwi, w którym zostanie zamontowany wybrany model produktu.

Przy wyborze systemu zamków do mieszkania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Zwróć szczególną uwagę na następujące kryteria:

 • Materiał konstrukcyjny.Do drzwi drewnianych nadaje się każdy rodzaj zamka o wykończeniu matowym lub błyszczącym, do drzwi metalowych odpowiednie są zamki stalowe z bardziej niezawodnym mechanizmem, a do drzwi z PCV potrzebne są okucia z tworzywa sztucznego.
 • Sposób otwierania drzwi.Doskonałym rozwiązaniem dla konstrukcji skrzydłowych jest zamek klamkowy, w przypadku drzwi przesuwnych bardziej odpowiednie są mechanizmy blokujące skrzydło z obu stron.
 • Przeznaczenie pomieszczenia.Wybór zamka zależy od miejsca montażu drzwi (pokój mieszkalny czy niemieszkalny).
 • Jak otworzyć zamek.Wszystko zależy od preferencji kupującego. Jeśli chodzi o zamki z mocowaniem, są wygodniejsze niż mechanizmy z zamkiem na klucz.
 • Projekt drzwi i wnętrza mieszkania.Jeśli pomieszczenie jest urządzone w neutralnych kolorach, a skrzydło drzwi ma dekor o gładkich obrysach, to bardziej odpowiednie są tu zamki z okrągłymi klamkami i odwrotnie.

Na filmie:jak dobrać klamki (podstawowe kryteria).

Zalecenia dotyczące montażu zamków

Niemożliwy jest montaż mechanizmu zamka bez śrubokręta, wkrętaków i innych narzędzi. Dlatego przed rozpoczęciem takich prac przygotuj wszystkie niezbędne materiały i urządzenia. W zależności od sposobu montażu wyróżniamy zamki górne, kłódki i zamki wpuszczane. Ich instalacja nie będzie trudna, do tego nie musisz dzwonić do zespołu pracowników i wydawać dodatkowych pieniędzy. Wszystko można zrobić ręcznie.

Profesjonalne wskazówki, jak prawidłowo zainstalować system zamków:

 • Zapoznaj się z instrukcją i sprawdź zawartość opakowania...
 • Przygotuj wszystkie instrumenty i sprawdź, czy nie ma żadnych usterek.
 • Montaż zamka należy rozpocząć od oznaczeń, które są następnie przenoszone na skrzydło drzwi.
 • Przed montażem zaleca się rozebranie zamka na jego główne elementy.
 • Pamiętaj, że odległość od podłogi do systemu zamków w drzwiach powinna wynosić 1-1,5 m.

Sposób montażu zamka do drzwi wewnętrznych może różnić się w zależności od modelu. Dlatego przed rozpoczęciem pracy uważnie przeczytaj instrukcje i obejrzyj kilka filmów szkoleniowych na ten temat. Jeśli nie chcesz tracić czasu, skontaktuj się z firmą budowlaną. Profesjonaliści zrobią to w ciągu kilku minut, a koszt takiej pracy jest bardzo niski.

Osadzenie zamka z klamką w skrzydle (2 filmy)

Przykłady drzwi wewnętrznych z zamkami (54 zdjęcia)

​​
.