Jaki kolor pomalować sufit: podstawowe zasady, ważne punkty

Początkujący często wykonujący prace naprawcze popełniają rażący błąd: dokładnie zastanawiają się nad kolorem i fakturą materiałów wykończeniowych, którymi ozdobią ściany i podłogę w kuchni, przedpokoju, przedpokoju czy sypialni, nie zastanawiając się, jakim kolorem pomalować sufit. Można to wytłumaczyć faktem, że wcześniej zwyczajowo pozostawiano sufit na biało. Być może już wiesz, w jakim kolorze można pomalować sufit, niemniej jednak zalecamy przeczytanie artykułu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dziś nudny, bezbarwny sufit z płyt gipsowo-kartonowych nie jest już modny. Do jego projektu należy wybrać specjalne materiały, zwracając uwagę na fakturę, odcień,rysuneklubornament.

Podstawowe zasady, ważne niuanse

Odcienie, które wybieramy do dekoracji kuchni lub salonu mają bezpośredni wpływ na nasz nastrój, samopoczucie, witalność. Dlatego lepiej jest dekorować ściany spokojną, przyjemną dla oczu kolorystyką.Najlepiej wybrać naturalne naturalne odcienie: niebieski, oliwkowy, jasnozielony, beżowy, głęboki żółty, terakota.Jeśli ściany w sypialni, salonie, przedpokoju lub kuchni są już pomalowane na ten lub inny kolor lub tapety, nie ma wielkiego wyboru. Odcień sufitu z płyt gipsowo-kartonowych powinien współgrać z kolorem ścian i mebli.

Zastanów się nad kilkoma niuansami przy wyborze odcienia:

 • trujące odcienie nie są najlepszym rozwiązaniem dla sufitu;
 • jasny, obszerny wzór lub ornament będzie dobrze wyglądał w przestronnej sypialni, ale nie można go wykorzystać do dekoracji ciasnego przedpokoju lub małej kuchni;
 • dzięki odpowiedniemu połączeniu odcieni i faktur będzie można łatwo podzielić przestrzeń, na przykład za pomocą kolorowej płyty gipsowo-kartonowej;
 • jeśli nie możesz zdecydować się na kolor - wybierz ten sam odcień, którym pomalowałeś ściany tylko o 1-2 tony jaśniejsze;
 • Ściany w przedpokoju, sypialni czy przedpokoju powinny być pomalowane w ciemniejszy i bardziej nasycony odcień niż sufit. To wyeliminuje wizualne wrażenie ucisku. Jedynym wyjątkiem może być łazienka lub łazienka, gdzie można bezpiecznie ozdobić ściany i sufit w tym samym zakresie.

Jeśli chcesz rozcieńczyć nudne wnętrze - nie ozdabiaj ścian, podłogi i sufitu jednym odcieniem. Jednak jasny kontrast można stworzyć tylko w przestronnych pomieszczeniach, w których nie brakuje wolnej przestrzeni.

Kolory i ich cechy

Do wykończenia można wybrać konstrukcje płyt gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się kilkoma pozytywnymi cechami jednocześnie, w tym niską wagą, ułatwionym procesem instalacji, możliwością tworzenia konstrukcji o różnych kształtach. Jednocześnie kolor sufitu gipsowo-kartonowego może być dowolny:

 • Biały to wieczna klasyka. Sufit można pomalować na biało, jeśli pomieszczenie jest ciemne lub ciasne. To wizualnie doda przestrzeni i światła. Musisz jednak wziąć pod uwagę motyw pokoju. Jeśli biel wygląda bardzo trafnie w sypialni, lepiej udekorować sufit w przedpokoju lub kuchni, używając bardziej „wesołej” i wesołej gamy. Biel to uniwersalny odcień, można go bezpiecznie łączyć z absolutnie każdym innym.

 • Niebieski to delikatny, przewiewny odcień, który będzie dobrze wyglądał w jasnym i słonecznym otoczeniu. Najlepsza opcja do łazienki lub łazienki, sypialni, pokoju dziecinnego. Niepożądane do kuchni, ciemnych korytarzy. Jeśli okna pokoju wychodzą na północ lub naturalne światło nie wystarcza, niebieski zrujnuje tylko wszystkie pomysły projektantów, nadając wnętrzu chłód i mrok.

 • Zielony , biorąc pod uwagę specyfikę wybranego odcienia, będzie dobrze prezentował się w przedpokoju, w kuchni, a także w sypialni. Do sypialni lepiej wybrać delikatną oliwkę. Wesoły i „apetyczny” jasnozielony kolor młodej trawy nadaje się do kuchni.

 • Żółty słoneczny kolor zwiększa wydajność, poprawia nastrój, dodaje witalności, energii, aktywizuje pracę nerwową system. Z tym odcieniem należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Można go bezpiecznie stosować w dziecięcym pokoju zabaw, przedpokoju, gabinecie, kuchni. Ostrożnie bladożółty, graniczący z beżem, może być stosowany w sypialni.

 • Czerwony sufit nie jest tak powszechny. Podobnie jak żółty, kolor ten pomaga zwiększyć wydajność, dodaje siły i energii. Można go łączyć z białymi elementami płyt gipsowo-kartonowych, wykwintnymi panelami. Idealne są tapety w kolorze brązowym, terakotowym lub musztardowym. W sypialni taki sufit stworzy atmosferę namiętności, ale ze spokojnym snem można pożegnać.

Piękno i harmonia

Aby sufit z płyt gipsowo-kartonowych wyglądał atrakcyjnie i harmonijnie wpisywał się we wnętrze, jego Szczególną uwagę należy zwrócić na potrzeby projektowe. Będziesz musiał wybrać odpowiednie kolory i tekstury. Tapetę na ściany należy wybrać o kilka odcieni ciemniejszych.

Każdy drobiazg jest tutaj ważny:

 • wysokość sufitu;
 • całkowita powierzchnia pomieszczenia i jego kształt;
 • stopień naturalnego światła;
 • liczba i rozmieszczenie sztucznych źródeł światła i wiele więcej.

Ważne jest poczucie proporcji – nie należy pędzić z jednej skrajności w drugą. Rozważ początkowe dane: jeśli na ścianach pokoju wklejona jest tapeta o ciepłym odcieniu, sufit w kolorze niebieskim lub fioletowym jest dla Ciebie po prostu przeciwwskazany.

Wszystkie kolory wnętrza z pewnością muszą ze sobą współgrać, tworzyć określony kolor. Nie może być izolowanych odcieni.

Staraj się nie mieszać wszystkiego i nie łączyć zimnych odcieni z ciepłymi. Na przykład, jeśli pomieszczenie jest utrzymane w zimnych zielonkawo-oliwkowych odcieniach lub dominującym kolorem jest akwamaryna, tapeta, zasłony lub nawet meble w głębokim niebieskim lub zimnym odcieniu zieleni - kolor sufitu z płyt gipsowo-kartonowych może być bladoniebieski, jasnozielony, turkusowy, oliwkowy, miętowy lub biały.

Gdy wnętrze pokoju utrzymane jest w ciepłej kolorystyce, dominuje jasna zieleń, żółć, pomarańcz, beż, bordo czy brzoskwinia, ciepły powinien być również odcień sufitu.

Tutaj możesz użyć tych samych odcieni, tylko mniej nasyconych i jasnych. Beżowe, mleczne, terakota, jasnożółte odcienie będą dobrze wyglądać. Modelowanie artystyczne, malowanie, panele świetlne mogą pełnić rolę oryginalnego wystroju. Jeśli masz gust, wyobraźnię, odrobinę talentu projektowego i znasz poczucie proporcji, możesz być pewien, że poradzisz sobie z zadaniem perfekcyjnie. W przeciwnym razie lepiej nie ryzykować i ufać doświadczonym specjalistom.

Galeria zdjęć

.