Jak zrobić spiralne schody własnymi rękami: przygotowanie, projekt i montaż

Klatka schodowa jest integralną częścią wiejskiego domu, pozwala na bezpiecznie poruszać się między piętrami i pomieszczeniami, a także pełni funkcję estetyczną. Dlatego konstrukcja schodów powinna być stylowa, wygodna i wielofunkcyjna, niezależnie od wybranego modelu.

Własnoręcznie wykonane schody kręcone z drewna będą doskonałym dodatkiem do wnętrza salonu lub przedpokoju. Podczas samodzielnego montażu takiego produktu szczególnie ważne jest uwzględnienie wszystkich wymagań bezpieczeństwa, standardowych obliczeń i cech pomieszczenia.

Cechą charakterystyczną schodów spiralnych jest ich lekkość i zwartość. W porównaniu z marszem ma szeroką gamę kształtów i rozmiarów, a także możliwość łączenia materiałów. W tym artykule przyjrzymy się głównym etapom budowy spiralnych schodów, a mianowicie tym, jak prawidłowo wykonać pomiary, zainstalować stopnie i zainstalować podporę. Przestrzeganie tych punktów pozwoli Ci uniknąć błędów i zaoszczędzić pieniądze na dzwonieniu do profesjonalnego zespołu.

Cechy wykonania

Spiralne schody wyróżniają się małymi wymiarami i misternym kształtem, dlatego ich produkcja ma szereg funkcji. Przede wszystkim należy określić, jaki jest rozważany element wnętrza. Z góry podstawa schodów przypomina rodzaj płatka z lekko zaokrąglonymi rogami.

Dzięki swoim unikalnym parametrom konstrukcja zajmuje minimum miejsca w domu (może zająć tylko jeden metr kwadratowy).

Jeśli planujesz własnoręcznie zbudować spiralne przejście z drewna lub metalu, musisz wcześniej sporządzić szczegółowy rysunek. Pozwoli to na znacznie szybsze przeprowadzenie prac instalacyjnych i uchroni Cię przed katastrofalnymi błędami, ponieważ błędne pomiary mogą spowodować zawalenie się gotowego produktu.

Ten rodzaj prac instalacyjnych obejmuje również badanie technologii i cech procesu, przygotowanie niezbędnych materiałów i urządzeń.Obecnie klatki schodowe wykonuje się z różnych gatunków drewna (najbardziej popularne to klon, dąb i buk) lub z blachy.

Takie projekty oszczędzają wolną przestrzeń w domu dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Tak więc, przy szerokości kroku jednego metra, średnica klatki schodowej nie przekracza dwóch i pół metra. Z kolei produkt posiada kąt nachylenia czterdziestu pięciu stopni, co jest optymalnym rozwiązaniem dla tego kształtu.

Uwaga! Schody spiralne mają dość wąskie stopnie, dlatego mieszkańcy domu muszą zachować szczególną ostrożność podczas przemieszczania się (dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi i osób starszych).

Zachowaj ostrożność podczas schodzenia po takich schodach

Większość projektantów zgadza się, że schody kręcone nie powinny być montowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. O wiele lepiej nadają się do dwupiętrowych mieszkań lub małych wiejskich domów.

Zalety i wady schodów kręconych

Wykonując tak wymiarowy element wnętrza jakim jest klatka schodowa warto wziąć pod uwagę cechy techniczne i użytkowe wybranego Model. Jak każdy projekt, spiralne schody mają swoje zalety i wady.

Do zalet takich produktów należą następujące ważne aspekty:

 • Niewielki rozmiar (dzięki temu można wizualnie podnieść niski sufit, a także strefa małego pokoju).
 • Ponieważ przejścia spiralne nie zajmują dużo miejsca na parterze, nie ma potrzeby tworzenia dużego otworu w suficie (co pozwala zaoszczędzić miejsce między piętrami).
 • Spiralne schody mogą służyć jako dodatkowe schody zarówno do dekoracji wewnętrznej jak i zewnętrznej domu.
 • Koszt wytworzenia schodów kręconych jest kilkakrotnie niższy niż budowy konstrukcji marszowej.
 • Cechą schodów kręconych jest nietypowy kształt, który nadaje ekskluzywności wnętrzu domu i sprawia, że ​​pomieszczenie jest bardzo stylowe i efektowne.

Spiralne schody mają również pewne wady eksploatacyjne, z których główną jest niski poziom bezpieczeństwa podczas wchodzenia lub schodzenia.Kolejnym negatywnym punktem jest brak możliwości transportu przedmiotów wielkogabarytowych (meble, wyposażenie) na drugie piętro.

Lepiej zastosować schody kręcone jako dodatkowe przejście na strych lub strych, główną konstrukcją powinien być model marszowy.

Aby chronić siebie i swoich bliskich, eksperci zalecają podjęcie decyzji o rodzaju produktu na pierwszych etapach budowy domu. Jeśli więc zdecydujesz się na schody kręcone, lepiej umieścić sypialnię lub inne rzadko używane pomieszczenia na drugim piętrze.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Istnieje kilka rodzajów konstrukcji schodów kręconych, wybór zależy od osobistych preferencji, miejsca montażu oraz charakterystyki pomieszczenia.Aby wybrać najlepszą opcję, spójrz na poniższe zdjęcie, które przedstawia schematy czterech głównych konstrukcji, z których każda różni się sposobem mocowania stopni.

W przypadku głównych typów schodów spiralnych

rezultatem jest coś w rodzaju standardowego gwintu.Patrząc na gotowy produkt z góry, kształt przęsła staje się wyraźny. W zależności od kierunku gwintu konwencjonalnej śruby bieg schodów będzie kołowy lub wielokątny.

Okrągły i wielokątny (kwadratowy) kształt klatki schodowej

Widok.

Przed przystąpieniem do prac instalacyjnych zalecamy zwrócić uwagę na porady profesjonalnych wykonawców specjalizujących się w budowie klatek schodowych:

 • Dla wygodnego poruszania się między pierwszym a drugim piętrem minimalna szerokość schodów powinna wynosić jeden metr.
 • Najbardziej budżetową i optymalną opcją jest konstrukcja spiralna, której stopnie są przymocowane do spiralnych poręczy z tralkami i jednocześnie są zamocowane na wsporniku nośnym.
 • Najbardziej niezawodna jest konstrukcja spiralna z poręczami gięto-klejonymi, do których mocowane są stopnie i podstopnice (brak podpory centralnej).

Jakie materiały mogą być potrzebne?

Na wytrzymałość i trwałość schodów ma wpływ przede wszystkim materiał bazowy. Stąd coraz częściej do produkcji schodów spiralnych stosuje się rurę azbestocementową lub metalową. Element nośny wykonany z takiego materiału pozwala wydłużyć żywotność produktu i zapobiec negatywnym skutkom naprężeń mechanicznych.

Stopnie mocowane są do metalowej rury przez spawanie, która z kolei może być wykonana z zupełnie różnych materiałów (drewno, kamień lub beton).Twarde drewno doskonale nadaje się na poręcze, szczególnie efektownie prezentują się kombinacje (gdy szlachetne drewno jest przełamane dekoracyjnymi elementami szklanymi).

Wybierając materiał do produkcji spiralnych schodów nie zapominaj o cechach wnętrza pokoju. Do wiejskiego domu w stylu klasycznym odpowiednie są modele drewniane, a do salonu w stylu secesyjnym - produkty metalowe, ale z kamiennymi schodami.

Projektowanie schodów

Podczas sporządzania rysunku musisz wcześniej zdecydować, w jaki sposób będziesz korzystać z darmowego przestrzeń. Jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać wszystkie pomiary i obliczenia spiralnych schodów, to przed sporządzeniem planu musisz wziąć pod uwagę główne cechy konstrukcyjne tego elementu wnętrza. Poniżej znajduje się typowa spiralna klatka schodowa.

W przypadku prywatnego domu z małymi dziećmi i osobami starszymi należy dodatkowo:

 • wyposażyć schody w dodatkowe zabezpieczenia (wygodne uchwyty, chodnik antypoślizgowy);
 • wyeliminować lub zmniejszyć liczbę niebezpiecznych elementów;
 • Poprawa bezpieczeństwa konstrukcji poprzez dobór odpowiednich materiałów i planowanie.

Na wideo:błędy w projektowaniu schodów w drewnianym domu.

Cechy obliczeń (wykonanie rysunku)

Ten wymiarowy element wnętrza wymaga szczegółowego schematu. Możesz wykonać rysunek własnymi rękami lub skorzystać z usług specjalistów (pozwoli to uniknąć wielu błędów, z którymi początkujący mistrz nie może sobie poradzić).

Eksperci zalecają rozpoczęcie pierwszego etapu prac od projektu pierwszego piętra.Dokument ten powinien wskazywać, gdzie będzie wykonywany montaż konstrukcji, a także dokładne wymiary (długość, szerokość, nachylenie) klatki schodowej zgodnie z ustaloną skalą.

Konieczne jest prawidłowe obliczenie i opisanie, jak zmieni się kształt stopni przy zastosowaniu płócien obrotowych. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich parametrów, w sekcji wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być ze sobą połączone. Należy również sporządzić osobny schemat, na którym zostaną pokazane kołowe kąty schodów.

Analiza strukturalna

Przy pomiarze przyszłego produktu szczególnie ważne jest przestrzeganie instrukcji krok po kroku i odtworzonego wcześniej schematu. Aby uniknąć typowych błędów, zwróć uwagę na następujące zasady:

 • Dla wygodnego przejścia osoby szerokość klatki schodowej powinna wynosić co najmniej 900-1000 mm - dla konstrukcji śrubowej duże wskaźniki są dozwolone tylko w przypadku schodów zwykłych (prostych).

 • Optymalny kąt nachylenia produktu wynosi 45 stopni. Im niższy wskaźnik, tym więcej miejsca zajmą schody.

 • Optymalna odległość pomiędzy poręczą a krawędzią otworu wynosi co najmniej 100 mm.

Obliczanie kroków​​

Przy opracowywaniu przyszłego produktu konieczne jest uwzględnić parametry gotowych elementów i ich liczbę. Tak więc grubość stopni powinna wynosić co najmniej pięć centymetrów przy standardowych wymiarach schodów.Aby określić wymaganą liczbę kroków, musisz znać wysokość przyszłej klatki schodowej (H = odległość od podłogi do sufitu + grubość płyty podłogowej).

Powiedzmy, że wysokość przyszłych schodów (H) to 3 m. Zalecana wysokość każdego stopnia (S) to 18-22 cm. Przyjmijmy średnią wartość - 20 cm (czyli S = 0,2 m). Aby określić liczbę stopni, musisz podzielić wysokość schodów przez wysokość stopni, H: S = 3: 0,2 = 15. W efekcie okazuje się, że potrzebujemy 15 kroków.

Wymiary każdego stopnia schodów kręconych są obliczane przy użyciu specjalnego wzoru (patrz zdjęcie poniżej).

Rysunki kręconych drewnianych schodów

Okrągłe schody wykonane z drewna są bardzo poszukiwane ze względu na jego minimalny koszt i kompaktowa konstrukcja...Produkty z drewna dodają pomieszczeniu solidności i bezpieczeństwa (w porównaniu do modeli metalowych). Początkujący mistrz może również wykonać drewniane schody, najważniejsze jest prawidłowe sporządzenie rysunku lub użycie gotowych przykładów. Mamy nadzieję, że proponowane opcje pomogą Ci w pracy.

Rysunki spiralnych schodów metalowych

Spirala (lub okrągłe) metalowe schody mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to odporność ogniowa konstrukcji, a także łatwość montażu i długa żywotność. Charakterystyczne cechy takich okrągłych produktów to nowoczesny design i możliwość łączenia różnych materiałów.

Zewnętrznie rysunek spiralnych schodów wykonanych z metalu nie różni się zbytnio od poprzedniego przykładu, jednak są tu pewne niuanse.Zatem prawidłowe wykonanie takiej konstrukcji jest możliwe tylko wtedy, gdy przestrzegane są instrukcje krok po kroku i specjalna technologia. Montaż systemu polega na zamontowaniu słupka centralnego, zamocowaniu tulei, podkładek i stopni.

Instrukcja instalacji

Teraz w sklepach można znaleźć gotowe konstrukcje śrubowe, których montaż nie jest szczególnie trudny. W tym przypadku początkujący rzemieślnik musi jedynie postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku dołączonymi do produktu i sprawdzić niezawodność mocowania części składowych (stopnie, podpory, balustrady). Istnieje również możliwość skorzystania z próbek stopni wykonanych z drewna - można je ustawić na dowolne parametry produktu. Nie zapomnij jednak dokładnie oszlifować wszystkich krawędzi po zakończeniu.

Montaż podpory

Podporą spiralnych schodów mogą być słupy betonowe, stalowe, drewniane lub ceglane. Każdy z elementów skręcany jest śrubami i sporadycznie złączkami. Rezultatem powinna być noga podpierająca, która może utrzymać ciężar gotowego produktu i osoby.

Słup podtrzymujący, niezależnie od materiału, z którego jest wykonany, łączy się jednocześnie z dołem i górą drabiny. Wymiary tego elementu mogą się różnić w zależności od odmiany.Średnica słupków betonowych i drewnianych to 15-20 cm, średnica wspornika metalowego nie większa niż 10 cm.

Mówiąc o wykonaniu i montażu cięciwy zrób to sam, musisz wziąć pod uwagę pracochłonność procesu nadawania drewnianym elementom zakrzywionego kształtu.W tym celu stosuje się specjalną technologię, która polega na moczeniu drewna, uformowaniu odpowiednich proporcji i wysuszeniu.

Najlepszą opcją samodzielnej produkcji spiralnych schodów jest połączenie kilku części w jeden ciąg.

Montaż stopni

Prawidłowe ustawienie osi jest niezbędne do komfortowego przemieszczania się między piętrami. Wybierając metalowe schody, rama o wymaganym kształcie jest montowana za pomocą metalowych narożników.Te ostatnie są przyspawane do słupka w postaci prostych płyt. Możesz również zespawać ze sobą trzy metalowe profile, następnie powinieneś otrzymać rodzaj podparcia dla stopnia.

Jeśli chodzi o schody w pełni drewniane, łatwiej jest wykonać stopnie klinowe z otworem w wąskiej części i naciągnąć je na pręt nośny.Istnieje również możliwość zakupu gotowych elementów do montażu schodów modułowych.

Balustrady i balustrady

Przedostatnim etapem budowy schodów kręconych jest instalacja ogrodzenia. W przypadku modeli śrubowych służy jako dodatkowe zabezpieczenie, a także pełni funkcję dekoracyjną.Ogrodzenie najczęściej wykonuje się z metalowych rur lub elementów kutych, co wygląda bardzo efektownie i dodaje szyku wnętrzu domu.

Jeśli planujesz zbudować drewniane spiralne schody, zwróć uwagę na tralki i balustrady wykonane z drogich gatunków drewna.Jednak montaż balustrad zaokrąglonych jest bardzo trudny - do tego konieczne jest wcześniejsze namoczenie i wysuszenie części. Dlatego profesjonaliści zalecają stosowanie imitacji drewna (produkty na bazie PVC).

Prace końcowe

W przypadku schodów drewnianych kręconych ostatnim etapem jest malowanie. Jeśli używasz buka jako materiału bazowego, proces ten wymaga szczególnej troski (aby zachować naturalną fakturę).Przede wszystkim części należy przeszlifować, odkurzyć i poplamić. Następnie należy nałożyć dwie warstwy lakieru do parkietu, co pozwoli uniknąć ścierania powierzchni.

Wykonanie spiralnych schodów to dość długi i odpowiedzialny proces. Jednak nawet początkujący mistrz może to zrobić. Zgodność z normami technicznymi, zasadami bezpieczeństwa oraz dokładnymi instrukcjami montażu i instalacji konstrukcji pozwoli Ci osiągnąć doskonały wynik. Jeśli wątpisz w siebie lub nie masz wystarczającego doświadczenia w branży budowlanej, lepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Przykłady montażu schodów kręconych z drewnianymi stopniami (2 filmy)

Piękne i nietuzinkowe modele schodów (46 zdjęć)

.