Jak zrobić schody z rury profilowej: wybór projektu, obliczenia i montaż +50 zdjęć

Wyroby metalowe są cenione od czasów starożytnych, a kowale, którzy wytwarzali wyroby kute, byli traktowani z wielkim szacunkiem. Dzięki dużej ilości materiałów budowlanych wszystko stało się znacznie łatwiejsze. Kupowane są gotowe rury profilowe i zgodnie ze schematem spawana jest wymagana konstrukcja. Drabina wykonana z rury profilowej nie jest wyjątkiem. Nie jest trudno zrobić to samemu, jeśli masz doświadczenie w pracy ze spawarką.

Zalety drabin z rury profilowej

Wykonując metalową konstrukcję drabiny uzyskujemy szereg zalet.Funkcjonalnie przewyższa nieco wyroby drewniane czy gotowe schody metalowe.

Do zalet produktu wykonanego z rury profilowanej należą:

 • oszczędność kosztów i długa żywotność drabiny;
 • umiejętność projektowania i montażu konstrukcji o niemal dowolnym kształcie;
 • doskonała kompatybilność z innymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi;
 • niewielka ilość czasu na instalację, ale tylko pod warunkiem, że pracuje mistrz z doświadczeniem;
 • możliwość wykonywania robót i montażu konstrukcji na każdym etapie budowy;
 • układanie schodów w dowolnym miejscu (zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz budynku);
 • istnieje możliwość wspawania uproszczonej wersji klatki schodowej, która wizualnie zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu.

Niektóre konstrukcje z kształtowanych rur, spawanych przy użyciu najnowszych technologii, wydają się unosić w powietrzu.

Odmiany

Według mistrzów schody o dowolnym kształcie można zbudować z rur kształtowych. Ich lista obejmuje zarówno proste projekty, jak i najbardziej skomplikowane formy. Podczas wykonywania pracy istnieją pewne osobliwości. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

Marsz

Dla schodów marszowych charakterystyczne jest urządzenie jedno lub więcej przęseł.Produkty z kilku lotów są łączone w jedną konstrukcję z poziomą platformą lub wyposażone w stopnie typu nawijarka. Nie ma potrzeby mówić o zapotrzebowaniu na jakikolwiek rodzaj. Są równie popularne wśród konsumentów. Zasadniczo wybór zależy od wielkości powierzchni przeznaczonej na instalację klatki schodowej.

Jeżeli klatka schodowa składa się z jednego biegu, to będzie potrzebowała dużo miejsca.W przypadku braku miejsca będziesz musiał zaprojektować produkt w taki sposób, aby zajmował jak najmniej miejsca. Wiele osób próbuje zwiększyć nachylenie schodów, co prowadzi do niedogodności podczas poruszania się po nich.

Klatka schodowa o dużym nachyleniu może być zaaranżowana tylko na przejście do pomieszczeń o przeznaczeniu gospodarczym.

Schody jednobiegowe, zajmujące powierzchnię pomieszczenia, pozwalają na racjonalne wykorzystanie przestrzeni pod nimi. Często jest ustawiany do szafek, wnęk lub spiżarni.Takie produkty są również instalowane przy wejściu do domu. Może służyć jako dodatek do wejścia na strych.

Jeśli chodzi o oszczędność miejsca, instalowane są konstrukcje dwumarszowe. Najczęściej montuje się je w rogu pomieszczenia przy ścianach pod kątem prostym. Czasami zawracają lub organizują trzy marsze. Drabiny z platformą są wygodniejsze w montażu.

Trzeba majstrować przy stopniach nawijacza. Ale w obronie takich projektów można powiedzieć, że wyglądają atrakcyjniej w designie.

Schody obrotowe z rur profilowanych z nawijarkami

Śruba

Spośród opcji kompaktowych zwraca się uwagę na schody typu spiralnego. Jego wygląd jest oryginalny i estetyczny, a wyrób można wpisać nawet na przestrzeni o wymiarach 1,5×1,5 m.Takie konstrukcje często posiadają centralny słup nośny, do którego mocowane są stopnie. Ten ostatni z krawędzi może spoczywać na złamanej podłużnicy lub metalowych płytach.

Jednak pomimo wszystkich zalet, konstrukcja śruby ma wady. Tym samym produkt nie pozwala na podnoszenie dużych mebli. Dla ruchu mieszkańców, nawet z pustymi rękami, nie jest to wygodne. Spiralne schody układaj tylko w ostateczności, gdy nie ma innego wyjścia.

Występują trudności w obliczeniach i instalacji. Wykonanie takiej drabiny własnymi rękami bez doświadczenia jest prawie niemożliwe.

Jeżeli pomimo wad wyrobów śrubowych są zwolennicy tego typu konstrukcji, eksperci radzą, aby w kilku marszach przybliżyć projekt do typu obrotowego i rozwiń otwór. W takim przypadku znacznie wygodniej będzie skorzystać ze spiralnych schodów.

Schody półśrubowe ze stopniami zabiegowymi

Drabina

Jedną z opcji budowy drabiny z rury profilowej jest drabina schodkowa.Jeśli lokatorzy mieszkają w prywatnym domu, składana drabina jest jednym z niezbędnych przedmiotów w gospodarstwie domowym. Do produkcji stojaków kupowany jest profil metalowy o przekroju 40 × 40 mm, a do montażu poprzeczek 20 × 20 mm, a także mechanizmy zawiasów, śruby i wkręty samogwintujące.

Zawiasy sprawią, że konstrukcja będzie składana, a więc podczas użytkowania nie będzie się rozdzielać, jest wyposażona w ograniczniki.

Aby zainstalować drabinę własnymi rękami, musisz mieć narzędzia i doświadczenie z nimi. Opracowywany jest wstępny rysunek, który pozwala na szybsze i dokładniejsze wykonanie pracy. Przykład takiego schematu pokazano na poniższym zdjęciu. Prostszą opcją, która może zastąpić drabinę, jest drabina wykonana z rury profilowej.

Na wideo:Zrób to sam drabina z profesjonalnej fajki.

Co należy wiedzieć przy obliczaniu dowolnej klatki schodowej?

Obliczenia drabiny z rury profesjonalnej są podobne do konstrukcji z innych materiałów. Proces nie jest skomplikowany, ale wymaga projektu. Pamiętaj, aby na rysunku wskazać wszystkie parametry drabiny z rury profilowej, położenie narożników i najmniejsze zmiany kształtu produktu.

Główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu dowolnego rodzaju produktu:

 • długość schodów lub biegów;
 • kąt marszu;
 • rozpiętość;
 • wysokość pionu;
 • szerokość stopni;
 • wymiary otworu na schody.

Każdy typ drabiny ma swoją własną charakterystykę podczas montażu, którą należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu i sporządzaniu schematu.

Obliczanie konstrukcji marszowej

Obliczenia schodów marszowych rozpoczynamy od określenia wysokości biegu schodów.Nie jest to trudne do osiągnięcia. Zmierz odległość od podłogi do górnej płyty podłogi.

Wygodę ruchu zapewnia nie tylko nachylenie produktu, ale także szerokość stopnia, wysokość podstopnicy.Ustalono normy dla obu parametrów: wielkość stopnia waha się od 200 do 400 mm, a pion - od 150 do 200 mm.

W praktyce często występują odchylenia, ale to komplikuje ruch schodów z profilu metalowego.

Kolejnym ważnym punktem jest przestrzeganie proporcjonalności między tymi wartościami. Należy ją obliczyć według wzoru: a + b = 470 mm, gdzie a to wysokość podstopnicy, b to szerokość bieżnika.

Po ustaleniu parametrów bieżnika i podstopnicy przystępujemy do obliczenia ilości stopni.W tym celu wysokość przęsła dzieli się przez wysokość pionu. Następnie określany jest rzut schodów. Obliczany przez pomnożenie szerokości kroku przez liczbę kroków.

W domu minimalna rozpiętość to 800 mm. Biorąc pod uwagę wszystkie normy, schody jednobiegowe o wysokości sufitu 2,5 m mają występ na podłodze 5 m. Dlatego jeśli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco dużo miejsca, lepiej jest ustawić konstrukcje obrotowe na kilka marsze.

Kolejnym krokiem jest obliczenie długości podłużnicy. W tym miejscu na ratunek przychodzi twierdzenie Pitagorasa.Nogi to wysokość przęsła i jego rzut na podłogę. Konieczne jest dodanie kwadratów tych wskaźników, a następnie wyciągnięcie pierwiastka kwadratowego z wyniku. Wynikowa liczba będzie oznaczać długość podłużnicy.

Obliczenia często dają w wyniku liczby niecałkowite. Eksperci radzą, aby zawsze je zaokrąglać.

Obliczenia według twierdzenia Pitagorasa: L = √ (D² + H²)

Kolejny parametr zapewniający komfort poruszania się po schody, jego stromość.Zgodnie ze wszystkimi normami, urządzenie międzypodłogowe do stałego użytku powinno mieć kąt nachylenia od 23 do 37. W praktyce maksymalny kąt nachylenia może osiągnąć 40. Większy kąt nachylenia jest odpowiedni tylko dla drabin.

Obliczanie schodów kręconych

Rzadko zdarza się, że schody kręcone na piętro z rury profilowej wspierać decyzję projektową. Często z powodu braku miejsca w pomieszczeniach. Koszt takiej konstrukcji pod względem czasu i pieniędzy jest znacznie wyższy niż marsz.

Obliczenia konstrukcji śrubowych najlepiej wykonać za pomocą kalkulatora internetowego, ponieważ mają one okrągły kształt. Ale jeśli istnieje chęć i doświadczenie, możesz wykonać obliczenia ręcznie.

Na wstępie zapoznajmy się z nazwami parametrów, które służą do obliczania produktów typu śrubowego:

 • "H" - wysokość produktu w pionie, wysokość sufitu plus grubość zakładki;
 • "H1" to odległość między zwojami. Oznacza to wysokość między stopniami znajdującymi się ściśle jeden nad drugim;
 • "h" - wysokość pionu;
 • ​​
 • "h1" - głębokość kroku;
 • „R” - wartość zewnętrznego promienia produktu, linia montażu poręczy;
 • "R1" - promień wewnętrzny bez balustrady;
 • „r” to promień podpory środkowej.

założona normy dla konstrukcji śrub, przedstawione poniżej:

 • W miejscach, gdzie linia promienia pracy, gdzie zwykle człowiek stawia stopy, głębokość bieżnika powinna wynosić 200-400 mm.

 • Głębokość stopnia przy podporze (w odległości 10-15 cm od niej) musi wynosić co najmniej 100 mm. Wysokość pionu waha się od 120 do 220 mm.

 • Minimalna szerokość otworu pod konstrukcje śrubowe to 100 cm, w przypadku braku poręczy - do 150 cm

Wszelkie obliczenia zaczynają się od pomiarów. Konieczne jest prawidłowe określenie parametru promienia zewnętrznego, wysokości konstrukcji oraz położenia punktów wejścia i wyjścia, tzw. kąta skrętu. Potem zaczynają kalkulować.

Podano przykład obliczenia z „R” = 1 m, „H” = 3 m, przy kącie skrętu 360. Przy tych wartościach długość marszu roboczego określa się za pomocą wzoru 2 * P * R1. Zwykle jest to 2/3 wartości parametru zewnętrznego. Zgodnie z przedstawionymi danymi okaże się, że 2/3 * 2 * 3,14 * 1000 = 4190 mm = 4,19 m.

W kolejnym etapie liczbę kroków oblicza się według podstawowego wzoru n = L / h1. Określamy wartości „h1” = 250 mm i otrzymujemy 4190/250 = 16,79. Trzeba to zaokrąglić, w końcu otrzymujemy 17. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatni stopień odpowiada poziomowi podłogi drugiego piętra, to poszczególne elementy to 16.

najmniejsza szerokość stopnia u podstawy to 100 mm. Obliczmy wartość w najszerszym miejscu.Aby to zrobić, najpierw określ długość marszu zewnętrznego według wzoru 2PR. Po wykonaniu obliczeń otrzymujemy 6280 mm = 6,28 m. Dzieląc uzyskaną wartość przez liczbę kroków otrzymujemy 6280/17 = 369 mm.

Obliczenie wysokości pionu wykonuje się według takiej samej zasady jak dla konstrukcji marszowej.Wysokość 3 m jest podzielona przez liczbę stopni, co daje 176 mm. Optymalizacja wymiarów odbywa się według wzoru 2h + h¹ równego 600 do 650 mm. Po korekcie otrzymujemy wynik 190 mm.

Montaż konstrukcji

Po wykonaniu najtrudniejszego zadania, z obliczeniami przystępują do oznaczenia profilu i wykonania ramy według rysunków. Proces ten jest prosty, dlatego trafiają bezpośrednio do spawania elementów z rur. Niektórzy wolą połączenie złączne, ale jest to znacznie trudniejsze i zajmuje dużo czasu. Następnie szczegółowo przeanalizujemy, jak spawać drabinę z rury profilowej.

Montujemy przęsło marszowe

Montaż własnej konstrukcji marszowej zależy od jej rodzaju:

 • mocowanie na jednej wzmocnionej rurze profesjonalnej;
 • Spawanie elementów i tworzenie złamanego kosouru.

Na jednej rurze profilowej

Do pierwszej opcji potrzebujesz zakup profesjonalnej rury o przekroju 150×150 mm. Zapewni niezawodną siłę.Należy zapewnić podparcie dla stopni. Są to blachy o grubości 3-4 mm, których szerokość powinna wynosić ½ wartości bieżnika na schemacie.

Istnieje kilka sposobów gotowania podpór dla stopni na rurze:

1. W miejscach mocowania stopni z pewnym stopniem zgrzewane są wstępnie przygotowane arkusze służyć jako wsparcie dla kroków. Ale na jednej spoinie elementy nie wytrzymają obciążenia. Powinieneś zapewnić im wsparcie. Jego rolę mogą pełnić elementy zbrojenia z tego samego arkusza lub profil o mniejszym przekroju. Ale eksperci zauważają, że estetyka takich schodów nie jest na wysokim poziomie.

2. Projekt drugiej opcji jest znacznie bardziej atrakcyjny. Na początek części nośne są wycinane z tej samej rury co część nośna. Jeden z końców jest ścięty pod kątem nachylenia schodów. W tym momencie podpory są przyspawane do podstawy. Od drugiego końca spawane są płyty stopniowe.

Obciążenie drabiny jest znaczne, szczególnie w miejscu, gdzie główna rura dotyka podłogi. Konieczne jest równomierne rozłożenie obciążenia. W miejscu, w którym rura nośna styka się z zakładką, należy przyspawać metalową płytkę o grubości 5 mm lub więcej.

Wymiary płyt powinny być nieco większe niż w przypadku podpór schodkowych.

Na łamanych podłużnicach

wyroby drewniane.Jego zalety to niski koszt i niewielka waga w porównaniu z produktem jednorurowym. Kupowane są rury o przekroju 40 × 60 mm. Dozwolone jest trochę więcej, ale nie mniej.

Spawanie części ramy wykonuje się również na dwa sposoby:

1. Najpierw wytnij półfabrykaty odpowiadające wymiarom bieżnika i podstopnicy z dodatkiem grubość materiału. Następnie elementy są kolejno spawane pod kątem prostym i uzyskuje się gotową podłużnicę. Wady tej metody to uciążliwe prace spawalnicze i możliwość nierównego połączenia.

2. Drugi sposób spawania jest bardziej estetyczny i należy do łatwych. Konieczne jest wycięcie kawałka w kształcie trójkąta równoramiennego w rurze z jednej strony za pomocą szlifierki. Jedna strona materiału pozostaje nienaruszona. Następnie rura jest wyginana, aż utworzy się kąt prosty, a połączenia zostaną naprawione.

Podpory stopniowe uzyskuje się poprzez spawanie górnych naroży podłużnic razem z rurą o mniejszym przekroju.

Montaż konstrukcji śrubowej

Montaż własnoręcznie wykonanych schodów spiralnych rozpoczyna się od montażu rura nośna ściśle pionowo. W swojej roli powinna służyć część o okrągłym przekroju i jak największej grubości.Jest to uzasadnione ogromnym obciążeniem, jakie na niej spoczywa. Gruba i niezawodna platforma jest zainstalowana na podłodze u podstawy podpory. Podczas prac budowlanych krzyż jest spawany i wylewany jastrychem betonowym.

Następnie przejdź do podpór pod schodkami. Można je również wykonać na dwa sposoby, w zależności od przekroju rury profilowej:

1. Części są spawane z profilu metalowego o przekroju 20×20 mm lub 30×30 mm. Powinieneś uzyskać kształt, który powtarza obwód przyszłych kroków. Aby nie cierpieć z powodu dopasowania do rozmiaru każdego detalu, możesz najpierw wykonać szablon. Pożądany kształt jest uformowany z drewnianych klocków i przymocowany do arkusza sklejki. Pozostaje włożyć do środka metalowe elementy i zespawać je ze sobą.

2. Do drugiego sposobu kupowane są rury o przekroju 40×60 mm. Do spawania wycinane są elementy, które są równe promieniowi roboczemu. Na każdym z ich końców przyspawane są części o tym samym przekroju i długości na nieco mniejszej niż rozmiar bieżnika w formie litery „T”.

Po przygotowaniu podpór są one przyspawane do okrągłej podstawy schodów w miejscu schodów wg projektu. Dla większej niezawodności podpora pod stopniami jest wzmocniona podporą przymocowaną do podstawy.

Prace wykończeniowe

Rama własnoręcznie wykonanych schodów jest gotowa, czas rozpocząć dekorację zewnętrzną. Najczęściej używa się do tego drewna. Elementy drewniane do stopni są dobierane o grubości co najmniej 40 mm. Do uszlachetnienia boku produktu i podstopnic stosuje się materiał o mniejszej grubości.

W celu zabezpieczenia rury profilowej przed korozją najpierw oczyszcza się ją z kurzu i brudu, miejsca spawania czyści się pilnikiem. Odtłuścić, zagruntować i nałożyć farbę w 2-3 warstwach.

W przypadku, gdy montaż schodów planowany jest do samodzielnego przeprowadzenia, to opcja z rurami kształtowymi jest optymalna. Proces jest znacznie prostszy niż w przypadku konstrukcji drewnianych, a niezawodność jest znacznie wyższa. Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w treści artykułu, wyjściem będzie niezawodna, trwale zamontowana klatka schodowa z rur kształtowych.

Przykłady wykonania ramy do drabiny (3 filmy)

Różne rodzaje drabin z profesjonalnej fajki (50 zdjęć)

(3 75)
.