Jak zrobić schody z drabinkami: szczegółowe instrukcje samodzielnego montażu

Podczas budowy domów prywatnych wiele osób staje przed koniecznością zainstalowania schodów na drugie piętro. Jak jednak umieścić tak wymiarowy element wnętrza, jeśli w przestrzeni życiowej brakuje wolnej przestrzeni? W takim przypadku jedną z najlepszych opcji byłyby schody obrotowe ze stopniami zabiegowymi. W tym projekcie długość prostej konstrukcji jest podzielona na kilka części, dzięki czemu oszczędza się miejsce. Przejście między marszami to kroki nawijające. Urządzenie takiej drabiny jest nieco skomplikowane, ale osiąga się zwartość i zdobywa przestrzeń.

Wymagania bezpieczeństwa

Głównym zadaniem jest zbudowanie konstrukcji, z której można korzystać bez obaw o zdrowie.Musi być mocny i niezawodny. Trzeba o tym pomyśleć nawet na etapie projektowania i sporządzania rysunku.

Dla prawidłowej realizacji tego procesu należy uwzględnić następujące niuanse:

 • W największym parametrze szerokość kroku nie powinna przekraczać 400 mm, aw najmniejszym - 100 mm. Jeśli ten wymóg nie zostanie spełniony, osiągnięcie komfortu w działaniu budynku będzie niemożliwe.
 • W obszarach, w których klatka schodowa ma prostą konstrukcję, wszystkie stopnie muszą mieć tę samą szerokość i długość.
 • Optymalna wysokość stopnia dla wszystkich dokumentów regulacyjnych wynosi 120-220 mm. Przy niższych wartościach użytkownik będzie się o nie ciągle potykał. Zwis każdego stopnia nie może przekraczać 40 mm.
 • Przy budowie klatki schodowej w kształcie litery U o kącie obrotu 180 konieczne jest prawidłowe zorganizowanie odległości między biegami. Powinien wynosić co najmniej jedną czwartą szerokości kroku.
 • Odległość od biegu bezpośrednio do szczytu podłogi wynosi zwykle co najmniej 2 m. W przeciwnym razie raczej trudno będzie wyposażyć klatkę schodową w elementy obrotowe.

Rodzaje schodów obrotowych

Takie schody preferuje się Jest brak miejsc i konstrukcje jednomarszowe na cięciwach nie pasują. Z tego samego powodu, a także z samej struktury konstrukcji, zakłada jej umieszczenie przy ścianie, najlepiej w rogu.

Schody obrotowe dzielą się na kilka rodzajów, głównie ze względu na kąt obrotu. Zakręty można wykonywać na dowolnym poziomie klatki schodowej. Preferowany jest dół. Przy takim układzie zakręt pozostaje prawie niezauważalny dla osoby wchodzącej po schodach. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo.

W kształcie litery L

Jednym z najpopularniejszych modeli jest obrotowa drabina w kształcie litery L. Konstrukcja jest obrócona o 90. Ten kształt nadaje się do montażu w rogu pomieszczenia.Schody obrotowe o 90 stopni łączą spiralę i model lotu. Często zawiera w swojej strukturze nawijarki. Ich kształt i wielkość znacznie różnią się od prostych stopni, które służą do układania prostych lotów.

Zalety drabiny ze stopniami najazdowymi i kątem obrotu 90 stopni to:

 • uniwersalność i szeroki wachlarz zastosowań;
 • łatwość użytkowania;
 • dość prosta edycja;
 • możliwość wykorzystania przestrzeni pod schodami;
 • nadać konstrukcji dowolny projekt.

W kształcie litery C

Te schody składają się z kilku części, które razem przypominają literę C.Zwykle jego budowa odbywa się nie w dwóch, ale w trzech marszach. Projekt łączy w sobie zalety schodów kręconych i prostych.

Do zalet schodów w kształcie litery C należą:

 • piękny i oryginalny design, który może ozdobić wnętrze każdego domu;
 • wysoki komfort, gdyż poruszająca się po nim osoba prawie nie czuje skrętów;
 • pozwala zaprojektować go w pomieszczeniach dowolnego typu i wielkości.

U-kształtny

z obrotem 180.Konstrukcja w kształcie litery U pozwala na zmianę kierunku ruchu w zupełnie przeciwnym kierunku, nie zajmując dużo miejsca. Takie modele prawie zbliżyły się do wersji śrubowych, zachowując marsze w swojej strukturze.

Konstrukcja w kształcie litery U pod wieloma względami przypomina obrotowe schody o 90 stopni, jednak naprzemienność elementów obrotowych i zwykłych odbywa się w kilku segmentach:

 • początek wznoszenia się na drugie piętro odbywa się po prostych stopniach;
 • na kolejnym poziomie rozpoczyna się obrotnica (w tym przypadku stopnie dobiegu);
 • na ostatnim odcinku wejście odbywa się w marszu prostymi krokami.

) atrakcyjny i estetyczny wygląd;

 • możliwość instalacji w dowolnej części pomieszczenia;
 • konstrukcje są łatwe w obsłudze;
 • charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości i niezawodności.
 • Budowa [instrukcje krok po kroku]

  jego budowa. Dla tych, którzy mają najmniejsze umiejętności w obliczeniach technicznych, wykonanie ich nie będzie trudne. Przed rozpoczęciem pracy należy sporządzić projekt.

  Narzędzia i materiały

  Podstawowym zadaniem przy produkcji schodów ze stopniami najazdowymi jest pozyskiwanie wysokiej jakości drewna.Wielu ekspertów zaleca użycie materiału z ciemnego dębu, ale koszt jest wysoki. Klon jest tańszym materiałem - jest zarówno tańszy, jak i dostępny w sprzedaży w określonych ilościach.

  W momencie zakupu należy obliczyć wymaganą ilość materiału. Według doświadczonych rzemieślników na metr bieżący konstrukcji potrzeba 1 m3drewna.

  Oprócz materiału z którego będą wykonane schody, ale trzeba się przygotować i narzędzia. Ich lista obejmuje:

  • układanka;
  • wiertło;
  • śrubokręt;
  • taśma miernicza;
  • poziom;
  • młotek;
  • łączniki.

  Obliczanie drabiny

  Do obliczania schodów ze stopniami obrotowymi powinieneś podświetlić główne punkty i wykonać ich obliczenia. Należy uwzględnić następujące punkty:

  • parametry wymiarów części wewnętrznej i zewnętrznej elementów obrotowych;
  • głębokość stopni;
  • wysokość pionu;
  • wielkość występu stopnia.

  Dla wygody korzystania z rysunku konieczne jest prawidłowe i szczegółowe wykonanie konstrukcji. Wszystkie powyższe parametry są stosowane do diagramu. Aby ułatwić obliczenia, możesz skorzystać z kalkulatora internetowego.

  Wysokość

  Obliczanie schodów o 90 stopni zaczyna się od ich wysokości, która jest określona przez odległość od podstawy pierwszego piętra do szczytu schodów piętro między pierwszym a drugim piętrem.Możesz to również obliczyć: bierze się wysokość najwyższego członka rodziny i dodaje się do tego wskaźnika 100 mm - otrzymujemy odległość od stopnia do sufitu. Optymalna wartość to 2 m.

  Zalecana wysokość schodów na drugie piętro

  Długość lotu

  ​​

  Wymiary marszu wahliwych schodów zależą od preferencji właścicieli i podstawowych wymiarów pomieszczenia. W przypadku schodów z obrotem 90 stopni przejście można wykonać na dowolnym poziomie. Eksperci zauważają jednak, że wygodniej jest zaprojektować schody, jeśli długość górnego lotu wynosi co najmniej 2 m. W przypadku konstrukcji w kształcie litery U długość lotów jest taka sama.

  Szerokość

  Szerokość schodów z zakrętem może być różna. Zależy to od charakterystyki pomieszczenia, wybranego miejsca instalacji i wielkości otworu.Nie bez znaczenia jest również to, jak intensywnie planuje się eksploatację przyszłej struktury.

  Dokumenty normatywne określają rozmiary od 1000 do 1400 mm.Dwie osoby mogą wchodzić na takie schody jednocześnie, a nawet przewozić meble, ale na takie schody należy przeznaczyć więcej miejsca.

  W praktyce w małych domach prywatnych projektuje się klatki schodowe o szerokości od 700 do 900 mm. Jest to optymalna wartość dla ruchu jednej osoby.

  Liczba marszów

  Przy obliczaniu schodów ze stopniami zabiegowymi liczba marszów jest koniecznie określony. Zależy to od rodzaju wybranego projektu.Schody obrotowe w kształcie litery L są zwykle projektowane z dwoma biegami. Dolna część jest zwykle krótsza niż górna. Konstrukcje w kształcie litery U są również montowane z dwoma marszami, każdy z nich jest wyposażony w proste stopnie. Jeśli chodzi o budynki w kształcie litery C, można zauważyć, że mogą mieć więcej niż dwa marsze.

  Kąt nachylenia (stromość)

  Nie można sprawić, aby drabina była wygodna w użyciu, jeśli jej kąt nachylenia skłonność nie jest przemyślana... Poruszanie się po zbyt stromych schodach jest trudne i niebezpieczne, choć może znacznie zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.Średnie parametry nachylenia konstrukcji dla lokali mieszkalnych wynoszą od 24 do 37.

  Liczba stopni

  Liczba stopni zależy całkowicie od długości schodów. W konstrukcjach obrotowych konieczne jest liczenie liczby kroków osobno dla marszów i dla miejsca przejścia, czyli liczby kroków nawijarki.Zwykle liczba ta zależy od promienia skrętu, który jest wykreślony na rysunkach, a następnie dzielony na sektory.

  W idealnym przypadku liczba stopni w każdym biegu schodów powinna być taka sama.

  Wysokość stopnia (odległość między stopniami)

  Wysokość stopnia, czyli odległość między sąsiednimi elementami, powinna być w następujący sposób, aby osoba mogła się poruszać bez wysiłku. Ogólnie przyjęte normy określają optymalny rozmiar bieżnika - 15-20 cm

  Stopień (szerokość kroku)

  Ważnym czynnikiem dla komfortowego poruszania się jest stopień szerokość. Najlepszą opcją jest dopasowanie parametru do długości stopy osoby.Dlatego parametr jest ustawiony na 23 cm. Oczywiście wskaźnik ten może podlegać wahaniom zarówno przy wzroście, jak i przy zmniejszeniu rozmiaru.

  Jeśli wymiary pomieszczenia nie pozwalają na zainstalowanie standardowych stopni, możesz skorzystać z kilku sztuczek. Na przykład można zwiększyć zwis stopnia nad podporą. Ale w tym przypadku należy pamiętać, że istnieją tutaj również normy: ten parametr nie powinien przekraczać wskaźnika 5 cm

  Aby poprawnie obliczyć kroki, konieczne jest przestrzegać następujących wymagań:

  • Szerokość części zewnętrznej nie może przekraczać 40 cm;
  • szerokość stopnia od wewnątrz nie mniejsza niż 10 cm

  Długość stopień

  Zwykle długość stopni jest obliczana zgodnie z szerokością schodów, z uwzględnieniem kilku niuansów. Jeśli budynek jest wyposażony w ściągi, to długość stopnia w pełni odpowiada odległości między belkami. Konstrukcja kosoura daje swobodę wyboru. Długość zależy od życzeń klienta.

  Na filmie:najprostszy sposób obliczenia schodów.

  Piłowanie podłużnic

  Zanim własnoręcznie przetniemy podłużnice, należy dokładnie obliczyć i wykonać oznaczenia.W tym celu stosuje się szablon wykonany w formie trójkąta prostokątnego. Jedna z nóg odpowiada wielkości wysokości bieżnika, a druga głębokości kroku. Nakładając trójkąt z przeciwprostokątną na krawędź belki, zaznacz go tak, jak pokazano na poniższym zdjęciu. Po oznaczeniu piłą tarczową wycina się trójkąty, a następnie mielono powstały kosour.

  Montaż słupów wsporczych

  W kolejnym kroku montuje się słupy, na których będą opierały się podłużnice.Budowa pierwszej podpory odbywa się w miejscu, w którym zgodnie z projektem kończy się długość pierwszego biegu i zaczyna się część obrotowa konstrukcji. Wstępnie w podporze przewidziane jest wgłębienie zgodnie z rozmiarem dolnej części końcowej podłużnicy.

  W dolnej części przęsła przyszłej klatki schodowej, znajdującej się w narożniku, należy wykonać podpory pod prowadnice. Będą również wspierać podłużnicę o ścianę.

  Mocowanie podłużnic

  Gotowe podłużnice mocować w górnej części za pomocą metalowych narożników. Otwory są w nich wcześniej przygotowywane, a montaż odbywa się za pomocą śrub. Belka mocowana jest do ściany za pomocą kołków lub kotew metalowych.

  Przy mocowaniu podłużnic należy zwrócić uwagę, aby znajdowały się dokładnie naprzeciwko siebie. Możesz w to uwierzyć poprzez poziom budynku.

  Wykonywanie stopni

  Po zainstalowaniu podłużnic na swoim miejscu, rozpoczynają się wykonywanie stopni. Proste stopnie są dość proste do wykonania. Przyjrzyjmy się bliżej stopniom nawijacza. Elementy należy wyciąć z płyty o wymiarach 90 × 90 × 4 cm, w sumie wymagane są trzy kroki.Podziel planszę na 3 równe części, w tym celu rysujemy linie z jednego rogu. W rezultacie otrzymujemy sekcje, z których obliczamy i formujemy kroki.

  Docinamy deskę i dopasowujemy każdą część do rozmiaru, zgodnie z zestawem kosoura. Na ostatnim etapie wszystkie gotowe kroki otwieramy lakierem, nakładając trzy warstwy.

  Montaż drabiny

  Kolejnym krokiem jest zamontowanie gotowych stopni i złożenie konstrukcji we własnym zakresie ręce. Dzięki prostym krokom wszystko jest proste – montujemy je na przygotowanych wycięciach w podłużnicach.Aby zamontować nawijarki na zawracanej części schodów, należy wyciąć rowki w słupku podporowym. Powinny być nieco mniejsze niż grubość samych stopni.

  Aby zamontować stopnie od zewnątrz, czyli przy ścianie, konieczna jest modyfikacja podpór. Są mocno przymocowane do ściany.

  Nasmaruj wewnętrzną część nawijarki klejem PVA i włóż ją do przygotowanego rowka, a zewnętrzną część umieść na słupkach wsporczych przy ścianie, wyreguluj krawędź, jeśli to konieczne. Aby część była bezpiecznie zamocowana, przykręcamy ją do ramy za pomocą wkrętów samogwintujących.

  Następnie montujemy cięciwę dolnego biegu schodów - konieczne jest ukrycie końcówek prostych stopni oraz narożnika ostatniego nawijaka wystającego z filar wsparcia.Przyciąć krawędź cięciwy pod kątem prostym, aby można było zamontować maszt wejściowy.

  Balustrady i tralki

  Ostatnim etapem montażu schodów obrotowych jest montaż poręczy. Aby to zrobić, musisz najpierw zainstalować tralki na schodach.Można to zrobić za pomocą wkrętów samogwintujących i kołków rozporowych.

  W każdym kroku wzdłuż krawędzi należy wykonać otwory przelotowe o średnicy nieco mniejszej niż średnica kołków. Otwory powinny być ściśle pionowe, w przeciwnym razie tralki się popsują. Kołki smarujemy klejem PVA i wgłębiamy w powstałe rowki, po czym na kołki nakładamy tralki, w których najpierw wykonujemy odpowiednie otwory.

  Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie górnej części balustrady, czyli trzeba dociąć tralki.W tym celu do słupków końcowych przymocowana jest nitka odcinająca i wzdłuż niej wykonywane są oznaczenia. Następnie dodatkowe części są odcinane. Na koniec montuje się balustradę i zabezpiecza ją wkrętami z łbem wpuszczanym.

  Konserwacja drewnianej klatki schodowej

  Przestrzegając poniższych prostych zasad można podziwiać piękno drewniane schody od dawna dom:

  • Słabą stroną schodów drewnianych jest strach przed nadmierną wilgocią. Dlatego podczas czyszczenia należy upewnić się, że gąbka jest lekko wilgotna, a następnie zaleca się wytrzeć konstrukcję do sucha ręcznikiem.
  • Mniej więcej raz w tygodniu zaleca się przetrzeć stopnie pastą polerską o dużej zawartości wosku. Pozwoli to zachować estetyczny wygląd klatki schodowej i zapobiegnie zarysowaniom.
  • Eksperci zalecają prowadzenie prac zapobiegawczych w przypadku występowania grzybów. W tym celu raz w roku elementy schodów poddaje się działaniu środka przeciwgrzybiczego.
  • Nie mniej niż woda, drewno boi się obciążeń punktowych. Dlatego nie można chodzić po schodach w butach na wysokim obcasie, niższych torbach bagażowych i tak dalej.

  Kompletny proces produkcyjny (1 film)

  Opcje schodów obrotowych (50 zdjęć)

  .