Jak zrobić schody własnymi rękami: wybór rodzaju konstrukcji, obliczenie parametrów i instalacja

Dziś domy wiejskie budowane są głównie na kilku kondygnacjach, pojawia się więc kwestia budowy klatki schodowej. Konstrukcja może być wykonana z różnych materiałów, wzorów tradycyjnych lub współczesnych. Drewno to popularny materiał budowlany. Ręcznie robione drewniane schody wyglądają pięknie i bogato, a jednocześnie są stosunkowo niedrogie.

Informacje ogólne

Aby wiedzieć, jak zrobić drabinę własnymi rękami, ważne jest przestudiowanie typów i konfiguracji opcje, aby przeprowadzić prawidłowe przygotowanie materiałów. Postępując zgodnie z instrukcjami krok po kroku, możesz zbudować solidną klatkę schodową, zdobywając doświadczenie do dalszej pracy związanej z majsterkowaniem.

Istotne jest określenie następujących parametrów:

 • wysokość międzykondygnacyjną;
 • poziom dopuszczalnego obciążenia;
 • materiał filmowy przedstawiający wolną przestrzeń, którą można przeznaczyć na schody;
 • części składowe (rodzaj balustrady, stopnie, ich szerokość i wysokość).

Wygląd konstrukcji może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wyobraźni właścicieli.

Główne elementy klatki schodowej

Konstrukcja klatki schodowej składa się z wielu elementów, z których część jest obowiązkowa, inne pełnią funkcję pomocniczą i mogą służyć jako wykwintna dekoracja lub dla dodatkowej wygody:

 • Stopnie.Składają się z poziomych i pionowych części zwanych podstopnicami i stopniami. Podstopnica działa jako podparcie dla bieżnika, ale można się bez niego obejść.

 • Wsparcie stopniowe.Może to być cięciwa - belka podpierająca stopnie od końca lub kosour - belka podpierająca stopnie od dołu.

 • Tralki.Są to wsporniki poręczy montowane pionowo, z reguły są nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Mogą mieć różne kształty i konfiguracje, wykonane z różnych materiałów.

 • Poręcz.Stanowią ważny element balustrady, mocowany w górnej części tralek, ale czasami mogą pełnić funkcję oddzielnego elementu nośnego (tam, gdzie schody przylegają do ściany). Najlepiej stosować w domach z małymi dziećmi i osobami starszymi.

[/ dropshadowbox]

Wybór rodzaju drabiny

Wybierając rodzaj konstrukcji drabiny należy skoncentrować się na pewnych ogólnych warunkach i uwzględniają przeznaczenie użytkowe konstrukcji. Następnie zastanów się, jakie mogą być drewniane schody.

Proste

Proste (standardowe) schody rozumiane są jako jednobiegowa prosta konstrukcja składająca się z balustrad, podłużnic, stopnic i podstopnic.Wysokość takiej klatki schodowej jest równa odległości międzykondygnacyjnej plus grubość płyty. Szerokość i masywność produktu zależy bezpośrednio od wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, w którym planowana jest instalacja, a także od osobistych preferencji.

Tymczasowe

Ta konstrukcja jest mocowana tylko do belek stropowych. Z reguły nie jest w żaden sposób przymocowany do podłogi.Ściągi montuje się jako podpory stopni - dwie deski są połączone z szalunkiem. Stopnie można wykonać ze skrawków szerokich nieobrzynanych desek.

Drabina z podestem

Podest najczęściej projektuje się pod otworem między kondygnacjami, co zwiększy przestrzeń. Dla większej wygody i funkcjonalności lepiej jest zbudować klatkę schodową w taki sposób, aby łączyła kilka pomieszczeń jednocześnie.

Wybór rodzaju konstrukcji

Przed przystąpieniem do budowy schodów z drewna należy przemyśleć kilka szczegółów z projektu. Konieczne jest podjęcie decyzji o modyfikacji konstrukcji. Są marszowe, spiralne, schody na ryglach i, jak opisano wcześniej, na cięciwach i podłużnicach. Każdy model ma swoje wady i zalety.

Marsz

Jest to najczęstsza opcja dla prywatnego domu, który można łatwo złożyć z drewna. Prosta konstrukcja charakteryzuje się przestronnością i łatwością użytkowania.W oparciu o wysokość drugiego piętra, proste konstrukcje mogą mieć jedno lub dwa przęsła. Takie urządzenie stosuje się głównie w pomieszczeniach o ograniczonej ilości wolnego miejsca. Drabiny tego typu nie wymagają skomplikowanych obliczeń, więc łatwo je wykonać samodzielnie.

Rodzaje schodów w połowie biegu:

 • Zamknięte lub otwarte.W pierwszym przypadku stopnie mają podstopnice, w drugim są wyposażone bez nich.

 • Obrotowy.Takie konstrukcje w kierunku jazdy mogą być w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

 • Z nawijarkami.Jeśli jest mały zakręt, to zamiast platformy można wykonać kręte stopnie.

Dodatkowo schody proste maszerujące są ćwierćobrotowe, półobrotowe lub koliste. Wybór powinien być dokonany na podstawie wolnej przestrzeni i osobistych preferencji.

Na śrubach

Śruby to specjalne śruby podtrzymujące stopnie. W związku z tym schody domowe na śrubie są konstrukcją śrubową.Mocowanie do ściany i do samych schodów. Jednocześnie konstrukcja prezentuje się dość modnie i nowocześnie, lekka i przewiewna, jednak zastosowanie elementów nie jest możliwe dla wszystkich rodzajów schodów.

Ten rodzaj drabiny może być rozciągnięty lub kompaktowy. Pomimo pozornej lekkości ma najwyższą wytrzymałość i niezawodność oraz jest w stanie wytrzymać znaczne obciążenia.

Śruba

Ten typ konstrukcji jest trudny w montażu, ale jedną z głównych zalet jest możliwość ustawienia na minimalnej powierzchni.Montaż konstrukcji możliwy jest w dowolnej części pomieszczenia, co czyni ją podstawą kompozycji i pięknym dodatkiem do wnętrza. W przypadku domu z drugim piętrem wykonuje się głównie budowę spiralnych schodów, składających się z zębatki i stopni w kształcie klina.

Taki model jest niewygodny, jeśli trzeba podnieść lub obniżyć gabarytowy mebel. Nie zaleca się instalowania go w domu, w którym mieszkają dzieci i osoby starsze.

​​

Na cięciwach

Ściągi to pochyłe belki do których mocowane są stopnie od stronę od wewnątrz. Elementy mocowane są specjalnymi opaskami, co zapewnia sztywność konstrukcji.Drabina cięciwowa może być zamknięta lub otwarta. Ten rodzaj konstrukcji uważany jest za prawdziwe dzieło sztuki.

Należy wziąć pod uwagę, że struktury strunowe wymagają nieco więcej miejsca niż inne modele.

Na kosoura

Kosoura to belki podtrzymujące stopnie od dołu. W równoległych belkach biegnących wykonuje się nacięcia, na których układane są bieżniki.Schody międzykondygnacyjne ze stopniami ułożonymi na kosour są uważane za najbardziej dostępne, wygodne i bezpieczne w użyciu. Do produkcji wykorzystuje się głównie szereg gatunków, takich jak dąb, sosna, jesion i modrzew.

Umiejscowienie stopni

Stopnie składają się z bieżnika – powierzchnia pozioma i podstopnicy – ​​część pionowa. W oparciu o projekt schodów konstrukcja może być bez podstopnic, które zapewniają dodatkowe wsparcie dla stopni.

Na ściągach

W tym przypadku projekt zakłada montaż bieżników w rowkach ściągu na głębokość 20-25 mm.Rowki wykonuje się poprzez cięcie, żłobienie lub frezowanie. Ściąg jest połączony za pomocą śrub napinających ze stopniami (na rysunku jest oznaczony „a”). Śruby napinające znajdują się pośrodku cięciwy, pod bieżnikiem.

Na kosoura

Pod względem niezawodności i prostoty najbardziej popularne są struktury. Kosoura to pochyłe belki, na których montowane są stopnie i ogrodzenia. Mogą znajdować się po bokach lub na środku schodów.

Wymagania konstrukcyjne

Przy wyborze rodzaju i wielkości schodów należy wziąć pod uwagę podstawowe wymagania:

 • Kąt nachylenia schodów w pomieszczeniach mieszkalnych powinien zawierać się w granicach 30-45°.
 • Optymalna szerokość klatki schodowej to 1000-1250 mm, minimalna 900 mm.
 • Dla wygody poruszania się po schodach wysokość stopnia powinna wynosić 15-19 cm, a głębokość (szerokość stopnia) 20-30 cm
 • Jeśli jest ogrodzenia, wysokość balustrady powinna wynosić 800-900 mm, a odległość między tralkami nie może przekraczać 150 mm.

Należy zwrócić uwagę, że są to wartości zalecane. Dokładne wymiary ustalane są indywidualnie dla konkretnego domu.

Schemat

Najpopularniejszymi modelami domów prywatnych są schody spiralne i proste. Pierwsza z nich jest dość trudna do wykonania i wymaga poprawnych obliczeń inżynierskich. Jednocześnie nie należy polegać wyłącznie na schematach prezentowanych w Internecie, ponieważ ważne jest, aby wziąć pod uwagę specyfikę samej konstrukcji, cechy lokalu, układ i szereg innych czynników.

Do samodzielnej produkcji najbardziej optymalnym rozwiązaniem są schody drewniane marszowe. Jednocześnie detale projektowe mogą być zróżnicowane, w oparciu o osobiste preferencje i ogólny projekt pomieszczenia.

Szkice

Szczegółowy szkic pokaże dokładny montaż konstrukcji w pomieszczeniu, wygodę i ergonomię Struktura. Rysunek powinien pokazywać typ przyszłej konstrukcji z dokładnymi parametrami.

Przygotowanie materiałów

Schody drewniane wykonane są z dębu, buka i modrzewia. Prezentowana tablica jest droga, dlatego często stosuje się drewno iglaste.Jest niezwykle wytrzymały, łatwy w obsłudze i niedrogi.

Kupując drewno należy zwrócić uwagę na jakość tarcicy. Deski powinny być wolne od deformacji, gnicia i wypadania sęków.

Wybierz wysokiej jakości i dobrze wysuszone drewno

Aby zamontować drabinę drewnianą, należy zmontowane i przygotowane:

 • sztabki do kosour o minimalnej grubości 50 mm i szerokości zgodnej z parametrami stopni;
 • deski bieżnikowe o grubości 40 mm;
 • tarcica do pionów o grubości 30 mm;
 • tralki, balustrady i inne elementy, których lepiej nie robić, ale kupować gotowe;
 • Śruby kotwiące, wkręty i wkręty samogwintujące ocynkowane stosowane do mocowania.

Wymaga narzędzi, w tym wiertarki, piły do ​​drewna, śrubokręta, młotka, wyrzynarki, taśmy mierniczej, kątownika budowlanego i linijki.

Obliczanie podstawowych parametrów

W przypadku samodzielnej budowy klatki schodowej ważne jest przygotowanie projektu zgodnie z do prawidłowego obliczenia, ponieważ dokładnie przemyślane działania doprowadzą do tego, że konstrukcja międzywarstwowa okaże się wyjątkowo niewygodna, a nawet niebezpieczna.

Szerokość

Szerokość schodów może wynosić od 1000-1500 mm.Minimum 900 mm - bardziej odpowiednie do schodów kręconych. Optymalna szerokość dla modeli pływających to 1 m, co zapewni wygodne wchodzenie i schodzenie po schodach.

Wysokość schodów

Sporządzenie rysunku należy wykonać z obliczeniem całkowitej grubości stropu międzystropowego i stropu drugiego piętra. Na tej podstawie ostatni krok powinien znajdować się na tym samym poziomie. Jeśli liczba kroków w marszu jest większa niż 18, preferowane jest wykonanie platform pośrednich.

Wysokość przęsła

Optymalna wysokość przęsła lub odległość między stopniami a sufitem wynosi 2 m.Ta wysokość jest wystarczająca, aby osoba mogła się poruszać łatwo bez obrażeń na suficie lub górnym biegu schodów.

Stromość

Odpowiednią opcję dobieramy w oparciu o specyfikę domu i mieszkających w nim ludzi. Eksperci zalecają wykonanie nachylenia 35-45 °, przekroczenie wskaźnika skomplikuje wejście na piętro dla małych dzieci i osób niepełnosprawnych.

Stopnie

Dopuszczalna odległość między stopniami (lub szerokość podstopnicy) wynosi 15-19 cm. kroki oblicza się zgodnie z wysokością konstrukcji. Szerokość stopnia musi wynosić co najmniej 22 cm

Długość drabinki

miejsca początku i końca bieg schodów wzdłuż stropów z I na II piętro.Szerokość schodów i wysokość sufitu pomagają obliczyć długość schodów przy użyciu wzoru na przeciwprostokątną dla trójkąta prostokątnego. Dla udanej instalacji ważne jest również obliczenie nachylenia klatki schodowej, które może mieścić się w zakresie 25-40 °.

Można również określić długość biegu schodów, znając takie parametry jak wielkość stopni i ich ilość.

Na wideo:Błędy w projektowaniu schodów w drewnianym domu.

Montaż schodów i stopni drewnianych

310) drabina. Od strony dolnej krawędzi odcina się kawałek, którego grubość jest równa jednemu bieżnikowi.

2. Przed cięciem podłużnic należy dokładnie obliczyć i wykonać oznaczenia. Aby to zrobić, potrzebujesz placu konstrukcyjnego. Podczas znakowania jedna z nóg musi odpowiadać wysokości stopnia, a druga jego głębokości.

3. Kolejny krok to cięcie odcinków do stopni wzdłuż oznaczeń. Zbędny kawałek jest odcinany za pomocą wyrzynarki.

4. Powstały kosour montuje się na swoim miejscu, wzdłuż górnej krawędzi konstrukcji powinien zbiegać się z poziomem wykończonej podłogi II piętra, a przy dół - blisko wykładziny podłogowej o 1 m posadzki.

5. Po przygotowaniu pierwszego kosouru należy wykonać drugi zgodnie z jego wzorem. W zależności od przewidywanych obciążeń i szerokości konstrukcji schody mogą składać się z dwóch, trzech lub więcej podłużnic.

5. Rozpocznij mocowanie gotowych podłużnic w górnej części. W tym celu stosuje się metalowe narożniki - otwory są wcześniej przygotowywane, a montaż odbywa się za pomocą śrub. Podłużnica, która jest instalowana przy ścianie, jest przymocowana do kołków lub metalowych kotew.

6. Deski dobrane do podstopnic są cięte zgodnie z wymiarami tych podstopnic. Detale są starannie szlifowane i mocowane do podłużnic za pomocą wkrętów samogwintujących.

7. Następnie weź deski przeznaczone na stopnie. Są przetarte i dokładnie wyszlifowane. Zewnętrzna krawędź jest frezowana, aby uzyskać półokrągłą powierzchnię. Stopnie mocuje się w wyznaczonych miejscach za pomocą wkrętów samogwintujących.

8. Na tym etapie przewiduje się montaż ogrodzenia. Za pomocą kołków lub drewnianych kołków, wpuszczonych w otwory w stopniach, mocujemy tralki (w tym ostatnim należy również wykonać odpowiednie otwory).

9. Pozostaje tylko zamontować poręcz, a raczej poręcz. Aby to zrobić, górną część tralek należy przyciąć ukośnie (w kierunku biegu schodów). Poręcz nakładana jest od góry i zabezpieczana wkrętami samogwintującymi, jak pokazano na poniższym zdjęciu.

Na filmie:przykład wykonania schodów na kosoura.

Specyfika przygotowania elementów składowych

Do stopni wybiera się kawałki deski bez wad. Zalecana grubość to 30-40 mm.W ramach przygotowań ostre krawędzie przyszłych stopni są zaokrąglane, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.Twarz i końce należy przeszlifować. Piony w większości przypadków działają jako element dekoracyjny. Mogą być wykonane z płyty 10 lub 15 mm, ponieważ elementy nie są nośne.

Kosour we wszystkich parametrach musi być sobie równy. W przeciwnym razie klatka schodowa może okazać się zniekształcona i inne wady.

Instalacje

Istnieje kilka niuansów konstrukcji schodów, które należy wziąć pod uwagę konto podczas pracy:

 • W większości przypadków mocowanie podłużnic odbywa się na stojakach. Mocowanie do ściany jest możliwe, jeśli podstawa jest wystarczająco mocna.
 • W przypadku obecności takich elementów jak podstopnice w schemacie klatki schodowej, w pierwszej kolejności wykonuje się ich montaż na podłużnicach.
 • Montaż stopni zawsze zaczyna się od dołu konstrukcji, stopniowo przesuwając się w górę. W ten sposób możesz obejść się bez dodatkowej drabiny.
 • Aby zamontować balustradę należy dociąć tralki. W tym celu do skrajnych stojaków przymocowana jest nitka do cięcia, a wzdłuż niej w górnej części tralek wykonuje się oznaczenia. Następnie dodatkowe części są odcinane.
 • Poręcze wykonujemy z metalu lub tworzywa, lepiej zamówić je gotowe. Jeśli schody są zaprojektowane z zakrętem, niezwykle trudno będzie wykonać wygiętą poręcz z drewna.

Etap końcowy

Na etapie końcowym symetria konstrukcji i stopień stateczności połączeń są sprawdzane. Prowadzonych jest kilka czynności:

 • szlifowanie komponentów;
 • impregnacja związkami chroniącymi przed grzybami i gniciem;
 • pokrycie woskiem lub lakierem na podstawie ogólnego projektu pomieszczenia.

Stosując się do schematu i instrukcji krok po kroku, każdy może własnoręcznie wykonać schody do prywatnego domu. Ważne jest, aby wykonać prawidłowe obliczenia, sporządzić wstępny rysunek i wybrać materiały wysokiej jakości. Kierując się treścią artykułu i wskazanymi zaleceniami, przy wyjściu możesz uzyskać wygodną drewnianą konstrukcję, która ozdobi dom i stanie się wyjątkowym dodatkiem do wnętrza.

Wykonywanie schodów drewnianych na cięciwach (2 filmy)

Różne modele schodów drewnianych (45 zdjęć)

.