Jak zrobić schody na strych: wybór projektu i niezależna produkcja

Dawno temu strych przestał być miejscem do przechowywania niepotrzebnych rzeczy, teraz przy odpowiednim rozplanowaniu można tam odtworzyć przestrzeń życiową ze wszystkimi udogodnieniami. Konieczne jest rozpoczęcie aranżacji poddasza od budowy klatki schodowej. Większość mieszkańców wsi woli korzystać z drewnianych drabin, aby dostać się na drugie piętro. Jeśli jednak planujesz wykorzystać strych jako dodatkowe pomieszczenie, zalecamy zwrócenie uwagi na niezawodne schody środkowe.

Konstrukcja może być wykonana z szerokiej gamy materiałów (drewno, stal, aluminium). Mogą to być modele podtrzymujące, śrubowe lub ewolwentowe. Kupowanie gotowego produktu nie zawsze jest jedyną opcją, możesz zrobić proste schody na strych własnymi rękami. Aby to zrobić, nie musisz mieć specjalnych umiejętności, wystarczy dokładnie obserwować wszystkie etapy pracy, wybrać odpowiedni schemat i materiały do ​​przyszłego produktu. W tym artykule przyjrzymy się popularnym rodzajom schodów strychowych, a także zwrócimy uwagę na główne aspekty produkcji takich konstrukcji.

Warianty schodów na strych

W zależności od lokalizacji wyróżniamy dwa rodzaje konstrukcji – zewnętrzne i wewnętrzne. Z kolei zewnętrzne (wejście od ulicy) dzielą się na tymczasowe i stałe. Te ostatnie są bardziej powszechne, ponieważ wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości, są łatwe w użyciu i trwałe.

Główną zaletą konstrukcji schodów zewnętrznych jest racjonalne wykorzystanie wolnej przestrzeni, dzięki czemu świetnie nadają się do małych domów prywatnych.

Warto jednak pamiętać, że zewnętrzne schody na strych to ulubiony sposób dostania się złodziei i intruzów do środka.Jeśli mieszkasz w niestrzeżonej społeczności podmiejskiej, zwróć uwagę na modele wewnętrzne. Są to niewielkie produkty z drewna lub metalu o różnych kształtach i rozmiarach. Wyróżniają się zwartością, niską ceną oraz możliwością samodzielnej produkcji.

Metalowe i drewniane schody mansardowe są nieodzownym atrybutem każdego wiejskiego domu, który posiada poddasze. Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest konstrukcja, musi spełniać podstawowe zasady bezpieczeństwa, być łatwy w użyciu i pasować do wnętrza salonu (lub innego pomieszczenia mieszkalnego).

Wewnętrzna klatka schodowa na strych to najlepsza opcja dla prywatnych domów piętrowych, może być również doskonałą ozdobą Twojego domu.

​​

Obecnie istnieje pięć rodzajów schodów, które nadają się do aranżacji strychu w wiejskim domu:

 • Pojedynczy marsz- proste konstrukcje bez zakrętów, doskonała opcja do wykonania ręcznego (najczęściej drewno lub metal).

 • Dwumarszowy z podestem- wygodny lub narożny, składający się z dwóch marszów i specjalnego podestu pośredniego, bezpieczne i duże gabaryty.

 • Marsz ze stopniami zabiegowymi- schody, w których zamiast obrotnicy stosuje się specjalne stopnie, nie są nadaje się do samodzielnej produkcji.

 • Spiralne schodysą mobilne, kompaktowe i niedrogie.

 • Składane lub strych- najbardziej budżetowa opcja na strych.

Ponadto istnieje duża liczba przesuwnych, składane drabiny na rynku. Każdy ma swoje zalety i wady - wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu. Szczególną uwagę należy również zwrócić na gabaryty konstrukcji oraz materiał wykonania, te parametry decydują o niezawodności i łatwości użytkowania. Następnie rozważymy kilka podstawowych rodzajów schodów odpowiednich do zapewnienia dostępu na strych.

Właz do drabiny

Takie konstrukcje drabin wyglądają jak modele składane - są kompaktowe, łatwe w montażu i niedrogie.Cechą szczególną jest obecność specjalnego mechanizmu sprężynowego, który umożliwia szybkie otwieranie i zamykanie klatki schodowej, chowając ją w pomieszczeniu pod dachem.

Aby rozłożyć drabinę, pociągnij klapę w dół i odłącz ostatni bieg schodów.

Większość produktów z tej kategorii jest wyposażona w automatykę, co czyni je najwygodniejszymi w użyciu. Jeśli masz podstawowe umiejętności budowania, wykonanie takiej drabiny nie jest trudne, potrzebujesz tylko szczegółowego rysunku, odpowiednich materiałów i narzędzi.

Na filmie:jak wybrać schody na strych.

Marsz

Najbardziej klasycznym typem są schody marszowe (jedno lub dwumarszowe), ale rzadko są one używane do wyposażenia poddasze.Wynika to z rozmiarów produktów, wysokich kosztów i problemów często napotykanych podczas wytwarzania i montażu.

Głównymi zaletami schodów międzybiegowych są niezawodność, bezpieczeństwo i szeroka gama modeli.

Jeśli chcesz zadowolić swoich bliskich eleganckimi marszowymi schodami wykonanymi samodzielnie, zapoznaj się wcześniej z cechami instalacji takich konstrukcji. Tak więc stopnie można montować na kosoura, cięciwach i śrubach. W przypadku montażu konstrukcji jednobiegowej kąt nachylenia określany jest z uwzględnieniem wysokości stropu (nie zaleca się dopuszczania stromych zjazdów).

Spiralne

Projektanci uważają, że spiralne schody to jedyny model konstrukcji schodów, który wpasuje się w każde wnętrze i pozwoli zaoszczędzić wolną przestrzeń.Do aranżacji poddasza odpowiednie są produkty ze stopniami krętymi, ale warto pamiętać, że są one dość traumatyczne (nie zaleca się stosowania w domach z małymi dziećmi lub osobami starszymi).

Aby zapewnić bezpieczniejszą konstrukcję, spójrz na drewniane balustrady, antypoślizgowe chodniki i wygodne uchwyty.

Ewolwenta

Ostatnio schody ewolwentowe stają się coraz bardziej powszechne w drogich hotelach i centrach handlowych. Teraz jest integralnym elementem stylu secesyjnego i neutralnego (w zależności od wybranego materiału i cech konstrukcyjnych).

Produkty ewolwentowe mają zarówno cechy marszowe, jak i śrubowe, co czyni je naprawdę wyjątkowymi.

Samodzielna produkcja takich wyrobów jest niemożliwa, wykonywane są z giętych elementów nośnych i nie są tanie. Możesz zaoszczędzić na zakupie takiej drabiny, jeśli rozumiesz instalację. Tak więc stopnie są przymocowane do zakrzywionego drewnianego lub metalowego podłużnicy / cięciwy.

Aranżacja klatki schodowej na poddaszu

Aranżacja poddasza pozwala na zwiększenie powierzchni mieszkalnej wiejskiego domu - można zaaranżować kącik dla dzieci, miejsce do pracy lub sypialnia dla gości na piętrze. Przede wszystkim jednak należy rozwiązać kwestię montażu schodów na strych.Po podjęciu decyzji o modelu konstrukcji, rysunkach i planie przyszłej pracy zadbaj o prawidłowy montaż wszystkich elementów.

Opracowanie należy rozpocząć od detali takich jak podłużnica / cięciwa, słupy podporowe, stopnie, stopnie platformy / wyciągarki (należy to zrobić zgodnie z obliczeniami).

Jeśli własnoręcznie robisz drewniane schody na strych, to zdecydowanie powinieneś zrozumieć podstawy teoretyczne.Głównymi elementami konstrukcyjnymi są kosour, bieżnik i podstopnice (te ostatnie nie przenoszą żadnego obciążenia i mogą być nieobecne).Pod kosour rozumie się belkę nośną z wgłębieniami na stopnie, których grubość musi wynosić co najmniej 5 cm, a szerokość 25-27 cm Stopień jest poziomą częścią stopnia. Wybrałem najlepsze zachodnie kasyna tenge - jest to Betway Kazakhstan.

Wybór materiału

Możesz zbudować mansardowe schody z prawie każdy materiał - wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, jej wielkości i lokalizacji (wewnątrz lub na zewnątrz domu). Na rynku dostępne są modele z różnych gatunków drewna, od metalu, szkła i betonu. Dozwolone jest również połączenie materiałów, połączenie drewna liściastego i iglastego wygląda bardzo stylowo i elegancko.

Do małych domków i luksusowych posiadłości wiejskich, do dekoracji wnętrz i na zewnątrz pokoju na poddaszu - drewniane schody idealnie wpasują się w każde wnętrze.Produkt musi być zgodny z projektem lokalu, mieścić się w budżecie najemcy i spełniać wszystkie życzenia. Dlatego do wyboru konstrukcji klatki schodowej należy podchodzić ze szczególną odpowiedzialnością.

Każdy materiał ma zarówno zalety, jak i wady użytkowania.Na przykład schody metalowe są bardzo trwałe, ale są dość drogie. Konstrukcje drewniane wyglądają na wyrafinowane, ale wymagają regularnej konserwacji. A produkty betonowe będą wyglądać dziwnie w klasycznym designie.

Jak wykonać schody na strych (instrukcje krok po kroku)

Wykonując małe schody na strych, wszystkie etapy tego typu prac muszą być ściśle przestrzegane. Prawidłowa lokalizacja konstrukcji zwiększy powierzchnię użytkową domu prywatnego. Jednak najpierw musisz zdecydować, jaki to będzie model i czy potrzebujesz pomocy fachowców w urządzeniu i budowie schodów.

Wybudowanie klatki schodowej na piętro (poddasze lub strych) nie jest tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Ale najważniejsze jest to, że własna konstrukcja spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa:

 • Klatka schodowa nie powinna zajmować dużo miejsca, szczególnie pomieszczenia mieszkalnego (nie dotyczy klatki schodowej przy wejściu do Dom).
 • Musi być umieszczony tak, aby odległość od stopni do sufitu była optymalna i umożliwiała swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami (podczas budowy należy uwzględnić całkowitą wysokość podłogi).
 • Podnoszenie drewnianej klatki schodowej powinno być jak najbardziej komfortowe i bezpieczne, a stopnie powinny być niezawodne oraz odpowiedniej wysokości i szerokości.
 • Jeśli planujesz zamontować składaną drabinę, musisz upewnić się, że wszyscy w rodzinie mogą z niej bez problemu korzystać.

Wybór miejsca na drabinę

Lokalizacja drabiny jest ważne... Wejście na strych może znajdować się na zewnątrz domu lub wewnątrz.Do aranżacji przestrzeni na poddaszu najczęściej wykorzystuje się kompaktowe schody kręcone (umieszczane są w korytarzu lub na ulicy). To świetne rozwiązanie dla małych wiejskich domów.

Przy ustalaniu położenia klatki schodowej należy kierować się parametrami produktu, przeznaczeniem (tymczasowym lub stałym) oraz dostępnością wolnej przestrzeni. Wszystkie te cechy powinny znaleźć odzwierciedlenie na rysunkach i gotowym planie instalacji.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie klatki schodowej w pomieszczeniu wydzielonym lub przechodnim. Zaletami tej metody jest możliwość zainstalowania dowolnego projektu.

​​

Obliczenia i rysunki

Kolejny etap produkcji schodów mansardowych polega na obliczeniu wymiarów konstrukcji i sporządzeniu rysunku.Podczas wykonywania prac należy kierować się ustalonymi wymaganiami, które określają dopuszczalne parametry produktu. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i specjalnych norm pozwoli uniknąć głupich błędów, a także zagwarantuje wygodę ruchu i długą żywotność schodów.

Oto tylko kilka przepisów budowlanych:

 • Szerokość klatki schodowej nie powinna być mniejsza niż 80-100 cm Aby dwie osoby mogły przejść na jednocześnie wartość tę można zwiększyć do 150 cm, ale dla schodów mansardowych to dużo.

 • Optymalna szerokość stopnia to 20-30 cm, wygodna wysokość stopnia to 16-19 cm

 • Nachylenie schodów może wahać się od 20 do 75 stopni. Dla konstrukcji prowadzącej na strych optymalny kąt nachylenia wynosi 40-45 stopni.

Powyższe parametry dotyczą tylko standardowych rozmiarów schodów. Jeśli taka konstrukcja nie pasuje do Twojego wnętrza, zalecamy zwrócenie uwagi na wykonanie schodów na zamówienie. To dość kosztowna przyjemność, ale w ten sposób unikniesz nieoczekiwanych wydatków, błędów w obliczeniach i montażu.

Aby samodzielnie obliczyć schody, należy najpierw zmierzyć odległość od podłogi dolnej kondygnacji do podłogi drugiej (poddasza).Na podstawie uzyskanego wskaźnika należy określić liczbę stopni, w tym celu wysokość sufitu dzieli się przez szacunkową wysokość pionu. Aby obliczyć długość biegu schodów, wystarczy pomnożyć liczbę stopni przez ich szerokość. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń wykonaj rysunek i znaczniki.

Parametry niezbędne do obliczeń

Odrębnie należy zauważyć, że jeżeli otwór w domu prywatnym nie jest przewidziany do budowy schody, to należy je rozbudować lub przenieść. Przed rozpoczęciem pracy skonsultuj się ze specjalistami.

Procedura montażu drabiny

Montaż drabiny to pracochłonny i czasochłonny proces polegający na kilku etapów:

1.Najpierw trzeba zrobić kosourę, do tego lepiej jest mieć na stanie deski o długości.Oznaczyć szczeliny kątownikiem stolarskim i zaznaczyć miejsca cięcia stopni. Następnie wycinane są podłużnice. Powstałe elementy należy porównać ze sobą, w przeciwnym razie wytrzymałość konstrukcji zostanie znacznie zmniejszona.

2.Następnym krokiem jest cięcie belki powierzchniowej. Jego szerokość oblicza się w następujący sposób: szerokość klatki schodowej + podwojona grubość policzka.Wykonujemy nacięcia w belce, cofając się o 7-8 centymetrów od krawędzi, po czym mocujemy ją do zakładki za pomocą kotew. Montujemy podłużnice w rowkach i mocujemy je szpilkami lub szpilkami.

3.Przejdźmy teraz do montażu stopni i pionów.Istnieje kilka sposobów ich zabezpieczenia (patrz rysunek poniżej).

Ociepliłeś pokój na poddaszu, wykończyłeś ściany i zakończyłeś prace instalacyjne - wtedy czas przejść do budowy klatki schodowej na piętro. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, ale najlepszą opcją w tym przypadku byłoby wykonanie drabiny własnymi rękami. Daj pierwszeństwo prostym modelom, a także weź pod uwagę charakterystykę pomieszczenia i cel konstrukcji.

Wykonywanie schodów na policzkach i ściągach (2 filmy)

Schody proste i kompaktowe (65 zdjęć)

(31 7)
(4 01)
Drabiny metalowe. Konstrukcje | Metal Studio Domodiedovo z 85 wspaniałymi zdjęciami metalowych schodów - Gooberzz
.