Jak zrobić piękną i trwałą metalową ławkę

Rzeczy wykonane własnymi rękami niosą szczególny ładunek energii. Tworzą atmosferę ciepła i komfortu we wnętrzu każdego pomieszczenia. To samo dotyczy projektowania krajobrazu. Możliwości realizacji kreatywnych pomysłów jest jeszcze więcej: ścieżki ogrodowe, podium, klomby, altany. Lub taki przyjemny i użyteczny kawałek krajobrazu, jak metalowa ławka na letnią rezydencję: zrobienie tego własnymi rękami, z pewnym doświadczeniem i wielkim pragnieniem, nie będzie trudne. Nie pozostawi obojętnych gości i stanie się ulubionym miejscem wypoczynku podczas spacerów po ogrodzie.

Zalety ławek z metalu i drewna

Najwygodniejszymi i praktycznymi materiałami do wykonania ławki są drewno i metal:

 • Dobrze nadają się do samodzielnej obróbki w domu i wymagają minimalnego użycia specjalnych narzędzi.
 • Umożliwia wykonanie konstrukcji z drewna i metalu o złożonej konfiguracji, montowanych za pomocą standardowych łączników.
 • Są dostępne i stosunkowo niedrogie materiały.

Wykonanie ławki z litego drewna i metalu ma szereg zalet:

 • Trwałość i niezawodność.
 • Trwałość.
 • Oryginalność.
 • Wygoda.

Wymagania konstrukcyjne

Jeśli masz małe doświadczenie w tworzeniu ławek własnymi rękami, nie będzie łatwo przyjść sam zaprojektuj projekt. Ale nawet dobry artysta z rozwiniętą wyobraźnią może nie uwzględniać wszystkich niuansów, które zapewniają niezbędne cechy operacyjne i technologiczne.

„Właściwa” ławka musi być stabilna, solidna i łatwa do zebrania. Niespełnienie wymagań spowoduje, że drewniana ławka będzie niebezpieczna w użytkowaniu lub po prostu nie da możliwości jej zamontowania. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Stabilność produktu

Jest to kwestia bezpieczeństwa: ławka nie powinna się przewracać podczas siedzenia na niej. Stabilność zapewniana jest na różne sposoby, które są brane pod uwagę na etapie opracowywania rysunku. Zależą one od rodzajów produktów, które mogą być przenośne i stacjonarne.

Stacjonarne ławki ogrodowe są stabilnie zamocowane. W konstrukcji ich nóg należy wykonać dodatkowe elementy montażowe:

 • Jeżeli ławka posadowiona jest na solidnej i równej powierzchni (asfalt lub beton) to można ją przymocować kotwą śruby.W tym celu do nóg przyspawane są wsporniki z otworami.

 • W przypadku montażu na ziemi nogi zabezpieczone są miejscowym betonowaniem.Ich długość należy obliczyć z uwzględnieniem części, która idzie pod ziemię. Pręty zwiększające swoją długość mocowane są do nóg gotowych produktów, które nie zostały zamontowane na stałe.

Przenośna ławka jest wygodna, ponieważ może być używana w dowolnym miejscu i na dowolnej powierzchni bez konieczności instalacji. Ale jest to również jego wada: zapewnienie zrównoważonego rozwoju staje się znacznie trudniejsze.

Należy zwrócić uwagę, aby podstawy nóg znajdowały się w tej samej płaszczyźnie równoległej do siedziska. Aby uzyskać dokładną instalację, musisz zrobić to sam lub kupić gotowe oprawy. Możesz również użyć zwykłych zacisków, ławki i dużego stołu warsztatowego o płaskiej powierzchni.

Rada! Aby zwiększyć stabilność, lepiej wykonać nogi z lekkim kątem nachylenia (8 - 15 stopni) w kierunku do przodu i do tyłu. Pomoże to uniknąć przewrócenia.

Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich podanych parametrów: długości, odległości, kątów, wyrównania itp. Dlatego lepiej korzystać z rysunków przygotowanych przez profesjonalistów. Znalezienie ich w Internecie nie jest takie trudne. A jeśli chcesz zrobić ekskluzywny własnymi rękami, znacznie łatwiej jest to zrobić, wprowadzając zmiany w gotowym schemacie montażu. Nikt nie zniechęca Cię do realizacji swojego potencjału twórczego, ale pracując nad modelem popełnisz mniej błędów. Posiadanie wielu opcji przed oczami jest przydatne do rozwijania własnych pomysłów.

Aby mebel był naprawdę stabilny własnymi rękami, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wytrzymałość.

Jak zrobić mocną ławkę

Stabilność i trwałość gotowego produktu zależy od wytrzymałości. Pomagają w tym rozwiązania konstrukcyjne i dobór metod łączenia części. Części wykonane z metalu i drewna są dość trwałe. Ale zbierając je w jedną całość, musisz monitorować sztywność konstrukcji.

Połączenia stałe (spawane lub nitowane) nie gwarantują wysokiej wytrzymałości: jeśli powierzchnia styku współpracujących części jest zbyt mała, mogą pękać pod obciążeniem.

Przy montażu na nitach należy pamiętać, że dwie sąsiadujące ze sobą części muszą być połączone przynajmniej w dwóch punktach. Im większa odległość między punktami, tym trudniejsze parowanie. Zasada ta dotyczy połączeń śrubowych (śrubowych). Tutaj również należy pamiętać o zabezpieczeniu przed niezamierzonym poluzowaniem i zastosowaniu nakrętek zabezpieczających lub podkładek zabezpieczających.

Wskazówka! Określ, w którym kierunku będzie działać największe obciążenie między parą zespołów i umieść otwory na śruby lub nity tak, aby linia między dwoma sąsiednimi punktami była skierowana w kierunku tego obciążenia.

Ale nie zawsze jest możliwe zwiększenie powierzchni współpracującej lub liczby punktów łączenia części, a czasami nie ma to w ogóle sensu. W takich przypadkach stosuje się usztywnienia, do konstrukcji wprowadza się listwy poprzeczne lub dodatkowe podpory.

Aby metalowe nogi się nie "rozchodziły", nie wystarczy ich połączenie tylko z podstawą ławki: potrzebują co najmniej jeszcze jednego wspólnego punktu, który można uzyskać za pomocą poprzecznych listew łączących przednia noga z tyłu, a lewa strona jest po prawej stronie.

Wskazówka! Jeśli drewniana ławka jest bardzo długa, może uginać się pod obciążeniem w części środkowej. Dodatkowa para nóg skutecznie poradzi sobie z tym problemem.

Kolekcjonowanie konstrukcji

Istotny punkt może zniknąć z oczu projektanta - kwestia kolekcjonowania. Ale jeśli planujesz zrobić ławkę własnymi rękami, musisz o tym stale pamiętać.

Czasami to, co jest narysowane na papierze, nie może być zrealizowane technologicznie. Dlatego przygotowując szkice przyszłego produktu, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • Jeżeli w konstrukcji zastosowano rury metalowe, które trzeba wygiąć, promienie odpowiadające nomenklaturze rolek giętarki są ułożone na rysunkach.Ustaw połączenia śrubowe i nitowane, aby zapewnić łatwy dostęp do narzędzia.

 • Zwróć uwagę na położenie podstaw technologicznych służących do kontroli kątów i odległości pomiędzy montowanymi częściami.Pamiętaj, aby dokładnie obliczyć wszystkie wymiary i ustawić tolerancje na odchyłki, w przeciwnym razie podczas montażu możesz spodziewać się niemiłej niespodzianki w postaci niepołączenia części.

 • Staraj się przemyśleć cały proces produkcyjny tak, aby komponenty dotarły do ​​zespołu jak najlepiej przygotowane i przetworzone,bez konieczności ostrzenia, wiercenia i zginania w miejscu.

W niektórych przypadkach może być lepiej wykonać pewne operacje na etapie edycji. Na przykład, jeśli nie możesz dokładnie określić położenia otworu na części w stanie swobodnym, wywierć go już w momencie montażu. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę tę możliwość przy projektowaniu produktu.

Algorytm działania

Aby własnymi rękami wykonać oryginalne ławki z metalu i drewna do domku letniskowego lub ogrodu, potrzebujesz:

 • Zdecyduj, czy Twój produkt będzie stacjonarny, czy przenośny.
 • Określić wymiary całkowite.
 • Przygotuj wstępne szkice uwzględniające elementy projektu.
 • Zbierz rysunki mebli o podobnym designie i zmodyfikuj je zgodnie ze szkicami.
 • Przemyśl proces technologiczny, przygotuj narzędzia i osprzęt.
 • Zakup materiałów i elementów złącznych.
 • Wyprodukować części określone w specyfikacji.
 • Zmontować.

Wskazówka! Wykonując meble do domku letniskowego własnymi rękami, możesz dużo zaoszczędzić, jeśli opracujesz szkic na podstawie dostępnych materiałów, akcesoriów i narzędzi.

Ławka ogrodowa z kutego żelaza zrób to sam (2 filmy)

Rodzaje ławek metalowych (47 zdjęć)

.