Jak zrobić oryginalną otomanę do domu?

Gdy stare wnętrze jest już nudne, a chcesz zmienić, nie jest konieczne rozpoczynanie napraw. Różne dodatkowe elementy mogą zmienić i ożywić wnętrze. Nie powinieneś od razu iść na zakupy w poszukiwaniu czegoś nowego i niezwykłego. Nie zapominaj, że możesz stworzyć wiele arcydzieł własnymi rękami w domu. Jedną z praktycznych i ciekawych rzeczy w pokoju jest podnóżek. Występuje w absolutnie dowolnym kształcie, rozmiarze, kolorze.

Można go dopasować do każdego pomieszczenia iw różnych stylach. Jeśli myślisz o tym, jak zrobić otomanę własnymi rękami, będziesz potrzebować przydatnych pomysłów w tej sprawie. Ale główną zaletą takiego przedmiotu jest szeroki wybór materiałów do stworzenia.

Podnóżek z różnokolorowej tkaniny

Uszycie jasnej podnóżka z tkaniny nie jest trudnym zadaniem.

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować:

 • tkaninę w różnych kolorach;
 • podszewka;
 • wypełniacz;
 • maszyna do szycia;
 • igła i nitka;
 • 2 duże przyciski.

Jako wypełniacz można wziąć syntetyczny winterizer lub grubą piankę gumową. Wtedy pufa okaże się umiarkowanie miękka i zachowa swój kształt.

Pierwszym etapem pracy jest wykrojenie. Narysuj na papierze okrąg o rozmiarze, jaki ma mieć pufa. Podziel ten okrąg na 12 równych części. Mniej dostępnych kolorów? Możesz je zmieniać lub podzielić na 6-10 części. Gotowe wzory są nakładane na tkaninę i wycinane są trójkątne strzępy. Wytnij je z marginesem, który posłuży do szycia. Tkanina podszewkowa jest skrojona w ten sam sposób.

Kolejnym krokiem jest szycie. Za pomocą nici złap płatki koła razem po bokach, a następnie zszyj je na maszynie do szycia. Powinieneś mieć dwie okrągłe kolorowe podstawy - górną i dolną. Muszą być uszyte z wysoką jakością od wewnątrz. Pozostaw jeden kawałek otwarty, aby wypełnić pufę.

Ostatni etap to napełnianie. Umieścić wymaganą ilość wypełniacza wewnątrz pokrywy. Pufa natychmiast stanie się obszerna. Powinno być dużo wyściółki poliestrowej lub gumy piankowej, aby pufa nie zmieniała znacząco kształtu po naciśnięciu. Zszyj dokładnie ostatni kawałek. I zamknij miejsce, w którym płatki są wszyte pośrodku kół, dużymi guzikami. Wielokolorowa pufa zrób to sam jest gotowa.

Butelki plastikowe jako podstawa pufy

Butelki plastikowe mają wiele zastosowań w życiu codziennym. Gdy zgromadzi się ich znaczna liczba, możesz zrobić otomanę własnymi rękami.

Potrzebne będą:

 • około 40 butelek z nakrętkami;
 • miękka pianka wyściółka;
 • karton;
 • szeroka taśma klejąca;
 • tkanina na okładkę;
 • igła, nić.

Weź butelki z mocno zakręconymi nakrętkami i za pomocą taśmy klejącej połącz je ze sobą tak, aby tworzyły wypełnione koło. Z kartonu należy wyciąć 2 kółka. Ich średnica powinna odpowiadać średnicy dna sklejanych butelek. Przyklej tekturę szczelnie do plastikowych pojemników. Rama do podnóżka jest gotowa.

Następnie przygotuj piankę na podszewkę. Wycinane są 3 puste miejsca: 2 koła tego samego rozmiaru z kartonowymi wykrojami i 1 prostokąt. Owinie się pionowo wokół podnóżka. Przedmioty można mocować za pomocą nici lub zszywacza budowlanego. Pozostaje tylko uszyć pokrowiec na pufę z pożądanej tkaniny. Nie będzie to trudne, jeśli masz minimalne umiejętności szycia. Urocza otomana własnymi rękami okazuje się szybko i tanio.

Niestandardowe użycie plastikowego wiaderka

Stare plastikowe wiaderko na odpady może łatwo zmienić się w użyteczną i piękną rzecz - w podnóżek.

Do podnóżka potrzebne będą:

 • lina lub lina jutowa;
 • pistolet do kleju budowlanego;
 • karton;
 • tkanina;
 • zszywacz;
 • duży guzik;
 • Ściereczka z mikrofibry.

Wiadro bez uchwytu należy odwrócić i ciasno owinąć liną. Podczas owijania każdego ściegu konieczne jest nałożenie kleju, aby później lina dobrze się układała.

Po wykonaniu zadania możesz własnoręcznie przystąpić do budowania miękkiego siedziska pod pufę. Weź kawałek tektury, przymocuj go do podnóżka i wytnij z niego okrąg o takim samym rozmiarze jak spód. Z tkaniny należy również wyciąć okrąg, ale o średnicy większej o 10 cm. Połącz tkaninę z tekturą pośrodku za pomocą guzika. Zwiń mikrofibrę i zacznij owijać ją między tekturą a tkaniną wokół guzika. Użyj pistoletu do kleju, aby naprawić. Zwiń tkaninę, aż dojdziesz do krawędzi kartonu. Przymocuj górną tkaninę za pomocą zszywacza z tyłu kartonu. Otomana jest gotowa, pozostaje tylko połączenie wieczka i podstawy za pomocą kleju lub taśmy rzepowej.

Funkcjonalna pufa z pudełkiem w środku

Zadanie trochę się komplikuje, jeśli chcesz zrobić to sam i skorzystać z otomana jako miejsce do przechowywania rzeczy... Obecność gotowego pudełka znacznie ułatwi zadanie. Ale można też zrobić to samemu.

Przygotuj do tego:

 • 4 prostokąty tej samej wielkości wykonane z płyty wiórowej. Będą krawędziami pufy;
 • 2 kwadraty z płyty wiórowej na podstawę i pokrywę;
 • drewniane klocki do mocowania i małych nóżek;
 • śrubokręt i wkręty samogwintujące.

Jeśli nie masz umiejętności stolarza, lepiej poprosić bardziej doświadczoną i silną osobę o pomoc w montażu skrzyni. Złóż konstrukcję z części, użyj śrub i kleju, aby ją naprawić.

Siedzisko nie jest przymocowane do podnóżka, należy je swobodnie zdejmować i zakładać. Aby podczas pracy siedzisko się nie wysuwało, od wewnątrz przymocowane są do niego ograniczniki. Konieczne jest przymocowanie ograniczników w takiej odległości, aby podczas zdejmowania i zakładania pokrowca nie ocierały się o krawędź płyty wiórowej i nie dotykały prętów wewnątrz.

Stelaż pudełka należy przykryć ściereczką, można go przymocować zszywaczem. Wewnątrz pudełko jest również osłonięte. Dla wygody siedzenia w pokrowcu pod tkaniną należy ułożyć grubą gumę piankową. Tak wygląda praktyczna podnóżek z nogami, która wpasuje się w każdy styl wnętrza. Trzeba tylko wybrać odpowiednią tkaninę.

Galeria zdjęć

(20 0)
.