Jak zrobić na drutach kratę z kwadratów: wzory dla początkujących i ważne wskazówki

Jeśli wiesz, jak robić pętle powietrza, robić na drutach proste kolumny, to nie będzie Ci trudno nauczyć się, jak stworzyć piękny, przytulny koc szydełkowy z kwadraty. Za pomocą tej technologii możesz odtworzyć dowolny wzór, niezwykłą ozdobę, zrobić na drutach sweter, szalik lub dekorację domu.

Wzór dziania takiego produktu jest bardzo prosty, konieczne jest jedynie uwzględnienie specyfiki procesu. W tym artykule przyjrzymy się kilku popularnym wzorom szydełkowym do szydełkowania koca z kwadratów, których wykonanie nie zajmie dużo czasu. Na ich podstawie możesz wymyślić własną wersję i zadziwić gości i znajomych swoimi umiejętnościami.

Rekomendacje doświadczonych rzemieślniczek

Dla początkujących szwaczek szczególnie ważne są rady bardziej doświadczonych rzemieślniczek. Ta zasada dotyczy również szydełkowania różnych artykułów dekoracyjnych, małych ażurowych kocyków, poszewek na poduszki, zabawek dla dzieci. Dziś jednym z najprostszych wzorów dziania jest robienie koców z kwadratów.

Aby szybko i bez zbędnych kłopotów wykonać taki produkt własnymi rękami, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

  • Główny zasada dziania koca z kwadratów polega na tym, że wszystkie części kompozycji powinny mieć ten sam rozmiar (w tym celu należy użyć miarki lub linijki).
  • Wybierając materiały do ​​przyszłego produktu, należy wziąć pod uwagę strukturę i grubość gwintów. Tak więc do koca o parametrach 90 na 140 cm potrzeba około 1500 g przędzy o średniej grubości.
  • Nie trzeba ograniczać się do jednego odcienia włóczki, łączyć kontrastujące kolory (biała włóczka w zestawieniu z niebieskim lub zielonym wygląda bardzo efektownie, a taki kocyk nadaje się jako prezent zarówno dla chłopca jak i dziewczynki).
  • Większość początkujących zestawów używa haków średniej wielkości (najlepiej numer 4 lub 5).
  • Kocyk dla noworodka powinien być wykonany wyłącznie z nici naturalnych, może to być bawełna lub wełna.

Czego potrzebujesz do pracy?

W Internecie można znaleźć dużą ilość wzorów do robienia na drutach kocyków z kwadratów, może je wykonać każda, nawet początkująca szwaczka. Najważniejsze jest, aby nauczyć się tworzyć pętle powietrzne i wprowadzać w tym procesie nowy wątek.Do wykonania kocyka o wymiarach 120x200 cm potrzeba około 1700 g włóczki (zalecamy zakup kilku motków w różnych odcieniach po 300 g każdy).

Ważne jest, aby wszystkie wybrane kolory były ze sobą w dobrej harmonii, dlatego lepiej zdecydować się na kolory zimne lub ciepłe.

Większość ekspertów zaleca używanie włóczki półwełnianej, akrylu i haczyka nr 4, 5.Ostre nożyczki są przydatne do pracy i kilka igieł. Nie możesz obejść się bez żelazka. To jest cała lista wymaganych materiałów i narzędzi.

Klasyczny schemat dziania kwadratów

Dla jednego kwadrat, musisz zrobić 8 pętli powietrza w kole i połączyć pierwszą i ostatnią specjalną kolumną.Zawiąż pierścionek pojedynczymi szydełkami. Początkowo należy zawiązać 2 pętle powietrza, aby podnieść rząd i 11 sc do mocowania pierwszej i ostatniej pętli.

Poniżej na zdjęciu widać gotowy szydełkowany kwadrat i jego schemat, za pomocą którego można łatwo ożywić to arcydzieło.

Należy zauważyć, że wszystkie kolejne rzędy są tworzone przy użyciu pojedynczych kolumn szydełkowych. Drugi rząd zakłada kompozycję 3 VP i 2 С1Н (w każdej kolumnie poprzedniego rzędu). Następnie musisz połączyć 2 PZ za róg kwadratu i naprzemiennie 3 С1Н i 2 PZ, aż część zostanie całkowicie ukończona.

Powyższe zdjęcie przedstawia sposób wiązania słupków łączących. Jest niezbędny do prawidłowego uformowania klasycznego placu babci. Ten punkt jest również ważny, podobnie jak dołączenie nici innego koloru, o czym omówimy później.

Jak zrobić na drutach kwadrat kolorowych nici:

1. Aby uformować pierwszy kwadrat, musisz połączyć pierwszą i ostatnią pętlę. Wcześniej pamiętaj, aby dołączyć nić innego koloru, a następnie wyciągnąć pętlę i wykonać kolumnę łączącą.

2. Aby uzyskać naprawdę piękny kwadrat, upewnij się, że nowy nić nie prześwituje w drugim rzędzie (często się to zdarza, jeśli dołączysz go na początku następnego rzędu).

3. Przechodzimy do trzeciego rzędu - wchodzimy do poprzedniego rzędu w trzy pętle powietrza i dwie kolumny łączące z jednym szydełkiem, następnie powtarzamy ostatnią czynność pod pętlami powietrza drugiego rzędu i wykonaj 4 VP w rogu części (winda VP) i ponownie 2 С1Н pod pętlami powietrza drugiego rzędu.

4. Kolejnym krokiem jest utworzenie trzech półkolumn, 2 CCH i 4 VP. To działanie jest najważniejsze i wymaga odpowiedzialnego podejścia. Kontynuuj operację, jak pokazano na poniższym zdjęciu. Czwarty rząd jest identyczny z trzecim, jedyną różnicą jest zwiększenie ilości kolumn w rogach.

Czyli dostaliśmy mały kwadrat na przyszły kocyk z dzianiny, pozostaje tylko związać go pojedynczymi szydełkami. Aby to zrobić, wykonaj 2 PZ za podnoszenie plus jeden szydełko pod pętlami powietrza, aw rogu zrób 5 PRS (lub 3 PRS, w zależności od rodzaju wybranego obrazu kwadratu babci). W podobny sposób wykonujemy pozostałe kwadraty i przechodzimy do ostatniego etapu - łączenia części w pełnowartościowy produkt.

Na wideo:prosty szydełkowy motyw: babciny kwadrat.

Łączenie dzianin

W zależności od wielkości produktu sposób łączenia części może się różnić. Warto jednak pamiętać, że najpierw lepiej szyć małe elementy, a potem duże kwadraty (każdy musi być wyprasowany od wewnątrz żelazkiem).

Podczas zszywania części upewnij się, że są skierowane do wewnątrz. Szydełkuj je (jak pokazano na zdjęciu) lub przyszyj igłą i nitką.

Następnie trzeba całą kratę związać pojedynczymi szydełkami, a rogi mają 3 ps.W tym miejscu warto wyjaśnić kolejny krok, tzw. krok rzędowy. Aby to zrobić, musisz wejść w pętle od lewej do prawej. Na koniec wystarczy schować czubek nici i kontynuować procedurę na przemian z każdą sztuką.

Jak widać zrobienie koca z kwadratów wcale nie jest trudne. Jest to o wiele łatwiejsze niż majstrowanie przy wykrojach lub używanie już znudzonych igieł do robienia na drutach.

Pled wzór "babci kwadrat w kole"

Pracę można wykonać zarówno w linii prostej jak iw kole. Ostatnia opcja wygląda szczególnie efektownie przy łączeniu nici o różnej strukturze i kolorze. Chcąc ożywić klasyczny przykład na kocu typu „szydełkowy kwadrat babci”, to przede wszystkim należy wykonać określoną liczbę pętli powietrza umieszczonych jedna po drugiej. Następnie robią na drutach kolumny z szydełkami i bez.

Na koniec musisz odwrócić połączony kawałek i powtórzyć te same czynności, aż uzyskasz kwadratowy motyw. Podczas robienia na drutach w kółko, kilka pierwszych pętli zamyka się w pierścieniu, a kilka podwójnych szydełków wykonuje się spiralnie. Rezultatem są zgrabne kwadratowe elementy z taką samą liczbą rzędów w rogach kwadratu.

Aby połączyć powstałe kwadraty, należy dokładnie zmierzyć każdy element i obliczyć, ile wystarczy, aby wykonać pełnowartościowy koc z dzianiny o pomyśle ornament.

Wszystkie detale muszą być dokładnie wyprasowane i przygotowane do wiązania, do tego można użyć igły (wtedy szew będzie całkowicie niewidoczny) lub innego urządzenie.Coraz częściej szyte wykroje są wiązane czerwoną nicią, aby produkt był lakoniczny. Ta metoda powinna być stosowana tylko wtedy, gdy wybrałeś odpowiednie przejście kolorów dla kwadratowego dywanu babci.

Koc zrób to sam wniesie komfort i dobrobyt do Twojego domu, ozdobi każde wnętrze. Aby to zrobić, nie potrzebujesz dużo czasu i wysiłku. Najważniejsze jest dokładne przestrzeganie wybranego schematu. Możesz także zostawiać komentarze, aby inni odwiedzający nie popełniali głupich błędów podczas rozpoczynania pracy.

Jak zawiązać kwadratowy motyw z kwiatkiem (2 filmy)

Różne schematy i gotowe prace (45 zdjęć)

.