Jak zrobić garderobę ze spiżarni: pomysły na aranżację | +50 zdjęć

O takim zakątku, w którym można zorganizować przechowywanie wszelkich rzeczy, takich jak sezonowe i codzienne. W zwykłych małych mieszkaniach zajęcie takiego miejsca jest po prostu niemożliwe. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem byłaby niewielka garderoba ze spiżarni. Realizacja planu nie zajmie dużo czasu, ale należy przestrzegać głównych punktów: zdecyduj o konfiguracji, podziel schemat przechowywania, ustaw strefy i wypełnij je modułami. Wszystko omówimy szczegółowo w tym artykule.

​​

Lista podstawowych wymagań

Szatnia w Chruszczowie może zostać przerobiona ze spiżarni, co zawsze było zakładane w rozplanowaniu domów tego typu. Aby zrozumieć, czy możliwa jest opcja zaaranżowania pomieszczenia do przechowywania rzeczy, należy zapoznać się z ogólnymi wymaganiami w tym kierunku:

 • Do wyposażenia garderoby wymagany jest określony obszar. Minimalne wymiary spiżarni powinny wynosić 1 × 1,5 m. To wystarczy, aby zrobić miejsce na półki i szyny na wieszaki.
 • Garderoby są jednostronne i dwustronne. W pierwszym przypadku wymagana jest szerokość co najmniej 1,2 m, a w drugim 1,5 m.
 • Garderoby znajdujące się w spiżarni to przestrzeń zamknięta, całkowicie wypełniona rzeczami, dla optymalnych warunków przechowywania, które muszą być wentylowane. Podstawowym wymaganiem jest system wentylacji.
 • Jeżeli garderoba znajduje się w pobliżu sypialni, wentylator nie powinien wytwarzać dużego hałasu.
 • Aby uzyskać dobry przegląd pojemności magazynowej, system oświetleniowy musi zostać przerobiony.
 • Zazwyczaj w garderobie znajdują się szafy wnękowe. Nie można tego zrobić w małych magazynach. Zastępują je proste regały i półki.
 • Głównym zadaniem w mini garderobie jest racjonalne rozmieszczenie przestrzeni. Każdy centymetr kwadratowy powinien być zaangażowany.
Taka garderoba wymaga dobrego oświetlenia i wentylacji

Główne aspekty aranżacji garderoby

Zaczynając urządzać garderobę w szafie, zastanawiają się nad wszystkimi głównymi aspektami. Przede wszystkim oceniana jest ilość przechowywanych rzeczy i są one podzielone na kategorie. Określono również sposób przechowywania. Na przykład w przypadku dużych przedmiotów potrzebne są górne półki, na odzież wierzchnią - pręty z wieszakami, na bieliznę - szuflady.

Rodzaje konfiguracji

Jak rozmieścić przestrzeń w garderobie? Zależy to bezpośrednio od kształtu spiżarni. Dostępnych jest kilka opcji przechowywania. Oto kilka przykładów:

 • Liniowy system magazynowania.Istnieje możliwość wyposażenia regałów przy jednej ścianie szafy, która nie różni się zbytnio konstrukcją od konwencjonalnej garderoby. W tym modelu układu musisz dokładnie przemyśleć liczbę prętów, półek, szuflad.

 • Umiejscowienie systemu przechowywania w kształcie litery L.Dla Chruszczowa to najlepsza opcja. Idealny do pomieszczeń o długim prostokątnym kształcie. Oprócz rzeczy mogą przechowywać odkurzacz, deskę do prasowania i nie tylko.

 • Konfiguracja w kształcie litery U.Jest najbardziej praktyczny i przestronny. W takim przypadku zapewnione jest 100% wykorzystanie przestrzeni.

 • Opcja narożna.Dość niestandardowe, ale pozwala naprawić problematyczne obszary pokoju, uzyskując przestronne pomieszczenie do przechowywania rzeczy.

Nowoczesne systemy magazynowe

O funkcjonalności garderoby decyduje odpowiednio dobrana uporządkowany system przechowywania. Musi być wybrany na podstawie powierzchni pomieszczenia. Istnieją tylko trzy rodzaje systemów szaf, rozważ ich główne zalety i cechy konstrukcyjne.

Powiązany artykuł:Aranżacja garderoby w przedpokoju: proste opcje i oryginalne rozwiązania

Szafka

Do produkcji mebli skrzyniowych wymagane są dokładne wymiary, opracowany projekt i mistrz, który zrobi wszystko na zamówienie.Korzyści to funkcjonalna przestrzeń magazynowa, imponująca objętość i solidna konstrukcja. Ale mimo wszystkich zalet dostrzegają też wady: po pierwsze półki i szuflady są nieporęczne i zajmują dużo przestrzeni użytkowej, a po drugie nie da się zmienić układu mebli.

Siatka

Konstrukcja typu oczek (plaster miodu) jest uniwersalna i kompaktowa.Składa się z lekkich półek, półki mają podstawę z siatki, ten sam rodzaj kosza, przymocowany do haków i wsporników. Ten system jest łatwy w instalacji - zainstalowanie takiej garderoby w szafie własnymi rękami nie jest trudne. Dodatkowo w każdej chwili istnieje możliwość zmiany konfiguracji garderoby.

Ważne! Jeśli do szafy w szafie wybierzemy konstrukcję siatkową, bierzemy pod uwagę fakt, że system przechowywania nie jest w stanie wytrzymać ciężkich rzeczy.

Rama

Konstrukcja typu ramowego obejmuje instalację metalowych stelaży mocowanych do podłogi i sufit.Regały i półki rozmieszczone są na poprzeczkach. Możesz również przymocować sztangę do odzieży wierzchniej. Szuflady montuje się po prostu. Zaletami tego projektu są łatwość instalacji i możliwość zmiany projektu w dowolnym momencie. Wizualnie taki system wygląda na lekki, zapewnia to brak elementów bocznych.

Przeznaczenie przestrzenne

Wadą w funkcjonowaniu garderoby w mieszkaniach o starym układzie jest jej niewielki rozmiar. Aby zoptymalizować ten problem, starannie rozważają planowanie powierzchni magazynowych.

Zgodnie ze standardem przestrzeń szafy podzielona jest na trzy główne strefy:

 • Dolna.Zazwyczaj umieszcza się tu pudełka na buty, parasole i inne akcesoria. Dolna przestrzeń znajduje się około 0,8 m od podłogi. Wysokość półek do przechowywania butów w okresie letnim wynosi 0,25 m, a zimą 0,45 m.
 • Średnia.Zwykle przeznaczone do stałego użytku. Jest też miejsce na odzież wierzchnią. Na wysokości strefa powinna zajmować od 1,5 do 1,7 m. Konieczne jest dodatkowe podzielenie przestrzeni w określonym miejscu na umieszczenie koszul, spodni i spódnic.
 • Górna.Zasadniczo jest to regał i jest przeznaczony do lokalizacji przedmiotów sezonowych. Możesz również umieścić pościel, koce, poduszki, walizki i inne. Optymalna wysokość górnych półek wynosi 0,2 m, a głębokość co najmniej 0,25 m.
Prawidłowy podział garderoby na strefy pozwoli wygodnie korzystać z tego pomieszczenia

Wygodne urządzenia do przechowywania rzeczy

Współczesny rynek meblowy wypełniony jest dużą liczbą urządzeń przeznaczonych do kompaktowego i wygodnego układania rzeczy:

 • Urządzenia do wieszania spodni i spódnic, które posiadają specjalne gumowane klipsy. Pozwala to uniknąć pozostawiania śladów załamań, jak na konwencjonalnych wieszakach.

 • Wieszaki, które mają nie jedną, ale kilka poprzeczek, pomogą umieścić kilka identycznych rzeczy, co zmaksymalizuje wykorzystanie przestrzeni.

 • Warto również przyjrzeć się systemom wygodnego zakładania krawatów, pasków, pasków, szalików itp.

 • Zamiast zwykłej poprzeczki można zastosować nowy pomysł - podnośnik pantografowy. Można go opuścić za pomocą dźwigni regulacyjnej.

 • Różne moduły do ​​butów są bardzo wygodne w użyciu. Mogą to być platformy ze specjalnymi występami, na których montowane są buty.

Dekoracja i oświetlenie

Szafa w szafie jest zamknięta przestrzeń... Dlatego następnym aspektem, który należy bardziej szczegółowo omówić podczas przeróbek, jest oświetlenie.W tym kierunku użyj małych reflektorów lub kinkietów z urządzeniem do ich swobodnego obracania się w pożądanym kierunku.

Można pomyśleć o oświetleniu ubrań.W takim przypadku dobrym rozwiązaniem byłyby mini żarówki LED przymocowane do szczebli lub innych elementów. Nie powinny znajdować się zbyt blisko półek i przylegać do ubrania.

Dobrze będzie zaaranżować oświetlenie wewnętrzne boksów. Można to zrobić za pomocą taśm LED.

Osobną rozmową jest dekoracja ścienna.Obowiązuje tu kilka zasad: powierzchnia musi być gładka, pomalowana lub zaklejona obydwoma jasnymi kolorami. W niektórych miejscach można ułożyć lustro lub miękką zasłonę.

Rada! Jasne kolory i lustrzane powierzchnie mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Staramy się przestrzegać tej prostej zasady.

Dekoracja oddziału drzwiowego

Po zakończeniu zagospodarowania przestrzenno-magazynowego przystępujemy do aranżacji drzwi. Nie jest to nieistotny aspekt, ponieważ przenosi również obciążenie projektowe.

Wyobraźmy sobie kilka opcji zamknięcia drzwi do garderoby w spiżarni:

 • Najprostszym i najtańszym sposobem na przerobienie jest pozostawienie otworu otwarty. Niektóre półki są wyjmowane ze spiżarni. Ta opcja jest odpowiednia tylko na korytarz.
 • Często stosowane są ekrany dzielące przestrzeń i opcje drzwi przesuwnych. Projekt systemu przesuwnego zamawiamy w warsztatach, dobierając wcześniej wystrój według własnego gustu.
 • W przypadku konwencjonalnego ekranu należy nadać mu stylowy i kreatywny charakter. Wybierz odpowiednie tekstylia i gzyms, które będą w pełnej harmonii z wnętrzem pokoju.

Przebudowa spiżarni zrób to sam

Przed przebudową garderoby przy użyciu Własne ręce ze spiżarni, weź pod uwagę fakt, że miejsce na to przeznaczone jest dość małe. Zacznij od naszkicowania garderoby w mieszkaniu.

Sporządzenie planu-schematu garderoby

Najpierw oszacuj powierzchnię spiżarni. Zwykle w Chruszczowie wielkość powierzchni magazynowej wynosi około 3 metry kwadratowe. metrów. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca dla konsumentów, możesz zacząć od jego rozbudowy. Oznacza to, że jedna ze ścian musi zostać zburzona, a następnie należy wykonać przegrodę z płyt gipsowo-kartonowych. Należy jednak rozumieć, że w tym przypadku zmniejszy się przestrzeń samego pokoju.

Przed zrobieniem garderoby ze spiżarni zastanawiają się nad systemem przechowywania i wyświetlają go na planie planu.Konieczne jest wykonanie projektu zgodnie z wymiarami. Wykonują szkice pod różnymi kątami, aby ułatwić pracę. Na ostatnim etapie planowania obliczane jest zużycie materiałów potrzebnych do przeróbki.

Standard

Konfiguracja szafy w zabudowie dobierana jest w zależności od kształtu spiżarni, choć w tym przypadku możliwe jest skorygowanie przestrzeni.Standardowy układ magazynu wiąże się z wykorzystaniem przestrzeni wokół obwodu.Na poniższym zdjęciu pokazano kilka opcji umieszczania konstrukcji.

Trójkątne

Ostatnio popularne stały się szafy trójkątne.Zapewniają miejsce do przechowywania nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Pomysły i szkice urządzenia można obejrzeć na poniższym zdjęciu.

Urlop i dekoracja lokalu

Aranżację garderoby rozpocznij od przygotowania spiżarni.Na początek całkowicie uwalniają ją od starych substancji, trzeba odkurzać podłogę i ściany z kurzu i czyścić na mokro. Oceniany jest stan ścian spiżarni, aw przypadku dużych ubytków konieczne jest wykonanie tynkowania lub szpachlowania. Wypoziomuj i pomaluj sufit. Za pomocą jastrychu podłoga jest wyrównana i pokryta linoleum.

Eksperci zalecają, aby nie wydawać dużej ilości materiałów na wykończenie ścian i sufitów, ponieważ nie będą one widoczne za konstrukcjami. Nacisk należy położyć na wyrównanie powierzchni. W przeciwnym razie konstrukcje mebli mogą być przekrzywione.

Zapewnienie wentylacji

W projekcie domów Chruszczowa nie było planowanej wentylacji, więc trzeba nad nią pracować samodzielnie.Ten problem jest kosztowny. Najlepszym rozwiązaniem jest wymuszona wentylacja.

Prace można wykonać według następującego schematu:

 • Pod sufitem w ścianie zaznacza się miejsce dalej od otworu drzwiowego i jest zrobione. Można to zrobić za pomocą perforatora i „korony” o żądanym przekroju.
 • Do tego otworu włożony jest wentylator.
 • Na odwrocie ściany organizują otwór wlotowy i maskują go kratką wentylacyjną.
Tak wygląda urządzenie z wymuszoną wentylacją

Wydajność wentylatora jest podana na podstawie niektórych obliczeń. Jego moc należy dobrać zgodnie z objętością pomieszczenia. Oznacza to, że objętość garderoby należy pomnożyć przez 1,5. Do spiżarni o wymiarach 1,5×2×2,5 dobiera się urządzenie o wydajności 11,5 m3na godzinę.

Wykonanie i montaż systemu magazynowego

Własnymi rękami system magazynowy można wyposażyć w konstrukcje metalowe, płyty wiórowe z powłoką dekoracyjną, taśmę do zdobienia krawędź, prowadnice i różne akcesoria meblowe. Czasami preferowane są konstrukcje drewniane zamiast metalu.

Proces montażu odbywa się według następującego algorytmu:

1. Konstrukcje stalowe są cięte według szkicu.

2. Wytnij z płyty wiórowej i przytnij krawędzie taśmą krawędziową.

3. Wykonać montaż ramy wykonanej z konstrukcji metalowych. Pionowe elementy opierają się o podłogę i sufit. Następnie zapewniają mocowanie za pomocą wkrętów samogwintujących.

4. Następnie przymocuj elementy poziome, zbierając całą konstrukcję.

5. Ustawić półki, zamontować wbudowane szuflady i inne urządzenia. Sprawdź ich poziomość.

Uzupełniają projekt przestrzeni garderoby o różne elementy niezbędne do umieszczenia rzeczy: wieszaki, haczyki, kosze i inne.

Na filmie:przykład montażu uniwersalnego systemu ramowego.

Montaż i dekoracja drzwi

Montaż drzwi przesuwnych własnymi rękami nie jest trudny. Składa się z dwóch etapów: mocowania prowadnic i montażu skrzydeł drzwiowych.Po zabezpieczeniu szyn do szyny dolnej mocowany jest ogranicznik. Montaż płótna rozpoczyna się od górnej prowadnicy, podnosi się do awarii i jest wkładany do prowadnic na dole.

Na filmie:instrukcja montażu drzwi przesuwnych.

To, co trzeba powstrzymać, to pomysł zdobienia skrzydeł drzwiowych. W tej kwestii wybór jest ogromny. Oto lista głównych opcji:

 • cała płaszczyzna płócien ozdobiona jest lustrami, z rysunkiem lub bez;
 • płótna wykonane są z płyty wiórowej, której wzór różni się kolorem i strukturą;
 • szklane drzwi z naniesionymi na nie ozdobnymi wzorami lub zmodyfikowaną strukturą, np. szkło matowe;
 • Opcje łączone: łączenie materiałów płyta wiórowa i szkło, płyta wiórowa i lustra;
 • płótna rattanowe i bambusowe.

Możliwości projektowania garderób jest tak wiele, że nietrudno znaleźć odpowiednią opcję, która zaspokoi wszystkie potrzeby konsumentów. Kilka pomysłów na gotowy projekt i projekt garderoby ze spiżarni można obejrzeć na zdjęciu w naszej galerii poniżej.

Prowadząc własnymi rękami prace nad przebudową spiżarni w nowoczesną i stylową garderobę, zapewniają osobisty udział w ekscytującym procesie, autoafirmację i oszczędności w budżecie rodzinnym. Ale jeśli chodzi o projekt, lepiej skonsultować się z profesjonalistami. W przeciwnym razie włącz wyobraźnię i poszukaj niestandardowych rozwiązań.

Projekt garderoby i spiżarni (1 film)

Gotowe opcje mini garderoby (50 zdjęć)

.