Jak zrobić garderobę własnymi rękami: rodzaje konstrukcji, instalacja i dekoracja

Co dziewczyna nie marzy o pojemniejszym schowku na ubrania i buty. Ale nie zawsze da się rozwiązać te problemy bez strat cennych metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Nawet jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, garderoba to bardzo złożony projekt. Takie pomieszczenie można wyposażyć własnymi rękami - zobaczmy, jak wszystko zorganizować.

Zalety garderoby

Większość małych mieszkań wykorzystuje szafę do przechowywania ubrań, a wiele ma ją w prywatnych domach. Ale wydzielone, choć niewielkie pomieszczenie przeznaczone na takie zadania jest znacznie lepsze.

Garderoba jest bardzo wygodna i ekonomiczna.W osobnym pomieszczeniu w sypialni, przedpokoju czy w innym pomieszczeniu zmieści się znacznie więcej ubrań niż w największej szafie, a wszystko, co tam jest przechowywane, będzie zawsze pod ręką i na widoku. Nie musisz już biegać między szafą a stolikami nocnymi.

W garderobie zmieści się wszystko: pościel, odzież wierzchnia, torby, buty i różne dodatki.

Kolejny plus związany jest z faktem, że szafa pozwoli Ci wyjąć z mieszkania nieporęczne szafy. Ułatwi to wizualną percepcję przestrzeni - pozostaną tylko lekkie meble.W efekcie całe pomieszczenie tylko na tym skorzysta, kanapę lub inny upragniony mebel można zamontować w salonie w miejscu, które wcześniej zajmowała szafka. Wiszące ubrania można zdjąć z oczu na korytarzu.

Wyposażenie systemu garderoby własnymi rękami to także okazja do zaoszczędzenia pieniędzy.Wystarczy usiąść i obliczyć, co będzie bardziej opłacalne: zakup kilku szafek, schowkówrzeczy, półki do wyposażenia przestrzeni w szafie lub wydać pieniądze na masywną szafę, dwie lub trzy komody i kilka cokołów.

Oddzielne pojemne pomieszczenie na ubrania jest wielofunkcyjne. Tutaj wkłada się poduszki, niepotrzebne koce, materace. Zawsze jest kilka półek na album ze zdjęciami i pudełka z różnymi drobiazgami. Można tu również przechowywać deskę do prasowania, a jeśli pokój jest duży, można nawet zorganizować pranie.

W jakich przypadkach wykonanie garderoby jest niepraktyczne?

Osobne pomieszczenie do przechowywania odzieży wierzchniej, bielizny i butów, różnych drobiazgów to rzecz niezbędna nawet w małym mieszkaniu.Inna sprawa, kiedy mieszkanie jednopokojowe jest segmentem ekonomicznym. Nie ma gdzie ukraść cennej przestrzeni, a w takich mieszkaniach nie ma komórki lokatorskiej. W takim przypadku nie należy budować garderoby. W każdym innym przypadku taki funkcjonalny pokój będzie tylko plusem.

Garderoba może być wyposażona nawet w niewielką niszę

Materiały

Nowoczesny rynek budowlany oferuje wiele różnych materiałów, z których można zbudować garderobę w mieszkaniu. Szeroko stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, drewno, metal, plastik. Możesz samodzielnie pracować z dowolnymi materiałami, najważniejsze jest ich zakup w odpowiedniej ilości. Do wykończenia użyj szklanej tapety, płytek, pomaluj według uznania. Wybór odpowiedniego materiału zależy od wybranego schematu i układu garderoby, a także od charakterystyki pomieszczenia w mieszkaniu.

Garderoba z płyt gipsowo-kartonowych

Należy pamiętać, że płyta gipsowo-kartonowa jest materiałem nieprzeznaczonym do produkcji mebli.Wciąż jest to materiał budowlany wykończeniowy do wyrównywania ścian, stropów, suchych jastrychów pod lekko obciążone podłogi. A szafa to coś w rodzaju mebli, płyta gipsowo-kartonowa będzie tutaj zbyt ciężka i delikatna.

Powiązane artykuły:Styl prowansalski w aranżacji wnętrz: pomysły projektowe (+50 zdjęć)

Rozwiązania meblowe z płyt gipsowo-kartonowych oparte są na ramie o dość złożonej konstrukcji.

Po zmontowaniu systemu należy starannie wykonać prace wykończeniowe. Dla aranżacji pomieszczenia gospodarczego, a garderoba jest rodzajem pomieszczenia gospodarczego, pracochłonność i całkowity koszt projektu wraz z pracami budowlanymi są zbyt duże, a pojemność maleje, gdyż solidna półka z płyt gipsowo-kartonowych będzie grubość co najmniej 5 cm

Jednak w przypadku garderoby ważne jest, aby mieć masę martwych wnęk, które są osłonięte materiałami przepuszczającymi parę. Wilgotność zostanie uregulowana, skrzynia gipsowa wyeliminuje nagłe zmiany mikroklimatu w mieszkaniu. Ale ani ubrania, ani buty, ani żadneinne rzeczy.

Na filmie:tworzenie garderoby z płyt kartonowo-gipsowych.

Szatnia wykonana z drewna

Nie ma gwarancji, że ubrania w garderobie mogą być wilgotne. Nadmiar wilgoci doprowadzi do stęchlizny.Szafa wykonana z drewna pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wilgoci - nawet malowane drewno ma pory, jest w stanie odebrać nadmiar wilgoci z powietrza.

Laminat ma wszystkie zalety drewna, ale nie ma porowatości. Podłogi laminowane mają jednak takie zalety, jak przystępna cena, wysoka wytrzymałość i odporność na wilgoć. Tylko jest jeszcze jeden niuans – w przeciwieństwie do drewna laminat nie jest w stanie oddychać, a w przypadku garderoby jest to bardzo, bardzo ważne.

Laminat jest dobrym zamiennikiem drewna, ale można wziąć zarówno płytę wiórową, jak i płytę wiórową, często są szafy ze sklejki.

Jak samemu zrobić wygodną garderobę: instrukcje krok po kroku

Łatwo zacząć samodzielne zbudowanie garderoby. Jest wiele ciekawych projektów. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni schemat układu pomieszczenia. Musisz także mieć umiejętności pracy z drewnem lub płytą gipsowo-kartonową. Lepiej wykonywać pracę krok po kroku - szczegółowe instrukcje krok po kroku pomogą każdemu rzemieślnikowi domowemu.

Krok # 1 - Planowanie (schematy i rysunki wymiarowe)

Opracowanie pierwszej części projektu nie będzie trudne i nie zajmie dużo czasu. Teraz są gotowe rysunki i diagramy, które wystarczy dostosować do konkretnej sytuacji. Są ciekawe pomysły na mały pokój, co dla wielu jest bardzo ważne.

W sumie istnieje kilka popularnych schematów:

 • Angular;
 • Liniowy;
 • schematy w kształcie i;
 • Konstrukcje równoległe.

Uwzględniając rysunki należy zwrócić uwagę na wymiary. Projekt jest opracowywany na podstawie wielkości obszaru.Za najbardziej komfortowe i standardowe pokoje uważa się 4 m2. Jest to takie pomieszczenie, które spełni swoje oryginalne funkcje przechowywania rzeczy.

Szatnia narożna

Na pierwszym etapie wykonujemy projekt - planowanie jest bardzo ważne. Konstrukcja narożna pozwala wyjść poza optymalny rozmiar 4 metrów kwadratowych i wykorzystać mniej miejsca.Do takiej konstrukcji wystarczy rozmiar 1,5 x 1,5 m.

Zaleca się stosowanie płyt kartonowo-gipsowych jako materiałów:

 • łatwo z nią pracować nawet w domu;
 • brak pozostałości po pracach montażowych;
 • Płyta zapewni minimalne obciążenie powierzchni;
 • Przegrody z płyt gipsowo-kartonowych są łatwe do przycięcia.

Pudełka i półki można rozmieścić na różne sposoby, ale o wiele wygodniej jest rozłożyć je z obu ścian w powstałym pomieszczeniu.Używanie tylko jednej ściany byłoby nieracjonalne. Aranżację wnętrza lepiej zaprojektować z wykorzystaniem otwartych półek – regały ułatwią dostęp do ubrań, a także zwolnią miejsce. Drzwi dobiera się biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń.

Konstrukcja liniowa

Ta lokacja jest przydatna przy ścianach. Łatwo jest zbudować taki pokój w domu, ale ma to znaczenie w sypialni. Nie ma fazowanych narożników - ułatwi to proces układania mebli. W takich pomieszczeniach łatwo jest rozłożyć elementy wnętrza. Możesz wyposażyć wysuwane wieszaki na ubrania. Wystarczy jeden ruch ręki, a niezbędne ubrania będą w zasięgu wzroku.

W procesie projektowania należy pamiętać, że optymalna głębokość garderoby to 1,5 m.Jednak przegrody wewnątrz będą zawęź przestrzeń - nie powinieneś ich instalować. Jeśli pozwala na to powierzchnia mieszkania, wąskie pomieszczenia nie będą wygodne, a wolnej przestrzeni będzie mało.

Konstrukcja w kształcie litery L i U

Układ z litera G jest wtedy, gdy garderoba jest częścią pokoju. Osobliwością jest to, że nie jest konieczne tworzenie partycji tutaj.Instrukcja zaleca stosowanie wyłącznie regałów typu otwartego, ponieważ kwestia oszczędności cennej przestrzeni, a także kwestia ergonomii, jest bardzo dotkliwa. Ta sama instrukcja przewiduje prawie całkowity brak partycji w projekcie.

Patrząc na szkic widać wyraźnie, że metoda jest bardzo ekonomiczna - do wykonania przegrody należy dokupić dodatkowe materiały.

tylko dla dużych i przestronnych pomieszczeń, ale pozwalają na umieszczenie dużej ilości ubrań i racjonalnie zapełniają przestrzeń.

Dlaczego szafy w kształcie litery U są dobre: ​​

 • są bardzo praktyczne i bardzo ciekawe pod względem wzorniczym;
 • ze względu na nietypowy design, wnętrze może być podkreślone;
 • można uzyskać optymalne przechowywanie ubrań i nie tylko;
 • Takie schematy obejmują dużą liczbę różnych pudełek na drobne przedmioty, rękawiczki, akcesoria.

Wybierając odpowiednią kolorystykę otrzymujesz bardzo prostą, funkcjonalną i atrakcyjną wizualnieGarderoba. Ze względu na obecność elementów funkcjonalnych będzie bardzo wygodny w użytkowaniu.

Układ garderoby w kształcie litery U nie jest zalecany do stosowania w długich i wąskich przestrzeniach.

Typ równoległy

ten schemat jest najprostszym rozwiązaniem.Jest to popularny przykład często używany w domu przez zwykłych rzemieślników. Częściej ten projekt można znaleźć w korytarzu i szafach. Aby zrealizować strukturę, konieczne jest zorganizowanie tylko kilku partycji. Stosowane są również oddzielne zestawy mebli.

Taki schemat jest dobry, jeśli wyposażysz go w pokoju przejściowym, a nie na korytarzu. Jeśli pokój jest głuchy, powinieneś wybrać inny projekt.

Krok # 2 - Prace instalacyjne

Zobaczmy, jak to zrobić przebieralnia. Wybrano pożądaną opcję, zakończono prace projektowe i wybrano lokalizację. Pozostaje wykonać rysunek w metalu i płycie gipsowo-kartonowej. Odpowiednia jest również sklejka, możesz wykonać konstrukcję z płyty wiórowej.

Instrukcja montażu krok po kroku:

1. Najpierw wykonujemy oznaczenia zgodnie z rysunkami i schematem.

2. Rama montowana jest z profilu, na którym będzie mocowana cała konstrukcja. W tych pracach najważniejsza jest dokładność. Profile powinny być zamocowane jak najmocniej - wytrzymają duże obciążenia.

3. Gdy rama jest gotowa, można ją pokryć arkuszami płyt kartonowo-gipsowych, sklejki lub płyty wiórowej z obu stron. W efekcie powstaje nisza, w której schowane są przewody elektryczne i oświetlenie.

4. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych wszystkie powstałe szwy są starannie klejone specjalną taśmą, a następnie szpachlowane.

Na wideo:Samodzielny montaż spiżarni (garderoby).

Krok # 3 - Wykończenie garderoby

Gdy konstrukcja jest już gotowa można przystąpić do prac wykończeniowych. Sposobów jest kilka: wykończenie plastikowymi panelami, zwykłe malowanie lub tapeta. Ostatnia opcja jest najprostsza.

Tapeta

Tapeta to oczywiście nie najlepsze rozwiązanie, ale jedno z tych budżetowych.Ściany należy wcześniej przygotować: oczyścić z kurzu i brudu, w razie potrzeby wypełnić nierówności i spoiny (w przypadku płyt kartonowo-gipsowych). Technologia wklejania nie różni się od zwykłej. Możesz wybrać tapetę według własnego gustu.

Sufit

Tutaj możesz zastosować systemy płyt gipsowo-kartonowych, panele pcv, okładziny - możesz zrobić co chcesz.Ale niewarto znacznie skomplikować projekt sufitu. Wystarczy, że sufit ukryje okablowanie i osprzęt. To wystarczy. Sufit można malować lub tapetować.

Drzwi

Najlepiej zaprojektować konstrukcję w taki sposób, aby zastosowano drzwi przesuwne.Nie tylko są funkcjonalne, ale także dodają smaku projektowi. Z takich drzwi mogą korzystać nawet dzieci – to takie proste. Montaż systemów przesuwnych jest również bardzo łatwy.

Nieco innego podejścia wymaga szafa narożna. Tutaj potrzebny jest odpowiedni szwagier - drzwi promieniowe lub harmonijkowe.

Krok # 4 – Oświetlenie i wentylacja

Na ten punkt należy zwrócić szczególną uwagę. Powinno być wystarczająco dużo oświetlenia. Jeśli jest naturalne światło, to dobrze, ale lepiej zorganizować dodatkowe oświetlenie - może to być dowolna oprawa oświetleniowa.Liczba opraw zależy od wielkości pomieszczenia. Tak więc w małej garderobie wystarczą tylko dwa źródła światła.

Oświetlenie wnętrza szuflad na bieliznę za pomocą pasków LED nie będzie zbędne.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu wentylacji do garderoby. Automatycznie wentyluje pomieszczenie i gwarantuje ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami i kurzem. Lepiej wybrać specjalne rozwiązania wentylacyjne.

Schemat wentylacji w garderobie

Jeśli nie chcesz kupować drogiej opcji, możesz to zrobić instalując wentylator. Będzie również potrzebował wlotu.Moc oblicza się według następującego wzoru - objętość pomieszczenia mnoży się przez 1,5. To będzie ostatni występ.

Krok # 5 - Rozmieszczenie: systemy napełniania i magazynowania

Konieczne jest nie tylko zmontowanie konstrukcji i wnieść tam światło, treść wewnętrzna jest o wiele ważniejsza. Trzeba go też zaprojektować. Ergonomia i funkcjonalność garderoby zależą od prawidłowego wypełnienia.

Półki

Lepiej zrobić półki wysuwane i ustawić je tak, aby było między nimi 35-40 cm Głębokość jest większa powyżej 40 cmSzerokie półki ułatwiają układanie ubrań w stos. W przypadku długich kołnierzy wymagana jest jedna lub więcej dodatkowych podpór.

Regały

drobiazgi.Musisz od razu pomyśleć o tym, co będzie przechowywane na otwartych półkach. To praktyczne rozwiązanie, dlatego powinny być wykonane w różnych rozmiarach. Ważne jest, aby rozpoznać potrzeby i można odważnie działać.

Wieszaki

Wypełnienie garderoby powinno być nowoczesne. Na ratunek przychodzi innowacja. Na spodnie i spódnice są specjalne wieszaki, ubrania mocuje się na nich bardzo delikatnie i nie ma pogniecionych śladów. Same wieszaki wysuwają się z niszy. Mają różne rozmiary, co jest bardzo wygodne.

Istnieje również możliwość zakupu wygodnego urządzenia - jest to wieszak na organizery. Urządzenie służy do porządkowania rzeczy.

Można zamontować pantograf - to taka winda. Pozwoli to wykorzystać przestrzeń garderoby do sufitu i nie spowoduje utraty komfortu.Podnośnik jest przymocowany do barierek bocznych oraz do ściany tylnej. Jedyną wadą jest to, że można go używać tylko z lekką odzieżą.

Systemy przechowywania butów

Będziemy musieli kupić specjalny moduł. Jest to kompaktowy system wysuwany.Są też wiszące organizery i stojaki. Konkretne rozwiązanie dobierane jest na podstawie ich potrzeb i wielkości pomieszczenia.

Ciekawe pomysły

Za pomocą drzwi przesuwnych w sypialni odgradzamy garderobę od reszty pomieszczenia. Fasada drzwi musi być wykonana w taki sposób, aby pasowała do projektu. Ale takie pomysły dotyczą tylko przestronnych pomieszczeń. Zobacz, jak wygląda na zdjęciu.

W jednej z chat strych służył jako garderoba.Ściany są wystarczająco wysokie, aby pomieścić wieszaki na płaszcze, futra, kurtki. Buty i akcesoria są przechowywane w wąskich miejscach. Ale dotyczy to prywatnego domu.

Jeśli dom ma klatkę schodową, pod nią zawsze jest wolna przestrzeń. Tutaj możesz wyposażyć garderobę - będzie niewidoczna, nie ukryje przestrzeni.To jest idealne. Istnieje możliwość montażu specjalnych chowanych konstrukcji oraz korpusu z drewna i sklejki, który będzie ukryty w przestrzeni pod schodami.

Zobaczcie jak wygląda garderoba na zdjęciu. Mimo że schody są ustawione pod kątem, nie przeszkadzało to w wykorzystaniu przestrzeni.

Najważniejsza jest odpowiednia aranżacja. Zależy to tylko od tego, jak wygodna będzie garderoba.

Niuanse w projektowaniu garderoby (2 filmy)

Gotowe projekty (76 zdjęć)

[5 74]