Jak zrobić drabinkę linową: metody DIY [+40 przykładów na zdjęciu]

Czasy żaglowców i piractwa dawno odeszły w zapomnienie, ale jedna atrybutów tamtej epoki pozostał i jest używany do dziś. To jest drabina sznurowa. Takie urządzenie przydaje się w gospodarstwie domowym – z jego pomocą można zejść nawet w najgłębsze i najwęższe miejsca. Schody nie zajmą dużo miejsca w garażu czy domu. A także dzieci uwielbiają się na nią wspinać - jest to dla nich nie tylko interesujące, ale także bardzo przydatne. Jeśli jest to przydatne, młodzi rodzice powinni nauczyć się, jak zrobić drabinę linową własnymi rękami.

Krótka charakterystyka

Konstrukcję stanowi elastyczna drabina wykonana z liny i drewnianych prętów jako stopni. Zamiast listwy drewnianej można również zastosować rurki metalowe i plastikowe. Liny na schody wykonane są głównie z materiałów syntetycznych, ale zdarzają się również produkty naturalne.

Konstrukcja różni się od rozwiązań drewnianych czy żelaznych niewielką wagą - produkt jest praktycznie nieważki, a nawet małe dziecko z łatwością go uniesie.Dalej kompaktowa klatka schodowa - po złożeniu można ją przechowywać w pomieszczeniach gospodarczych na daczy, w mieszkaniu bez problemu zmieści się na antresoli. Możesz nawet stworzyć strukturę własnymi rękami ze złomu.

Drabiny takiego planu mają inne cechy - niezawodność, trwałość, wysoką łatwość konserwacji.

Produkt oparty na plecionym sznurku wykonanym z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Średnica sznurka musi wynosić co najmniej 15 mm.Wytrzymałość linki na rozciąganie powinna wynosić co najmniej 300 kg na każde 10 mm przekroju. Jeżeli drabina będzie używana do gaszenia pożarów oraz do pomocy w sytuacjach ekstremalnych i katastrofach spowodowanych przez człowieka, sznur jest spryskiwany niepalną kompozycją, aby nadać produktowi ognioodporność.

Za granicą w produkcji drabin stosuje się kompozycję metaliczną do natrysku metodą plazmowo-jonową. Sznur musi być wykonany ze specjalnych włókien. W produktach domowych spryskiwanie ma charakter formalny i nie nadaje klatce schodowej żadnych specjalnych właściwości.

Ze względu na charakter produkcji długość sznurka jest dwukrotnie większa od długości gotowej drabiny. Odległość między kordami korzeniowymi może wynosić od 320 do 400 mm. Odległość między stopniami wynosi zwykle od 220 do 250 mm i lepiej nie przekraczać tej wartości.

Materiały schodów są różne - mogą to być liny lub drewniane. Drewno wybierane jest głównie z gatunków twardych (buk, jesion, dąb).

​​

Aby drewno było odporne na warunki atmosferyczne, na każdy ze stopni nakładany jest lakier poliuretanowy. W oddzielnym przypadku jako stopnie stosuje się stal nierdzewną, stopy aluminium, materiały kompozytowe i tworzywa sztuczne.

W przypadku drabin linowych

Od czasów starożytnych wyroby te były ważnym i niezastąpionym atrybutem żaglowców. Wraz ze wzrostem powierzchni wyposażenia żaglowego statków rosła liczba drabin linowych do obsługi statku.Na żaglówkach zainstalowano dwa rodzaje drabin - są to liny i drabiny sztormowe. Te drabiny sznurowe można zobaczyć w starych filmach.

Całuny stanowiły ciągły zestaw drabin. Służyły nie tylko do wspinania się na maszty i podwórza do konserwacji. Wykorzystano je zarówno do zabezpieczania konstrukcji na maszcie, jak i do zwiększania wysokości masztów. Jedną z odmian całunów były pojedyncze drabiny.

Drabina sztormowa to drabina, której zadaniem jest zapewnienie możliwości wejścia na statek z przedziału wioślarskiego. Cechą tych konstrukcji są drewniane stopnie dla większej stabilności.

Wraz z końcem ery floty żaglowej drabinka linowa nie straciła na aktualności.W czasach krzyżackich konstrukcje te były używane jako zwarte i małe środki do pokonywania różnych pionowych przeszkód. Użyli też drabiny sznurowej w celu zalotów dam - mężczyzna musiał wykonać wiele wyczynów dla swojej pani.

Aby dostać się w ciemności do ukochanej, rycerz za pomocą liny kieszonkowej, a raczej jedwabnej drabiny, dostał się do domu lub zamku. A potem drabina sznurowa stała się popularna w Rosji - została wykonana i zakupiona na potrzeby straży pożarnej.

Niech niektóre funkcje odeszły w przeszłość, ale drabiny linowe są wykorzystywane do różnych potrzeb:

  • Jest to niezbędne urządzenie na statkach gdzie zawsze jest burza - drabiny do awaryjnego wsiadania pasażerów na łodziach.

  • Żaden szanujący się himalaista nie pójdzie na podbój Elbrusu czy Kazbeku bez takiej drabiny.

  • Potrzebujemy również produktów jako ratownictwa - od dawna są one przyjęte przez Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych do ewakuacji ludzi w przypadku jakichkolwiek katastrof.

  • Tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z drabiny, a jest to sytuacja, kiedy trzeba zejść do głębokiej i ciasnej studni, drabin linowych przyjdź na ratunek.

  • Jeśli w rodzinie są dzieci, to wisząca drabinka dla dzieci stanie się ciekawą zabawką i doskonałym przyrządem do ćwiczeń.

  • Drabiny linowe są nadal niezbędne dla osób niepełnosprawnych. Produkty pomagają osobie przejść z pozycji leżącej do pozycji siedzącej.

I nawet jeśli takie drabiny nie są przeznaczone do użytku „na co dzień”, skoro nie są w stanie zastąpić konstrukcji marszowych, ale szereg niewątpliwych zalet, sądząc po obszarach zastosowań, jakie mają. To niewielka waga, kompaktowość, wszechstronność, możliwość samodzielnego wykonania.

Gotowe drabiny

Na współczesnym rynku wybór gotowych produktów jest niewielki - są to głównie specjalne drabiny ratownicze, opcje turystyczne i dziecięce. Przemysł od dawna opanował produkcję szerokiej gamy drabin linowych do różnych zadań. A schody mają różne cechy, jedną z głównych jest długość.

Najpopularniejsze i biegające modele mają 4, 5, 6, 10, 12 metrów długości. Rozwiązania te pokrywają się z zakresem wysokości podstawy. Ale są też modele o długości 15, 18, 20, 30 metrów. Trzydziestometrowe drabiny służą głównie do ewakuacji w Ministerstwie Sytuacji Nadzwyczajnych.

Można wyróżnić główne rodzaje produktów wytwarzanych przez współczesny przemysł:

  • LAN to drabina ratownicza linowa.Wyposażony jest w torbę do przechowywania i transportu produktu. Długość waha się od 6 do 30 m. Różni producenci oferują zakup gotowych modeli o długości będącej wielokrotnością metra.

  • LVSC to również drabina ratunkowa, ale wyposażona w łańcuch.W zestawie również torba. Długość wynosi od 6 do 30 m. Przy długości 100-120 cm górna część konstrukcji wyposażona jest w łańcuch o dużej wytrzymałości z małym ogniwem. Ten rodzaj drabiny jest bardzo popularny w alpinizmie przemysłowym.

Z jakiego materiału zrobić drabinę

Jeśli zdecydujesz się zrób drabinę własnymi rękami, wtedy powinieneś być świadomy wyboru materiałów. Większość instrukcji wskazuje, że mocna lina jest wystarczająca. Jednak eksperci zalecają syntetyczny nylon, nylon, lavsan. Są to materiały mocne i trwałe, a także praktyczne.

Jeśli potrzebujesz wykonać ścianę „szwedzką”, lepiej jest podnieść liny typu x \ b. Jeśli pokój dziecka jest w stylu marynistycznym, potrzebny jest tu naturalny materiał - len lub konopie.

W zależności od zakresu zastosowania i doboru materiałów.Produkty ratownicze dla strażaków są wykonane z niepalnych surowców. Modele wspinaczkowe muszą być trwałe i kompaktowe. Model dziecięcy można wykonać w zależności od osobistych preferencji i dostępnych możliwości.

Stopnie mogą być wykonane z drewna, plastiku, metalu. Możesz nawet użyć uchwytu do łopaty. Czasami drabina w ogóle nie ma stopni, a zamiast nich dziane są węzły lub pętle.

Metody wytwarzania [instrukcje krok po kroku]

Spróbujmy zbudować uniwersalną konstrukcję, która będzie być przydatne do rozwiązywania wszelkich zadań. Aby złożyć produkt własnymi rękami, potrzebne będą dwie liny polipropylenowe lub nylonowe - po 20 metrów każdego kawałka. Polipropylen jest wytrzymały, nie rozciąga się, nie traci swoich właściwości po zamoczeniu.

Lina nie powinna mieć zbyt cienkiej średnicy, w przeciwnym razie produkt przetnie ręce i zmniejszy wytrzymałość. Optymalny rozmiar to 8 mm lub więcej.Długość dobiera się biorąc pod uwagę sposób mocowania stopni. Długość gotowego kawałka będzie wynosić połowę, a czasem nawet ćwiartkę pierwotnej długości liny.

Pręt można wykonać ze ścinków łopaty. Są sprzedawane w każdym sklepie i bardzo łatwo je kupić. Średnica sadzonek wynosi około 3 cm, a długość 140 cmJeśli jest to drabina dziecięca, to kup sadzonki grabi, są one cieńsze. Ale może być konieczne zmodyfikowanie uchwytu - aby był okrągły.

Potrzebny będzie następujący zestaw narzędzi: piła do metalu, nóż, drobny papier ścierny i gruba nić. Cały proces wygląda tak:

1.Pierwszą rzeczą do zrobienia jest pocięcie sadzonek.Długość każdej łodygi powinna wynosić około 30 cm, pociąć na około 25 kawałków. Ponadto po cięciu pozostanie kawałek o długości 1 m. Będzie to potrzebne do zamocowania konstrukcji na ścianie lub w dowolnym miejscu. Każdy kawałek cięcia jest szlifowany szmerglem do idealnie gładkiej powierzchni.

2.Aby zapobiec przesuwaniu się węzłów, krawędzie stopni muszą mieć szczeliny.Głębokość wynosi około 3-5 mm, a szerokość 15 mm. Aby to zrobić, zaznacz każdy krok - wykonaj okrągłe nacięcia w odległości 1,5 cm od siebie. Następnie nożem wykonuje się rowki. Aby wydłużyć okres przydatności do spożycia, stopnie muszą być traktowane różnymi związkami ochronnymi. Ale powierzchnia nie powinna być śliska.

3.Następnie przygotuj linę.Z motka wycinane są kawałki o wymaganej długości. Aby zapobiec rozplątaniu się liny, końce są topione. Dla większej niezawodności każdy koniec jest owinięty grubą nicią. Z jednej strony każdego kawałka dzianina jest pętelka - jej średnica powinna wynosić około 6 cm, takie pętle są potrzebne do wygodnego zawieszenia produktu w dowolnym miejscu.

4.Następnie ułóż stopnie.Jeśli drabina jest przeznaczona dla osoby dorosłej, odległość między stopniami nie przekracza 45 cm, jeśli jest to produkt dla dzieci, odległość zmniejsza się do 30 cm, stopnie należy układać równolegle do siebie inne o tej samej odległości między nimi.

5.Zakończ montaż drabiny dokładnie tak, jak zacząłeś.W tym celu na końcach liny wykonujemy takie same pętle jak na początku. Jeśli lina jest za długa, należy ją poprawić.

Wiązanie liny wokół stopni

stopnie zostały bezpiecznie zamocowane, zaleca się robić na drutach węzeł „Constrictor”.Pozwala na łatwe wykonanie własnej drabiny bez konieczności wiercenia otworów w każdym szczeblu na linę. Poniższe zdjęcie pokazuje szczegółowo, jak zawiązać ten węzeł, chociaż jest to dość proste.

​​

W ten sposób wszystkie stopnie są połączone. Na końcach każdej liny zawiązywane są pętle. Jeśli prawidłowo zawiążesz węzły, otrzymasz 11-metrową mocną i niezawodną konstrukcję, która z łatwością wytrzyma jedną osobę.

Na filmie:jak zawiązać węzeł zaciskowy.

Pręty z otworami przelotowymi

Jest to rozwiązanie trudniejsze do wykonania. Jest to trudne, ponieważ lina przejdzie przez otwory wykonane w stopniach.Nie musisz zawiązywać węzłów, ale będziesz musiał przewiercić każdy pręt. Będziesz potrzebował prostokątnych prętów. Lina może być zastąpiona liną nylonową.

Cała praca składa się z następujących etapów:

1. Wywiercić otwory przy krawędzi na prętach. Średnica wiertła powinna być nieco większa niż grubość liny. Ostre krawędzie są obrabiane szmerglem, podobnie jak całe drewno. W razie potrzeby stopnie są malowane farbą.

2. Lina jest przygotowywana według tej samej technologii co w pierwszej wersji – najpierw przecinana gorącym nożem, następnie końce są obrabiane i owijane grubą nicią. Co więcej, na końcach są wykonane „ósemki”.

3. Montaż należy rozpocząć od ostatniego (dolnego) etapu. Aby to zrobić, najpierw przełóż linę przez otwory w poprzeczce.

4. Lina jest dobrze naprężona, aby węzeł pewnie umocował stopień i wzmocnił. Ważne jest, aby sztanga znajdowała się we właściwej pozycji na obu końcach.

5. Nie wystarczy jeden węzeł, który będzie przeszkodą w zsuwaniu się stopnia. Poprzeczka nadal musi być owinięta tym samym sznurkiem. Aby to zrobić, najpierw weź dwie pętle, jak pokazano na zdjęciu.

6. Teraz pozostaje połączyć dwie pętle w jedną, przepychając jedną przez drugą i wyciągając koniec sznurka. W rezultacie uzyskuje się obwód poprzeczki, dzięki czemu krok zostanie naprawiony bardziej niezawodnie.

7. Zakończyliśmy pierwszy krok. Teraz pozostaje powtórzyć cały proces z pozostałymi paskami. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o zrobieniu węzła ósemkowego przed każdą poprzeczką, aby naprawić krok.

Przed przystąpieniem do obsługi takiej drabiny, lepiej ją najpierw sprawdzić. Musi wytrzymać duży ciężar, niezawodnie spełniać swoją funkcję i być bezpieczny dla dziecka. Dzieci bawiące się aktywnie mogą doznać obrażeń, jeśli produkt nie spełnia wymagań.

Drabina sznurowa bez szczebli

Gdy czas jest krótki, nie ma sensu budować konstrukcji z dwóch pierwszych opcji. Zobaczmy, jak zrobić drabinkę linową bez drewnianych szczebli.Konieczne jest zawiązanie liny specjalnymi węzłami. Ten produkt, jeśli masz umiejętności robienia na drutach, będzie trwały i niezawodny.

W tym przypadku zdjęcie przedstawia dwie liny w różnych kolorach. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak wiązać węzły. Instrukcja krok po kroku wygląda tak:

1. Obie liny należy rozłożyć na powierzchni. Drugi (czerwony na zdjęciu) ma kształt angielskiej litery S. Ważne jest, aby pozostawić wolne końce o długości jednego metra - będzie to szczyt schodów.

2. Teraz przełóż drugą linę przez powstałe pętle pierwszej linki, jak pokazano na zdjęciu.

3. Teraz zaczynamy owijać „krok improwizowany”. Należy to zrobić poprzez ciągnięcie, aby lina była mocno zamocowana. Po kilku obrotach koniec sznurka należy przepchnąć przez utworzoną pętlę.

4. Teraz kładziemy niebieską linę z literą S i powtarzamy tę samą operację z czerwoną. Pamiętaj, aby dobrze naciągnąć luźne końce.

5. Wszystkie czynności należy wykonać w ten sam sposób. Długość drabiny zależy bezpośrednio od długości samych lin i liczby zwojów uzyskanych podczas zaciskania węzłów.

Szczególnie popularne są pętle tzw.Ich cechą i zaletą jest to, że rezultatem nie są węzły, ale pętle. Bardzo wygodnie jest włożyć do nich nogę. Rozwiązanie pętli jest równie wygodne jak wiązanie. Lina nie psuje się.

Łatwo wykonać pętlę "burlak". Najpierw lina jest dwukrotnie skręcona - powinieneś otrzymać figurę jak ósemka. Druga dolna część jest rozciągnięta, a górna część ósemki jest wciągana do wnętrza koła. Następnie węzeł jest zaciśnięty.

Na filmie:jak zawiązać drabinkę linową.

Balustrada (wyposażona w linę)

Jest to bardzo nietypowe i ciekawe rozwiązanie, które wymaga kompetentnego podejścia na etapie opracowywania projektu. Tego dekoru nie można użyć do gotowego biegu schodów. Aby stworzyć balustradę z liny, potrzebujesz specjalnych tralek - różnią się one obecnością otworów na linę. Obcisłe liny będą nie tylko dobrą podporą, ale również oryginalną ozdobą wnętrza.

Dobrym sposobem na dekorację jest owinięcie sznurkiem wokół każdej tralki. Specjalna faktura i podobieństwo do motywu morskiego pomogą stworzyć ciekawą, niepowtarzalną atmosferę.

Tradycyjną poręcz można zastąpić naprężoną liną. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, musisz prawidłowo ustawić elementy złączne.Wystarczy zamontować kilka łączników, aby lina nie zwisała. W takim przypadku węzeł nie przeniesie żadnego obciążenia funkcjonalnego, ale będzie pełnić funkcję dekoracyjną.

Z pomocą tego artykułu każdy może teraz nauczyć się własnoręcznie wykonać drabiny sznurowe. Pomoże to utrzymać aktywne dzieci zajęte, przyciągnąć je do sportu i ćwiczeń fizycznych, drabina jest niezbędna w gospodarstwie domowym. Możliwe jest zarówno całkowite skopiowanie metod wytwarzania, jak i ich dopracowanie – mogą się okazać ciekawe projekty.

Przykłady wykonania drabiny sznurowej od mistrzów (3 filmy)

Różne wersje drabin na linie (40 zdjęć)

.