Jak zorganizować oświetlenie w mieszkaniu: schematy i zasady (okablowanie)

W dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym przeprowadzanie w Państwa mieszkaniu napraw o jakości europejskiej. Ale bez względu na to, jakie wnętrze zostanie wybrane, bez przyzwoitego oświetlenia nie zrobi pożądanego wrażenia. Biorąc pod uwagę, że dostępność urządzeń elektrycznych w mieszkaniach znacznie wzrosła, stare okablowanie nie jest w stanie poradzić sobie z obciążeniem. Aby osiągnąć stabilność i bezpieczeństwo, niezbędny jest prawidłowy schemat oświetlenia mieszkania. Niekoniecznie musimy zapraszać specjalistów. Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz samodzielnie wymienić stare okablowanie elektryczne.

Właściwe oświetlenie w mieszkaniu

Aby prawidłowo rozprowadzić światło, zaplanuj i zastanów się nad oświetleniem domu. Powinien nie tylko pasować do wystroju wnętrza, ale także zapewniać mieszkańcom wygodę i komfort.

Jak to zrobić dobrze

Istnieją dwa rodzaje oświetlenia: lokalne i ogólne.Z nazw wynika, że ​​generał służy do oświetlania całego pomieszczenia, a miejscowy jest używany tylko w pewnym obszarze.Jeśli mówimy bardziej szczegółowo o oświetleniu lokalnym, to dzielimy je na oświetlenie robocze i punktowe. Tak więc zapewnione jest oświetlenie typu roboczego, aby oświetlić obszar roboczy: stół jadalny w kuchni, miejsce w biurze i tak dalej. Oświetlenie punktowe podkreśla detale: iluminacje obrazów, luster, elementów dekoracyjnych.

Planując aranżację światła należy dokładnie przemyśleć, co w efekcie chcemy osiągnąć. Kierują się nie tylko zgodnością z wnętrzem, ale także osobistymi preferencjami właścicieli.

Czego potrzebujesz

Aby zaaranżować właściwe oświetlenie należy pamiętać o następujących faktach:

 • każde pomieszczenie, światło powinno być dostarczane indywidualnie. Jeśli jasne światło nadaje się do salonu, to do sypialni konieczne jest zapewnienie miękkiego strumienia świetlnego.
 • Rozmieszczenie opraw i innych źródeł światła opiera się na lokalizacji obszarów funkcjonalnych wymagających oświetlenia.
 • Prawidłowy dobór mocy oraz ilość opraw oświetleniowych stworzy komfortowe warunki.
Najważniejsze jest dokładne określenie lokalizacji opraw

Plan oświetlenia

Jeśli do oświetlenia mieszkania podejdziemy zgodnie ze wszystkimi zasadami, wówczas projekt jest początkowo wykonywany. Schemat oświetlenia w mieszkaniu oparty jest na projekcie samego domu i samych pomieszczeń, kształcie sufitu, materiałach wykończeniowych, rozmieszczeniu mebli. Po ocenie wszystkich czynników na rysunku planu mieszkania, musisz wybrać lokalizację urządzeń do oświetlenia, a także przełączników i gniazd.

Obliczanie oświetlenia (normy i ilość lamp)

Aby zapewnić prawidłowe zaprojektowanie światła, należy określić, jaka moc będzie optymalna dla konkretne mieszkanie.Na tej podstawie obliczany jest wskaźnik, taki jak liczba źródeł światła i żarówek wymaganych dla określonego obszaru. Przy wszystkich zasadach moc światła rozkłada się w następujący sposób: co 5 m2oświetla się lampą o mocy 60-65 kW. Na podstawie tych wskaźników nie będzie trudno poprawnie obliczyć liczbę żarówek potrzebnych do konkretnego pomieszczenia.

Rozważmy przykład, ile lamp potrzeba do oświetlenia salonu o powierzchni 15 m2. Poniższa tabela przedstawia różne rodzaje lamp.

Schemat połączeń

Po ustaleniu liczby urządzeń zapewniających światło zaczynają one tworzyć oświetlenie plan w mieszkaniu. Wyświetla lokalizacje opraw lub grup świateł, a także elementów, które służą do włączania i wyłączania światła.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych wyłączników. Na przykład możesz umieścić jeden klucz lub dwa klucze.Czasami, jeśli pomieszczenie ma dużą powierzchnię, stosuje się podwójne włączniki światła. Przeznaczone są do regulacji tej samej oprawy oświetleniowej, ale umieszczone są na różnych końcach pomieszczenia.

Przykładowy plan oświetlenia z wyłącznikami nadmiarowymi

Rodzaj oświetlenia - sufitowe lub ścienne - zaznaczono również na rysunku schematu. Pamiętaj, aby zaznaczyć na schemacie, do którego elementu regulacyjnego należy punkt świetlny.

Przykład obwodu

Podajmy przykład obwodu do światło do mieszkania jednopokojowego o powierzchni około 40 m2. Zgodnie z normami potrzeba nie więcej niż 8 lamp.

Urządzenia oświetleniowe w mieszkaniu jednopokojowym można wykonać w następujący sposób:

 • 3 reflektory na suficie;
 • jeden żyrandol;
 • dwie kinkiety;
 • jedna lampa podłogowa;
 • Lampa biurkowa.
Schemat oświetlenia w mieszkaniu jednopokojowym

Montaż oświetlenia w mieszkaniu o podobnej powierzchni, ale składającej się z dwóch pomieszczeń, zapewnionych przez:

 • dwa żyrandole;
 • 3-4 lampy sufitowe;
 • lampa stołowa;
 • dwa kinkiety i lampa podłogowa.

Listwa oświetleniowa

źródła światła:

 • Reflektory są wbudowane w sufit podwieszany lub napinany.

 • Tradycyjne żyrandole montuje się na dwa sposoby: mocowanie na haku w powierzchni sufitu lub za pomocą kołków.

Kinkiety i lampy stołowe służą również do oświetlania określonego obszaru. Taśmy LED są również szeroko stosowane jako dodatkowe oświetlenie. W zależności od tego, jakie rodzaje opraw oświetleniowych zostaną zastosowane, wybierany jest schemat połączeń.

Na wideo:zasady projektowania oświetlenia w mieszkaniu.

Okablowanie elektryczne zrób to sam: od obwodu do instalacji

Wykonanie instalacji elektrycznej w domu to dość odpowiedzialna sprawa. Niezbędne jest doświadczenie i pewne umiejętności. Najważniejsze jest, aby znać prawidłowe aspekty okablowania, czytać i tworzyć schematy oraz posiadać umiejętności okablowania. Ale wszystko to może, w razie potrzeby, obezwładnić i samodzielnie wykonać uszczelkę. W tym celu przedstawimy zalecenia dotyczące wszystkich aspektów.

Podstawowe zasady

Wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas okablowania, podobnie jak w innych rodzajach prac budowlanych, są objęte SNiP i GOST.Odnośnie okablowania, patrz rozdział "Zasady instalacji elektrycznej (PUE)". Przed rozpoczęciem pracy nad okablowaniem należy zapoznać się z tą sekcją.

Podamy podstawową listę zasad okablowania w mieszkaniu:

 • Konieczne jest umieszczenie głównych elementów, takich jak licznik, gniazda, wyłączniki, wyłączniki itp. w łatwo dostępnych miejscach...
 • Parametry umieszczenia młota wahają się od 0,6 do 1,5 m nad poziomem podłogi. Miejsce powinno znajdować się w łatwo dostępnym miejscu przy drzwiach przy wejściu do pomieszczenia. Konieczne jest ułożenie przewodów zaczynając od góry.

 • Parametry montażowe gniazd to 0,5-0,8 m od poziomu podłogi. Wynika to z zapobiegania zwarciom w przypadku zalania mieszkania. Nie umieszczaj gniazdek w pobliżu kuchenki gazowej i elektrycznej, a także w pobliżu uziemionych przedmiotów. Odległość od nich musi wynosić co najmniej 0,5 m.

 • Zgodnie z normą ilość gniazd planowana jest wg. m2. W kuchni dozwolone jest ich więcej, ponieważ są one niezbędne do podłączenia urządzeń elektrycznych. Gniazdka nie są instalowane w łazience i lepiej jest zapewnić osobny transformator do łazienki.
 • Przewody należy układać tylko wzdłuż linii poziomej i pionowej, które muszą być zaznaczone na planie.

​​
 • Podczas układania należy wziąć pod uwagę położenie rur, stropów i innych przeszkód. W przypadku przewodów poziomych odległość powinna wynosić około 10 cm, a pionowe 15 cm
 • Należy uważać, aby przewody nie stykały się z metalowymi przedmiotami.
 • Prowadząc wiele przewodów, upewnij się, że są one oddalone od siebie o co najmniej 3 mm. Wskazane jest również zaizolowanie okablowania specjalną falą.

 • Do okablowania stosować specjalne kanały. Połączenia są starannie izolowane. Eksperci kategorycznie zabraniają łączenia przewodów aluminiowych i miedzianych.

Projekt i schemat okablowania

Jak każda praca, okablowanie zaczyna się od projektowania i schematów. W ich tworzenie zaangażowani są specjaliści, których w Moskwie jest sporo. W końcu od nich zależy bezpieczeństwo w mieszkaniu i całym domu. Ta usługa kosztuje określoną kwotę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie pracy i masz wstępną wiedzę z zakresu elektryczności, powinieneś przestrzegać wszystkich powyższych zasad. Upewnij się, że wszystkie lekkie obciążenia są poprawnie obliczone.

Aby sporządzić projekt i schematy, należy zacząć od opanowania symboli. Ich dekodowanie pokazano poniżej na zdjęciu.

Rozpocznij projekt od stworzenia planu mieszkania, na którym zaznaczone są wszystkie punkty oświetleniowe, położenie włączników i gniazdek. Ponadto, biorąc pod uwagę wszystkie zasady, rysowane są linie do układania przewodów. Aby schemat okablowania był praktyczny, lokalizacja urządzeń jest z góry przemyślana.

W kolejnym etapie sporządzania schematu przemyślane jest połączenie z punktem przyłączenia. Ten punkt wymaga bardziej szczegółowego rozważenia.Wynika to z różnych typów połączeń: równoległego, szeregowego lub mieszanego. Ta ostatnia metoda jest najbardziej ekonomiczna pod względem zużycia materiału i wydajności pracy.

W celu ułatwienia procesu punkty podłączenia podzielono na grupy:

 • układ oświetlenia kuchni, korytarza i salonu;
 • zapewnienie oświetlenia toalety i łazienki;
 • instalacja punktów sprzedaży w strefie mieszkalnej;
 • doprowadzenie prądu do kuchni;
 • gniazda urządzeń do kuchenki elektrycznej.

Jest to jeden z przykładów grupowania na schemacie elektrycznym. Najważniejsze jest to, że im dokładniej przemyślane są grupy, tym bardziej ekonomiczny będzie koszt materiałów i tym prostsze będzie rysowanie diagramu. Znaczenie mają również wymiary mieszkania. W projekcie jednopokojowym projekt odbywa się w jeden sposób, aw pomieszczeniu o dużej powierzchni - z dodatkiem elementów.

Kolejnym ważnym punktem jest obliczenie obciążenia. Musi to być wskazane w projekcie. Obliczenia wykonuje się według wzoru I = P / U.Wykorzystuje wartości P - sumę mocy wszystkich planowanych do użycia urządzeń, U - wskaźnik napięcia w sieci.

Przykładowe obliczenie napięcia: czajnik elektryczny - 2,2 kW, oświetlenie na 10 żarówek o mocy 100 W, moc lodówki i mikrofali w ilości 1,4 W. W mieszkaniach aktualna siła tradycyjnie wynosi 220 woltów. Po obliczeniach otrzymujemy: (2200 + 1000 + 1400): 220 = 20,1 A.

Są małe założenia. Możesz dodać trochę do obliczonego obciążenia. Ale zgodnie ze standardem wymagane jest, aby nie przekraczać 25 A. Po obliczeniu obciążenia zaczynają kupować niezbędne materiały na podstawie wyniku. W celu ułatwienia wyboru poniższa tabela przedstawia główne parametry przewodów i kabli.

Instalacja elektryczna

Prace instalacyjne nie są tak trudne, jak się wydaje. Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze. Przed uruchomieniem przygotowuje się następujące przyrządy:

 • tester;
 • turbinę lub wiertarkę z wiertarką udarową;
 • śrubokręt;
 • szczypce.

Ważne! Podczas instalowania nowego okablowania stare jest początkowo demontowane. W takim przypadku konieczne jest użycie testera napięcia.

Przygotowanie układu i kanałów

Cała praca zaczyna się od przeniesienia rysunku bezpośrednio do ściany... Nawierzchnię przygotowujemy według następującego algorytmu:

1. Zgodnie z planem zaznaczamy markerem miejsca niezbędne do przejścia okablowania. Następnie zaznaczają miejsca montażu elementów: gniazda, osłony, maszyny itp. Wszystko jest wytyczone zgodnie z planem.

2. Wywierć z nasadką „koronkową” w miejscach gniazd i przełączników wykonać pod nimi otwory na puszki.

3. Za pomocą dziurkacza wykonuje się rowki. Możesz również użyć do tego wirnika. Stroboskop musi mieć określony rozmiar, aby drut mógł się w nim łatwo zmieścić.

Po przygotowaniu powierzchni poprowadź przewody w przestrzeń od strony narożnika. Aby to zrobić, musisz zrobić dziurę w ścianie. Najlepiej, jeśli jest umieszczony w rogu pokoju.

Montaż otwartego okablowania

Na początkowym etapie ekran montowany jest na określonej wysokości. RCD jest umieszczony bezpośrednio w osłonie.Pod względem ilościowym określa się je zgodnie z grupami oświetlenia. Pod względem budowy ekran wygląda tak: na górze znajdują się zaciski do przewodów neutralnych, na dole do uziemienia. Pomiędzy nimi znajdują się automaty.

Połączenie w urządzeniu rozdzielnicy wykonuje się w następujący sposób: żyła niebieska do zacisku zerowego, żyła biała do RCD w jego górnej części, przewody żółte do zacisków uziemiających. Połączenia maszyn wykonywane są równolegle.

W przypadku montażu otwartego najpierw przymocuj wzdłuż zaznaczonych linii skrzynki. Mocowanie odbywa się za pomocą kołków z wkrętami samogwintującymi. Skrajne osiadają w odległości ok. 5-7 cm, a następnie przylegają do stopnia 0,5 m.

Uwaga! Podczas instalacji okablowania otwartego nie ma potrzeby przygotowywania otworów na gniazda i przełączniki. W ich zdolności wykorzystywane są produkty zawieszane na płaszczyźnie ściany.

Wszystkie przewody wzdłuż zaznaczonych linii układane są w korytkach i prowadzą do skrzynek przyłączeniowych. Połączenia są nawiązywane bezpośrednio z nimi. Można to zrobić przez ciasne skręcenie, po czym przewody należy starannie zaizolować.

Ukryty montaż przewodów

Ukryte przewody są nieco łatwiejsze do zainstalowania. Zgodnie z zasadą połączenia różni się od typu otwartego tylko tym, że jest umieszczony wewnątrz ścian, we wcześniej przygotowanym rowku.Przed umieszczeniem przewodów w lampie zamontuj puszki na włączniki i gniazda. Są mocowane alabastrem. Gdy materiał zamarzł, uruchamiane są w nich przewody elektryczne i zgodnie z planem w stroboskopie prowadzone są do puszek połączeniowych.

Po zamontowaniu wszystkich gniazd i wyłączników, podłączeniu opraw oświetleniowych, wykonaniu połączeń przewodów w puszkach, należy sprawdzić poprawność połączenia.Aby uniknąć pomyłki, połączenia są "obrączkowane" specjalnym urządzeniem do testowania elektrycznego.

Na filmie:Zasady okablowania TOP-10.

Który przewód zastosować

Kable do zasilania elektrycznego w mieszkaniu muszą być dobrane według określonych kryteriów. Wskazane jest, aby niczego nie zmieniać według własnego uznania, ponieważ od tego zależy bezpieczne funkcjonowanie systemu.

Materiał i konstrukcja

Do wykonania przewodów stosuje się dwa rodzaje materiałów: aluminium i miedź. Aluminium jest niedrogie, ale miedź jest znacznie bardziej niezawodna i zdolna do zapewnienia wysokiej jakości wydajności.

W zależności od budowy druty dzielą się na jednożyłowe i wielożyłowe. W pierwszym przypadku materiał pokryty jest płaszczem izolacyjnym. Charakterystyki pojedynczych przewodów to: tanie, łatwe w montażu, charakteryzujące się dużą sztywnością. Ta ostatnia właściwość prowadzi do częstych pęknięć przewodnika.

Rzemieślnicy wolą pracować z linkami. Posiadają dobrą odporność na skręcanie i zginanie. Jeśli obwód obejmuje ostry zakręt, możesz być pewien, że przewód nie pęknie.

Rozmiar kabla do okablowania domowego

Rozmiar kabla jest jedną z ważnych cech. To, czy przewodnik może wytrzymać dostarczane napięcie, zależy bezpośrednio od jego wskaźnika.Mierzone w milimetrach kwadratowych. Tak więc w przewodach aluminiowych o przekroju żyły 1 mm2mogą wytrzymać napięcie 8 A. W przypadku wyrobów miedzianych 1 mm2jest w stanie przejść 10 A

Dobór przekroju przewodu należy przeprowadzić pod obciążeniem. Nie wolno używać przewodów o przekroju mniejszym niż przewidywane obciążenie.

Grubość izolacji przewodu

Każdy przewód jest izolowany. Aby to zapewnić, stosuje się tworzywa sztuczne. Grubość warstwy izolacyjnej rdzenia określają artykuły dokumentów normatywnych. Np. dla przewodu o obciążeniu 660 V o przekroju 1,5-2,5 mm2grubość izolacji wynosi 0,6 mm.

Grubość osłony

Kolejnym punktem, na który należy zwrócić uwagę, jest zewnętrzna osłona kabla. To ona zamyka kilku dyrygentów dyrygenta.Podobnie jak izolacja przewodów, na zewnątrz stosuje się tworzywa sztuczne, ale ich grubość jest znacznie większa. Zasadniczo jest to 1,4-1,8 mm. Rozważ fakt, że istnieją tolerancje.

Oznaczenie

Na każdym kablu znajdują się znaki zwane oznaczeniami. Pozwala lepiej zapoznać się z informacjami o właściwościach produktu:

 • Pierwsza litera wskazuje materiał, z którego wykonana jest zewnętrzna powłoka produktu.
 • Kolejne litery mogą oznaczać takie właściwości jak stopień szczelności, palność warstwy izolacyjnej, obecność taśmy stalowej w izolacji, płaskość lub elastyczność.
 • Materiał, z którego wykonana jest żyła jest oznakowany tylko na kablach aluminiowych literą „A”. W przypadku produktów miedzianych litera materiału nie jest wskazana.
 • Dodatkowo można przeczytać informacje o producencie i dacie produkcji.

Kolory żyły

Izolacja żyły może mieć jeden kolor, a czasami pasek o grubości 1 mm na całej długości produktu.

Kolor izolacji żyły charakteryzuje przeznaczenie żyły:

 • pierwsza faza, jest to izolacja czerwona, brązowa i biała;
 • drugi to zero, niebieski;
 • trzeci - szlifowany, zielony lub zielono-żółty.

Proces planowania oświetlenia w domu jest dość odpowiedzialny. Ale jeśli cel zostanie osiągnięty przy całej zgodności z zasadami, doprowadzi to do niesamowitego rezultatu. Odpowiednie światło we wnętrzu kilkakrotnie wzmacnia efekt. Doświadczenia konsumentów ocenia się na podstawie komentarzy zamieszczanych w Internecie.

Jak dobrać kable i maszyny do mieszkania (1 film)

Różne schematy oświetlenia i przykłady gotowych projektów (55 zdjęć)

.