Jak wykorzystać bagietkę w dekoracji wnętrza?

Czy nadal uważasz, że bagietka we wnętrzu służy tylko do oprawienia obrazów na ścianach? Udowodnimy, że możliwości bagietki są znacznie szersze.

Pochodzenie

Początkowo była to nazwa rzeźbionej deski drewnianej, przeznaczonej do wyrobu ram i gzymsów. Stopniowo zakres koncepcji stał się szerszy, teraz listwy przypodłogowe, listwy przypodłogowe, listwy, listwy są nazywane listwami dekoracyjnymi, za ich pomocą organizują przestrzeń, umieszczają akcenty, ozdabiają ściany, sufity, otwory i nisze.

Rodzaje wyprasek

Dzięki nowoczesnym technologiom w produkcji poszerzają się możliwości zastosowania wyprasek. Obecnie listwy poliuretanowe trudno odróżnić od stiukowych listew gipsowych z epoki baroku, nierzeczywisty połysk aluminiowego profilu przywodzi na myśl statki kosmiczne, lekkie plastikowe listwy przypodłogowe imitują bogato złocone ramy.

Deski wykonane są z drewna, plastiku, aluminium. Każdy materiał ma cechy, które należy wziąć pod uwagę planując projekt sufitów i ścian.

Listwy drewniane to tradycyjne i zrozumiałe rozwiązanie. Do tej pory nie wynaleziono lepszego materiału do oprawy obrazów. Zwłaszcza, jeśli ramy są wykonane ręcznie i zachowują pozytywną energię mistrza. Niestety do masowej produkcji jest to materiał złożony, kapryśny w obsłudze i przechowywaniu. Chociaż jego zastosowanie jest uzasadnione we wnętrzach w stylu wiejskim i prowansalskim.

Listwy gipsoweidealnie pasują do wnętrz w stylu klasycznym lub luksusowym barokowym. Podkreślają szacunek i solidność domu. Ciężko pracować z gipsem, jest kruchy, ciężki, boi się wilgoci. Dlatego coraz więcej konsumentów preferuje stosowanie dekorów poliuretanowych i plastikowych.

Listwywykonane z poliuretanu są lekkie, elastyczne i trwałe. Dlatego oprócz ścian i sufitów stosuje się je przy projektowaniu zakrzywionych konstrukcji. Ze względu na niewielką wagę można je przykleić tylko od jednej krawędzi, na przykład do ściany, podczas montażu sufitów napinanych i gzymsów oświetleniowych. Producenci stale wypuszczają nowe kolekcje, poszerzając swój asortyment, starając się dostosować do trendów mody.

Listwy plastikowewe wnętrzu stosowane są przy montażu sufitów napinanych oraz konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Zewnętrznie reprezentują listwy przypodłogowe z otworami na zamki, najczęściej w kolorze białym. W sprzedaży ozdobna bagietka imitująca wzór drewna lub marmuru. Posiadając umiejętności pracy z farbami, możesz samodzielnie nałożyć wzór lub pomalować listwy przypodłogowe.

Profil aluminiowystosowany jest przy montażu sufitów napinanych. Deski łatwo się wyginają, podążają za konturami zakrzywionej konstrukcji. Możliwości wykorzystania aluminium są dość zróżnicowane. Na przykład w stylu high-tech metaliczny połysk służy jako godna oprawa plakatu, lustra lub fotografii.

Uwaga: Bagietki styropianowe są tanie i łatwe w użyciu. Ale nie daj się zwieść ich ładnemu wyglądowi, ponieważ materiał ma tendencję do kruszenia się, praca będzie wyglądać tanio i nieporządnie.

Reasumując, zauważamy: najbardziej naturalną listwę wykonuje się z drewna i gipsu, najtrwalszą z aluminium, najtaniej z pianki.

Dekoracja sufitu

Listwa sufitowa ma podwójne zadanie: z jednej strony maskuje szew między ścianą a sufitem, z drugiej zaś należy do elementów dekoracyjnych, ozdabia pomieszczenie. Jest łatwy w instalacji. Do montażu stosuje się specjalny klej, który nakłada się na bagietkę i powierzchnię wklejanych ścian. Dla wygody konsumentów produkowane są modele narożne, dzięki czemu nie trzeba myśleć o prawidłowym wycięciu rogu.

Nowoczesne rozwiązanie: cokół sufitowy z pogrubioną dolną częścią i specjalnym rowkiem naklejany jest w odległości 20 cm od sufitu. Na obwodzie ścian umieszcza się pasek LED. Powstaje ciekawy efekt oświetlenia sufitowego.

Projekt ścian

W projekcie ścian bagietka jest wielostronna i zróżnicowana. Wyznacza określone miejsce na ścianie, przyciąga uwagę publiczności. Na przykład kolaż zdjęć rodzinnych lub zabytkowy zegar z kukułką.

W innym przypadku wyznacza przestrzeń, wygładza granice między tapetami o różnych wzorach. Połączenie staje się niewidoczne, a przestrzeń staje się bardziej harmonijna.

Istnieje możliwość zamontowania listwy kontrastowej na całym obwodzie wnęki.Ten projekt zwróci uwagę na obiekt. Aby nisza wyglądała tajemniczo i romantycznie, wykadruj jej wnętrze, dodaj oświetlenie i uzupełnij kompozycję lekką, wdzięczną zasłoną.

Obrazy i plakaty na ścianach już nie zaskakują. Projektanci poszli dalej, obrazy zostały usunięte, pozostawiając jedynie ramę. Oto najważniejsza atrakcja: bagietka działa jak rama we wnętrzu. Często jest wykonany z drogich, wykwintnych materiałów. W zależności od stylu pomieszczenia jako stelaż na ścianie stosuje się bagietki z drewna, poliuretanu, gipsu lub aluminium.

Wskazówka! Dwie lub trzy ramki w formacie A3 umieszczone w odległości 15-20 cm od siebie będą harmonijnie prezentować się na ścianie.

Kadrowanie drobnych elementów

Lustra, obrazy, druki, plakaty, gobeliny, fotografie... Wszystko staje się przedmiotem szczególnej uwagi projektanta. Właściwe użycie sprawia, że ​​te elementy stają się ozdobami wnętrza. Dekoracyjna listwa nadaje im nowy dźwięk, organicznie wpasowując się w przestrzeń.

Wskazówka: Nawet proste prostokątne lustro stanie się nowoczesne i atrakcyjne w nowej oprawie bagietki. Przytnij deski na wymaganą długość, przyklej je na obwodzie. Wnętrze będzie mieniło się nowymi kolorami!

Ostatni szlif w projekcie

Na koniec jeszcze kilka rekomendacji projektantów.

  • Wąska listwa sufitowa optycznie podniesie wysokość ścian, podniesie sufit, pionowe cienkie linie dodadzą pomieszczeniu surowości, a poziome dodadzą dynamiki. Szerokie opcje nadają się do dużych pomieszczeń, "obciążą" mały pokój, wizualnie będą wydawać się ciasne.

  • Chcąc wybrać bagietkę z reliefem– kieruj się ogólną stylistyką wnętrza, kolorem, rozwiązania tekstur. Pamiętaj, że biel jest uniwersalna, harmonijnie komponuje się ze wszystkimi odcieniami. Jeśli uważasz, że projekt powinien być w innym kolorze, poeksperymentuj i pomaluj bagietkę przed rozpoczęciem pracy.

  • Umiejętnie łączyć styl, miarę, fantazję w aranżacji wnętrz. Wtedy nie będziesz musiał żałować czasu, wysiłku i wydanych pieniędzy. Rezultat zachwyci Cię przez wiele lat.

Projekt mieszkania z bagietką (2 filmy)

Apartament warianty projektu z bagietką (43 zdjęcia)

(18 5)
​​
.