Jak wybrać tynk do wyrównywania ścian i sufitów?

Wykończenie wnętrz obejmuje wyrównanie powierzchni ścian i sufitów. W tym celu stosuje się tynk. Producenci oferują szeroką gamę mieszanek tynkarskich. Mają podobny skład i właściwości.

Rodzaje mieszanek do tynkowania

W sklepach z narzędziami można zobaczyć szeroką gamę rodzajów tynków. Wszystkie mają swój cel, skład, zalety i wady. Mieszaniny to:

 • gips;
 • cement;
 • polimerowy.

Do dekoracji elewacji i wnętrz stosuje się zaprawy cementowe. Tynk jest trwały i odporny na wilgoć. Ściany betonowe, ceglane i drewniane wyrównane są mieszankami gipsowymi. Kompozycja jest lekko odporna na wilgoć. Uważa się, że mieszanina polimerów znajduje się pomiędzy dwiema pierwszymi opcjami.

Mieszanka cementowa

Cement jest szeroko stosowany w budownictwie. Tynk na jego bazie wykonany jest z dodatkiem wapna i piasku. Gotowe mieszanki rozcieńcza się wodą zgodnie z instrukcją producenta, którą można znaleźć na opakowaniu. Możesz wykonać własny tynk cementowy. Następnie ważne jest przestrzeganie proporcji w zależności od przeznaczenia mieszanki. Kompozycja ma wiele zalet:

 • odporna na ekstremalne temperatury;
 • chroni ściany przed wilgocią, pleśnią, pleśnią;
 • długotrwała przydatność zaprawy po wymieszaniu;
 • Wysoka wytrzymałość po wyschnięciu.

Tynk cementowy ma swoje wady: długi czas całkowitego wyschnięcia, utrudniona praca z zaprawą.

Mieszanka gipsowa

Tynk gipsowy to doskonała opcja do wykańczania ścian i sufitów. Przygotowaną mieszankę łatwo nakłada się na powierzchnię. Po wyschnięciu jest niezawodny. Idealny do przygotowania ścian do malowania, tapetowania. Tynk gipsowy sprzedawany jest na sucho, należy go rozcieńczyć wodą zgodnie z instrukcją producenta. Rozwiązanie ma swoje zalety:

 • jest plastyczny;
 • krótki czas schnięcia;
 • odporny na ekstremalne temperatury;
 • przystępny koszt.
 • ​​​​

Mieszanka ma jedną wadę - niską odporność na wilgoć. W wilgotnych pomieszczeniach szybko odkształca się, pęka i złuszcza ze ścian.

Mieszanka polimerowa

Mieszanki tynków polimerowych pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Łączą zalety dwóch pierwszych opcji. Kompozycję nakłada się równomiernie cienką warstwą na ostatnim etapie pracy. Dobrze radzi sobie z niwelowaniem małych nierówności. Może być nakładany na podłogi z dowolnego materiału, idealne do zastosowań w suchej zabudowie. Mieszanka polimerów ma swoje zalety:

 • odporna na wilgoć;
 • może być stosowany do prac wewnątrz i na zewnątrz;
 • wysoka wydajność.

Wadą mieszanki jest jej wysoki koszt i brak możliwości skorygowania dużych wad powierzchniowych podczas jej aplikacji.

Jaki tynk wybrać

Mieszankę należy dobrać w zależności od stanu ścian i sufitu, materiału z jakiego są wykonane, właściwości poszczególnych kompozycji tynków. Przy silnych nierównościach warto zastosować szorstki tynk - jest to mieszanka cementowa. Przy małych pęknięciach, wadach powierzchnie można wyrównać kompozycją gipsową. Pod koniec pracy dobrze otynkować roztworem polimeru. Powinien być również stosowany do podłóg z płyt gipsowo-kartonowych.

Do ścian

Mieszanka cementowa nadaje się do wyrównywania ścian wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Może być stosowany w łazience oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest zwiększona trwałość powłoki. Gips można nakładać na podłogi w suchych pomieszczeniach. Doskonale wyrównuje mury, powierzchnie betonowe. Opcje wykończenia można zastosować do płyt kartonowo-gipsowych.

Do sufitu

Tynkowanie sufitu wiąże się z pewnymi trudnościami. Nie można od razu nałożyć dużej warstwy roztworu, istnieje możliwość, że odpadnie. Z tego powodu kompozycje cementowe są rzadko stosowane na suficie. Jeśli chcesz go dokładnie użyć, wyrównanie odbywa się etapami. Tynk nakłada się warstwami, pozwalając na wyschnięcie każdego poprzedniego. Bardziej odpowiednia do tynkowania sufitu jest mieszanka gipsowa. Dopuszczalna warstwa będzie grubsza, a czas schnięcia krótszy. Niewielkie nierówności zostaną skorygowane przez kompozycję polimerową. Łatwiej im pracować, czas schnięcia jest znacznie krótszy.

.