Jak wybrać rolety: zalety i wady

Dekoracja okien w mieszkaniu odgrywa ważną rolę. Wybrane zasłony uzupełniają wystrój wnętrza i nadają mu wykończonego wyglądu. Rolety to nowoczesna opcja projektowania otworów okiennych. Dobrze komponują się z tiulem, lambrekinem. Producenci oferują szeroką gamę modeli rolet z własnymi zaletami i wadami.

Zalety

Rolety to plandeka wyposażona w mechanizm podnoszący. Zapotrzebowanie na takie produkty stale rośnie z wielu powodów związanych z dużą liczbą zalet:

 1. Konstrukcja jest łatwa w montażu. Instalacja jest w mocy prawie każdej osoby, która nie ma specjalnych umiejętności.
 2. Nadaje się do wszystkich typów otworów okiennych. Może być montowany na konstrukcjach plastikowych i drewnianych.
 3. Nie utrudniaj otwierania otworów wentylacyjnych i okien. Wynika to ze specyfiki mocowania do ramy.
 4. Szeroka gama kolorów. Dostępne są opcje zarówno dla produktów monochromatycznych, jak i z różnymi nadrukami.
 5. Wygodna regulacja natężenia światła. Nawet dziecko poradzi sobie z mechanizmem.
 6. Dobrze komponuje się z tiulem z różnych materiałów. Harmonijnie uzupełnia każdy projekt okna.
 7. Łatwość pielęgnacji. Materiał jest impregnowany substancjami odpychającymi kurz.
 8. Skutecznie zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych do pomieszczenia. Dzieje się tak w upalne dni, zimą ogranicza straty ciepła.

Wady

Na tle ogromnej liczby zalet wady wydają się nieistotne. Decydując się na zaprojektowanie otworu okiennego z roletami, należy wziąć to pod uwagę. Wady produktu to:

 1. Uniemożliwia otwieranie otworów wentylacyjnych w starych modelach ram okiennych.
 2. Istnieją produkty o słabym mechanizmie otwierania i zamykania. Należy zwrócić szczególną uwagę na niezawodność i jakość zasłon.
 3. Rolety w niektórych stylach nie nadają się do dekoracji wnętrz. Dotyczy to gotyku, baroku, renesansu.

W innych kierunkach dekoracja okienna będzie wyglądać stylowo i nowocześnie. Znając wszystkie zalety i wady produktu, możesz wybrać najbardziej odpowiednią opcję.

Jakie zasłony wybrać

Rolety produkowane są w kilku wersjach. Różnią się rodzajem konstrukcji, wyglądem i wielkością. Modele typu otwartego są bardzo popularne. Kurtyna przykręcana jest do wału w górnej części za pomocą linki regulacyjnej. Dno produktu ma linię pionu, która zapewnia poziome położenie wstęgi podczas skręcania i odkręcania wałka. Elementy mocujące całej konstrukcji do podłoża mają postać narożników. Z ich pomocą zasłona jest przymocowana do otworu okiennego.

Mniej popularny jest widok kasetowy. W tym przypadku wał znajduje się pod pudełkiem, które jest przymocowane do powierzchni ramy. Samo płótno porusza się po specjalnych prowadnicach. To całkowicie eliminuje światło z boków produktu. Kaseta, wstęga i prowadnice mogą być wykonane w jednej kolorystyce. Producenci oferują takie opcje zasłon w różnych rozmiarach. Istnieją mini modele, które dobrze nadają się do ozdabiania skrzydeł okiennych, drzwi. Wersje duże są stosowane do stojaków, witryn i dużych okien bez skrzydła.

Rolety są klasyfikowane według przezroczystości. Mocne zaciemnienie zapewniają modele Blackout, przepuszczalność światła takiego materiału wynosi 0%. Niewielka ilość światła słonecznego przepuszcza materiał Dim-out - 10% światła dziennego i 12% światła słonecznego. Istnieją półprzezroczyste płótna, które tylko zacieniają pomieszczenie, nie tworząc silnej przeszkody dla światła dziennego. Te zasłony doskonale nadają się do zacieniania jasnego słońca. Bardzo przezroczyste modele lekko rozpraszają promienie słoneczne i działają jak tiul na oknie.

.